Skocz do zawartości
IGNORED

Stereo do 5000 PLN


Tomek83

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Tematyką audio interesuję się od paru lat, ale dopiero teraz mam możliwość (finansową) zainestowania w sprzęt pozwalający cieszyć się dobrą muzyką - zaznaczam jednak, że moje wymagania są dość specyficzne. Mianowicie chodzi o natężenie dźwięku. Dzielę mieszkanie ze starszą osobą, dodatkowo mieszkam w bloku, to powoduje, że nateżenie dźwieku musi być nieco ograniczone, aby nie zakłócać spokoju innym osobom. Nie mam pojęcia na ile to istotne, ale wolałem o tym wspomnieć - domyślam się jednak, że 'audiofile miastowi' nie słuchają muzyki o natężeniu urywającym głowę i przebijającym się do sąsiadów 2 piętra niżej. W każdym razie, sprzęt musi umożliwiać sensowny odsłuch także przy niskim natężeniu dźwięku.

 

Do rzeczy. Pokój jakim dysponuję ma ~12m2 (3mx4m). Sprzęt będzie ustawiony na dłuższej ścianie, mam pełną możliwość adaptacji akustycznej. Muzyka jakiej słucham, to rock (U2, Coma, Dżem..), jazz (Davis, Stańko, Możdżer, Simone...), muzyka filmowa i klasyka. Lubię też posłuchać muzycznych audycji radiowych, więc niezbędny będzie tuner, a w przyszłości chciałbym także doposażyć się w gramofon - chyba będzie to tani (~ 1000PLN) model Projecta, mam bowiem trochę winyli z czasów młodości rodziców.

Preferencje brzmieniowe - usiąść po pracy ze szklanką czegoś dobrego i się zrelaksować.

Cena -

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

foto:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musi byc lampa,i to koniecznie chinska-najlepiej YAKIN[Yanek] lub Bewitch,no i tjuning i gra.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Użytkownicy+

Może więc :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) cena 1400 zł (DIY), do tego Wzmacniacz NAD-a, lub Rotela (używany),za ok.800-1000zł, cd Marantza (używane) za~500zł, kable głośnikowe Audioquest bedrock, lub midnight (używane) w cenie ok. 400zł, IC Ultralink AUDIOPHILE mkII ok. 400zł

Do tego standy DIY, lub używane za ok 500zł. Reszta na stolik i obudowy do kolumn DIY.

 

Robert

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad tym Akustykiem:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem swego czasu 5000, i wtedy tak jak Ty teraz szukałem, czegoś dobrego w tym budżecie. Kombinacaji (wzmak + kolumny), żeby nie skłamać odsłuchałem ok. 15 i na niekwestionowanego lidera, spełniającego moje oczekiwania (podobne preferencje do Twoich) został wybrany: NAD C326BEE + Audio Academy Phoebe III. Przy czym największym hitem w porównaniu cena/jakość okazały się kolumny i gorąco zachęcam do ich odsłuchania. W takim zestawieniu zostanie Ci ok. kilkuset złotych (500-600), które możesz przeznaczyć, na jakieś tymczasowe źródło (np. Musical Fidelity V-DAC, z możliwością przyszłego tuningu, lub przyzwoitą kartę dźwiękową do PC, który mógłby wtedy być źródłem). Jeszcze raz gorąco namawiam, do odsłuchu wspomnianego zestawu. Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Użytkownicy+

Tomku, do twojego pomieszczenia lepiej podstawkowe, ale i te z Twojego linku będą ok. Znam głośniki na których są robione te kolumny, sądzę że może być z 18 peerlessa przy dużej obudowie za wiele basu.

 

Jeśli chodzi o resztę sprzętu, to dla mnie kupowanie nowego jest złym pomysłem (szczególnie przy małym budżecie). Audiofile zazwyczaj bardzo dbają o sprzęt, zresztą warto się umówić na odsłuch.

 

Robert

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

barmanekm,

Myślę intensywnie o Phoebe III. Obawiam się jednak, że basu może być zbyt wiele w 12m2. Testy w highfidelity są bardzo pozytywne obydwu wersji.

 

Kiedyś AA miało w swojej ofercie kolumny Dione - to byłoby coś dla mnie.. niestety konieczne standy, a ja wolę kupić droższe podłogówki grające poprawnie w moim metrażu, niż wydawać kilkaset PLN na podstawki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomku, z nowym sprzętem w 5000 zł będzie się Tobie trudno zmieścić. Chyba, że uda się Tobie znaleźć coś na wyprzedażach (np. w studio pro albo audioforte - warto się zorientować).

Na Twoim miejscu rozważyłbym jeszcze zestaw Xindaka (np. xa6200/6800 + Muse 2.0/3.0).

Tutaj można trafić nowe sztuki poekspozycyjne, ale w najlepszym wypadku nie starczy Ci na sensowne nowe kolumny :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek

za 5 tysięcy możesz kupić wzmacniacz i monitory second hand jak w moim "o mnie". Taki zestaw zagra nawet w 12 metrach i co ważne gdy się trochę osłuchasz nie będziesz chciał go zmieniać. Potem gdy środki pozwolą dokupisz dobre źródło i będzie naprawdę fajnie grało.

 

Od razu odrzuć pomysły typu kupowanie kabla za 400zł do wzmacniacza za 800zł, jak to kolega palton zaproponował. To nie ma sensu, lepiej dołożyć do elektroniki/kolumn, efekt będzie bez porównania większy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzywki ale z gwarancja i mozliwoscia zwrotu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Głupota – niedostatek rozumu przejawiający się brakiem bystrości, nieumiejętnością rozpoznawania istoty rzeczy, związków przyczynowo-skutkowych, przewidywania i kojarzenia. Charakteryzuje się pychą, śmiałością, podejrzliwością, niskim lub nieistniejącym samokrytycyzmem, niezdolnością do zdziwienia, dążnością do ekspansji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Użytkownicy+

eMIL

Ja doradzałem KOMPLETNY SYSTEM, a nie jakieś tam kabelki, kolumny itd. Wiem że do Rotela i kolumn na Vifie/Perlessie pasują (tworzą synergię) te konkretne kable. Pomiędzy Rotelami są niewielkie różnice w jakości dźwięku, wzrost ceny jest spowodowany mocą potrzebną do wysterowania trudniejszych kolumn, lub większego pomieszczenia. Kolega Tomek, ma małe pomieszczenie i łatwe kolumny, więc duża moc nie jest potrzebna. Oszczędzając 300zł na głośnikowym (100 zł pozostawiam na cośkolwiek, bo coś musi być), nic nie zmieniasz w dźwięku CAŁOŚCI, poza degradacją sygnału przez kiepski kabel.

To nie tak, że coś się wydaje (źle komuś wygląda, bo nie ma proporcji kable max10%). Trzeba WIEDZIEĆ co z czym. Nawet dobre poszczególne części zestawu, nie zagrają jak się je źle dobierze.

 

Robert

Ps. Są tacy, co kupują auto z salonu. Ja tego nie neguje, ale w niskiej cenie można się zastanawiać- Tico, czy Seicento. Ja wybrałbym kilkuletniego Golfa ...... Nie do pominięcia jest pytanie, o utratę wartości, sprzętu czy samochodu nowego. Ja również wiele rzeczy kupuje nowych, ale ma to miejsce tam gdzie technologia się rozwija (np. komputer), lub coś się bardzo zużywa mechanicznie (np. pralka, czajnik).

Piszę to tylko po dlatego żeby zobrazować mój punkt widzenia, a nie robić komuś przykrość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę nie wydziwiajmy o czajnikach - bez sensu.

 

Panowie, czy Phoebe III mają szansę zagrać w 12m2? Jestem w stanie nieznacznie podnieść budżet.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.......no to skladamy do 6 tys.zlotych(juz widze Wasze usmiechy,drwine i kpiny..., ale nie wszyscy maja kase,a ta "szostka" jest to granica bolu....)Gdybys byl zainteresowany jednym z tych zestawow sluze testami.Jest to propozycja Audio.de

Zestaw pierwszy...

1.Cambridge 640 A v2 600 euro

2.Cambridge 640 c v2 600 euro

3.KEF IQ3 400 euro

 

Zestaw drugi...

1.HK HK 970 500 euro

2.HK HD 970 400 euro

3.KEF IQ3 400 euro

 

Zestaw trzeci....

1.Advance Acoustic MAP 103 400 euro

2.Advance Acoustic MCD 203 600 euro

3.KEF IQ3 400 euro

 

Zestaw czwarty...

1.Advance Acoustic MAP 103 400 euro

2.Pro-Ject Xpression 2 400 euro

3.KEF IQ3 400 euro

 

Zestaw piaty...

1.Dynavox VR - 70E 500 euro

2.Pro-Ject Xpression 2 400 euro

3.KEF IQ3 400 euro

 

Zestaw szosty...

1.NAD C 352 600 euro

2.NAD C 521 BEE 400 euro

3.QUAD 11 L 500 euro

 

Zestaw siodmy...

1.Unison Unico P 1000 euro

2.Marantz CD 5001 250 euro

3.Mordaunt Short MS 902i 250 euro

 

Zestaw osmy...

1.PrimaLuna ProLogue One 1000 euro

2.Cambridge 340 C 300 euro

3.Wharfedale Diamond 9.1 200 euro

 

.....no to moze wystarczy...ceny sa z przed 3,5 roku ,a wiec jeszcze taniej dzisiaj.....Okablowanie z metra w...Media Markt i tak:

B&W In-akustik NF 202 16 Euro mb

B&W IN-akustik LS 1102 11 euro mb

i to byloby w temacie do 6000 pln ....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

amator1, wysyłam do Ciebie PW z mailem - proszę podeślij test w/w zestawów. Z góry dzięki wielkie! Mam jednak nadzieję, że uda mi się zmieścić w dolnych rejonach 5k PLN.

 

Idąc tą drogą, można w nieskończoność podnosić pułap pieniędzy i jeszcze skończy się na tym, że kupię zestaw Regi z 7k PLN.. na który może i mnie stać, ale bardziej chcę niż mogę wydać 5000PLN. Prosiłbym o małe zrozumienie, bo dochodzimy do granicy w której wszystko poniżej 10.000PLN, to szmelc ;) Ja szukam zwyczajnie radości ze słuchania muzyki, a na drogie kable jeszcze przyjdzie czas - proszę więc o wyważone opinie ;)

 

Co myślicie o Phoebe III, już się trochę do nich przyzwyczaiłem - warto wrzucać je w mój "mały" pokój?

 

Pozdrawiam i dzięki za dyskusję. Mam nadzieję, że w dalszym ciągu na temat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nurtuje mnie kwestia owego "cichego" słuchania muzyki - na ile jest on znaczący przy wyborze sprzętu i czy powinienem w ogóle brać ten czynnik pod uwagę? Chodzi zwyczajnie o słuchanie muzyki o natężeniu dźwięku nie powodujących upierdliwości wśród domowników i sąsiadów ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do cichego słuchania dobra byłaby kompetentna 15-stka.

Najfajniejsze byłyby excele W16nx;) a schodząc na ziemię może dynaudio x12?

 

Przy cichym słuchaniu wykłada się większość tanich wzmacniaczy i tu jest część problemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 5 tys kupiłbym używany zetaw Rotela 02 (tuner, wzmacniacz, CD) plus nowe Usher S-520. I koniec.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stereo i Kolorowo - Underground

Mój blog i recenzje różnych urządzeń audio-stereo: stereoikolorowo.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umów się z AA na odsłuch i zobaczysz, a właściwie usłyszysz. Może wystarczy zatkać BR'y i będzie dobrze, a może będzie dobrze bez zmian. Warto spróbować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uważam ,że powinieneś kupić gotowe kolumny w firmie Akustyk ,dwudrożne , zamknięte na głośnikach revelatorach lub iluminatorach cena ok.2500-3000 zł.,z drugiej ręki wzmacniacz NAD 320 i cd -nie wiem ,co tu ci doradzić-poddaję się.Dlaczego proponuję ci kolumny Akustyka na scean -speakach????

Są 3 powody:

1.są to głośniki bardzo transparentne,wybitne wysokie tony,świetna średnica,dobry bas,przy niskich poziomach głośności grają transparentnie,co powoduje ,że wszystko dobrze usłyszysz

2.Wspaniały kompromis między jakością i ceną nie do pobicia przez inne firmy

3.najważniejszy powód-jeżeli kiedyś zmienisz (będziesz miał więcej kasy)i kupisz lepszy wzmacniacz,kompakt,będziesz miał większy pokój,to zostaną ci wybitne monitory , które jeszcze lepiej zabrzmią z lepszym systemem a przy budżetowym lepiej zagrają niż byle jakie kolumny-wydane 3 tyś.zł.będą dobrze wydanymi pieniędzmi i trochę na przyszłość na wyrost.Z własnego doświadczenia powiem ci ,że NAD 320 lepiej zagrał ze scan-speakami niż znacznie lepszy ,droższy Amplifon wt 40 II z Audio-Wave 171 SE na norweskich głośnikach seasa- skądinąd też audiofilskich kolumnach ale to już nie ta klasa :nawet super sprzęt na zwykłych kolumnach nie zagra wybitnie ,znacznie lepsze korzyści osiągniesz przynajmniej na początek inwestując w lepsze kolumny

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprobuj sam cos odsluchac i wyrobic sobie wlasne zdanie.

Nawet najlepsze rady nie uchronia cie przed wpadka i konfrontacja z rzeczywistoscia.

Przy kupnie sprzetu zawsze jest tez troche loterii i koniecznosc kierowania sie intuicja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kups zestaw REGI BEZ CD-ka i uzywanego Squeezeboxa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Głupota – niedostatek rozumu przejawiający się brakiem bystrości, nieumiejętnością rozpoznawania istoty rzeczy, związków przyczynowo-skutkowych, przewidywania i kojarzenia. Charakteryzuje się pychą, śmiałością, podejrzliwością, niskim lub nieistniejącym samokrytycyzmem, niezdolnością do zdziwienia, dążnością do ekspansji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yaqin po tjuningu+zlampizowane onkyo+kolumny na heco, albo ostatnio promowane "DIY" na obudowach eltaxa! i bedzie miodzio!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Tak samo jak ludzie, Funky, bez żadnej różnicy” | VITUPERATIO STULTORUM LAUS EST

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 24

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.