Skocz do zawartości
IGNORED

Niskobudżetowy wzmacniacz do gramofonu i magnetofonu (Rotel vs. Marantz)


sokolnik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

 

Kompletuję właśnie przyzwoity, niedrogi zestaw audio do domowego użytku. Mam sporo starych, dobrych winyli, które kiedyś przywiozłem z zagranicy - więc na początek kupiłem gramofon Pro-Ject Debut III. W dalszej kolejności chcę kupić magnetofon (lubię swoją kolekcję kaset) i odtwarzacz CD.

 

Potrzebuję porady w kwestii wyboru wzmacniacza zintegrowanego - wolałbym nowy, ale w cenie ok. 1500 zł z wejściem phono mogę kupić:

 

1. Marantza PM 6002 lub PM 6003

2. Rotela RA-04

 

Który z nich ma lepszy phono stage? Wiem, że lepiej kupić używany, ale nie jestem elektronikiem i boję się różnych okazji, a sprzęt ma być na lata - bo to jednak sporo pieniędzy. Czy w ogóle warto ten gramofon podłączyć do takich budżetowych wzmacniaczy? Nie jestem audiofilem, który słyszy kable i stoliki, sprzęt będzie stał w małym pokoju (16 m2) i na razie nie rozwinie skrzydeł. Całość będzie grała z kolumnami podstawkowymi Monitor Audio Silver-RX1.

 

Mam jeszcze jedną opcję - możliwość kupienia z dosyć pewnego źródła 10-letniego wzmacniacza Exposure XV Super, który ma dosyć chwalone w mediach wejście phono. Czy nie byłaby to lepsza opcja?

 

Boję się jednego - Exposure to profesjonalny sprzęt, nie ma żadnej regulacji barwy dźwięku. Czy do starych płyt i kaset nie lepiej kupić wzmacniacza chociażby z regulacją bass/treble? Pytałem o to przy okazji na forum stereo, ale na razie bez odpowiedzi :)

 

Z góry dziękuję za podpowiedź wszystkim miłośnikom analogów!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze pytanie uzupełniające - pobór prądu, bo nie ukrywam że jest to dla mnie istotny parametr. Wg danych technicznych wspomniany przeze mnie Rotel RA-04 ma maksymalny pobór 220W, natomiast ten Exposure pewnie coś koło 300-400W. Czy słuchając cichej muzyki lub radia (tak przeważnie słucham), będzie duża różnica w poborze prądu przez obydwa wzmaki? Nie jestem elektronikiem, nie mam pojęcia jak to wygląda w praktyce :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakiem regulacji barwy dźwięku wogóle bym sie nie przejmował - przy dobrze zrealizowanych vinylach po prostu się tego nie używa. Dźwięk jest taki jak być powinien i jaki sobie realizator zaplanował, nie ma co kręcić :) Inaczej się sprawa przedstawia w przypadku CD - mnie osobiście dość często razi ostra "góra" i trochę przykręcam treble...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maksymalny pobór mocy, to ,w pewnym uproszczeniu, przy maksymalnej głośności osiągniesz. Przy cichym słychaniu , o ile wzmacniacz nie jest w klasie A (a te wymienione nie są), pobór mocy nie przekroczy od kilkunastu do 30W.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jak powiedział pewien ślepy koń, stając na starcie Wielkiej Pardubickiej: "Nie widzę przeszkód" :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki - to dla mnie bardzo ważna odpowiedź. Mam dużo polskich płyt i kaset (które bardzo lubię), niestety właśnie z ostrą górą. Pod tym względem, lepiej jednak będzie kupić wzmacniacz z regulacją barwy dźwięku... Czy między dwoma dla mnie dostępnymi (Rotel i Marantz) jest jakaś zasadnicza różnica jeśli chodzi o wejście phono? Czy w ogóle gramofon ma szansę zagrać z nimi przyzwoicie?

 

Szkoda mi tylko tego Exposure'a, bo to na pewno świetny wzmacniacz. Choć pewnie dla mnie za dobry - żadnych regulacji, brak wyjścia słuchawkowego - czysta, żywa muzyka w czarnej obudowie :)

 

Poradźcie co zrobić!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bać się wieku wzmacniacza (10 lat) ani braku regulacji barwy dźwięku? Kusi mnie ten klocek, ale powtarzam sobie, że nie jestem audiofilem - chcę tylko czasem posłuchać dobrej muzyki z radia, cd, winyli i kaset. Dlatego rozsądek mówi - kup nowego Rotela RA-04 :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 lat to nie tak dużo :)

Używam w domu ponad 20letniego Rotela i nic z nim się nie dzieje, wymagał jedynie czyszczenia

 

Ale zrobisz jak uważasz, dla mnie nowsze Rotele grają za ostro ,ogólnie mi nie pasuje ten charakter dźwięku

Ja bym brał Ex-a

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

audiokarma.org

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przebijam a ja używam 35 letniego ;)

pre w budżetowych wersjach marantza są średniej jakości i nie ma ich co porównywać do classic audio. Słuchałem na pm7000 i wątpię żeby do tego czasu w tej półce cenowej coś poprawili. Rotela na oczy nie widziałem więc nie pomogę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

There is no dark side in the moon, really. As a matter of fact it's all dark

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>sokolnik, 17 Cze 2010, 16:40

....zawsze można lepiej, ale w tym przedziale cenowym to polecam cyrusa II.....pre gramofowe ganialne, a z psx-em to juz bajka.....wiem bo miałem i słuchałem...:-)), dalej...to crimson....doskonałe pre, ale w tych wcześniejszych wersjach, no i to wzmacniacz dzielony.....potem....to już głeboko do portfela trzeba sięgać.....obecnie mam integrę z wbudowanym pre w cenie około 5.000 euro za nowy, ale lampowy przedwzmacnacz gramofonowy (dzielony z osobnym zasliaczem stabilozowanym lampą) nie dał temu wbudowanemu mu żadnych szans.....długa droga....pozdrawiam - Andrzej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musisz mieć regulację barwy bo inaczej będziesz miał za mało basu a bez basu nie ma przyjemności

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

excelvinyl winylmania blog szukaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

excel, 17 Cze 2010, 19:19

 

>musisz mieć regulację barwy bo inaczej będziesz miał za mało basu

 

 

to zależy do wielu czynników

a sztucznie podkręcony bas na wzmacniaczu bardzo często jest zniekształcony

 

jeśli wzmacniacz ma swój charakter brzmienia ,a ten Ex... ma , to uwierz mi , że podstawy basowej nie zabraknie

oczywiście reszta elementów toru też ma na to wpływ

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

audiokarma.org

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

excel, 17 Cze 2010, 19:19

 

>musisz mieć regulację barwy bo inaczej będziesz miał za mało basu a bez basu nie ma przyjemności

 

Ja na szczęście nie z tych :) Przeważnie jak już jest regulacja barwy, to bass stoi na 0, a treble idzie delikatnie na +.

 

Czas chyba spróbować, co potrafi lepszy wzmacniacz. Dam znać jak już będzie w domu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 13

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.