Skocz do zawartości
IGNORED

APE, FLAC + CUE... kroic czy tez nie? :-)


HALF and HALF

Rekomendowane odpowiedzi

Wikipedia (tak tak wiem.... zaden autorytet :-)

 

"Porównując Monkey's Audio z innymi formatami, należy podkreślić, że Monkey's Audio jest formatem bezstratnym. Porównanie go z innymi bezstratnymi formatami prowadzi do wniosku, że jest on nieznacznie lepszy niż FLAC (...)"

 

Nie chodzi o autorytet, ale czy podano tam jakies kryteria "lepszosci"?

 

Wydaje mi sie, ze autorowi tego tekstu chodzilo o stopien kompresji i rzeczywiscie pliki APE sa nieznacznie mniejsze od tego samego materialu zakodowanego we FLACach, ale zysk jest na prawde drobny, rzedu bodajze procenta czy dwoch.

Nie ma mowy o jakiejkolwiek lepszosci pod wzgledem jakosci rozkodowanego materialu - oba formaty sa bezstratne, wiec po rozpakowaniu powinny dac bit-w-bit ten sam material, ktory byl zakodowany. Pisze "powinny", bo dla APE nie sprawdzalem, tylko ufam, ze tak jest. Dla FLACa sprawdzalem - rzeczywiscie jest to format bezstratny ;-).

Roznice w jakosci odtwarzania moglyby sie pojawic w przypadku, gdyby procesor nie wyrabial obliczeniowo przy rozkodowywaniu - wiec teoretycznie o przeklamania w odtwarzaniu troche latwiej dla plikow APE, bo sie je nieco trudniej rozkodowuje. Ale to sytuacje ekstremalne.

 

Osobiscie wybieram FLACi ze wzgledu na otwartosc, popularnosc i gotowosc na geste formaty. Minimalnie wiekszy rozmiar niz APE nie jest dla mnie wielka wada. Ale kazdy niech wybiera co zechce, w koncu formatow jest duzo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oba formaty sa bezstratne, wiec po rozpakowaniu powinny dac bit-w-bit ten sam material, ktory byl zakodowany. Pisze "powinny", bo dla APE nie sprawdzalem, tylko ufam, ze tak jest.

Sprawdzałem. I .ape też jest faktycznie bezstratny.

Ale trzeba by sprawę trochę bardziej wybadać, bo rochu kiedyś coś wspominał, że po skompresowaniu .wav do .ape, a następnie po "rozpakowaniu" do .wav otrzymał inną sumę kontrolną pliku .wav, niż w przypadku .wav->.flac->.wav.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Once a CD or download is converted to FLAC, the only way you can achieve the superior sound of WAV files is to go back to the original CD or source for a new rip or WAV download. - "The Absolute Sound" - Charles Zeilig, Ph.D., and Jay Clawson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne... jest tylko jeden poprawny plik x.wav i to jest ten zrodlowy.

Jesli zapakujemy go do .flac i .ape a potem w wyniku rozpakowania otrzymamy dwa rozne pliki, y.wav i z.wav, to jesli proces byl poprawny a kodeki istotnie bezstratne, powinny zachodzic rownosci (binarnie, czyli na poziomie bajtow) x.wav = y.wav oraz x.wav = z.wav.

 

No chyba, ze plik w formacie .wav moze zawierac jakies metadane (nie wiem, czy tak jest), np. date konwersji - wtedy moga byc roznice na poziomie binarnym, natomiast nie moze byc roznic na poziomie probek - zeby to sprawdzic mozna uzyc narzedzia do porownywania plikow wav w EACu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli zapakujemy go do .flac i .ape a potem w wyniku rozpakowania otrzymamy dwa rozne pliki, y.wav i z.wav, to jesli proces byl poprawny a kodeki istotnie bezstratne, powinny zachodzic rownosci (binarnie, czyli na poziomie bajtow) x.wav = y.wav oraz x.wav = z.wav.

Też mi tak zawsze wychodziło.

 

No chyba, ze plik w formacie .wav moze zawierac jakies metadane (nie wiem, czy tak jest), np. date konwersji - wtedy moga byc roznice na poziomie binarnym, natomiast nie moze byc roznic na poziomie probek - zeby to sprawdzic mozna uzyc narzedzia do porownywania plikow wav w EACu.

Dokładnie! Niestety, rochu nie chciał podjąć tematu.

Dotychczas spotkałem się tylko raz z metadata w przypadku plików .wav. Mój cyfrowy rejestrator coś tam do tych wav'ów dodaje. Ale w przypadku normalnych ripów muzyki nigdy czegoś takiego nie widziałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Once a CD or download is converted to FLAC, the only way you can achieve the superior sound of WAV files is to go back to the original CD or source for a new rip or WAV download. - "The Absolute Sound" - Charles Zeilig, Ph.D., and Jay Clawson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Podpinam się pod wątek z takim oto pytaniem: (raczej prostym, ale mnie nurtuje)

 

Mam płytę w postaci poszczególnych plików-utworów flac.

01 tytuł01.flac, 02 tytuł02.flac itd.

W foobarze jest opcja przekonwertowania tego zestawu plików do jednego pliku, który nazwę tytułpłyty.flac.

Foobar konwertuje, czyli łączy te poszczególne flaki w jeden flac.

 

Ja tego potem słucham, i już chyba cierpię na paranoję, bo raz słyszę różnicę, a innym razem nie.

Jak foobar to robi?

Czy mogę założyć, że uzyskany plik tytułpłyty.flac jest wierną kopią sklejonych poszczególnych utworów, i mogę być spokojny o bezstratność?

 

Podprogowo mi się włącza obsesja, bo poszczególne pliki mają różne bitrate, a powstały tytułpłyty.flac ma bitrate uśrednione (chyba).

Czy dobrze rozumuję?

 

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tego potem słucham, i już chyba cierpię na paranoję, bo raz słyszę różnicę, a innym razem nie.

Jak foobar to robi?

Czy mogę założyć, że uzyskany plik tytułpłyty.flac jest wierną kopią sklejonych poszczególnych utworów, i mogę być spokojny o bezstratność?

Sprawdziłem to u siebie. A mianowicie połączyłem jeden z ripów, jaki posiadałem w osobnych plikach .flac, do postaci duży plik .flac + .cue (arkusz dyrektyw). Następnie wybrałem kilka konkretnych tracków i przy pomocy foobara "wyekstraktowałem" je do pojedynczych plików .wav, po czym "rozpakowałem" te same tracki z oryginalnych pojedynczych plików .flac do .wav. Porównałem sumy kontrolne obu par plików .wav i za każdym razem się zgadzały.

Czyli nie ma różnicy.

 

 

Podprogowo mi się włącza obsesja, bo poszczególne pliki mają różne bitrate, a powstały tytułpłyty.flac ma bitrate uśrednione (chyba).

Akurat w przypadku kompresji bezstratnej (a taką jest flac) nie jest ważny bitrate plików. Podobnie jak w przypadku archiwów zip i rar stopień kompresji (czyli wielkość plików skompresowanych) nie wpływa na ich zawartość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Once a CD or download is converted to FLAC, the only way you can achieve the superior sound of WAV files is to go back to the original CD or source for a new rip or WAV download. - "The Absolute Sound" - Charles Zeilig, Ph.D., and Jay Clawson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak w przypadku archiwów zip i rar stopień kompresji (czyli wielkość plików skompresowanych) nie wpływa na ich zawartość.

A dokladniej mowiac wynika z ich zawartosci.

 

W przeciwienstwie do kompresji stratnej, w ktorej zawartosc skompresowana wynika miedzy innymi ze stopnia kompresji.

 

Innymi slowy, stopien kompresji:

- w przypadku kompresji stratnej jest istotnym parametrem procesu kompresji,

- w przypadku kompresji bezstratnej nie ma wplywu na proces, jest niejako wynikiem procesu (niejako, bo szacujemy go post factum, jedynie w celach informacyjnych).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

    Gość
    Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 34

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.