Skocz do zawartości
IGNORED

Dekodery sygnału cyfrowego kablówki


profee

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie coś, daje to sygnał analogowy na mój telewizor CRT który robi za monitor. Niestety TV się ostatecznie zepsuł i trzeba zakupić nowy, prawdopodobnie LCD LED, który ma wejścia HDMI. Wyobrażałem sobie naiwnie, że w kablówce dadzą/udostępnią mi nowy dekoder cyfrowy zdolny przekazać emisje w HD bez przechodzenia na sygnał analogowy, czyli, że będzie ten dekoder miał wyjście HDMI. Jednak na stronie Aster wyczytałem, ze dekoder nie ma wyjścia cyfrowego, a "jakość obrazu odpowiada PAL576". To jak odebrać programy nadawane w HD bez utraty rozdzielczości? I jak owo HD jest nadawane, bo też o tym różnie mówią (1080i, 1080p)? Co tu jest grane, czego nie rozumiem? Może ktoś zechciałby mnie oświecić zanim wdam sie w rozmowy z Asterem, bo chyba dekoder jest tu decydujący ? Czy mozna kupić sobie dekoder wg własnego wyboru? Czy jest jakaś zamienność/kompatybilność takich dekoderów?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak:

Też nie wiem (inaczej: nie chce mi się szukać i badać) jak nadają w mojej kablówce (UPC).

Ale:

Mam dekoder cyfrowy (Cisco), jest kilkanaście kanałów HD i rzeczywiście mimo, że TV po przełączeniu na kanał, przez ułamek sekundy protestuje (coś w stylu: „nierozpoznany standard. . .”) to obraz jest znakomity.

Na przykład taki Mundial`2010. Pojawił się ni stąd, ni zowąd kanał TVP HD (nr 3). Mało, że HD to jeszcze fonia 5.1!

I nie pytaj mnie od czego to zależy. Większość polskich kanałów ma Dolby ale stereo.

Ogólnie obraz jest zarypiasty a dźwięk jeszcze lepszy.

Z dziwnych rzeczy to Polsat nadaje często ze znakomitą jakością mimo, że nie HD (mówię tu o kanałach zwykłych).

Dziwnie majstrują w tym UPC.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dekodera prawdopodobnie nie możesz do kablówki kupić swojego. Może się mylę, ale zazwyczaj dostajesz kartę z dekoderem w „zastaw”.

Dodam jeszcze, że dekodery są niezłym narzędziem podsłuchowo-szpiegującym. Wielokrotnie namierzyłem swój jak wykonuje jakieś komendy zdalne z „centrali”. . .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie w kablówkach

- HD jest w wersji 1080i

- fonia jest nadawana w standardzie udostepnianym przez nadawce czyli w jednym ze standardow

2 kanalowy PCM, Dolby Digital 2.0, Dolby Digital 5.1, czasami masz do wyboru przelaczanie sie miedzy sciazkami Dolby lub PCM

- niektóre kanały mają nadawaną tylko scieżkę Dolby Digital 5.1, jezeli nie masz amplitunera do zdekodowania lub dekoder kablówki nie robi downmixu bedziesz mial cisze na tym kanale zamiast fonii

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję wejść na stronę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) - wynika z niej że oferują tuner HD, więc nie powinieneś mieć problemów z sygnałem wysokiej rozdzielczości. Ja posiadam Vectrę i do odbioru dają tuner kablowy HD z dedykowana kartą. Programy hd są 1080i lub 720p, a do odbioru używam plazmę Panasonica i jakość jest dobra.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pre lampowe Adagio Sound, końcówka Sugden Au51 P MKII, AVI Laboratory Series, strojenie kolumn Adagio Sound - wszystko spięte kabelkami ;-)) żeby grało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie!

Uzbrojony w wiedzę uzyskaną od was porozmawiałem z konsultantką Aster i coś niecoś się wyjasniło.

 

>kazikII

Zajrzałem na ten link, ale niestety nie było danych dekodera HD (jak oni nazywają: dekodera z HD) tylko zdjęcie tylnej ścianki, ale to już coś. Rozdzielczość ma być 1080i. Czemu nie 1080p ? Ponieważ pani po odpowiedź chodziła do kogoś - juz nie pytałem. Może dowiem się później jakie są perspektywy w tym względzie. Hmm...

 

>Grzegorz7

Z tych samych powodów nie pytałem jak sie nazywa dekoder HD ani drugi: HD z PVR (personal video recorder). Wiem tylko, ze pierwszy ma coś wspólnego z Motorolą,a pewnie chyba też. Oba na zdjęciu z przodu mają logo Aster (drugi wyłącznie takie).

Nie mam wielkiej skali porównawczej, ale zdaje mi się, że Aster też nadaje całkiem ładny obraz, ale nie podoba mi się, ze co jakis czas są jakieś rękoczyny, a to tonacja barw się zmieni, a to kontrast czy nasycenie ktoś trąci, a to jakieś eksperymenty z formatem. Ale są długie okresy stabilnej jakości. Tylko te zmiany denerwują. Jestem juz z nimi bardzo długo i widziałem, jak rozwijali sie z bardzo niskiego początkowego poziomu jakości.

Dekodera HD sie nie kupuje, ale płaci za niego 15 zł/mies. (używam zwykły cyfrowy - 1 zł./mies).

Czym sie przejawiała ta działalność na rozkaz z centrali ?

 

>barni

Dzięki tobie zapytałem o ten dźwięk, bo początkowo na pewno, a może i później, nie będę miał amplitunera. Odpowiedź była że jeśli nadawca daje dźwięk DD5.1 to oferowany dekoder HD zrobi z tego jakiś dźwięk który będzie dostępny na wyjściu analogowym audio i ciszy nie będzie. Ale co to będzie to sie dopiero przekonam. A w ogóle dekoder ma wyjście HDMI i Euro. Czyli spoko.

 

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Profee:

Cyt: „Czym sie przejawiała ta działalność na rozkaz z centrali ?”

 

;)

Dostawcy kablówki zdalnie mogą zarządzać naszymi dekoderami. Dodawać programy, usuwać, itd. . .

Ustalają po swojemu kolejność stacji (to być może wynika już z sygnału z centrali). . .

 

Co jakiś czas mój dekoder sam się włącza w nocy i coś tam robi. Równie dobrze mogę wyobrazić sobie, że ma mikrofon i salon jest na podsłuchu. W końcu taki dekoder to zaawansowany dedykowany komputer.

 

Dostawcy mediów rządzą Światem;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam a mi dzis sprzedawca przyniosl, dekoder tv . kablowej CH.... na tydzien z wyprobowaniem wraz ze wszystkimi kanalami nawet hd, obraz ok, dzwiek moze byc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

profee, 16 Cze 2010, 20:40

>Rozdzielczość ma być 1080i. Czemu nie 1080p ?<

W tej chwili programy HD są nadawane w 1080i, jakość 1080p zapewniają konsole do gier, oraz odtwarzacze blue-ray.Może kiedyś będzie 1080p, ale do tego czasu, nabyty przez Ciebie telewizor się w pełni zamortyzuje. Jeśli chcesz mieć naprawdę wysokiej jakości obraz to kup TV firmy Runco lub skaler do ekranu plazmowego. Moim zdaniem jednak plazma daje lepszą jakość odwzorowania kolorów, ekrany LCD meczą mój wzrok i sport cienko się na nich ogląda. Mówię tu o panelach TV do 5000,- i do 50". U mnie lepiej wypada z kablówki 720p bo mam plazmę HD redy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pre lampowe Adagio Sound, końcówka Sugden Au51 P MKII, AVI Laboratory Series, strojenie kolumn Adagio Sound - wszystko spięte kabelkami ;-)) żeby grało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz7, 15 Cze 2010, 21:32

 

Zapomniałem zapytać cię czy ten twój dekoder Cisco to twój wybór i zakup czy też takie dawało twoje UPC "no choice" ?

 

KazikII

 

Chyba już nie będę kombinował z super telewizorami. Zamówiłem skromnego Philipsa 42PFL7665H/12. Ma szybką matrycę 2 ms, odświeżanie 100 Hz i piękny wygląd nawet gdy jest zgaszony: matowe aluminium w kolorze tytanu (tak na stronie Philipsa). Dla mnie to ważne, bo więcej zgaszony niż pracuje :-)). Niestety ma też Ambilighta, co niepotrzebnie podkręciło cenę do 3.7 kzł. Bez tego jarmarcznego bajeru pewnie wystarczyłoby jakieś 3 kzł. Będę to włączał wnuczętom, albo w jakichs rozrywkowych okazjach(np. noc sylwestrowa).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dekoder wybrałem spośród dostępnych w UPC.

Wybrałem bo idealnie pasuje do mojego zestawu KD (kolor i wielkość).

Poza tym jako informatyk miałem szacuj do Cisco (switch`e, router`y, itd.). Mam też ich router wifi (znakomity).

Przy okazji okazało się, że dekoder jest znakomity (te bajery z nagrywaniem, cofaniem, itd), tylko:

Pożera mnóstwo mocy, również w stand by. Grzeje niemiłosiernie.

Często ma jakieś chimery. . .

Chyba nie polecam :(. Chyba, że ja źle trafiłem. . .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Profee:

Telewizor to dobry wybór.

Podobne sądy jak Ty miałem odnośnie ambilight.

Wyrośniesz z tego!

Pooglądasz i sam się przekonasz!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz7

 

";)

Dostawcy kablówki zdalnie mogą zarządzać naszymi dekoderami. Dodawać programy, usuwać, itd. . .

Ustalają po swojemu kolejność stacji (to być może wynika już z sygnału z centrali). . . "

 

- zarządzanie to za duże słowo-co najwyżej można nadzorować jego prace lub dokonywać działań prewencyjnych (w ramach pomocy tech.), kanały nie sa usuwane z twojego dekodera tylko sa zmiany nadawania częstotliwości plus kanału a twoj dekoder może pobrać jedynie aktualne dane-co gdzie jak. (np. nie możesz zmieniać położenia kanałów)

 

"Co jakiś czas mój dekoder sam się włącza w nocy i coś tam robi"

 

- prawdopodobnie sprawdza czy jest nowsza wersja oprogramowania(lub soft ci się sypie i będzie przywracanie ustawień fabrycznych)

 

 

szpiegować operator raczej nie ma zamiaru co najwyżej żeby wiedzieć czy nie masz problemu z działaniem dekodera (parametry ok itp. - wiesz 801 ......)

 

Ale jako informatyk powinieneś wiedzieć na jakiej zasadzie działa sieć Eurodocsis;)-kablarze(choć co do ruterów netgera ew. thomson(zmodemem) mam odmienne zdanie)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie wybór dekodera masz:

- sd (2 modele)

- HD (philiphs i cisco z nagrywaniem - co będą mieli) i bez nagrywania(pace)a dostajesz sprzęt sprawny(zgodnie z umowa) - możne uda się nowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A swoją drogą może ktoś zna kod serwisowy do wybranych dekoderów. . .

A może ktoś już rozpracował jak przejąć z niego strumień video?. . .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz7

z twojego wcześniejszego wpisu zrozumiałem, że w UPC miałeś mozliwość wyboru z kilku dekoderów HD. W Aster są tylko dwa: HD i HD z PVR podejrzewam, że po jednym modelu. Na stronie www.aster.pl bałagan i niektórych informacji sie nie mozna doszukać. Np. ile sie płaci miesięcznie za dekoder HD PVR. Bo za zwykły cyfrowy nie HD 1 zł, a za HD 15 zł.

Ale ja tym razem właściwie nie o tym. Chciałbym zapytac doświadczonych kolegów jak owe dekodery HD traktują większość emisji cyfrowych obecnych w kablu, czyli SD. Druga rzecz to, że TV może być sterowany sygnałem analogowym (dostępnym na wyjściu SCART zwykłego dekodera HD , (ale może i dekodera HD PVR też) albo sygnałem cyfrowym, po HDMI. Czy któraś z tych konfiguracji może okazać się lepsza dla programów w SD, a inna ( pewnie HDMI)dla prog. w HD. Myśl, że może być różnica narodziła mi się, bo kolega dłuższy czas utrzymywał, że zwykłe programy w SD lepiej wychodziły mu przy sterowaniu TV sygnałem komponentowym niż sygnałem cyfrowym (HDMI). Po czasie doszedł, że z innym kablem HDMI mozna osiągnąć pewną poprawę, jednak pozostał przy HDMI dopiero po dopieszczeniu nastaw parametrów (kontrast, jasność itd.) przy tym połączeniu. Co wy na to ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wejście z gniazdka na cyfrowy modem. A potem:

1. router, dalej na PC`ty i po WiFi na laptopa.

2. wspomniany dekoder Cisco, dalej po HDMI na TV (z pewnych względów pominąłem amplituner) a fonię po TOSLINK`u na amplituner.

 

W efekcie mogę słuchać fonii z amplitunera (tak zazwyczaj jest) lub z TV (mój TV ma niezły dźwięk, chwalony za to na forach; wyciszony). Mogę też przesłać zdekodowany w DAC TV sygnał (tylko stereo) na wzmacniacz (patrz wątek w STEREO 63512: „Telewizory jako przetworniki w stereo;)).

 

Wizję mam rzekłbym wzorową. I nie zauważyłem żadnej korelacji z czymkolwiek. Po HDMI gra wszystko. Oczywiście stosuje jakiś przyzwoity kabel, dwa wywaliłem (nawet w jakimś wątku opisałem feler). Nie żebym podlegał jakiejś iluzji o słabszym dźwięku lub obrazie, po prostu albo grały albo coś przerywało, jakaś wada.

 

Z SD jest tak, że zależy od stacji i bardziej od nadawanego materiału, jakiej jakości jest obraz. Np. dziś mecz Argentyny zacząłem oglądać na TVP1. Z daleka nie zauważyłem, że to nie TVP HD ;). Notabene TVP HD to Dolby 5.1 i jest to słychać czasami ;). . .

 

Co do ilości dekoderów. U mojego dostawcy były cztery, ale dwa HD z nagrywaniem (polecam). Rzeczywiście sama strona mojego dostawcy wydaje się przejrzysta. . . Tylko te ceny (sam dekoder nie jest uwidoczniony osobno, jest w abonamencie).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie u mnie tak jak u ciebie w p.1. Dalej się dopiero okaże. Dzięki także za zwrócenie uwagi na wątek o TV w roli DAC dla fonii. To coś dla mnie, bo amplitunera i 6-ciu głośników nie będzie, przynajmniej na razie, aż ise ktoś z domowników nie upomni ;-))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 33

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.