Skocz do zawartości
Bogdan

klonowanie Tandberga Studio Monitor

Rekomendowane odpowiedzi

Problem w tym, że jakości wysokich tonów sprzyja mniejsze pomieszczenie a jakości basu - większe.

W systemach aktywnych elastyczność regulacji pozwala na dopasowanie do praktycznie każdego pomieszczenia nawet odpowiednio skonstruowanych kolumienek dwudrożnych z 8 calowym głośnikiem nisko-średnio tonowym. Można uzyskać świetne wypełnienie dobrze kontrolowanym dźwiękiem nawet dużego pomieszczenia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Gdzie słyszałeś Tandberg Studio Monitor?

Nie pisałem nigdy że słyszałem te kolumny. Rozmawiamy w tym wątku o ewentualnym klonowaniu tych kolumn. Kolumny wg wpisów w tym wątku ma jeden z kolegów ('pmcomp') może zgodzi się na odsłuch? Musisz zapytać.

P.S. Z dużych monitorów zdarzało mi się często słuchać monitorów Yamaha NS1000M, ale to było jeszcze w ubiegłym wieku.

Edytowane przez Lech36

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzień dobry

Mam drugie pytanie, w którym roku zbudowano Yamachy NS1000M?

Edytowane przez amonII

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Trochę odlegle czasy, głośników takich też nie będzie na rynku, nawet wtórnym, bo może byłoby lepiej lub łatwiej klonować Yamachę niż Tandberga. Oba pudła szczelne, dobrze rokują na ten bass z podmiotu wątku.

Może warto byłoby zapytać na forum, czy istnieje możliwość posłuchania obu kolumn? Mogło by być to ciekawsze niż zestawienie Tandbergo i JBL, bo Yamacha i Tandberg To żywy bezpośredni przekaz i widać pewną wspólną ideę twórców inżynierów. Noo, Na to bym chętnie rzucił uchem, nawet na większą odległość.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Trochę odlegle czasy,

Omawiane w wątku Tandbergi to mniej więcej te same czasy. Głośniki Yamahy z tamtego czasu nie były dostępne nigdy w handlu dla DIY, jedynie do celów serwisowych, ale ceny nie zachęcały do używania tak kupionych głośników do klonowania tych kolumn. Cena kompletu głośników była wyższa niż gotowego wyrobu. Jeżeli chodzi o słuchanie to na forum byli użytkownicy tych NS1000M, ale nie wiem czy się na nim dalej udzielają. Niestety to bardzo stare wyroby i trzeba się liczyć z tym faktem jak i również z faktem braku dostępu do elementów do naprawy. W moim kręgu w ubiegłym wieku trzech kolegów miało te kolumny, ale wszyscy wyjechali już dawno temu z Polski i nie wiem co się z tym sprzętem dalej działo.

Tu masz modyfikację zrobioną w Danii tych głośników:

http://www.troelsgravesen.dk/Yamaha-NS1000.htm

Edytowane przez Lech36

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziękuje koledze Lech 36-emu za rzetelne i cenne wyjaśnienia. Rozumiem, że konfrontacyjnego testu nie uda się zorganizować. Ubolewam. A jak na sprawę zapatruje się kolego pccomp, ewentualnie na poleconą propozycję?

Edytowane przez amonII

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Rozumiem, że konfrontacyjnego testu nie uda się zorganizować.

O to prawie na pewno będzie trudno, w ciemno to na pewno Yamaha ma wyższą rekomendację bo w pewnym okresie była niezwykle popularna w różnego rodzaju studiach. Co ciekawe w Skandynawii też. Była też bardzo długo produkowana, no i te berylowe głośniki z ogromnym średnim włącznie. To robi wrażenie i pobudza wyobraźnię. Niestety brzmienie monitora studyjnego nie wszystkim przypadnie do gustu. Trzeba zatem uważać na stan techniczny starego wyrobu i dodatkowo sprawdzić czy przypadnie nam do gustu. Używałem w ubiegłym wieku zbliżonych konstrukcyjnie kolumn tej firmy model NS590 (zewnętrznie różniły się głośnikiem średnim, który był bardziej tradycyjny choć nie do końca), ale w moich warunkach akustycznych trochę się z nimi męczyłem. W dobrych warunkach akustycznych potrafiły wywołać dużo pozytywnych emocji.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam  kolego pccomp, zrobiłeś modernizację zwrotnicy kolumn Tandberg Studio Monitor polegającą głównie na wymianie kondensatorów na dużo lepsze z punktu widzenia konstrukcji elektronicznej i dźwiękowej, ale na zdjęciu oryginalnej zwrotnicy na pierwszej stronie wątku test taki żółty element z zaokrąglonymi narożnikami, czy nie jest to przypadkiem kondensator styrofleksowy o pojemności 4,7mf firmy ITT? Jeżeli tak, to czemu go wymieniono?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi