Skocz do zawartości
IGNORED

Wpływ elementów gramofonu na dźwięk


Ricardozamora

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zwracam się z zapytaniem do osób bardzo dobrze orientujących się w kwestii analogu.

 

1. Jak określilibyście wpływ poszczególnych elementów na dźwięk? Najlepiej chyba w %. Chodzi mi nie tylko o elementy gramofonu, ale również o osobny pre. Pomijam kwestię tego, czy LP jest nagrane dobrze czy źle.

 

Czy największy procentowy wpływ na dźwięk ma wkładka? A jak z pre?

 

Winyle strasznie mnie wciągają. Co prawda (u mnie) nie ma tej rozdzielczości i szczegółowości przekazu co cd, ale jest coś czego cd nie ma, głównie na basie, jakby jego wypełnienie i brak, nazwijmy to "konturów" które jest w cd.

 

2. Ponieważ mam wzm. GC, bez pre, korzystam z najtańszego (i zarazem najgorszego chyba?;/) możliwego pre (vivanco pa111, jakoś tak), i za jakiś czas w chciałbym wydać trochę na nowe pre, zastanawiam się czy przy budżecie koło 400zł, zmiana byłaby warta inwestycji.

 

3. Czy uważacie wkładkę Shure M75-6S za dobrą?

 

Jeśli ktoś byłby miły odpowiedź, z góry dziękuję. Pozdrawiam.

Mateusz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe zapytanie,na dźwięk ma wpływ sporo rzeczy w gramofnie:

 

1.Napęd - im bardziej precyzyjny tym lepiej trzyma obroty i generuje mniejszy WRMS(poziom zniekształceń) najlepsze konstrukcje mają WRMS rzędu kilkunastu tysięcznych procenta

 

2.Masa gramofonu szczególnie masa talerza im cięższy tym daje większą stabilność i całość jest mniej podatna na drgania.

 

3.Ramie - powinno posiadać wszelkie regulacje służące jego precyzyjnemu wyważeniu we wszytkich płasczyznach(nacisk,antyskate,niektóre maja też ciężarek od wewnątrz,regulacja wysokości ramienia)

 

4.Przewody biegnące od wkładki do wyjść,tu każdy producent ma swoje rozwiązania wpływające nieco na barwe brzmienia.

 

5.Rozwiązania antywibracyjne jak miękkie zawieszenie,amortyzowane nóżki.

 

 

Wszystkie w/w składniki mają sumaryczny wpływ na tzw. "rumble" czyli poziom hałasu czy inaczej odstęp sygnału od szumu.Niektóre konstrukcje wg norm DIN 45539B osiągają 75dB tego parametru co jest poziomem wybitnym.I co rzeczywiście słychać przekłada sie to zwłaszcza na dynamike sygnału bas zaczyna dysponować szybkim "tąpnieciem" wyostrza się reszta pasma.

 

 

Na barwe dżwięku ma wpływ wkładka ale to chyba każdy wie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Moje zdanie, wplyw na dzwiek, nie koszty:

Gramofon 75%, pre 25%. W garamofonie wkladka 30%, ramie 35%, talerz i lozysko 15%, motor i plinth (podstawa) 20%.

W systemie stereo: gramofon z pre albo CD 25%, amp 10%, glosniki 40%, akustyka pokoju i reszta 25%.

2. Pozycz i sam sprawdz.

3. Nie znam M75-6S ale mam M97xE, ktora nie jest zbyt dobra szczegolnie w szczegolach.

 

Marek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marekst, 23 Kwi 2010, 14:29

 

Jeżeli to jest ten gramofon, Twojego projektu i wykonania - to gratuluje!

Wygląda rewelacyjnie.

 

Co do meritum, nie podejmuje się wartościowania procentowego.

Zawsze mam wrazenie, ze najważniejszy jest element, który ostatni wniósł jakas poprawę :).

Po prostu przyzwyczajam się do dźwieku i kazda dalsza poprawa wydaje mi się rewolucją, bez której nie wyobrażam sobie juz słuchania muzyki.

 

W gramofonach nie ma rzeczy nieistotnej. A takie rankingi prowadzą tylko do nieporozumień i przekrzykiwania :).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedź - nie miałem pojęcia, że mechanika (nie wiem czy mogę to tak nazywać, ale chyba tak), czyli ramię i talerz itd., mają tak duży wpływ.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W gramofonach nie ma rzeczy nieistotnej. A takie rankingi prowadzą tylko do nieporozumień i przekrzykiwania :).

Z tym stwiedzeniem kolegi w kwestii gramofonu zgodzę się w całej rozciaglości a rankingi są odczuciem subiektywnym,kazdy słucha na takim zestawie na jaki jest go stać i jaki daje mu satysfakcję ze słuchania muzyki,zawsze można lepiej,lepiej i lepiej-typowa pogoń za króliczkiem..Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżby na tym gramiaku była ulubiona wkładka kol. Yula? ;-)))

 

Koledzy - jak Wy te procenty wyciągacie? Jakimi metodami statystycznymi mianowicie?

 

Jak dla mnie najważniejsza część gramofonu znajduje się między uszami właściciela...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz wyraznie pyta o wplyw procentowy, a nie o ocene czy jego pytanie ma sens filozoficzny. Procenty wyciagamy z pomiedzy uszu wlasciciela. Statystyke mozna zastosowac dopiero jak wiecej osob odpowie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To takie proste nie jest ...

 

Dźwięk to drgania a nie bity - to cytat ale bardzo mi się podoba.

Zatem drgania w sposób mechaniczny zapisane na płycie i w mechaniczny sposób odczytywane. Tak więc każdy element wytwarzający drgania wpływa na dźwięk w gramofonie ... i z tym trzeba walczyć lub zminimalizować.

 

Inną iście ważną sprawą jest odpowiedni dobór wkładki do ramienia.

 

K

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu chcę zmienić za jakiś czas pre z tego cuda vivanco na jakiś lepszy, w cenie 300-400zł i pytam

1) czy warto

2) co polecacie

 

Kwestia % wpływu elementów jest nie do ustalenia i dobrze:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz,

Latwiej jest ocenic % wplywu elementow, ktore znam, mam, zrobilem itd, niz powiedziec czy tobie bedzie warto wydac 400zl na phono pre. Ja zainwestowalem w winyl pare lat temu bo mialem okazje tanio kupic plyty muzyki klasycznej, mam ich okolo 2000. Tak mnie wciagnelo, ze zrobilem wlasny gramofon i ramiona, po drodze wyprobowalem rozne rozwiazania napedu, rozne ramiona fabryczne i DIY. I jak sie przekonalem ze ramie to najwazniejsza czesc gramofonu zaprojektowalem i wlasnorecznie zrobilem ramie (z nowym rodzajem lozyska, korekta antiskate, tlumieniem wewnetrznym belki itd), ktore moim zdaniem nie ustepuje niczemu bez wzgledu na cene.

 

Twoje pytania, moje zdanie:

1. Nie warto.

2. Niestety nie jestem ekspertem phono za 400zl (w jadalni mam 10x tansze phono wbudawane w gramofon AT-PL120 ktore jest calkiem zadowalajace z Rotel i Vandersteen, w “kaplicy” mam 10x drozsze Cary PH-302, ktore kupilem “tanio” bo ktos wlozyl zle lampy). Z tego co wiem to w twojej cenie warto posluchac (nie kupowac!): Cambridge Audio 640p, Musical Fidelity V-LPS i Rega Fono Mini. Jezeli myslisz o uzywanych albo DIY to lista jest dluga.

Powodzenia,

Marek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.