Skocz do zawartości
IGNORED

Jazzowe must have - jacy wykonawcy??


Tymorfeusz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, pytanie dość popularne, ale skoro ludzie ciągle się tym interesują, to chyba dobry znak.

 

Otóż mam na półce pare płyt z jazzem, głównie rozmaite 'klasyki' - astigmatic komedy, davis, coltrane (w zasadzie mam te późne pojechane rzeczy - i bardzo je lubie), hancock, stańko, garbarek etc. No i o ile ze starszych rzeczy niby wiadomo co i jak, to w nowych wykonawcach się nie orietuję, a przecież zatrzęsienie jest świetnej muzyki.

 

generalnie podoba mi się takie coś co się zwie chyba jazz europejski. genialną płytą która naprawdę mnie rozkłada na łopatki jest ww. astigmatic. jakie albumy z dość szeroko pojętej współczesności powinienem przesłuchać (w tej chwili słucham koln concert jarretta po raz pierwszy w życiu i to też jest coś co bardzo mi się podoba).

 

jak wchodzę do sklepu muzycznego, to na półkach z jazzem jest tego tyle, że nie wiadomo za co się zabrać (nie mówiąc o kosztach :P ), no i w większości mimo wszystko dla neofity same nic nie mówiące nazwiska - najczęściej skandynawskie.

 

co możecie mi "w ciemno" polecić oprócz rzeczy oczywistych jak ww. jarrett??

 

zaznaczam, że nie jestem kompletnie zielony, i nie szukam rzeczy jakichś zupełnie łatwych w odbiorze, ale po prostu fajnych, trzymających w napięciu (tu dla mnie wzorcem jest dwudziesta minuta tytułowego kawałka z astigmatic - można headbanging uskuteczniać :D )

 

jakieś propozycje?? będę wdzięczny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli odpowiada Ci jazz europejski to sięgnij do płyt ECMu z lat 70-90.

Ale ja namawiałbym Cię na czarny amerykański jazz spod znaku Delmarku,DIWu,Eremitu.

Jeżeli nie stronisz od eksperymentu to szwajcarskie Hatology,nowojorski Tzadik i portugalskie Clean Feed a przede wszystkim polskie Not Two.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poczatek może takie płyty, jak "The Third Decade", "Coming Home Jamaica" czy "Les Stances A Sophie" - zwłaszcza tę ostatnią z nieśmiertelnym "Theme De Yoyo". Potem ewentualnie coś bardziej dzikiego free, jak "A Jackson In Your House".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

<><

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast co do nazwisk to musisz poszukać sam.Nikt za ciebie tej roboty nie odwali ( swoją drogą jakie to fajne odkrywać te nowe obszary muzyczne!).Przegladać katalogi i słuchać,słuchać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czarny, w sensie murzyński?

a i to są nazwy wytwórni? a może jakieś nazwiska?? :) tak mi będzie łatwiej, wszak każda wytwórnia ma w katalogu trochę wykonawców..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A europejskie, z ECM - ostatnio (no, powiedzmy - 2006 rok) bardzo zaskoczył mnie Terje Rypdal płytą "Vossabrygg".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

<><

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja podałem przykład czarnego, amerykańskiego jazzu - grupa Art Ensemble Of Chicago, sami muzycy określają to, co grają jako "great black music". Choć grają głownie free jazz, to w zasadzie przeplatają rózne style, nawet reggae czy funk/fusion.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

<><

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha. tak w ogóle nie mam 'uprzedzeń rasowych' ale czarny jazz jest jednak dość 'wesoły', a starsze *bopowe nagrania wręcz 'ludowe' - i takie je lubię, ale no właśnie, muzyka białasów jest jakaś hmm, jakby to powiedzieć ... inna :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umówmy się - na tak zadane pytanie można odpisywać dziesiątkami nazwisk. Przy czym wcale nie jestem pewny, że cokolwiek by Ci to ułatwiło, zresztą wszystkie, a na pewno większość z tych nazwisk "must have" tutaj na forum przy różnej okazji padało, w gruncie rzeczy wystarczy pogrzebać.

 

Najważniejsze jest to, żeby wyjść z takiego zaklętego myślenia, że jazz ogranicza się do tego, co serwuje się nam w mediach. W zasadzie jeśli występuje tutaj jakakolwiek zależność, to raczej odwrotna - im mniej o danym muzyku słychać w telewizji czy pisze się w "Jazz Forum", tym większa szansa, że to mistrz w swoim fachu. Oczywiście takie podejście będzie krzywdzące dla wielu wielkich, jak np. dla Jarretta, ale coś w tym chyba jest.

 

Na początek kup sobie/pożycz np. box Vandermark 5 z Alchemii, jakąś płytę z duetu William Parker - Hamid Drake czy kwartetu Davida Ware'a ("Live in the world"!), a potem to już z górki ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że pomocne mogą być sondy roczne publikowane swego czasu na portalu diapazon.pl. Są tam zestawienia płyt zagranicznych, ale i polskich z ostatnich kilku lat:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Co do sławetnego ECM-u, to tutaj jednak za wiele z rzeczy ostatnich bym nie polecał. Delikt trafnie napisał o zależności znani/nieznani - jakość konkretnej płyty, jest w tym dużo racji. Moim zdaniem tyczy się to również Jarretta, któremu akurat żadna krzywda się nie dzieje (w większości przypadków ciągle wielbiony przez krytykę), bo facet od ok. trzydziestu lat nagrywa niemal to samo (pomijam świetne lata 70, z których pochodzi zresztą wymieniona prze ciebie płyta "The Koln Concert"), jedzie na opinii wielkiego nazwiska i nie ma to nic wspólnego z nowoczesnym jazzem w kontekście improwizowanej muzyki poszukującej. A raczej jest to wpisywanie się w mdłe, podobne do siebie muzycznie granie a la Manfred Eicher (z wyjątkami oczywiście). Jeśli więc chodzi o ECM, to tutaj potrzeba mocnej selekcji.

 

Jeśli miałbyś skupiać się tylko na wytwórniach, to zdecydowanie polecam: Clean Feed, Hat Hut, niemiecki Jazzwerkstatt, Ayler Records, Leo Records, Okka Disk czy polskie Not Two. Sprawdź też wątek na tutejszym forum z nowościami jazzowymi:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki wszystkim za odpowiedź :) zwłaszcza nie miałem pojęcia że w krakowie jest taka duża i fajna wytwórnia płytowa.

 

z tego co czytam komentarze na diapazonie, to chyba rankingami nie ma sie co sugerować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość glubisz

(Konto usunięte)

Z nowości to Victor Toth "Tatrim". Świetna płytka z 2009 roku. Wydana niedawno w Polsce przez multikulti.com. Tak pozatym to jak tu ktoś napisał wszystko Williama Parkera z Hamidem Drake, jazz Amerkański ale wart wysłuchania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 12

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.