Skocz do zawartości
IGNORED

Święto Wiosny - które nagranie/wykonanie polecacie


Luc

Rekomendowane odpowiedzi

A ja polecam wykonanie Wielkiej Orkiestry Symfonicznej PRiTV pod dyrekcją Bohdana Wodiczko wydane na płycie CD w 1994r przez Polskie Nagrania/Muza PNCD 260. Jest to jakiś ewenement w polskiej fonografii, bo nie dość że wykonanie dobre, to i jakość dźwięku najwyższej próby. Bez jaj, takiego dźwięku nie powstydziłaby się wytwórnia Reference Recordings.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A żebym to ja wiedział. Ja ją po prostu od dawna mam, i dotąd nie mogę wyjść z podziwu jakim cudem w Polsce na początku lat '90 udało się uzyskać tak wybitną jakość dźwięku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McGyver, 26 Maj 2010, 22:44

 

>A żebym to ja wiedział. Ja ją po prostu od dawna mam, i dotąd nie mogę wyjść z podziwu jakim cudem

>w Polsce na początku lat '90 udało się uzyskać tak wybitną jakość dźwięku.

 

Pozostaje tylko pogodzić sie, że przypadki się zdarzają.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam Stravinsky to wydyrygował, więc jak chcesz możliwie wierne oddanie ducha kompozycji to chyba najlepiej sięgnąc po realizację Autora. Boulez jest świetny w repertuarze Strawińskiego, jakoś tak swinguje...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^McGyver, 26 Maj 2010, 22:44

 

>A żebym to ja wiedział. Ja ją po prostu od dawna mam, i dotąd nie mogę wyjść z podziwu jakim cudem

>w Polsce na początku lat '90 udało się uzyskać tak wybitną jakość dźwięku.

 

Żeby było śmieszniej - jest to nagranie z końca lat 60-tych (bodajże z 1967), wydane pierwotnie na LP.

Bohdan Wodiczko zmarł w roku 1985.

 

W temacie wątku: polecam interpretacje Strawińskiego, Karla Anczerla i Igora Markiewicza. Wszystkie dosyć wiekowe, ale dźwięk w dwóch pierwszych jest przyzwoity.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sobie wrzuciłem na talerz tego LP pod Wodiczką (Muza SX 0520). Trochę trzeszczał, więc postanowiłem go umyć. I tu rada - czerwone labele Muzy puszczają piękny barwnik, żałuję, że to nie Wielkanoc, bobym jaj nakrasił! Natomiast winyl zyskał znacząco. Bardzo efektowne brzmienie, selektywne, ale jednak czuć wiek i coś, co przez delikatność nazwę "polskim brzmieniem winylu". Pewnie na CD jest lepiej. Ale za 5 zł z antykwariatu na dworcu PKP w Katowicach - warto było.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja polecę Gergieva! Nagranie słowiańsko-brutalne!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

łasic, 27 Maj 2010, 19:16

 

>Właśnie sobie wrzuciłem na talerz tego LP pod Wodiczką (Muza SX 0520). Trochę trzeszczał, więc

>postanowiłem go umyć. I tu rada - czerwone labele Muzy puszczają piękny barwnik, żałuję, że to nie

>Wielkanoc, bobym jaj nakrasił! Natomiast winyl zyskał znacząco. Bardzo efektowne brzmienie,

>selektywne, ale jednak czuć wiek i coś, co przez delikatność nazwę "polskim brzmieniem winylu".

>Pewnie na CD jest lepiej. Ale za 5 zł z antykwariatu na dworcu PKP w Katowicach - warto było.

 

Łasic, mieszkasz w Katowicach? To wpadnij do mnie do Sosnowca, puszczę Ci to z CD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę na marginesie wątku.Właśnie dotarł do mnie najnowszy box DG "Pierre Boulez Conducts Stravinsky" a w nim 6 płyt.M.in. oczywiście Święto ale również Ognisty Ptak,Pietruszka,Historia Żołnierza,Symfonia psalmów,Hebanowy koncert itd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Nagranie Markiewicza (a spolszczę...) jakie mam jest monofoniczne. Zamówiłem (w Testament), bo podobno rewelacja (ściśle mówiąc dają dwa wykonania w jednej paczce). Długo nie mogłem się przekonać, żeby puścić monofoniczne Święto (dokładnie: Wiesna swiaszczennaja, Święta wiosna). Puściłem. Rewelacja interpetacyjna. Dźwięk przedziwny, wszystko jakby się słyszy, wszystkie instrumenty, ale o ile w stereo jest w poziomie to tu jakby w pionie. Jakby dali słuchać muzyki przez szczelinę w kurtynie.

Anczerla każda płyta do kupienia, wszystkie będą dobre, niektóre wybitne.

Strawiński faktycznie prowadzi niesłychanie precyzyjnie i bardzo brutalnie. Jest tam prawdziwe rozpasanie ujęte w metronom. Jest to też bardzo zimne, lodowate wykonanie.

Miałem na LP radzieckim, ale oddałem, Swietłanowa. Bardzo ciekawe, ciepłe, romantyczne wykonanie, choć w tej muzyce dziwnie to brzmi, to bardzo pociągająco, jakby Prokofiew to napisał!

Gergiewa nie słyszałem, ale do jego kompletu Prokofiewa jakoś nie mogę się przekonać.

Wodiczkę miałem, nie pamiętam dokładnie, choć na nim poznawałem Wiesnę... To chyba dobra :-) (Pamiętam jego Ich habe genug z Hiolskim, chyba jedna z lepszych interpretacji, ale mało znana).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Ponieważ wśród znakomitych nagrań nikt tego jeszcze nie wymienił, ja dorzucę Pierre'a Monteux. Pierwszy wykonawca "Święta", ten sam, który zniósł jazgot publiczności na premierze, doprowadzając ją do końca, i dyrygował "Świętem" do końca swego na szczęście bardzo długiego i aktywnego życia. W monofonicznym jeszcze nagraniu dla RCA jest po prostu wzorcowy. Orkiestra świetnie precyzyjna, doskonała w szczegółach i doskonale zrównoważona, ale dynamika i temperatura wykonania zapiera dech w piersiach. Przyznam, że właśnie tych ostatnich elementów brakuje mi u samego Strawińskiego, u którego "Święto" jest o wiele bardziej analityczne i spokojne, niż u innych dyrygentów. Niewielki, ale wyraźnie rysujący się zysk na przejrzystości orkiestry nie rekompensuje w moim odczuciu straty zaangażowania emocjonalnego. Zresztą, słuchając Monteux, na którego Strawiński akurat nie narzekał, mam wrażenie, że słucham wykonania autoryzowanego. Tyle, że prowadzonego przez wielkiego dyrygenta, a nie wielkiego kompozytora.

PS. Do worka dorzucę jeszcze np. świetne żywiolowe nagranie młodego Mehty z NYPO, a tak w ogóle - to "Święta" trzeba nie tylko słuchać, ale trzeba je też kiedyś ZOBACZYĆ. Sam muszę się przyznać, że w pełni je odczułem - wstrząsnęło mną - dzięki baletowi Ewy Wycichowskiej. Wstrząsnęło przed 20 laty (biegałem na każdy spektakl) i tak już mi zostało...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś słuchał już tego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

albo był na koncercie w niedzielę w Operze Narodowej? Ja niestety za późno się zreflektowałem:(

 

Bardzo ciekaw jestem tego nagrania...

post-24643-100000064 1277202802_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.