Jump to content
IGNORED

katastrofa pod Smolenskiem


Guest

Recommended Posts

Guest

(Konto usunięte)

Zapomniana umowa z Rosją?

 

Od lat Polskę i Rosję łączy porozumienie, które umożliwia wspólne badanie katastrof lotniczych. Rząd o nim milczy

 

 

 

"Rz" dotarła do podpisanego 7 lipca 1993 r. polsko-rosyjskiego porozumienia w sprawie ruchu samolotów wojskowych i wspólnego wyjaśniania katastrof. Dokument przewiduje współpracę obu krajów w takich przypadkach. Rząd milczy o umowie. Tymczasem niemal miesiąc po katastrofie rządowego samolotu wciąż nie wiemy, na jakiej podstawie prawnej prowadzone jest dochodzenie ani dlaczego polskie władze nie wystąpiły do Rosjan o wspólne śledztwo.

 

Jak zapewnił w czwartek "Rz" Janusz Sejmej, rzecznik prasowy Ministerstwa Obrony Narodowej, porozumienie z 1993 r. nie zostało nigdy wypowiedziane. Najważniejszy jest jego art. 11: "wyjaśnienie incydentów lotniczych, awarii i katastrof spowodowanych przez polskie wojskowe statki powietrzne w przestrzeni powietrznej FR lub rosyjskie wojskowe statki powietrzne w przestrzeni powietrznej RP prowadzone będzie wspólnie przez właściwe organy polskie i rosyjskie".

 

 

Dlaczego premier i prokurator generalny nigdy nie wspomnieli o dokumencie? Od służb zajmujących się sprawą otrzymaliśmy sprzeczne wyjaśnienia.

 

 

>>>

a co o tej umowie sądzi znawca prawa lotniczego jaro_747 ?

Link to comment
Share on other sites

Guest

(Konto usunięte)

jak mozna tego dopilnować? ja mogę tylko odpowiadać za swoje wpisy,

uważam , że powinien być watek o katastrofie pod Smolenskiem, jest sporo do omawiania

 

a chamstwo czy ewidentne głupoty powinna usuwać moderacja, nieprawdaz?

Link to comment
Share on other sites

""wyjaśnienie incydentów lotniczych, awarii i katastrof spowodowanych przez polskie wojskowe statki powietrzne w przestrzeni powietrznej FR lub rosyjskie wojskowe statki powietrzne w przestrzeni powietrznej RP prowadzone będzie wspólnie przez właściwe organy polskie i rosyjskie".

 

w czym problem?

Link to comment
Share on other sites

Guest

(Konto usunięte)

A czytałeś tu czy ci umkło?

 

Polska prokuratura jest ślepa i głucha w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem. Nie dostaje żadnych nowych dowodów. A prokurator, który przebywa w Rosji, nie jest dopuszczany do przesłuchań świadków. Śledczy podejrzewają, że to efekt decyzji przełożonych ich rosyjskich kolegów.

 

.... Zespół prokuratorów zastąpił jeden oskarżyciel - płk Jarosław Ciepłowski z Naczelnej Prokuratury Wojskowej. Jaka jest jego rola?

 

Tak naprawdę żadna. Ciepłowski nie bierze bowiem udziału w czynnościach śledczych rosyjskiej prokuratury. Czy może np. asystować przy przesłuchaniu świadków? "Nie. Płk Ciepłowski nie bierze udziału w czynnościach rosyjskich oskarżycieli" - potwierdza nasze informacje płk Zbigniew Rzepa, rzecznik prasowy Naczelnej Prokuratury Wojskowej. Zatem jaka jest rola polskiego prokuratora? "Monitoruje postępowanie rosyjskie, wypełnia też rolę oficera łącznikowego" - dodaje płk Rzepa...

 

http://www.dziennik.pl/wydarzenia/article601014/Polscy_prokuratorzy_odcieci_od_d...

Link to comment
Share on other sites

Guest

(Konto usunięte)

Uuuuu...znowu piana.

 

Wklejaj echówo na tym polega dyskusja, nie pyskówka.

Ludzie o odmiennym spojrzeniu na pewne sprawy wymieniają sie poglądami...wiesz?

Link to comment
Share on other sites

Guest

(Konto usunięte)

Pomoże, ale musisz się pokajac, przeprosić i wykazać skruchę i najważniejsze, szczerze obiecać poprawę.

Link to comment
Share on other sites

>jozuehyt, 7 Maj 2010, 13:06

 

>a co o tej umowie sądzi znawca prawa lotniczego jaro_747 ?

 

1. Znawcę prawa lotniczego nie jestem, ale w odróżnieniu od niektórych potrafię czytać ze zrozumieniem.

 

>Tymczasem niemal miesiąc po katastrofie rządowego samolotu

>wciąż nie wiemy, na jakiej podstawie prawnej prowadzone jest dochodzenie ani dlaczego polskie władze

>nie wystąpiły do Rosjan o wspólne śledztwo.

 

Oczywiście, ze wiemy!!! Na podstawie załącznika 13 konwencji chicagowskiej. Pisałem o tym już wiele razy a konkretnie do ciebie dwa albo trzy razy. Udajesz że nie pamiętasz czy co??? Śledztwo przebiega z tego co wiemy zgodnie z zapisami tego załącznika.

 

2. Odnośnie tej umowy to trzeba by znać całość, ale z tego co widać to jakoś radykalnie nie wychodzi poza konwencję chicagowską.

 

>Dlaczego premier i prokurator generalny nigdy nie wspomnieli o dokumencie?

A muszą znać wszystkie obowiązujące nas umowy na pamięć? Mędrcy z PiSu też najwidoczniej o tej umowie nie wiedzieli, odkopali ją dopiero dziennikarze.

Jestem Europejczykiem.

We własnym kraju jestem rebeliantem.

Link to comment
Share on other sites

Guest

(Konto usunięte)

...A muszą znać wszystkie obowiązujące nas umowy na pamięć? Mędrcy z PiSu też najwidoczniej o tej umowie nie wiedzieli, odkopali ją dopiero dziennikarze...

 

No niby nie, ale są goście, którzy się tym z racji zajmowanego stanowiska zajmują i oni powinni.

I ci oni są zatrudnieni w administracji rządowej podległej komu?

Link to comment
Share on other sites

"Obecnie śledztwo w sprawie katastrofy prowadzą Rosjanie, polscy prokuratorzy uczestniczyli w czynnościach procesowych prowadzonych w Rosji po katastrofie. Niezależnie od śledztwa rosyjskiego już 10 kwietnia Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła własne śledztwo w sprawie. Na początku przyszłego tygodnia prokurator generalny Andrzej Seremet ma pojechać do Moskwy, by osobiście ustalić sposób realizacji wniosków polskiej prokuratury o pomoc prawną Rosji, w których wnosi się o przekazanie dowodów jej śledztwa w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem."

Link to comment
Share on other sites

>jacch, 7 Maj 2010, 14:19

 

Wystarczyłoby, żeby ktoś przejrzał listę obowiązujących umów. Skoro nikt tego nie zrobił, to nie świadczy najlepiej o urzędnikach. A może urzędników już nie ma i zostali sami niekumaci politycy i ich szwagrowie? Wcale bym się nie zdziwił.

Jestem Europejczykiem.

We własnym kraju jestem rebeliantem.

Link to comment
Share on other sites

Przyjęty przez Polskę i Rosję sposób badania katastrofy pod Smoleńskiem jest korzystny dla strony polskiej; przekazanie badania państwu pochodzenia samolotu bywa rzadkością - ocenia kancelaria prawna, która analizowała to zagadnienie.

 

Udostępniona mediom ocena prawna kancelarii Ad Notam radcy prawnego dr. Piotra Kasprzyka została sporządzona na zlecenie przewodniczącego Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Edmunda Klicha, akredytowanego ze strony polskiej przy rosyjskiej komisji badającej okoliczności katastrofy.

 

Rosja zdecydowała, Polacy zaakceptowali

Prawnicy zauważają, że ze względu na okoliczności wypadku Federacja Rosyjska zdecydowała, by postępowanie przeprowadzić zgodnie z prawem międzynarodowym - przepisami załącznika nr 13 do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym zawartej w Chicago 7 grudnia 1944. Przepisy te stwierdzają, że wypadek bada państwo, na którego terytorium doszło do zdarzenia. Decyzję zaakceptowała strona polska - stwierdza opracowanie.

 

"Decyzję o zastosowaniu do zbadania przyczyn wypadku samolotu polskiego lotnictwa państwowego przepisów załącznika 13 należy ocenić pozytywnie. Alternatywą byłoby bowiem zbadanie przyczyn wypadku przez rosyjski odpowiednik Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, wyłącznie w oparciu o prawo rosyjskie, z udziałem polskiej KBWLLP posiadającej na terytorium Federacji Rosyjskiej ograniczone uprawnienia".

 

"Należy dodać, że w praktyce lotniczego prawa międzynarodowego przekazanie badania wypadku lotniczego zdarza się dość rzadko, głównie wówczas, gdy państwo miejsca zdarzenia nie ma możliwości technicznych czy organizacyjnych do zbadania wypadku statku powietrznego państwa obcego" - stwierdza opracowanie.

 

źródło informacji: INTERIA.PL/PAP

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.