Skocz do zawartości
IGNORED

Modyfikacja słynnego Lexicona, czyli poprawa urządzenia z serii PRO


ni_kita

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Wyciągłem kiedyś od wuja procesor sygnałowy Lexicon 110. Jakis czas leżakl bezużyteczny.

Dowiedziałem, się że jest to procesor efektowy, studyjny najwyższej klasy.

Korzystałem z resztą już z niego kilkakrotnie we własnej twórczości oraz pożyczałem na estrade. Byłem z szokowany neutralnością i czystościa w porównaniu np. do cenionego Alesisa, nie wsponinając nędznego Behringera.

 

Otworzyłem jego obudowe i... się troche przeraziłem.

Otóż siedzą na wejściu trzy JRC4580 i na wyjściu też JRC4580 + JRC4556.

Zastanawiam się na co by to podmienić, proszę o radę. Rozdzielić napięcia zasilające daca i wzmacniaczy.

A może zmienić też filtracje, gdyż przeraziłem się, gdy zobaczyłem na pierwszym wyjściowym scalaku w sprzeżeniu są 3,3nf, a przy 4556 aż 10nF. Dlaczego tak mocno tną pasmo, jeszcze w taki sposób ?

 

Informuje, że naprawdę mozna się dużo więcej z niego uzyskać.

Pomojając nowsze, ich opatentowane, nagradzane przetwarzanie efektów w 24 bitach, przetwornik AD/DA w nim to legendarny AK4528, który siedzi ponoć już w samodzielnych przetwornikach studyjnych za wysokie sumy. Czyli są możliwości ulepszenia.

 

Załączam fotki w większej rozdzielczości:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy panowie, boją się zajrzeć w te załączniki.

Czy waszym zdaniem nie powinno się grzebać w takim układzie.

 

Dlaczego taka cisza ? Zastanwiam się jakie by kondy umieścić w filtrze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie boją się ,o co innego chodzi :-)

Druk jest dwustronny, a więc przy ewentualnej wymianie np. elektrolitów jest to paskudna robota.

Ceramiki w zasilaniu możesz bypassować MKP po 100-150nF, ale widzę tam liczne MKT lub podobne więc wygląda na to, że już to zrobiono. W cyfrówce można dać OS-CONy, Tantale, ew. (podobnie jak w cz. analogowej) dać bypassy np. z innych elektrolitów, powiedzmy Panasonic FM czy podobnych, co może być sensowne np blisko ADC / DACa.

Wartości kondensatorów w filtrach i nfb opamów wyjściwocyh można zmniejszyć kilkukrotnie i przy tej okazji dać stryfoleksowe lub MKP.

Poza tym warto przyjrzeć się napięciu zasialnia opamów, kondensatorom w gł. zasilaczu i szumom tego napięcia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne za wpis.

Jeśli chodzi o wymiane elementów, to faktycznie najczęściej jest tragicznie. Jednak znajomy ma odsysacz pistoletowy renomowanej firmy z pompką, z możliwością ustawienia siły ciągłego ciągu.

Po jego użyciu otwory są puste a kondy same się ruszają.

 

Co do cyfry, to myśle na wsadzenie oscona przy procku efektowym (z radiatorem). Jego zasilanie jest oddzielone rezystorem 4,7om od reszty.

Jak sądzicie może dać jeszcze dławik, albo na ścieżkach zasilania kości pamięci ?

Myśle czy nie dać przy przetworniku rubicona ZL 22uF. Mam też panasoniki FM 10uF. Tylko gdzie się lepjej sprawdzi na cyfrze, czy analogu.

Liczy się w miare sprawdzony element. Nie mogę nimi "żąglować" bo punkt powierzchniowy szybko odleci.

 

Właśnie najgorzej jest z zasilaniem, z pojedyńczego 12V jest symetryczne, ale na stabach +/- 5V.

To do operacyjnych pewnie za mało, chociaż piszą, że i tak może pracować na sporych poziomach.

Procki i logika są też zasilane 5V, ale z osobnego staba.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w swojej zwrotnicy z rynku pro wymieniłem wszystkie wzmacniacze operacyjne i wszystkie kondensatory, praca żmudna, z powodu duwstronnego druku, ale efekt bardzo dobry, szczególnie po wymianie operacyjnych. tutaj sa w wersji smd, wbrew pozorom łatwiej je wymienić niz przewlekane.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

w behringerze stosowałem takie op ampy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o więcej informacji na temat jakości dźwięku z tego Lexicona, jaki dokładnie to model (MPX110? nie jestem pewien) i informację z jakim Behringerem porównywałeś.W czym okazał się on nędzny, na czym to polegało, jakie aspekty dźwięku rozpatrywałeś, w jakim otoczeniu i z jakim sprzętem towarzyszącym?

I jeszcze proszę o wyjaśnienie, na czym polega legendarność AK4528, gdzie mogę o tym poczytać (no może poza j. japońskim i podobnymi)

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to model mpx110. Porównywałem go z modelami Behringera PRO DSP 2024P oraz FX 2000, ale inne firmy też.

 

W czym okazał się Behringer nedzny ? No choćby w tym, że efekty były mało naturalne. Z Lexicona pojawiła się głeboka i odczuwalna przestrzeń, a nie rozdmuchana, a nieraz wręcz zamazana.

Na niektórych presetach przy dużym poziomie było słychać aż podmuch jak się dźwięk rozchodzi.

Puszczając złożony sygnał, czytaj muzykę. Na lexiconie, pomimo prestrzeni źródła były odczuwlne na swoich miejscach i o miłej barwie, a np. w Behringerze niewyraźne - zatopione w przestrzeni, co od razu świadczy jak kiepsko radzi sobie z fazami i wiernością Behringer.

A otoczenie, domu na słuchawkach Sennheiser HD555, Koss UR40, Monitorach Canton Karat 930.

Oraz u kolegi w wytłumonym pomieszczeniu (studio) na słynnych Yamahach NS-10 oraz ADAMach ANF10. (fenomenalnie przekazują szczegóły - pewnie dzięki wstęgom)

 

Co do AK4528 to czytałem to kilkakrotnie na forach zagranicznych, miał jest jakiś przetwornik nawet za 7500$. Nie podam ci adresów z głowy, gdyż wszedłem na tą tematyke przypadkiem wyszukując coś innego, to było wielowątkowy temat. (tak zresztą najcześciej)

Jak znajde to prześle je.

 

Odpowiedz mi szczerze dlaczego takie szczegółowe informacje cię interesują, co do tego procesora Jesteś przedstawicielem jakieś marki, działalności z audio?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>A może zmienić też filtracje, gdyż przeraziłem się, gdy zobaczyłem na pierwszym wyjściowym scalaku w >sprzeżeniu są 3,3nf, a przy 4556 aż 10nF. Dlaczego tak mocno tną pasmo, jeszcze w taki sposób ?

 

Czestotliwosc graniczna fitrow zalezy od stalej czasu elementow RC a Ty podales tylko C wiec na jakiej podstawie stwierdzasz ze mocno tna pasmo?

 

Podejzewam ze kondensatory sa duze bo rezystory sa male a male wartosci rezystorow gwarantuja male szumy.

 

Z tego co piszesz o porownaniu procesorow to problem tkwi pewnie tylko w sofcie bo nie wiadomo na ile czesc analogowa jest za to odpowiedzialna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.