Skocz do zawartości
IGNORED

Do pokoju 17 m2 to tylko monitory ?


penny

Rekomendowane odpowiedzi

Gość BlueMax

(Konto usunięte)

parantulla, 14 Cze 2010, 13:52

 

No ok, ale jak chcesz obniżyć czy podwyższyć głośniki i w ten sposób dopasować wysokość tweeterów do uszu, to monitory są tu niezastąpione. Nawet jeśli nie wszystkie kolumny grają najlepiej z tweeterami dokładnie na wysokości uszu, to i tak podtrzymuję opinię, że im bliższy odsłuch tym ta wysokość staje się ważniejsza i musi zostać bardziej dokładnie dobrana, niezależnie czy w efekcie najlepiej będzie z tweeterami pod, nad czy na uszach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BlueMax, 14 Cze 2010, 14:05

 

>parantulla, 14 Cze 2010, 13:52

>

>No ok, ale jak chcesz obniżyć czy podwyższyć głośniki i w ten sposób dopasować wysokość tweeterów do

>uszu, to monitory są tu niezastąpione.

 

W pewnym sensie na pewno masz rację, tyle tylko że dobra podłogówka, podkreślam "dobra", rozwiązuje praktycznie wszystkie problemy i bolączki monitorów, które a to trzeba opuszczac, a to skręcac, a to znowu inne kombinacje alpejskie z nimi wyczyniac, żeby w miarę przyzwoicie albo przynajmniej niemęcząco zagrały. I nie chodzi tylko o deficyt na basie, bo w ostateczności z tym też można jakoś życ, ale tak jak wspominał wcześniej kolega zuzkzuk, monitory mają całą masę ograniczeń i zbytnio deformują przekaz, żeby bezkrytycznie się nad nimi spuszczac, że są naj naj i w ogóle, bo nie są. Oczywiście dużo też zależy od tego o jakich widełkach cenowych rozmawiamy, bo tutaj faktycznie przewaga monitorów może byc bezdyskusyjna, ale jeśli nie ma ograniczeń finansowych, a największy dylemat stanowi wielkośc pomieszczenia, to ja osobiście nie widzę żadnych zalet monitorów, tym bardziej ich przewagi na podłogówkami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Naukowe teorie mnie nie interesują. Zresztą kogo tu interesują? To jest forum dla audiofilów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość BlueMax

(Konto usunięte)

parantulla 14 Cze 2010, 14:25

 

Podam prosty przykład zamiast teoretyzować. Totemy Forest to nieduże, niewysokie podłogówki, podobnie jak wiele innych dwudrożnych, które mogłyby teoretycznie zagrać w małym pokoju, np. AP Sitara. W dużym pokoju, przy dalekim odsłuchu, nie miało dużego znaczenia, na jakiej wysokości jest tweeter ani jak niskie są kolumny, bo dźwięk się odpowiednio rozpraszał zanim dotarł do uszu. Do takiego odsłuchu dalekiego pola te (i zdecydowana większość innych) podłogówek jest przeznaczona. Natomiast w małym pokoju, przy bliskim odsłuchu, jest to kolejny problem, zwłaszcza, że słucham z wysokiego fotela komputerowego. Tu zaczął przeszkadzać mały wzrost kolumienek, bo tweetery mam na wysokości łokci i jestem pewien, że również dlatego nie gra to tak jak powinno. Z kolei smoki zukzuka słuchane z odległości 1,5 metra (tak to wygląda na zdjęciach przynajmniej) powinno się chyba słuchać na stojąco. Doginanie kolumn podłogowych, czy stawianie ich na płytach granitowych to nie jest najlepsze rozwiązanie. Znacznie łatwiej jest z monitorem, gdzie można łatwo dopasować wysokość odsłuchu w małym pomieszczeniu. I to jest element, na którym bym się skupił - nie sam rozmiar pomieszczenia, tylko odsłuch bliski i daleki. W odsłuchu bliskim znacznie lepiej sprawdzają się monitory, a taki odsłuch często jest jedynym możliwym w małym pomieszczeniu.

Ps. Nie wiem ską opinia o 'krzykliwości' monitorów, chyba że miałeś akurat takie doświadczenia z JMlab PS 5-1, to się nie dziwię, ale na nich się świat monitorów nie kończy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

parantulla, 14 Cze 2010, 14:25

 

>dylemat stanowi wielkośc pomieszczenia, to ja osobiście nie widzę żadnych zalet monitorów, tym

>bardziej ich przewagi na podłogówkami.

 

Podłogówki z odległości 1m za bardzo chyba nie posłuchasz, by źródło stało się w miarę zogniskowane.

 

>W pewnym sensie na pewno masz rację, tyle tylko że dobra podłogówka, podkreślam "dobra", rozwiązuje

>praktycznie wszystkie problemy i bolączki monitorów, które a to trzeba opuszczac, a to skręcac, a to

>znowu inne kombinacje alpejskie z nimi wyczyniac,

 

Nie wiem o czym piszesz z tym skręcaniem, opuszczaniem itp. ... tak samo podłogówki przecie trzeba ustawić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BlueMax, 14 Cze 2010, 14:49

 

>Ps. Nie wiem ską opinia o 'krzykliwości' monitorów,

 

Ja też nie wiem ... przecież to nie jest wina "monitorowości" ... tylko zestrojenia (nierówne pasmo-podbite soprany) ... identycznie mogą męczyć podłogówki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość BlueMax

(Konto usunięte)

Kyle, 14 Cze 2010, 14:52

 

>Nie wiem o czym piszesz z tym skręcaniem, opuszczaniem itp. ... tak samo podłogówki przecie trzeba ustawić.

 

 

Tylko nie bardzo jest jak i to jest właśnie ten problem. Po to wymyślono stendy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BlueMax, 14 Cze 2010, 14:05

 

Tu się zgadzam - ogólnie im dokładniej dobrana wysokość tym lepiej, a przy bliższym odsłuchu jest to jeszcze ważniejsze. Tylko uwaga - nie każdy głośnik jest tak zbudowany że oś akustyczna jest na wysokości gwizdka ... czasem jest to linia z pogranicza głośnika niskotonowego z wysokotonowym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość BlueMax

(Konto usunięte)

Ps. >parantulla, przyznaję, że niedokładnie zacytowałem, teraz nie widzę w Twoim wpisie słowa 'krzykliwość', a jak pisałem to byłem pewien, że tam było :)

Za to widzę, że rzekomo problemem jest, żeby monitory 'w miarę przyzwoicie albo przynajmniej niemęcząco zagrały' i '(...) zbytnio deformują przekaz'. Z tym też trudno się zgodzić, bo co jest męczącego w graniu klasycznych monitorków Sonusa, Harbetha, Spendora czy ProAca ? Deformują przekaz ? W jaki sposób ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kyle, 14 Cze 2010, 14:57

>Tylko uwaga - nie każdy głośnik jest tak zbudowany że oś akustyczna jest na

>wysokości gwizdka ... czasem jest to linia z pogranicza głośnika niskotonowego z wysokotonowym.

 

Kurczę nie mogę sobie dokładnie przypomnieć czy to był artykuł z magazynu studio i estrada czy innego pokrewnego (przeglądałem chyba z rok temu w empiku,ale pamięć co do przeczytanego tekstu raczej nigdy mnie nie zawodzi jeśli jakiś fragment był dla mnie istotny ), ale był to artykuł gdzie był poruszony temat o psychoakustyce słyszenia (przy okazji jakiegoś testu), i była tam dość ciekawa wzmianka o tym że ponoć dla lokalizacji w sensie prawidłowego odtworzenia ''sceny'' dla człowieka nie jest paradoksalnie krytyczne (oczywiście rozsądne) umieszczenie kolumn powyżej głowy (np regał) natomiast krytyczny (istotny) jest kąt ustawienia kolumn, a jeżeli chodzi o wadę wyższego ustawienia, to będzie ona polegała głównie na spadku poziomu głośności tweetera względem ustawienia go bezpośrednio na wysokości uszu, co można oczywiście skorygować. No ale na 100% to dla pewności musiał bym mieć ten artykuł przed oczami ;). Firma bose też nieraz prezentuje swoje instalacje kina domowego z wysoko ustawionymi satelitami ale co do wrażeń z prawidłowości odtwarzania przez nie '''sceny'' to są one niejednoznaczne ;) .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest pewne przesunięcie fazy dołu wzgl. góry ... wystarczy posłuchać ... brzmi inaczej. Pozostaje oczywiście kwestia jak duże może być to przesunięcie wysokości by nie powodowało problemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. pochylenie monitora działa podobnie do obniżenia/podwyższenia ... po prostu kierujesz oś akustyczną w swoje uszy ... nie tak ważne czy poprzez zmianę wysokości monitorów czy kąt pochylenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie tam!!!

Siedemnaście metrów kwadratowych to wcale nie mało.Bynajmniej w 14,5m/2 można mieć''cebule''i potrafią zupełnie''zniknąć''!

Pytanie czy aby inne duże podłogowce nie będą zbyt małe do Twoich 1-stu metrów??? ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

penny, nie powiem nic odkrywczego: spróbuj i sam oceń. Wiele zależy od akustyki pomieszczenia, ustawienia kolumn, ale przede wszystkim od Twoich preferencji, czego oczekujesz od dźwięku.

Jakiś czas temu stanąłem przed takim samym dylematem. Większość głosów doradczych była za kolumnami podstawkowymi. Podłogowce miały się "zdusić" na tej powierzchni, a dudniący bas miał latać od ściany do ściany. Kiedy rozpocząłem odsłuchy okazało się, że zawsze mi czegoś w dźwięku podstawkowców brakowało. Owszem, dźwięk był przestrzenny, ale jakiś taki "niedoważon" (tu kłania się kwestia indywidualnych upodobań). Postanowiłem sprawdzić podłogówki i to było to. Przed kupnem je wypożyczyłem i sprawdziłem, czy "doradcy" nie mieli racji. Dziś w 17 m.kw grają Totemy Hawk i ani przez chwilę nie żałowałem tej decyzji.

Reasumując: najlepszym doradcą... jesteś Ty sam.

Pozdrawiam, klimek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kyle, 14 Cze 2010, 14:52

 

>Podłogówki z odległości 1m za bardzo chyba nie posłuchasz...

 

Ano nie posłuchasz, chociaż też zależy jakiej. Tylko jakoś nigdzie nie znalazłem wzmianki, że o takich "odległościach" tutaj rozmawiamy. Zakładałem raczej standardowe minimum 2 - 2,5 metra od linii kolumn do głowy słuchacza przy zachowaniu standardowych odległości od ścian, podłogi i sufitu, co nawet w 17 metrach nie jest niczym nadzwyczajnym, tylko wystarczy chwilę pogłówkowac z ustawieniem, a nie od razu na dzień dobry skreślac podłogówki, bo z metra nie posłuchasz i tylko monitory są the best. Nadal nie wiem w czym, poza słuchaniem ich z metra i jakimiś tam Totemami, na których też się chyba świat nie kończy, przynajmniej nie mój.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Naukowe teorie mnie nie interesują. Zresztą kogo tu interesują? To jest forum dla audiofilów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość BlueMax

(Konto usunięte)

A ja nadal nie wiem, dlaczego monitory niby deformują dźwięk i są męczące. Ot, zagadka.

Ps. Chodzi o własne doświadczenia, a nie 'o jakieś tam Totemy', zwłaszcza że akurat Hawki najwyraźniej grają w takim metrażu i jest im z tym dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

monitor nierowny monitorowi

podlogowka nierowna podlogowce

pokoj 17 metrow nie kazdy taki sam,i tak samo zagracony-wstawcie panele 20cm szerokie-zrobi sie maly

pokoik,jeden lubi delikatny dzwiek,drugi mocny-itp.itd-niech kazdy sam sobie radzi-choc tak rozsadnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny będą stały w pokoju pod dłuższa scianą , w odległosci od siebie plus minus 210 cm ale jest mozliwosc szerzej, linia głosników od głowy słuchacza to 260 - 270 cm , od sciany z tyłu 60-70 cm, na boki od kolumn zostaje po ok 1-1,5 m . Wysokość ucha , jesli chodzi o gwizdki , siedząc na kanapie to 90 cm . A ściana, pod którą stoją głosniki ma skos, zaczynający sie na wys 120 cm .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a kefy porządnie wygrzałeś? z kefami właśnie taki jest kłopot jak są niewygrzane grają słabiutko i taki rezonans jest bardzo prawdopodobny. druga sprawa to kabelki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>penny

Masz coś podobnego jak ja. Też mam kolumny na dłuższej ścianie i taki skos. Zauważyłem u siebie, że pod tym skosem zjada trochę bas, ale to z kolumn podstawkowych, pomogło gdy dołożyłem im suba. Możliwe że lekarstwem na to będzie po prostu wsadzenie kolumn podłogowych z większym basem. Co do bas reflexów, ja palowałem je pozatykać i ewentualnie odetkać gdy będę potrzebował więcej bas, np. na jasno nagranych płytach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I love the sound of crashing guitars

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BlueMax, 14 Cze 2010, 16:19

 

>A ja nadal nie wiem, dlaczego monitory niby deformują dźwięk i są męczące. Ot, zagadka.

 

BlueMax & Kyle, prawie każdy w tym wątku pisze czarno na białym, że na podobnym metrażu miał z monitorami same problemy, które nie wiedziec czemu nagle zniknęły po zmianie kolumn na większe, a Wy dalej swoje "dlaczego". No to ja nie wiem dlaczego. Może dlatego, że monitory są takie fantastyczne, nie deformują dźwięku i nie są męczące. Ot i rozwiązanie zagadki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Naukowe teorie mnie nie interesują. Zresztą kogo tu interesują? To jest forum dla audiofilów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inna sprawa też , że nie wiem za bardzo gdzie posłuchać niektórych kolumn, np monitory heco , epos , usher , czy w ogóle sie brać za nie pod kątem mojego marantza pm8003, bo potrzeba do niego raczej niejaskrawych u góry kolumn. Jestem z trójmiasta , pozostaje mi tylko sklep albatros, a tam kef iq3,focal 716 , kilka dynaudio , monitor audio rx2 i ew top hifi w sopocie , ale tam juz wykraczają poza moje założone 3 tys pln z kawałkiem, bo jakies najtańsze bowersy to nie będzie nic dobrego. Ciekawy jestem, które z wymienionych na pewno sobie odpuścić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 17,5 m2 pomieszczenie i zawsze monitory graly w nim lepiej tyle ze ja slucham na dluzszej scianie wiec byc moze dlatego (inne ustawienie nie wchodzi w rachube bo jest niepraktycznie w tym przypadku)

 

Np Living Voice Auditorium kompletnie sie nie sprawdzily , bas byl przewalony i bulowaty.

 

Moral z tego taki ze nalezy samemu sluchac w swoim pomieszczenu -koniec kropka :)

 

robix

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

posłuchaj rx2 i rx1.

kef iq30 gra mało dynamicznie i nie ma dociążenia na basie.

focal raczej ostrzej od obu ale nie wiem kiedyś małego monitora z serii 700 słuchałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Focal + Naim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

penny

 

Ja mam Heco Metas 500 to podlogowe kolumny i nie sa jasne na gorze a z tego co mi wiadomo monitory Heco Celan XT301 tez jasne nie sa te modele maja regulacje gory pasma 0 lub +2db wiec zawsze mozna dopasowac wysokie do upodoban ;) mysle ze warto ich posluchac ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A monitor audio mają często paskudny rezonans powyżej 17 khz (np. jak w modelu RS1 gdzie jest kilkunasto-decybelowe podbicie x-P ), na rozdzielczość to pozytywnie nie wpływa ... na komfort również (zmęczenie wysokimi tonami).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze wykres z magazynu AUDIO , który pomierzył Monitor Audio RS1 (widać rezonujący wysokotonowiec)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.