Skocz do zawartości
IGNORED

tuning zestawu ONKYO D-N7BX ... proszę o waszą pomoc


ttoby

Rekomendowane odpowiedzi

witam was forumowicze ...

Na wstępie chciałem napisać, że jest to mój pierwszy post na tym forum (wcześniej tylko dużo czytałem)

 

Zwracam się do was z prośbą o pomoc przy tuningu zestawu ONKYO D-N7BX ( nadmienię, że są to głośniki dodawane w standardzie do ONKYO CS-325/525 )

 

Co można by z nimi zrobić aby zagrały ciut lepiej ? czy jest sens wymieniać kable w obudowie, oraz zamontować jakaś lepsza zwrotnice ? Jeżeli tak ... to jakie kable i jaka zwrotnica ?

 

na forum udało mi się znaleźć link z opisem i zdj. tego zestawu ... wiec aby się nie powtarzać podsyłam link:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

z góry dziękuję za pomoc i czekam na wasze opinie dotyczące zestawu oraz propozycje "usprawnienia"

 

pozdr. ttoby

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę to chyba tylko wysokotonowy ma kondensatorek jeden, i to wsio. Dół leci całym pasmem. Jedno co można zrobić to wymienić ten kondensator na lepszy jakościowo. Do reszty będą potrzebne pomiary.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondensator ma 2,2uF na wysokotonówkę. Same wysokotonówki grają wyjątkowo "źle" - sam piach i bardzo niska efektywność. Niskotonówka onkyo ma jakieś udziwnione zawieszenie (wygląd na to, ze chcieli zyskać na powierzchni membrany) które wydaje nieprzyjemny dźwięk przy większym wychyleniu. Moim zdaniem nie warto się w to bawić. Lepiej kupić po prostu nowe monitory bo sama jednostka CR-525 jest dość dobra i właściwie nie ma się do czego przyczepić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zwrotnica to jeden kondensator na wysokotonowym to moge sobie wyobrazić jakiej jakości są głośniki. Dobrze by było zrobienie zwrotnicy z prawdziwego zdarzenia a najlepiej pomiary żeby określić najsłabsze ogniwo. Może warto by było wymienić głośniki na lepsze. Ale żeby to stwierdzić trzeba by je najpierw pomierzyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:(:(:(

 

a miałem nadzieje, że coś się da z nimi zrobić ...

 

tak myślę, że spróbuję jeszcze z tym kondensatorem i okablowaniem.

Jestem laikiem w tych sprawach więc znowu zwracam się z prośbą do was ...

Jaki kupić kondensator ? proszę o dokładne dane, nazwę firmy, typ, pojemność i wszystko co jest potrzebne. Ja to przepisze na karteczkę i z tą karteczką będę odwiedzał branżowe sklepy ...

 

No i 2 pytanie ... Jakie kable są sensowne do tego zestawu i czy opłaca się je lutować cyną ze srebrem i złotem ?? bo widziałem takową na allegro ...

 

pozdr, i czekam na wasze odp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się zrobić ale nie przy pomocy wymiany kabli czy kondensatora. Kable i kondensatory podobno słychachać ale w kolumnach po kilka tysięcy złotych a nie w kolumienkach w których zwrotnica składa się z jednego kondensatora. W tym zestawie można zrobić BARDZO DUŻO a mienowicie zaprojektować prawdziwą zwrotnicę. Dobrze by było też wsadzić lepsze głośniki a przynajmniej wysokotonowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znasz pojemnosc kondensatora i opor glosnika wysokotonowego. mozesz sobie obliczyc granice odciecia tego filtra.

 

w necie szukasz filtr gornoprzepustory (zwrotnica) I rzedu i wpisujesz znane ci wartosci.

ciekaw jestem jak wysoko go odcieli...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazłem instrukcję do głośników ...

oto dane jakie podaje producent :

 

Type: 2-way bass reflex

Impedance: 4Ω

Maximum input power: 70 W

Output sound pressure level:83 dB/W/m

Frequency response: 50 Hz–100 kHz

Crossover frequency: 6 kHz

Cabinet capacity: 7.9l

Dimensions (W×H×D): 160×275.5×271.5 mm(incl. grille and projection)

Weight: 3.8 kg (8.6 lbs)

Speakers Woofer: 13 cm A-OMF MONOCOQUE type

Tweeter: 3 cm ring drive

Terminal: Push-type

Grille: Detachable

Accessories: 1.8 meter speaker cable×2 Cork spacer×8

Others: Magnetic shielding

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się nie zgodzę z wpisem KrzyśkaA, tzn. że wymiana kabli i kondensatora ma sens dopiero w zestawach za kilka tys. złotych.

Pewnego razu zmieniłem kable i kondensator w monitorkach od miniwieży Technicsa, takiej za około 2000PLN. Robiłem to właściwie z nudów, bo sprzęt był strasznie lichy i nie zamierzałem na nim słuchać muzyki. Efekt był niezwykle spektakularny! Oczywiście te tanie głośniczki nie zaczęły nagle grać dobrze, ale zaskoczyła mnie SKALA POZYTYWNEJ ZMIANY. Po prostu każdy aspekt brzmienia dużo lepiej.

/

Po wymianie kondensatora, wiadomo: poprawiła się góra. Ale najbardziej zaskoczył mnie efekt zmiany kabla do głośnika średnioniskotonowego: kolumenki zaczeły grać głośniej i zeszły niżej! Bardzo to dziwne, ale pewnie wynikało z tego, że ten oryginalny kabelek był cieniuteńki jak żyłka. Raczej nie wierzę w "cudowne" kable, więc stawiam na to, że po prostu średnica tego oryginalnego kabelka była zbyt mała jak na prąd, który płynie podczas głośnego słuchania muzyki.

/

/

/

ttoby, ja na twoim miejscu na początek nie walczyłbym ze zwrotnicą, tylko zrobił tak:

 

- zmień te kondensatorki na foliowe MKP. Koniecznie MKP, brzmią słyszalnie lepiej od standardowych MKT. Masz szczęście, że siedzą tam 2,2uF, bo to standardowa i łatwo dostępna wartość, więc nie będziesz musiał kombinować.

 

- jeśli kabelki prowadzące to niskotonowca są podejrzanie cienkie, to wymień je na kawałek zwyczajnego kabla głośnikowego. Nie inwestuj w żadne kable z kosmosu po kilka stów za metr: nawet jeśli one naprawdę "grają" lepiej niż zwyczajny, porządny kabel z dobrej miedzi, to na 20cm i tak nie usłyszysz różnicy :) Nie muszą być srebrne ani złote, ważne żeby miały minimum 2mm2 przekroju.

(jeśli słuchasz na kablach które dostałeś do zestawu i wyglądają na cienkie, to też je wymień.Nie wiem jak u Onkyo, ale w wielu tego typu minizestawach można spotkać skandalicznie słabe kabelki)

/

/

Jestem niemal pewien, że usłyszysz wyraźną różnicę na plus, przede wszystkim w wysokich tonach. To będzie prosta i śmiesznie tania operacja, więc sądzę, że warto zaryzykować...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to tak pewnie zrobie :)

 

generalmnie mnie sie tez te kable w srodku nie podobaja ...

co do fabrycznych kabli zewnetrznych ... to nawet nie rozpakowalem ...

odrazu zmienilem na 2,5 mm2

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ttoby, mam do Ciebie prośbę. Jeśli rzeczywiście zdecydujesz się na modyfikację według mojego albo jakiegoś innego przepisu, to nalegam, abyś zamieścił opis efektów tej operacji. Pozwoli nam to rozwiać wątpliwość, potwierdzi lub obali pewne teoretyczne założenia.

 

W sumie to uważam, że tak powinno być: jeśli ktoś prosi o radę, w ramach wdzięczności powinien opisać skutki poczynionych działań, ponieważ to często bardzo cenne informacje dla tych, którzy mu poradzili. Oraz dla wszystkich innych, którzy trafią na taki wątek..

 

Tak więc ttoby: jak tylko dokonasz zmian w kolumnach to koniecznie napisz, jak to wyszło.

 

Pozdrawiam!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Pewie wątek już nieaktualny, ale dorzucę swoje 3 grosze:

 

Sam do niedawna używałem tego zestawu (ONKYO CS-325 + D-N7BX) i byłem mocno rozczarowany dźwiękiem - dla mnie był bardzo płaski. Po jakimś czasie wymieniłem seryjne, cieniutkie kable na zwyczajne, ale grube, przewody miedziane o średnicy miedzi chyba 2,5 mm, sprzedawane "na metry" w Media Markt. Na cuda nie liczyłem, sprzedawca wręcz uważał, że to nic nie da. I tu zdziwienie - poprawa była naprawdę duża, zwłaszcza w zakresie tonów niskich i wysokich (średnich niestety pozostały bez szału). Niedawno podpiąłem natomiast te kolumny do amplitunera Harman Kardon 3250 i zagrały o wiele lepiej, niż z ONKYO CS-325.

 

Moja skromna rada: wymień kable głośnikowe, bo te seryjne są naprawdę beznadziejne i jestem praktycznie pewien, że usłyszysz dużą różnicę. Ewentualnie możesz też zmienić "jednostkę centralną", tylko pytanie, czy to się opłaca? Na modyfikacjach zwrotnic niestety się nie znam.

 

Doświadczenie nauczyło mnie natomiast, że przy stosunkowo niewielkim budżecie najlepiej kupić używany wzmacniacz/amplituner i nowe, dobre głośniki (obecnie używam Monitor Audio BX2). Cena wyjdzie podobna do mini-wieży średniej klasy, a jakość dźwięku absolutnie bez porównania.

 

Pozdrowienia!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 20

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.