Skocz do zawartości
IGNORED

Znowu o walce z kurzem i analogach.


bumar1

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie PRZEPRASZAM,że kolejny już raz wracam do tego samego tematu: winyle a kurz.

Przeczyatałem wiele wątków dotyczących tego tematu, poznałem przy tej sposobności wiele sposobów na wszechobecny kurz i dowiedziałem się ,że każdy ma swój sposób walki z nim ale żaden nie daje zadawalających nawet rezultatów. W zasadzie nie było by więc sensu odgrzebywania starego tematu, a jednak...Większość postów jest z odległego czasu. Może od tamtej pory już ktoś coś wymyślił ? Może ktoś już znalazł swój w miarę dobry sposób. Ja już sobie nie radzę. Mieszkanie czyste, często odkurzane a kurz szaleje wszędzie , szczególnie po winylach. Po odsłuchu płyty chowam ją czystą do czystej koperty papierowej wyklejonej wewnątrz folią antystatyczną. Przy ponownym wyjmowaniu płyta jest skurzona. O co chodzi ? I druga sprawa. Znowu upłynęło trochę czasu od ery szmatek antystatycznych i pędzelków przed igłami.Może ktoś też już znalazł coś do skutecznego usuwania kurzu przed odsłuchem płyty. Czym Wy czyścicie wasze płyty. Proszę , podzielcie się waszymi doświadczeniami. Często są cenniejsze od rad "fachowców" z fachowej litertury.

Pozdrawiam

Marian

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bumar

 

przede wszystkim żeby dać sobie radę z kurzem na winylach musisz pozbyć się ładunków z płyt. są dostępne różne ustrojstwa, jak poszukasz w sieci to znajdziesz takie coś DIY zrobione z zapalniczki z piezoelektrycznym zapłonem, ale najprostszy sposób to umycie płyt choćby forumowym płynem koniecznie z dodatkiem fotonalu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forumowy płyn z fotonalem działa (konieczne nowe koperty wewnętrzne).

Działa również Gruv Glide (oczywiście na czyste płyty).

 

Przed odłuchem dobre efekty daje również Nagaoka Rolling Cleaner CL-152.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

There are only two kinds of music - good and bad.

- Duke Ellington -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym dopytać o tą NAGAOKA ROLLING CLINNER. Jest ona bardzo droga. Mam coś takiego (może podobnego) zakupionego do czyszczenia odzieży ale nigdy nieużywana. Czy musi to być tylko i wyłącznie ta wspomniana NAGAOKA czy można ją zastąpić czymś tańszym ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bumar1, 18 Maj 2010, 20:25

 

>Chciałbym dopytać o tą NAGAOKA ROLLING CLINNER. Jest ona bardzo droga. Mam coś takiego (może

>podobnego) zakupionego do czyszczenia odzieży ale nigdy nieużywana. Czy musi to być tylko i

>wyłącznie ta wspomniana NAGAOKA czy można ją zastąpić czymś tańszym ?

 

Nagaoka CL-152 nie działa jak rolka do czyszczenia odzieży ;-)

Ale zachęcam do eksperymentowania ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

There are only two kinds of music - good and bad.

- Duke Ellington -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co ja mam to nie jest taka typowa rolka do czyszczenia odieży. Taką typową mam też i działa ona tak, że znajduje się na niej zwinięta taśma klejąca, która zbiera kurz z odzieży. Natomiast ta moja rolka jest właśnie gumowym walcem ale nie ma właściwości klejących. (dlatego nie była używana).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka prozaiczna sprawa jak włożenie koperty w okładkę. Ja np. wsuwam kopertę wewnętrzną z płytą, nacięciem do góry. W/g mnie mniej kurzu wtedy włazi. Dodatkowo folię na okładce wsuwam tak, że zasklepiony bok zakrywa mi rozcięcie w okładce (te zaklejane wkurzają przy wyjmowaniu). Takie niby pierdoły ale porównałem z płytami wsuwanymi "standardowo", w ten sposób, że nacięcie w kopercie wewn. pokrywa się z nacięciem okładki i te mają więcej kurzu :-) poza tym przewaga szczoteczek welurowych nad tymi z samego włosia (kto próbował ten wie :-D ).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Proszę państwa. Ja nie jestem przeciwny zebraniom, wręcz przeciwnie, nie mam nic naprzeciwko, ale..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thrak - ja też właśnie tak przechowuje płyty jak ty.Faktycznie zdierają mniej kurzu ale mimo to jest go zbyt dużo. Co do szczoteczek. Piszesz, że welurowe są lepsze od tych z włosia. Faktycznie lepiej wydobywają kurz z rowków ale jak zakończyć ten proces. Zawsze jest widać w którym miejscu oderwałeś szczoteczkę od płyty. Jak z tym sobie radzisz . I czy używasz jej na sucho ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bumar1, 18 Maj 2010, 21:25

 

>Thrak - ja też właśnie tak przechowuje płyty jak ty.Faktycznie zdierają mniej kurzu ale mimo to

>jest go zbyt dużo. Co do szczoteczek. Piszesz, że welurowe są lepsze od tych z włosia. Faktycznie

>lepiej wydobywają kurz z rowków ale jak zakończyć ten proces. Zawsze jest widać w którym miejscu

>oderwałeś szczoteczkę od płyty.

 

Tutaj właśnie Nagaoka Rolling CL-152 pokazuje swoje zalety. Ona naprawdę zbiera kurz a nie przesuwa z miejsca na miejsce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

There are only two kinds of music - good and bad.

- Duke Ellington -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bumar1, 18 Maj 2010, 20:34

 

>To co ja mam to nie jest taka typowa rolka do czyszczenia odieży. Taką typową mam też i działa ona

>tak, że znajduje się na niej zwinięta taśma klejąca, która zbiera kurz z odzieży. Natomiast ta moja

>rolka jest właśnie gumowym walcem ale nie ma właściwości klejących. (dlatego nie była używana).

 

Wogóle się ta gumowa rolka nie klei? To niby jakie jest jej oryginalne zastosowanie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

There are only two kinds of music - good and bad.

- Duke Ellington -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość masza1968

(Konto usunięte)

jac660, 18 Maj 2010, 19:23

 

> ale najprostszy sposób to umycie płyt choćby forumowym płynem

>koniecznie z dodatkiem fotonalu.

 

ile dajecie fotonalu na 1L płynu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Została kupiona przez moją żonę do czyszczenia odzieży. Wypróbowała ją i stwierdziła, że nie zdaje egzaminu więc jej nie używała.Kupła taką z odwijaną taśmą klejącą. Ta zbiera wszystko.Tylko co jakiś czas trzeba odwinąć starą taśmę i odkryć kawałek nowej, klejącej. Ta rolka po dotknięciu ręką klei się. Natomiast ta gumowa jest jakaś dziwną. Nie lei się . Jest bez szwa po obwodzie. Można ją myć wodą. Trochę boję się jej użyć do płyt ale może w akcie desperacji zrobię to. Może nie zaszkodzi ale może i nie pomoże.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przesuwam ten kurz (tworzy się taki pasek) i na koniec siuuup ruchem po promieniu płyty :-) jeśli welur nie uszkodzi mi płyty suwając po kole to czemu ma uszkodzić/zarysować jak jak przesunę szczotkę od środka płyty do krawędzi? :-) na razie żadnych rys nie zauważyłem, używam tej szczotki z lpgear (pasek włosia-welur-pasek włosia) trochę już się sklepała (głównie włosie) ale jeszcze zamiata. W porównaniu z taką z samym włosiem to niebo a ziemia. Są jeszcze takie z samego weluru i to może być jeszcze lepsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Proszę państwa. Ja nie jestem przeciwny zebraniom, wręcz przeciwnie, nie mam nic naprzeciwko, ale..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

thrak, 18 Maj 2010, 22:18

 

>Ja przesuwam ten kurz (tworzy się taki pasek) i na koniec siuuup ruchem po promieniu płyty :-)

>jeśli welur nie uszkodzi mi płyty suwając po kole to czemu ma uszkodzić/zarysować jak jak przesunę

>szczotkę od środka płyty do krawędzi? :-) na razie żadnych rys nie zauważyłem, używam tej szczotki z

>lpgear (pasek włosia-welur-pasek włosia) trochę już się sklepała (głównie włosie) ale jeszcze

>zamiata. W porównaniu z taką z samym włosiem to niebo a ziemia. Są jeszcze takie z samego weluru i

>to może być jeszcze lepsze.

 

Mam z samego włosia, z samego weluru, z włosia + welur (BiB) i ta ostatnia jest najlepsza ;-)

Mam jeszcze wynalazek Decci z jednym rzedem wlosia ale to raczej ciekawostka.

 

Jesli ty już ten kurz siuuup to zdejmij płytę i zobaczysz jaki ładny ślad kurzu pozostał ;-)

 

bumar1 - czy ta guma na rolce jest miękka? Zapodaj jakieś fotki - zaraz może odkryjemy tani substytut Nagaoki ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

There are only two kinds of music - good and bad.

- Duke Ellington -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczotkę należy przesuwać od zewnątrz płyty do środka, szpindla. Nie na zewnątrz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Fotki zapodam jutro. Ta guma jest trochę dziwna. Nie jest jednorodna. Wygląda to tak jak by była to gąbka o grubości ok 0,5 cm ale jej zewnetrzna powierzchnia to już nie gąbka ale gładka guma. Naciskając tą gumę czuje się, że pod ta zewnętrzną twardszą i jednorodna powierzchnią jest warstwa jak by właśnie gąbki. Bardziej miękkiej i ugniatającej sie pod wpływem nacisku. No i nie klei się. A może poprostu jest jakaś zwietrzała. Jutro udam się do sklepu gdzie żona kupiła to ustrojstwo i zobaczę jak wyglądają te rewelacje w sklepie. Może tam są nowe i kleją się powierzchniowo ? I czar pryśnie.

A jeżeli nie i okaże się, że odkryłem jakąś rewelacyjną metodę czyszczenia to pozostanie mi tylko wykupić całą dostawę, wymyślić jakąś dobrą nazwę, wyprodulować ładną naklejkę i zacząć sprzedaż. Może w końcu stanę na nogach finansowo !! I może będę pierwszym normalnym emerytem, który nie skarży się na brak kasy. Jak by co to dla wszystkich z forum cena promocyjna.

(Pomarzyć fajna rzecz)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam, że masz coś podobnego:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

There are only two kinds of music - good and bad.

- Duke Ellington -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam inną metodę. Biorę ściereczkę, pryskam na nią niewielką ilość (2-3 małe psiknięcia) najzwyklejszego płynu antystatycznego za 4,90zł (używany gł. do ubrań, rajstop:), i przecieram płytę. Kurz nie siada przez długi długi czas. Aha - nie wolno psikać tym antystatycznym płynem bezpośrednio na płytę, bo trochę wsiąknie, gdy przecieramy rozmażemy i powierzchnia może zmatowieć itp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację . Mam prawie to samo. Z tym, że moja rolka ma rączkę, w związku z czym nie jest turystyczna tylko domowa. Ale to jest to samo. A więc co o tym myślicie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bumar1, 19 Maj 2010, 09:37

 

>Masz rację . Mam prawie to samo. Z tym, że moja rolka ma rączkę, w związku z czym

>nie jest turystyczna tylko domowa. Ale to jest to samo. A więc co o tym myślicie ?

 

Ta rolka wygląda obiecująco:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Kupię na próbę i porównam z Nagaoka CL-152. Jeśli to jest to samo, to paru amatorów analogu zaoszczędzi trochę grosza ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

There are only two kinds of music - good and bad.

- Duke Ellington -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waluch, 19 Maj 2010, 10:16

 

>dokładnie takie są po ok 20zł z Leroy Merlin Białystok

>mam, używam

 

Działa?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

There are only two kinds of music - good and bad.

- Duke Ellington -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taką "szczotkę" jak ta z allegro od kilku lat i nie raz myślałem żeby ją do tego celu zastosować. Samej płycie na pewno nic sie nie stanie ponieważ wałek to specjalnie spreparowany rodzaj miękkiej gumy ? kauczuku ? tak , że gdy jest czysty czujemy jakby kleił się do palców. Po "pobraniu" kłaków i paprochów przestaje byc klejący i należy zmyć go zimną wodą. Co ciekawe po takim umyciu wciąż się nie klei aż do całkowietego wyschnięcia. Sugerowałoby to istnienie dużej ilości mikroskopijnych włosków na jego powierzchni stąd efekt "kleju" i brak klejenia po umyciu ( włoski po prostu leżą a dopiero suche ulegają wyprostowaniu). A może jest zupełnie inaczej niz piszę. Tak czy inaczej do odzieży się sprawdza. Moja obawa związana jest z tym, że aby toto użyć należy go docisnąć i po prostu jechać. Czy w przypadku płyty nie będzie to jednak skutkowało wgniataniem kurzu w rowki i efekt będzie gorszy od delikatnego zamiatania szczoteczką ? To , że zobaczymy brak kurzu na powierzchni po użyciu wałka nie musi koniecznie oznaczać , że całośc mamy na wałku.

 

Pozdr.

Jacek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 15

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.