Skocz do zawartości
IGNORED

Ustawienie kolumn - prośba


Jakew

Rekomendowane odpowiedzi

Prośba o podzielenie się wiedzą na następujący konkretny temat:

 

Ściana szerokości 2 metry, a na prawo i lewo od niej wolna przestrzeń - to inne pomieszczenia mieszkania. Czyli można ustawić kolumny (powiedzmy Minas Anor lub Vienna Mozart Grand) tak że Z TYŁU nie będą miały ściany, natomiast oczywiście ta ściana 2m będzie tuż obok każdej kolumny nieco Z BOKU kolumny.

 

Czy takie ustawienie ma jakieś zalety w porównaniu z (typową) sytuacją gdy za kolumnami jest ściana? Jakieś inne uwagi, rady?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróć uwage gdzie masz bas reflex w kolumnach, generalnie i tak obrze by od ,,tylka'' kolumn bylo conajmniej 0.5 metra

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wszyscy myślą tylko o sobie. Tylko ja myślę o mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecie pisze, że "nie ma tylnej ściany".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obojętnie gdzie jest bas reflex, nawet lepiej jak z tył, mniej słychać turbulencje powietrza, ale i tak ważniejsze jest jak kolumna jest strojona. Jeśli odległość od ścian jest mała / pokój jest niewielki, to należy szukać takich które po prostu mniej pracują bas reflexem a więcej głośnikiem. Warto również rozejrzeć się za specyficznymi konstrukcjami jak linia transmisyjna, obudowa zamknięta, membrana bierna.

 

> Jakew

Jeśli odległość od tylnej ściany jest bardzo duża, bas będzie wspomagany przez ściany boczne. Jakiś ten pokój specyficzny masz, ciężko coś doradzić, mógłbyś jakiś rysunek poglądowy wkleić ? Z pewnością jednak w takim ustawieniu znakomita będzie głębia sceny, kosztem szerokości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I love the sound of crashing guitars

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie, sytuacja jest może rzadziej spotykana, bo zwykle za kolumnami, chocby metr lub więcej jest ściana, a tu nie ma za nimi w ogóle ściany godnej wzmianki. Natomiast musza mieć ścianę z boku (jednego, tego od strony wzmacniacza) bardzo blisko, a więc bliżej niż w większości spotykanych sytuacji ustawieniowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na głebi mi zalezy, na szerokości nie, więc dobra wiadomośc od Micke.

 

No niestety nie umiem tego narysować, ale potrafię dość konkretnie opisać: sprzęt w dużym pokoju który bez drzwi łączy się szeroko z dwoma innymi. Ta frontowa ściana 2m przy której stoi sprzęt ma po obu stronach, w głąb - za sprzetem, pod katem 90 stopni oczywiście, ściany tych dwóch innych pomieszczeń. Wszystko, żadnych innych ścian o których trzeba by mówić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli - wizualnie - ściany tworzą U gdzie dół U to ta ścianka 2m ze sprzetem, a kolumny mają stać z boczku na dole litery U

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odległośc do bocznych ścian jest duża - nie podawałem jej ponieważ wydawała mi się w tej sytuacji bez znaczenia - proszę: 1,5m z lewej strony U oraz 3m z prawej strony; ja siedzę 4m od sprzętu czyli od dolnej krawędzi U

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli rozumie: 1,5 m + 2,0 m + 3,0 m = 6.5m calkowita szerokosc czy tez,

1,5 m + 3,0 m = 4,5 m to jest szerokosc? czy moze inna? podaj mi prosze calkowita szerokosc od sciany do sciany w miejscu w korym maja stanac ( od boku do boku litery U )Twoje kolumny zakladajac,ze od tylnej sciany stana w odl. min. 0.7m ale musisz sie liczyc, ze bedzie to co najmniej 1m.a

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa, co ja się będę troskał ustawieniami i akustykami wnetrz, kupię sobie zamiast trzygłosnikowych kolumn znakomite słuchawki CreativeALive! za 200zł i po kłopocie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakew, 30 Maj 2010, 12:30

 

>Czy takie ustawienie ma jakieś zalety w porównaniu z (typową) sytuacją gdy za kolumnami jest ściana?

 

Zagrało mi lepiej gdy kolumny miały za plecami wolnego 1-1,5m niż jak było tego prawie 8m. Oczywiście miejsca za słuchaczem było ilościowo +/- odwrotnie, i myślę, że ten właśnie parametr miał większe znaczenie dla budowania fajnej sceny. Tak czy inaczej, nie możesz zwyczajnie poeksperymentować?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Micke 13, 30 Maj 2010, 13:38

 

>Obojętnie gdzie jest bas reflex, nawet lepiej jak z tył, mniej słychać turbulencje powietrza,

 

Nie jest obojętnie, a turbulencje słychać przy kiepskim profilu wylotów+wysokim natężeniu+odpowiednich nagraniach - wystarczy że jeden z warunków nie zostanie spełniony i nie będzie słychać turbulencji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa uwaga - dużo przestrzeni ZA słuchaczem. Jeszcze się z tym nie spotkałem, a brzmi mądrze.

Ja nie mogę eksperymentowac bo nie mam ochoty nic sprzedawać jak się eksperyment nie uda. Mam już 4 źródła w domu. Raz coś chciałem sprzedac to takie jakis k... cymbał ... mówię, nie, nigdy więcej, wolę świety spokój niż pieniądze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakew, 1 Cze 2010, 14:25

 

>Ja nie mogę eksperymentowac bo nie mam ochoty nic sprzedawać jak się eksperyment nie uda.

 

No ale jakieś kolumny przecież masz, prawda? Myślę, że sprawdzenie jak się mają ustawienia do sposobu budowania sceny dźwiękowej może coś podpowiedzieć już teraz. Druga rzecz, że 99% porządnych sklepów bez problemów wypożyczy Ci kolumny do domowych odsłuchów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tak, mam monitory Dynaudio, dwie pary. Ale takich podłogowych nie. No pewnie że ja to i owo potrafię wywnioskować ze swojego doświadczenia, ale po pierwsze dalece nie wszystko, i tu się kłania forum i nie chodzi przecie tylko o mnie bo z kazdego tematu korzysta wiele osób (czasem po roku, dwóch... wyszukiwarka) - własnie o to chodzi żeby pisac śmiało co się wie, a i pytac szeroko, a nie tylko takie tam waskie - a ile masz budżet itp

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Czołem !

 

Mam pewne, zapewne dla was proste, ale nie dla takiego laika jak ja pytanie. Jak powinny stać moje kolumny? Poniżej zamieszczę mały obrazek z podstawowymi informacjami o moim pokoju. W razie czego, kolumny to Magnat Quantum 605. Na razie nie przychodzi mi nic więcej do głowy, co mam napisać, więc w razie pytań, wiecie, co robić.

 

 

Legenda:

 

Ka - Kanapa

Kom. - Komputer z monitorem

amp - Wzmacniacz

LK - Lewa kolumna

PK - Prawa kolumna

Ł - łóżko

MS - Miejsce słuchacza

Sz- Wysoka do sufitu szafa

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka podstawowych zasad:

- kolumy ze sluchaczem maja stanowic trojkat rownoramienny

- kolumny maja byc "skrecone" w strone sluchacza (mniej lub wiecej, w zaleznosci od preferencji)

- glosnik wysokotonowy musi byc na wysokosci uszu sluchacza (z tego co pamietam to w Q605 jest on dosc nisko, warto by bylo dac pod kolce jakis granit 4-5cm i wkleic na to podstawki, a w nie dac kolce, bo inaczej sie obsuną i spadną. Magnat dodaje kolce zaokraglone do ktorych nie ma podkladek wiec warto kupic nowe, kosztuja pare zlotych)

- wkolo kolumn musi byc duzo miejsca (Magnaty nie sa az tak wrazliwe na miejsce do tylu, mimo tylnego BR, ale warto im dac miejsce na boki)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem napisać, że lewa kolumna jest skręcona w moją stronę. Oprócz tego dodam, że po obu stronach lewej kolumny w odległości 3 CM stoi kanapa i biurko.

 

 

A mógłbyś podać przykład takich kolców, które nadawałyby się dla tych Magnatów?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość frywolny trucht

(Konto usunięte)

Jesteś naprawdę awangardowy. A może sufitu użyć by uzyskać ów trójkąt jak po ziemi się nie da?

 

Jak serce ma znieśc tę ciagłą huśtawkę nastrojów. To płacz to smiech. Jeden zagraca cały pokój pułapkami, rozpraszaczami i pochłaniaczami, tak, że żyć się nie da, a drugi stawia jak popadnie kolumny i jest zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mógłbyś podać przykład takich kolców, które nadawałyby się dla tych Magnatów?

Jakiekolwiek z gwintem M6. Te sa w miare tanie i dobrze wygladaja:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tu masz jeszcze czarne:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj sobie tutaj:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

<iframe src='http://gunclub.ea.com/pl/profile/12192e93-377a-4251-95e2-3177f9f381d4/embed' height='410' width='468' scrolling='no' ></iframe>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam myślę, że kolumny można postawić jakkolwiek. Ważniejsze żeby nie zapomnieć porządnie ogompkować ściany :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 13

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.