Jump to content
IGNORED

Ustawienia parametrów subwoofer'a. Slop 12dB/24dB - co to jest ?


donic

Recommended Posts

Kupiłem subwoofer Kef PSW 2500, który pośród typowych parametrów do jego ustawiania (odcięcie częstotliwości, głośność, faza) posiada również parametr o nazwie Slop i dwóch parametrach 12dB/24dB. Ustawienie na 12dB daje jakby więcej basu, a ustawienie na 24dB daje tego basu jakby mniej, przy czym to ustawienie (24dB) daje jakby lepszą podstawę basu pomimo wrażenia mniejszej jego ilości.

 

Czy ktoś może napisać co to jest za parametr i jaki jest/powinien być jego wpływ na brzmienie z punktu widzenia praktycznego ?

Link to comment
Share on other sites

Dreamer_1, 27 Kwi 2010, 07:08

 

"...

Stromość opadania zbocza częstotliwości odcięcia. 12 lub 24 dB na oktawę. Im więcej tym mniej basu

powyżej ustawionej częstotliwości filtra dolnoprzepustowego.

..."

 

No cóż, niestety nie do końca rozumiem takie techniczne sformułowania. Czy można zatem powiedzieć, iż "lepiej" jest 12dB, czy też 24dB? Efekt, który chciałbym uzyskać, to bardziej sprężysty bas nawet kosztem jego ilości i takie też mam wrażenie, gdy ustawiam na 24dB lecz chciałbym się upewnić.

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli chodzi o szybkość opadania zbocza w Subwooferze wygląda to następująco.

1. Subwoofer jest niesłyszalny w systemie jeżeli słyszalne częstotliwości które przekazuje są poniżej bodajże 200 Hz ale co do dokładnej wartości pewny nie jestem. Jeżeli teraz dźwięki powyżej tej częstotliwości są słyszalne to subwoofer słyszymy jako oddzielne źródło dźwięku. Z tego powodu stosuje się filtry ze stromym opadaniem zbocza dla wyższych podziałów. Generalna zasada to dla wyższych podziałów stosujemy filtr 24 dB na oktawę przy niższych 12 dB na oktawę który ma podobną szybkość opadania zbocza jak satelity i łatwiej nim uzyskać bardziej wyrównaną charakterystykę w paśmie podziału.

2.Może się też zdarzyć że satelity filtrowane są elektronicznie i ich charakterystyka opada ze zboczem 24dB na oktawę. Wtedy sensowne jest jeżeli Subwoofer niezależnie od częstotliwości podziału będzie miał taką samą stromość opadania zbocza.

3. Stosuje się systemy pomiarowe do ustawienia subwoofera n.p. darmowy program Audionet Carma

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wtedy różnych możliwości ustawienia nigdy nie za mało.

Link to comment
Share on other sites

KrzysiekA, 27 Kwi 2010, 10:21

 

"...

Generalna zasada to dla wyższych podziałów stosujemy filtr 24 dB na oktawę przy niższych 12 dB na oktawę który ma podobną szybkość opadania zbocza jak satelity i łatwiej nim uzyskać bardziej wyrównaną charakterystykę w paśmie podziału.

..."

 

Czy powyższe należy odczytywać w taki sposób, iż jeżeli tzw. częstotliwość odcięcia jest ustawiona niżej (np. 40 Hz), to należy stosować filtr 12dB, a jeżeli jest ustawiona wyżej (np. 65Hz), to wtedy należy ustawić filtr nieco wyżej, czyli 24dB.

Link to comment
Share on other sites

Nie. Miałem książkę Visatonu gdzie było to dokładnie wyjaśnione. Niestety nie mogę jej teraz znaleźć.

Formuła brzmiała tak że jeżeli subwoofer nie powinien być słyszalny jako oddzielne źródło dźwięku to przy częstotliwości bodajże 250 Hz sygnał musi być tłumiony przynajmniej o 18 dB w stosunku do sygnału z satelity. Za prawidłową wartość tych wielkości nie ręczę bo nie mogę sobie przypomnieć. Oznaczało by to że dla podziałów wyższych niż 150 Hz powinno się stosować filtr 24dB na oktawę.

Link to comment
Share on other sites

Odcięcie 250 Hz to bardzo wysoko, subwoofer najlepiej odciąć około 100 Hz i testować na słuch.

12 dB, a 24 dB to prędkość opadania zbocza filtra, czyli, mamy dźwięk C 65 Hz, i C oktawę wyżej 130 Hz. Ustawiamy fitr na 12 dB/okt. i częstotliwość odcięcia na 65 Hz, dźwięk 65 Hz będzie miał pełną głośność, nie będzie tłumiony, a 130 Hz będzie miał głośność ściszoną o 12 dB, czyli cztery razy, przy zboczu 24 dB ten dźwięk będzie miał głośność ściszoną o 24 dB, czyli 8 razy.

 

Wszystko ustawiaj na słuch, tak, żeby subwoofer nie był możliwy do zlokalizowania, a dodawał podstawę basową.

Link to comment
Share on other sites

pingwing, 27 Kwi 2010, 13:19

 

W takim bądź razie nieco inaczej, czy jeżeli częstotliwość odcięcia subwoofer'a jest ustawiona np.

na 40Hz (1*) to ustawienie filtra na 24dB spowoduje, że ten sam - co przy 40 Hz - dźwięk wydobywany przy 80Hz będzie miał mniej "słyszalnego"/odczuwalnego basu niż przy ustawieniu filtra na 12dB ? W efekcie czy można powiedzieć, że z punktu widzenia całości brzmienia ustawienie na 24dB daje mniej basu niż ustawienie 12dB, gdyż jest wtedy (gdy ustawiony na 24dB) większe tłumienie.

Link to comment
Share on other sites

pingwing, 27 Kwi 2010, 13:19

>Odcięcie 250 Hz to bardzo wysoko, subwoofer najlepiej odciąć około 100 Hz.

 

To że sygnał przy 250 Hz jest osłabiony o 18 dB nie oznacza to że podział jest przy 250 Hz tylko o prawie oktawę niżej czyli około 150 Hz.

Podział przy 150 Hz to bardzo często spotykany podział miedzy subwooferem a satelitami w zestawach kina domowego i stosowanie filtrów z nachyleniem zbocza 24dB na oktawę ma jak najbardziej sens.

To gdzie odcinasz subwoofer zależy od tego jak nisko schodzą ci satelity. Nie można powiedzieć akurat częstotliwość 100 Hz jest najlepsza. Jeżeli masz satelitki na 8cm głośnikach które schdzą ci do 150 a może nawet do 200Hz co jest typowy dla wielu zestawów kina domowego to nie możesz ciąć przy 100 Hz bo będziesz miał dziurę. Jeżeli znowu uzupełniasz subwooferem kolumny 10 litrowe które schodzą do 60 Hz to nie będziesz przecież odcinał subwoofera przy 100 Hz bo ci podbije średni bas.

Link to comment
Share on other sites

EDYCJA POSTÓW - Nadal w cenie ;)

 

Idealny filtr (w tym przypadku dolno-przepustowy) to taki, który np. ustawiony na 40 Hz nie przeniesie nic powyżej czyli włączając 41 Hz nie usłyszysz ich bo zostaną wycięte przez ten filtr.

W życiu nie jest tak idealnie i każdy filtr działa łagodniej. ZERO decybelowy filtr jest jak pozioma linia ciągła, nie obcina. Zwiększając poziom decybeli w filtrze powodujemy coraz bardziej pionową charakterystyka, która coraz bardziej (szybciej i skuteczniej) ścisza to co jest powyżej ustawionej wartości, więc im wyższa wartość tym mniej "niechcianego" basu.

 

Mam nadzieje,że jakoś przybliżyłem (nie technicznie) o co c'mon ;)

Wraz ze zdobytą wiedzą przychodzi świadomość jak wielu rzeczy jeszcze nie wiesz...

Link to comment
Share on other sites

pingwing, 27 Kwi 2010, 13:19

 

W takim bądź razie nieco inaczej, czy jeżeli częstotliwość odcięcia subwoofer'a jest ustawiona np.

na 40Hz (1*) to ustawienie filtra na 24dB spowoduje, że ten sam - co przy 40 Hz - dźwięk wydobywany przy 80Hz będzie miał mniej "słyszalnego"/odczuwalnego basu niż przy ustawieniu filtra na 12dB ? W efekcie czy można powiedzieć, że z punktu widzenia całości brzmienia ustawienie na 24dB daje mniej basu niż ustawienie 12dB, gdyż jest wtedy (gdy ustawiony na 24dB) większe tłumienie.

 

Można ty tak powiedzieć ale nie do tego służy przełącznik 12/24 dB.

Przełącznik ten służy do optymalizowania charakterystyki częstotliwości w paśmie podziału. Innymi słowy dobierasz go tak żeby w przejściu nie powstała ani górka ani dołek.

Do regulacji ilości basu służy pokrętło wzmocnienia subwoofera.

Owszem po przełączeniu z 12 na 24 dB zmienia się subiektywne odczucie ilości basu ale wystarczy przekręcić pokrętło częstotliwości podziału o kilka Hz w górę i będziesz miał więcej basu.

 

Jeżeli masz satelity które nie są filtrowane to stosuj 12dB Na oktawę gdyż w obudowach zamkniętych bas spada z prędkością 6dB na oktawę a w BR 12 dB na oktawę. Jeżeli filtrowane są aktywnie lub pasywnie to możesz spróbować obu tych ustawień.

Jeżeli masz małe satelity które schodzą do 150 Hz lub powyżej to lepiej stosować 24 dB Na oktawę.

Link to comment
Share on other sites

Seba78, 27 Kwi 2010, 15:58

 

>stromość zbocza powinna być dostosowana do kolumny i jej strojenia. Tylko na słuch

 

Na słuch a raczej na oko to chłop w szpitalu umarł.

Owszem jeżeli ktoś nie ma możliwości pomiaru to nie pozostaje mu nic innego niż ustawiać na słuch.

Chociaż bardzo mnie to dziwi bo przecież prawie każdy ma w domu komputer, mikrofon który używa do skype'a a programy są za darmo.

Jednak im bardziej skomplikowana regulacja subwoofera tym trudniej to zrobić poprawnie na słuch.

Jeżeli do regulowania mamy tylko wzmocnienie i częstotliwość podziału to bardziej wprawne ucho może go ustawić w miarę poprawnie chociaż z doświadczenia wiem że po pomiarze okazuje się że bas jest zazwyczaj o około dziesięć dB za bardzo podbity w stosunku reszty. Ludzie jak już kupują albo robią subwoofer to muszą go w końcu słyszeć.

Jeżeli jednak do tego dojdzie podbicie najniższego basu, płynna regulacja fazy i nachylenie zbocza to sprawa nie wygląda tak już tak słodko.

Najgorsza do ustawienia jest faza bo na słuch słychać tylko skrajne położenia. Tak naprawdę czy głośniki grają w fazie czy nie widać dopiero po pomiarze.

Ustawienie fazy jest dosyć istotne ponieważ w głośnikach grających w przeciw-fazie zwiększają się zniekształcenia harmoniczne w wyniku niedociążenia akustycznego membrany.

Link to comment
Share on other sites

W OZ szybkość opadania ch-ki niskich częstotliwości wynosi 12dB/okt. a w BR 24dB/okt.

 

Teoretycznie powinno się stosować zbocza symetryczne (tu i tu takie same) ale zależnie od zastanych warunków akustycznych i cz. odcięcia można różnie wybrać ustawienia.

Generalnie jeśli satelity są wysoko odcięte to sub powinien być stromo cięty, nie chcemy przecież by przetwarzał w sposób słyszalny cokolwiek koło np. 300-500Hz.

No i poziom suba powinien być taki byśmy nie byli świadomi jego obecności i lokalizacji - on ma w naturalny sposób uzupełniać fronty (a nie furkotać i buczeć 10dB głośniej niż reszta szerokim pasmem i juhuu... wiejska zabawa, jest baaasssss!!! jeb, jeb, jeb!!)

Link to comment
Share on other sites

Molibden, 27 Kwi 2010, 21:52

 

"...

W OZ szybkość opadania ch-ki niskich częstotliwości wynosi 12dB/okt. a w BR 24dB/okt.

..."

 

Jeżeli dobrze to rozumiem, to być może właśnie dlatego (używam monitorów z BR) lepiej słyszę, gdy ustawię ten parametr (szybkość opadania) na 24dB. "Zgrywa" się dobrze z monitorami.

Link to comment
Share on other sites

  • Moderatorzy

Tylko że BR to bardzo podły filtr highpass 24db/okt. Niby amplitudowo (w sensie wypadkowego SPL) i fazowo robi mniej więcej co trzeba, jednak przeciąża głośnik wychyleniowo w zakresie "zaporowym" zagrażając jego zniszczeniem i generując masę harmonicznych. Bida...

Link to comment
Share on other sites

To znaczy, że wytrzymałość mocowa głośnika pracującego poniżej jego rezonansu jest bardzo niska ze względu na ogromne wychylenia jakie wiążą się z przetwarzaniem najniższych częstotliwości - rosnące propoprcjonalnie z 1/f^2 (wymagane jest spore wychylenie objętościowe). Membrana lata wtedy po prostu jak szmata.

Link to comment
Share on other sites

A czy jest coś złego w tym, że fazę subwoofera ustawiłem na 180 stop.? Subwoofer stoi w małym pokoju, tuż obok kolumn i wg wszelkich opisów, które znalazłem w necie powinno się ustawić fazę na 0 stop. Pierwotnie też tak miałem lecz spróbowałem przestawiać i gdy ustawiłem na 180, a nie na 0, to mam wrażenie, że bas stał się bardziej punktowy, a mniej rozlazły/szeroki/wybrzmiewający, co mi odpowiada bardziej. Zatem, czy jest coś złego w takim ustawieniu ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Przez przypadek znalazłem tą książkę z Visatonu. Tłumaczenie bezpośrednio z książki.

 

"W licznych próbach odsłuchowych okazało się że charakterystyka subwoofera który nie jest lokalizowany jako oddzielne źródło dźwięku od 100Hz powinna zacząć opadać ze stromością zbocza 18 dB/Oktawę t.z. przy 200 Hz poziom natężenia dźwięku subwoofera powinien być niższy o 18 dB od poziomu natężenia dźwięku satelitów"

 

Czyli jest jeszcze gorzej niż pisałem wcześniej.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.