Jump to content
IGNORED

Test dyfuzora WB Acoustics 1D/1/7


Redaktor
 Share

Recommended Posts

Posted · Hidden
Hidden

Witam szanownego redaktora.Wielkie dzięki,nareszcie coś o akustyce!Ja właśnie czekam na te dyfuzory,zamówiłem wersję ze sklejki i jestem ciekaw ,czy spełnią moje oczekiwania !? Z pewnością,jest to najtańszy dyfuzor tego typu na rynku.Dlatego wreszcie zdecydowałem się na zakup.Może uda mi się wreszcie wyeliminować niezbyt estetyczne ustroje własnej konstrukcji z pokoju ,w którym słucham :).Patrząc na pokój redaktora,można odnieść wrażenie,że akustyka tego pomieszczenia jest już dość dobrze ukształtowana(regały z książkami,inne graty).Ja zauważyłem taki trend w audio.Ludzie kupują drogi sprzęt,wstawiają to do pięknych salonów i przeżywają frustracje,że im nic nie gra.Następnie wydają fortunę na kable,którymi rzekomo mają poprawić niedoskonałości pomieszczenia(tu min. sieciowe).Cudów nie ma ! Jeżeli pomieszczenie nie będzie odpowiednio zaadaptowane akustycznie,nie uzyskamy dźwięku nawet poprawnego.Dlatego jestem za kontynuowaniem tego typu testów.Następny produkt tej firmy to dyfuzor dwuwymiarowy 2D/2/7,warto by zainteresować forumowiczów.Pozdrawiam

Link to comment
Posted · Hidden
Hidden

baltfan, widzę, że z akustyką jesteś na "ty"

 

Ciekawe jakie ustroje ty budowałeś patrząc na te śmiecie, które są w tytule. Z liczby pierwszej 7 zapewne powyższy wyrób jest zrobiony. Trzeba by spojrzeć na zakres w jakim działają. To może dopiero uświadomić z czym mamy do czynienia.

 

 

 

Dla ciekawości powiem, że ja mam ustroje RPG z liczby pierwszej 43 bo z większej się nie da. Są to największe komercyjne ustroje jakie robią.

Link to comment
Posted · Hidden
Hidden

Rzeczywiście ,akustyka mnie pasjonuje i stawiam ją na pierwszym miejscu na drodze do budowania systemu odsłuchowego.Wszystkie ustroje jakie posiadam są wykonane na podstawie doświadczeń odsłuchowych (pomysły zaczerpnięte z prasy audio).W chwili obecnej opanowałem trzeci pokój,co jest dla mnie już sukcesem.Problemem nadal jest powierzchnia,niestety zbyt mała.Chciałoby się pokoju o powierzchni ponad 25 m2 :).Obecnie 16 ! WB acoustic działa ponoć w zakresie 600-3000 hz ,efektywnie.Oczywiście ma rozpraszać.Na pewno trochę pochłania,a być może ma wpływ na bas.Ja nie bez powodu zamówiłem wersję ze sklejki.Jestem zdania,że trzeba dać szansę rodzimemu producentowi.Też bym chciał RPG,niestety mój budżet nie pozwala mi na zakup takich ustrojów.Co do estetyki,moim zdaniem jest niezła.Kwestia gustu.To prawie mebel !Z tym ,że bezużyteczny,nie da się wsadzić tam czegokolwiek.Jest to typowy dyfuzor SCHROEDERA,takim jest też regał z książkami,wystarczy je odpowiednio ustawić i będzie to dobrze działało.Na pewno jest to lepsze jak gołe ściany.Nie ma co polemizować,trzeba spróbować i w miarę obiektywnie ocenić.Ja dokonałem wyboru sam.Jedynie namiary na firmę zdobyłem z reklamy.Już w przyszłym tygodniu spodziewam się dostawy.Przyjdzie moment prawdy:)Załączam foto swoich "ustrojów",działają w szerokim paśmie :)Pozdrawiam

post-6581-100005643 1272785960_thumb.jpg

post-6581-100005644 1272785960_thumb.jpg

post-6581-100005645 1272785960_thumb.jpg

Link to comment
Posted · Hidden
Hidden

Tak,to prawda.W zasadzie w ten sposób jedynie się tłumi i to jedynie zakres średnio i wysokotonowy.W pewnym momencie udało mi się przetłumić swój pokój.Jednak zastosowanie tych prymitywnych ustrojów dało bardzo dużo.Np. walce z wykładziny stojące w rogach zniosły falę stojącą na basie.Wykładzina za miejscem odsłuchowym jak i piramidka za zestawami polepszyła lokalizację i uspokoiła dźwięk.W pustych ścianach było tragicznie.Bas buczał,źródła dźwięku były rozmyte a wysokie (tioxid)kłuły uszy.Dlatego zdecydowałem się przebudować wszystko i zaczynam skromnie ,wstawiam dyfuzory WB.Jeżeli zadziałają,robię drugi krok.Wyrzucam piramidkę(gąbka)i wstawiam w jej miejsce dyfuzor 2D (dwuwymiarowy).Podobne ustroje stosowała firma profesjonalnie zajmująca się aranżacją akustyczną wnętrz.Oczywiście warto by zacząć od pomiarów,fs rezonansowa itd.Najciężej jest opanować bas.Wykonanie pułapek basowych i ich zestrojenie wymaga wiedzy i doświadczenia.Ja zastawiłem rogi pokoju walcami w wykładziny remontowej i zadziałało.Może ktoś zna inne dobre sprawdzone rozwiązania?Byle nie meble!

Link to comment
Posted · Hidden
Hidden

baltfan,

poniżej wyliczyłem jakich wymiarów powinien być ten ustrój aby działał w przedziale przez ciebie podanym.

Oznacza to, że max. głębokość to około 10cm a szerokość podziałki to jakieś 4,7cm.

Frequency : 1000 Hz

Prime seed : 7

Frequency low : 750,0 Hz

Frequency high : 3 649,6 Hz

 

Depth of wells :

Well 0 = 0,00 cm

Well 1 = 2,46 cm

Well 2 = 9,83 cm

Well 3 = 4,91 cm

Well 4 = 4,91 cm

Well 5 = 9,83 cm

Well 6 = 2,46 cm

Link to comment
Hidden

Witam!Wymiary tego dyfuzora to : głębokość 12,5 cm,szerokość 47 cm,wysokość 60-100 cm,podaję za producentem.Niestety jeszcze nie dotarły do mnie.Wybrałem wersję o wysokości 110 cm.Być może działanie tego ustroju nie zostało precyzyjnie obliczone?Wiem,że Schroedery powinno się wykonywać do konkretnej adaptacji,ja eksperymentuję :)Nie chiałbym od razu zakładać ,że to będzie jakaś porażka!Więc wolę poczekać i przekonać się osobiście jak to działa.Stawiam je na puste ściany.Fotki które zamieściłem ,to tylko część moich "syfuzorów",głównie pochłaniacze.Dzięki za fachową podpowiedź.

Link to comment
Hidden

witajcie,

no wreszcie coś się ruszyło w sprawie akustyki na forum.

1 test ustrojów! W innym wątku forum poruszyłem temat ciekawych w rozwiązaniu nowych ustrojów Avconu (rozpraszanie/ pochłanianie)http://www.avcon.com.pl/index.php?id=28 . Może w następnej kolejności jakiś mały test?? Ciekawe było by porównanie nowego pomysłu (jak się sprawdza) i tradycyjnej szkoły budowy ustrojów. Sam jestem w trakcie budowy (dłuuugo to trwa, ale zawsze coś ważniejszego jest do zrobienia) pomieszczenia odsłuchowego.

 

pozdr.

Robert

Link to comment
Hidden

Witam! Fajnie by było założyć oddzielny wątek,czy to w klubie,czy dziale DIY.Zastanawiam się ,jak zachęcić forumowiczów,do spojrzenia na problemy akustyki.Żeby wogóle chcieli uznać akustykę,za temat istotny a wręcz priorytetowy ,przy budowaniu systemu odsłuchowego.Przydałaby się profesjonalna pomoc,jak P.Potempskiego,który niewątpliwie na tym się doskonale zna(Jeszcze raz dzięki).Pozdrawiam

Link to comment
Hidden

Witam! Rzeczywiście,znalazłem ten wątek.Nie zagłębiałem się zbytnio.Jedyne na co zwróciłem uwagę,to fotki różnych wnętrz ,eksponujące raczej systemy forumowiczów.Takich dziwolągów jak ja mam :) nie znalazłem.Tymczasem dostałem dyfuzory,jeszcze pachnące lakierem.Niestety późna pora i szalejąca burza uniemożliwiły mi słuchanie.Już je wstępnie ustawiłem.W pierwszym odsłuchu(ok.1,5 godz.)wyrzuciłem panel z gąbek(1x1 m),zastepując go dwoma dyfuzorami(tyle zresztą kupiłem).Mogę powiedzieć jedno,gąbki już nie wrócą:)Mam wersję ze sklejki ,lakier bezbarwny.Wykonanie jest bardzo dobre.Poza tym,WB zadbało o solidne opakowanie na czas transportu.Tu na pewno nikt się nie zawiedzie.Jutro postaram się wrzucić fotki.Prawdopodobnie zdecyduję się jednak na jeden dyfuzor z serii 2D,trochę mi się pusto zrobiło bez tych gąbęk(foto 2,z poprzedniej sesji).Pozdrawiam

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.