Jump to content
IGNORED

Anksjomaty i prawa


mirfak

Recommended Posts

A że prawo do poprawki, nic dziwnego.

Antyfundacjonizm - w nauce nie ma raz na zawsze ustalonych i niezmiennych praw. Fizykę Newtona zburzyła fizyka Einsteina, którą z kolei zweryfikują jeszcze inne. Zasadę dwuwartościowości w logice ośmieszyły wyniki fizyki kwantowej, itd., itd.

Link to comment
Share on other sites

My też mamy zdolnych fizyków...

 

Obalenie Einsteina

Grupa naukowców twierdzi, że drogą teoretyczną i doświadczalną udało się jejobalić teorię względności Einsteina i udowodnić bezsens uruchomienia Wielkiego Zderzacza Hadronów.

http://mlodyfizyk.blox.pl/2009/01/Rosyjskie-agencje-prasowe-obalaja-Einsteina.html

 

Prof. Bazijew D.H i mgr inż. Waldemar Mordkowicz dokazali, że prędkość światła nie jest graniczną prędkością we Wszechświecie.

http://electrino.pl/Forum/viewtopic.php?t=51

Człowiek może być dobry, uczciwy ale i tak ilość ludzi na jego pogrzebie zależy od pogody...

Link to comment
Share on other sites

prawo Kirchoffa powstało dawno dawno temu i ma sens w przypadku braku transformacji energii - jeśli ten tranzystor laserowy dokonuje przekształcenia prądu w światło to wiadomo, że część energii uleci w postaci fotonów - prawo zachowania energii dalej obowiązuje

Link to comment
Share on other sites

Rzeczywiście literówka - przepraszam.

Najciekawsze jest obalanie pewników w medycynie. Postęp nauk podstawowych jest tak oszałamiający, że pociąga to za sobą konieczność ciągłej weryfikacji wiedzy - jednak w medycynie wszystko jest jeszcze otwarte. Jeśli chodzi o fizykę, a w szczególności "prawa podstawowe", to wszelkie zmiany są niesamowicie ciekawe - pytanie, czy może metodyka doświadczenia, czynnik wpływu obserwatora, aparatury pomiarowej itp. itd nie są złe i nie mają wpływu na wnioskowanie?

----------------

Link to comment
Share on other sites

>Ricardozamora, 15 Maj 2010, 12:19

 

>Fizykę Newtona

>zburzyła fizyka Einsteina, którą z kolei zweryfikują jeszcze inne. Zasadę dwuwartościowości w logice

>ośmieszyły wyniki fizyki kwantowej, itd., itd.

 

No nie jest tak do końca. Przecież cały czas posługujemy się teorią Newtona, tylko mamy świadomość jej ograniczeń i zakresu stosowania. Przecież konstruktor samochodów czy samolotów nie stosuje wzorów fizyki kwantowej tylko klasycznej, tak jak zdecydowana większość ludzi. Tak samo z logiką dwuwartościową. Z którą jest zresztą jeszcze inny problem, bo to teoria aksjomatyczna. Funkcjonuje sobie doskonale mimo, że mamy również logikę rozmytą opartą na innych aksjomatach.

Jestem Europejczykiem.

We własnym kraju jestem rebeliantem.

Link to comment
Share on other sites

Jaro_747, 15 Maj 2010, 15:12

 

Racja, racja. Te prawa funkcjonują, ale do pewnych wielkości, do pewnych rodzajów ciał itd. Tzn. nie zostały obalone jako totalnie złe, ale została podważona ich absolutność w sensie, że są prawdziwe co do każdych warunków i wielkości itd.

 

Dobrze rozumuję?

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

>Ricardozamora, 15 Maj 2010, 23:04

 

>zostały obalone jako totalnie złe, ale została podważona ich absolutność w sensie, że są prawdziwe

>co do każdych warunków i wielkości itd.

 

Jak najbardziej. Ale niewątpliwie odkrycie teorii względności wstrząsnęło naszym rozumieniem świata. Warto pamiętać, że w XIX wieku a zwłaszcza pod jego koniec powszechne było przekonanie, że prawie wszystko co było do odkrycia w zakresie fizyki zostało już odkryte, a dzięki pracom Newtona i Maxwella i geniuszowi inżynierów takich jak Brunel człowiek ujarzmi naturę.

A tu trach i wyścig zbrojeń z naturą rozpoczął się od nowa. Naszą najnowszą bronią jest LHC.

Jestem Europejczykiem.

We własnym kraju jestem rebeliantem.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.