Jump to content
IGNORED

Ile NAPRAWDĘ kosztuje wybudowanie domu?


wasylak

Recommended Posts

Zobaczcie tutaj:

http://www.pup.nysa....7048ed1da2225ae

 

i tutaj:

http://wyborcza.biz/...a___800_zl.html

 

Co prawda nie rozumiem, skąd ta różnica (PUP podaje 120pln/m2, gazeta.biz 800pln/m2), ale daje do myślenia o tyle, że wiadomo, ile kosztują teraz nowe lokale, no i rekomendacja T zamykająca wielu chętnym hipoteki walutowe w drodze.

 

Ile (bez działki) kosztuje wybudowanie domu?

I proszę się nie wpisywać w stylu "może kosztować i milion za metr...", choć jak komuś zechce się sformułować jakieś konkretne kryteria, byłoby wartośćiowo:)

Link to comment
Share on other sites

Naprawdę to trzeba najpierw ustalić, j a k i e g o domu - tzn. z jakich materiałów, w jakiej technologii, z iloma kondygnacjami, w jakim standardzie, z jakimi mediami itd.

Bez tego to czcza gadanina.

Link to comment
Share on other sites

Otóż to. Dlatego prosiłem o ustalenie kryteriów- jeśli ktoś ma jakieś konkretne przemyślenia i wiedzę opartą na konkretnym przykładzie- niech się wpisuje i wtedy to nie będzie czcza gadanina, tylko konkret.

 

Na przykłądzie z linków- mamy przykład domu wielokondygnacyjnego na 12 mieszkań.

Link to comment
Share on other sites

akurat jestem na bieżąco w tym temacie. Generalnie, jak kolega wyżej napisał - zależy od tak wielu czynników że nie da się tego zamknąć w kilku prostych zdaniach. Weź sobie przykładowy kosztorys z gotowego projektu domu i zobacz z ilu składa się pozycji. A praktycznie każda z nich może różnić się ceną - w zależności od standardu, kosztów transportu, robocizny itp. Dom który mam w planach - oczekiwany realny koszt kształtuje się w okolicach 3-3,5 kzł/m2 (stan deweloperski z częściowym wykończeniem) - przy zastosowaniu dobrych ale nie ekskluzywnych materiałów. Do tego dochodzi koszt działki, zezwoleń, podłączenia mediów itp...

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Link to comment
Share on other sites

Warszawa - Bemowo, oddanie do użytku I faza jesień 2008, II faza V 2010

zespół 3 budynków: 5 kondygnacji nadziemnych, jednopoziomowy garaż podziemny,

standard deweloperski, windy, woda, c.o. miejskie

urządzona zieleń i wewnętrzne drogi dojazdowe

 

PUM- 2.500mkw

cena robót budowlanych- 4.000zł/mkw

Link to comment
Share on other sites

Z powyższych wnoszę, że niżej 2.5k/m2 się nie da. A jeszcze jakieś 5 lat temu się dało za 1.5k/m2, w Bielsku-Białej wtedy nawet mieszkania deweloperzy sprzedawali za 2.4k/m2 i dobrze się mieli. What the hell happened przez ten czas? BTW, teraz w Bielsku ceny (deweloperskie) wróciły do poziomu ok. 3.5k/m2, a są firmy, które ogłaszają się z domami jednorodzinnymi "pod klucz" za jedyne 1.5k/m2.

Link to comment
Share on other sites

W 2006 roku podpisane zostało porozumienie pomiędzy starostą nyskim a burmistrzem Paczkowa, dotyczące pionierskiego programu budowy mieszkań poprzez system szkoleń zawodowych osób bezrobotnych realizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Nysie. Efektem szkolenia było oddanie w 2008 roku dwupiętrowego bloku z 12 mieszkaniami. Koszt jednego metra kwadratowego wyniósł 800 zł!

 

 

No cóż,wynika z powyższego że państwo jest co najmniej socjalistycznym śmieciem.

Absurdem należy nazwać sprawę w jaką się angażują PUP-y.PUP-y mają pełnić rolę tylko i wyłącznie pośredniczącego w znalezieniu pracy(zresztą do tego nawet nie są potrzebne,marnotrastwo pieniędzy podatników,program rozbudowania biurokracji pod szyldem pomocy)

System naprawić chce to co zepsuł w Polsce!Zepsuł wszystko.Tym bardziej wydaje się społeczeństwu że takie placówki jak pup-y są rzeczywiście koniecznie potrzebne obywatelom.A PUP-y jak wiadomo wykazywać się muszą,zatem przejęły sektor budownictwa w kraju.

Dziadowstwo socjalistyczne!

Link to comment
Share on other sites

Wasylak

 

Przecież to nie jest za darmo,licząc pieniądze jakie idą cały czas na pup-y,licząc czas poświęcony przez fachowców ni i w końcu licząc że bezrobotni zostali w pewien sposób wykorzystani(nie wierzę że zapłacono im należyte stawkę za godzino pracę.

Zwróćmy uwagę na to że socjalistyczny system zawsze wkręcał opinii publicznej że jest dobry i że potrafi robić tak wiele za tak niewiele.

To że mają ci ludzie w końcu dach nad głową to inna sprawa.

Link to comment
Share on other sites

  • Redaktorzy

"Efektem szkolenia było oddanie w 2008 roku dwupiętrowego bloku z 12 mieszkaniami. Koszt jednego metra kwadratowego wyniósł 800 zł!"

 

 

To jest właściwy sposób w jednym przypadku: jeśli budowane są mieszkania socjalne na koszt gminy. I jako takie jest pomysłem bardzo dobrym.

Link to comment
Share on other sites

No ale o co chodzi? Bezrobotni robili te mieszkania w ramach szkolenia. Normalnie fachowcowi płaci się ze dwie średnie krajowe. Działki są kosmicznie drogie. Developer budujący blok płaci za m2 1600-2000zł. Do tego parę milionów za działkę. Do tego sam inwestuje kupę kasy, więc chce, żeby się zwróciło. Tu działka była zdaje się za free od gminy.

Link to comment
Share on other sites

Znajomi wybudowali 100 metrowy domek pod Warszawą 2 lata temu w granicach 2 000 zł za metr osiągneli to dzięki przeszukiwaniu przez internet najkorzystniejszych ofert i cen materiałów z doświadczenia mówili że wchodząc do pierwszego lepszego marketu ceny były od 30 % do 50 % wyższe niż te które znaleźli w internecie . Generalnie opłaty za dostawę również nie były drogie przy zamowieniach na większe kwoty można negocjować mocno i ceny towaru i koszty dostawy.

Link to comment
Share on other sites

Witam! Mam w rodzinie inspektora nadzoru, wykonującego kosztorysy. Wg jego obliczeń w okolicach gdańska wybudowanie małego domu ze średniej jakości materiałów to około 1700-1800 zł/m2 koszt całkowity. Dochodzą koszty działki i uzbrojeni a takowej. Już się zastanawiam nad kredytem...

Link to comment
Share on other sites

> wybudowanie małego domu ze średniej jakości materiałów to około 1700-1800 zł/m2

 

Chyba własnymi rękami?

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Link to comment
Share on other sites

Na materiałach nie warto za bardzo oszczędzać, na rynku po mniejszych hurtowniach wala się sporo śmiecia z produkcji w okresie przed przeglądem i regulacją linii produkcyjnej (ceramika, tworzywa etc). Najtaniej normalne, na bieżąco produkowane materiały mają stali klienci (podwykonawcy, koordynujący), oni sobie potrafią zbudować dobrze mieszkanie, szczególnie że mają kontakt z wieloma wykonawcami i potrafią sobie zgrać całą inwestycję tak że to wyjdzie (dobre ekipy wykonawców mają zamówienia na rok z góry a i tak często mają wyjazdy na zachód). Na rynku jest mnóstwo niedoróbek, spapranych izolacji etc.

Koszty można zredukować na elementach o których się z reguły nie myśli - do lekkich domów na podstawie szkieletowej (może być stalowa, drewniana) niepotrzebna jest ława fundamentowa i ciężkie ściany na niej, wystarczą np. gotowe żelbetowe stopy fundamentowe o odpowiednim posadowienu. To już redukuje prace ziemne do 1/4-1/6 nie mówiąc o potrzebie szalunku, pracy zbrojarzy, czekaniu na związanie żelbetu etc. Dalej - odpowiedni dobór technologii ścian i stropów, szkielet znowu ułatwia i przyśpiesza budowę -a warto wziąć pod uwagę że kredyt w banku do czasu oddania domu musi być często ubezpieczony.

Ja nie mam nic przeciwko rzadkiemu szkieletowi stalowemu połączonemu z wypełnieniem szkieletem drewnianym, wszystko na stopach fundamentowych - przy rzetelnie zrobionej izolacji, oddychających przegrodach i izolacji wełną mineralną mamy ciepły dom bez miejsc kumulacji wilgoci a stal doskonale pracuje i jest wytrzymała, bardzo szybka w montażu i lekka do parametrów. Szkielet drewniany bardzo ułatwia i przyśpiesza montaż wszelkich instalacji, zmiany podczas budowy też łatwe i proste. Dach - poddasze nieużytkowe o nie za dużym nachyleniu z grubą izolacją termiczną, gotowe kratownice drewniane z porządną izolacją i gontem metalowym (w wersji lux np. miedzianym...) Szybka realizacja, redukcja robót ziemnych i godzin pracy. Wszystko trzeba jednak zaczynać ustawiać na 2-3 lata przed rozpoczęciem robót, od projektu, konkretnego określenia technologii, kosztorysu, ustawiania ekip na dany etap budowy (plus pewien margines czasowy), racjonalnego projektowania i rozkładu funkcji, naświetlenia wnętrza, c.o. etc. Jeżeli teren temu sprzyja (jakość wody) to można sobie zafundować własną studnię i filtr z osmozą i regulacją twardości na cały dom - małe zużycie instalacji, armatury etc. I jeszcze jedno - odpowiednio przestawić dokumentację do pozwolenia na budowę, niech będzie sam dom i nawierzchnie, bez żadnych pierduł jak altany, oczka wodne które nie są konieczne a mogą zrobić problem przy odbiorze (a można je później postawić na zgłoszenie).

Link to comment
Share on other sites

jozwa maryn

No w tej dziedzinie fachowcem nie jesteś.Trzeba pamiętać,że praca rodziny i znajomych to również

koszt(dla wyceny rzecz jasna),który został poniesiony i nie sposób go nie uwzględniać.Sprawa druga dom drewniany a murowany to zasadnicza róznica i w uzytkowaniu i w budowaniu.Wreszcie 1000zł.za m2

to fikcja i wprowadzanie w błąd.Najdroższe są domy murowane i w technologii trójwarstwowej parterowe

a to z tego powodu,że najdroższa część budowy to-dach i przyziemie-w budynkach parterowych jest tego najwięcej.Tańsze są domy z poddaszem użytkowym z powodów oczywistych a określonych wyżej i w technologii dwuwarstwowej.Znaczną część kosztów ponosimy również na okna(najtańsze plastykowe,potem drewniane a najdroższe aluminiowe)a dzisiaj już w standarcie trójszybowe o współczynniku 0.5(średnio)na zachodzie montuje się już okna czteroszybowe o współczynniku 0.1.Następne koszty to instalacje hydrauliczne i elektryczne oraz tynki i posadzki,do tego dochodzi elewacja i ocieplenie

oraz inne mniej znaczące koszty.Jak z powyższego wynika nie sposób zbudować domu za 1000zł/m2 ani za dwa czy trzy tysiące.Wystarczy podstawić sobie do powyższego koszty materiałowe i robocizny a wyjdzie orientacyjny koszt 1m2.Orientacyjny ponieważ w każdym rejonie inne są koszty robocizny i materiałów.Poza tym,dom jeśli budujemy staramy się zejść z kosztów ale z głową,bo możemy zapłacić dwa razy.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.