Jump to content
IGNORED

Co jest lepsze ?

xamix

Recommended Posts

Ten gramofon który posiadam to unikat. nigdzie w necie nie mogłem znależć jego specyfikacji, zakładałem ju kiedyś wątek an forum.

Bardzo mnie ciekawi ten dzwięk Nagaoki, czytałem troszkę oogólnie o tej japońskiej firmie i wkładki nie są wysokim poziomie. Zastanawiam się jeszcze czy At-95 nie zagra lepiej od MP-11, mimo że cenowo Nagaoka jest dużo droższa.

Za 89EU jest Nagaoka z Shibatą.

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie wiem jaki masz gramofon. Nie wiem jaka jest podatność wkładki bo dane są różne ... napisałem do Nagaoki i czekam na odpowiedź. Do słabego napędu nie warto kupować dobrej wkładki.

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Mam mp11 i mp11 boron. W porównaniu z wersją boron, mp11 brzmi zbyt jasno. Tak jest w mojej

konfiguracji. W analogu masz zbyt wiele zmiennych, by jednoznacznie określić charakter brzmienia.

W innej konfiguracji ta wkładka może "zaśpiewać" idealnie, a w kolejnej z wycofaną górą.

Pomijając wyeksponowane wysokie tony w prezentacji dźwięku mp11, pozostałe zakresy wypadają

bardzo dobrze. Wkładka grała dynamicznie, z solidną podstawą basową, przestrzennie i bez

inner groove distortion!. To świadczy o dobrym szlifie igły.

Sprawdź masę swojego ramienia, podatność mp11 i wylicz częstotliwość rezonansową.

Jeśli wszystko będzie ok (wynik między 8-11Hz) to wszystko powinno być ok.

[chyba, że z twoim pre się nie polubi :( ].

Jeśli nie możesz znaleźć specyfikacji technicznej swojego ramienia. To

niezbędna Ci będzie waga elektroniczna (jubilerska może być)

Zdejmij przeciwwagę z ramienia, ramię z zamontowaną wkładką zważ na wadze.

Od wyniku ważenia odejmij masę wkładki. Ok masz już wagę ramienia.

Podatność mp11 to 8x10-6cm/Dyne

Do obliczenia częstotliwości rezonansowej skorzystaj z kalkulatora na tej stronie:

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wpisujesz tam następujące wartości:

masa ramienia np.13

waga wkładki np. 6.5

waga śrubek mocujących 0.5

podatność wkładki 8

naciskasz calculate i masz wynik. np 12.6 HZ

>>>xamix,

Słuchałem dokładnie tej Nagaoki MP-11 przed jakimiś 2-3 laty w gramofonie który zamierzał kupić mój kolega. To był gramofon Dual CS-5000, całkiem niezły zresztą gramofonik. Ta wkładka zagrała zupełnie beznadziejnie, na tyle kiepsko, że kolega skutecznie odpuścił sobie gramofony do dnia dzisiejszego. Nie ma sensu wchodzić w szczegóły jak to grało, bo zakładam, że dźwięk na poziomie radia nastawionego na fale długie Cię nie interesuje.

Teraz uwaga: nie mieliśmy pozwolenia właściciela gramofonu, nieobecnego podczas odsłuchu, do rekalibrowania ramienia/wkładki. Ja nie byłem gospodarzem, kolega nie chciał aby nic kręcić, bo po pierwszych taktach muzyki wewnętrznie się trochę "zjeżył", jak zauważyłem. Dodam jeszcze, że Dual CS-5000 ma wyjątkowo lekkie ramię (ULM - Ultra Low Mass), a ta Nagaoka MP-11 jest zdaje mi się wyjątkowo sztywna (niska podatność). Może z tej przyczyny jedno do drugiego nie pasowało i w konsekwencji nie grało za cholerę. W przypadku Twojego Marluxa może być inaczej, trudno coś a priori zakładać. Byłoby najlepiej gdybyś mógł zrobić próbę na swoim gramniaku, ale zdaję sobie sprawę, że to może być trudne. W każdym bądź razie zalecam ograniczone zaufanie do tej wkładki.

Pozdro,

Yul

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.