Skocz do zawartości
IGNORED

Kef IQ5 / IQ50 a pokój 12m^2


patkos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mogę w kupić nowe Kefy IQ5 albo IQ50 w dobrej cenie.

Czy te kolumny okażą się wystarczające do pokoju o powierzchni 12m^2 ?

Dużo ludzi narzeka na słaby bass. Moja muzyka to głównie rock i lubię mocne uderzenia w bębny itd.

Do tej pory grałem na monitorach Tonsil Excellence i bardzo brakowało mi dobrego zejścia i masywności dźwięku.

Oczekuję znacznie lepszego bassu.

Za takie same pieniądze mogę mieć też nowe Tonsile Siesta Front.

 

Moja elektronika to Cyrus Two z PSX, CD Sony 50ES.

Trzeba wziąć pod uwagę, że Cyrus nie ma atomowego uderzenia. Boję się, że te Kefy nie będą dużo lepsze od moich monitorów.

Siesty schodzą zdecydowanie niżej.

Które kolumny lepiej spiszą się w moim pokoju o wymiarach 3x4m?

Brać Kefy czy Siesty ?

 

Dziękuję

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

patkos, 17 Cze 2010, 11:35

 

>Witam, mogę w kupić nowe Kefy IQ5 albo IQ50 w dobrej cenie.

...

>Brać Kefy czy Siesty ?

 

a gdy już ktoś napisze, to które weźmiesz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ochotę na Kefy, ale obawiam się przez niektóre wypowiedzi. Nie chciałbym denerwować się przez niedostatki bassu. Siesty mimo, że są pełnoprawnymi podłogówkami podobno dobrze grają także w mniejszych pomieszczeniach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kefy grają szczegółowo ale cieniutko, siesty mają maleńkie głośniczki i nie dadzą więcej niż wyglądają. Rozejrzyj się jeszcze, bo jeśli masz zamiar kupić nowe kefy tzn, że masz na to ponad 2 tys, a za tyle można dostać całkiem dobrze grające kolumny / nie nowe /. Sugeruję popatrzeć za starszymi konstrukcjami, z dużym niskotonowcem lub markowymi monitorami. Ne napalaj się, kupowanie sprzętu jest jak zaraza z której trudno się wyleczyć, a kosztuje sporo i kasy i nerwów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kefy mają zajebisty bas, a jeżeli chodzi o agresję w muzyce rokowej to bardzo ważna jest dolna średnica. Ze słabą nie ma pazura właśnie w bębnach. Werbel nie ma uderzenia. Kefy nie do końca się do tego nadają ale jak się już przyzwyczaisz to ciężko będzie Ci wrócić do innych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarówno Kefy jak i Siesty mogę mieć nowe za 1400zł.

 

Dwa lata męczę się już z tymi monitorkami Tonsil Excellence. Grają ładnie, ale wyraźnie słyszę granicę, kiedy już nie dają rady zagrać niższych rejestrów. Grają głównie średnicą i jest to na dłuższą metę męczące.

Chciałbym mieć teraz kolumny, które odtworzą szersze pasmo dźwięku, zejdą niżej. Jakość produkowanego dźwięku oczywiście także ma znaczenie.

 

Szukałem też używek w cenie do 1200zł.

Na allegro znalazłem:

 

TonsilExcellence podłogowe:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) (moim zdaniem ktoś wycenił je zbyt drogo, max 800zł)

 

AE EVO 3:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) (te będą raczej za duże do 12m2)

 

Z monitorów w tej cenie raczej nic ciekawego nie ma. Musiałyby to być monitory z midwooferem przynajmniej 16,5mm albo i wiekszym.

 

Tak więc pozostają chyba tylko nowe Kefy i Siesty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

radzę posłuchać tego monitora,

moim zdaniem w tej cenie gra świetnie

ma zdecydowanie lepszą górę niż kef i średnica jest bardziej nasycona

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Focal + Naim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tych stx jest lepsza kopułka można poczytać na forach diy,

średnica i bas jest poukładany bez podbicia i pompowania

niedawno słuchałem mx-140 z arcamem solo mini i o dziwo zagrały

naprawdę bardzo dobrze, po wakacjach sam chce podejść do mx-140 diy,

 

moim zdaniem te stx mogą grać ciekawiej i bardziej kulturalnie

od siest, nie porównywałem bezpośrednio więc się nie wypowiem w 100%

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Focal + Naim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuchałem IQ5 i wziąłem starszą wersje Q5, właśnie ze względu na bas, nie ma mowy o niedostatkach, w jakiejkolwiek części pasma, za te pieniądze oczywiście, na audiogonie jakiś koleś miał je dosyć tanio /Q5/, w razie pytań wal na pw

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kiedys testowalem iq5,7 i q5,7 . Moge powiedziec jedno do tego pomieszczenia iq5 beda w sam raz basik jest kontrolowany z przyjemna barwa i oczywiscie potrafi zejsc nisko , a q5 jak dla mnie w tych kolumnach jest twardy i płytki bas połączony z komunikatywną średnica wiec do neutralnosci bardzo daleko ,a przestrzennosc na bardzo niskim poziomie. Jak dla mnie iq7 zagraly najlepiej ze wszystkich kefow wyzej wymienionych. Tam nic nie brakowalo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tadeusz to ja tak naprawdę nie wierzę że słuchałeś starszej serii kefa gdyż to jak to ująłeś jest dokładnie na odwrót (ja słuchałem wszystkie wspomniane modele w tym wątku i to nie w salonie tylko już kupione wygrzane i rozmieszczone poprawnie akustycznie). IQ5(130mm) przy Q5(165mm) ma właśnie "twardy i płytki bas połączony z komunikatywną średnica wiec do neutralnosci bardzo daleko" i dodam że ma duże braki w tym paśmie, a o przestrzenności to już wogóle się nie wypowiem gdyż kefy z głośnikiem uni-q budują bardzo dobrą scenę z bardzo dobrą przestrzennością gdzie dźwięk roznosi się po całym pokoju odsłuchowym, a nie tylko pomiedzy kolumnami jak np w dynaudio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

patkos jeszcze pytanko czy słysałeś już jak kefy grają czy chcesz kupować w ciemno? Bo one grają dość "charakterystycznie" i nie każdemu to pasuje, ale i tak z góry Ci mówię że czy iq5 czy iq50 z dobrą podstawą basową schodzącą nisko będzie cieżko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym w ciemno nie kupował kefów, słuchałem ich kilkukrotnie iq5 iq7 ,kolega ma iq3 i nie są to uniwersalne głośniki ani z delikatną górą , scenę mają szeroką i głęboką ale dynamikę słabą i dół pasma raczej nie podbity co może dawać efekt braku basu , średnica jest przyjemna ale czegoś mi ciągle brakuje w ich brzmieniu , raczej są dobre do spokojnej muzyki niż dynamicznej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Focal + Naim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj na odsłuchach w lubelskim sklepie Meloman. Mają tam w komisie Kefy IQ5.

Zabrałem swój wzmacniacz i interkonekty. Reszty nie miałem jak przytargać :).

Pracownicy do odsłuchów podłączyli mi CD Cambridge Audio Sonata, porządne kable głośnikowe i sieciówkę.

 

Pomieszczenie odsłuchowe miało na oko 18-20 metrów kw.. Ściany były prowizoryczne, cienkie.

Nie łączyły się też z sufitem, brakowało ok 30cm. Dodatkowo "wyjście" z pokoju było otwarte na resztę dużego pomieszczenia.

 

Pierwsze wrażenie jak zobaczyłem Kefy IQ5 to "alleee to jest małe". Kolumny sprawiają wrażenie miniaturowych, łatwo je przewrócić ręką. No ale po chwili przystąpiłem do odsłuchów z płytą Guns & Roses.

 

Grają inaczej niż moje dotychczasowe kolumny. Są dość muzykalne, lekko ocieplone. Świetna średnica. Góra nie męczy (za to wielki plus).

A teraz najważniejsze, czyli niskie rejestry. Niestety było dość słabo, mocniejsze uderzenia w perkusji odczułem dopiero przy ustawieniu potencjometru mojego Cyrusa na godz 10-11. W domu słucham zawsze na godz 9-10. Ale trzeba wziąć pod uwagę to, że pomieszczenie odsłuchowe było większe niż moje i przez te wszystkie wnęki bass mógł trochę uciekać.

 

Są śliczne, ale strasznie małe.

Najmniejsze podłogówki w całym sklepie :).

Zastanawiam się teraz, czy w moim pokoju 12m^2 Kefy te odzyskają wigor, siłę i będą potrafiły mocno przywalić w niektórych rockowych nagraniach.

 

Rozum podpowiada mi, że bezpieczniejszym wyborem mogą być Siesty Front, mają 50% większą objętość skrzyń niż Kefy, są też cięższe. Z basem nie powinny mieć problemów.

Z tym, że w melomanie sprzedawca powiedział mi, że w moim pokoju 12m^2 Siesty mogą stracić kontrolę na basie, nieprzyjemne buczenia itd.

Może powiedział to specjalnie, żeby zachęcić mnie bardziej do Kefów ?:)

 

 

Sam już nie wiem, ciężki wybór z tymi kolumnami :).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do rockowych nagrań do 12m2 to posłuchaj monitor audio rx1 lub rx2 najlepiej, można taniej je wyrwać przez allegro, grają ciekawiej niż kefy z serii iq z wigorem i lepszym basem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Focal + Naim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpadły mi jeszcze w oko takie Paradigmy:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Podobno Paradigmy mają sporego kopa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kefach jest nacisk na srednice i gore .W twoim pomieszczeniu iq 5 beda w sam raz. Kefy do rocka jak dla mnie sa slabe brakuje im troche dynamiki, posluchaj Paradign dla mnie rewelacja w rocku, rowniez warto posluchac Monitorow audio serie rx albo rs( teraz mozna za dobra cene kupic rs) .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

patkos

 

Dobrze robisz że jeździsz i słuchasz :) nie kupuj w ciemno co ci na forach polecają bo jak widzisz ta sama kolumna dla wielu gra zupełnie inaczej. Można się naczytać zupełnych skrajności.

 

Jeśli masz gdzieś możliwość odsłuchać Siesty to polecam się wybrać, używa ich mój znajomy w pomieszczeniu 16 m2 i mnie zaskoczyły, bo grają naprawdę świetnie, co ciekawe zdecydowanie zaliczają się do kolumn z dużą ilością basu, do tego jak na tą cenę są świetnie poukładane i szczegółowe. Do pomieszczenia 12m2 aż za mocne, zdecydowanie możliwości nie mniejsze lub większe od dobrych monitorów z głośnikiem 16cm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszło na to, że kupiłem używane, półroczne Siesty Front.

 

Na razie oswajam się z nimi.

Puki co jestem umiarkowanie zadowolony.

Polepszyła się góra, średnica i trochę przestrzeń.

Grają bardzo neutralnie, można powiedzieć nijako :).

Jak na takie wielkie paczki to mają skromny bass, ale za to jest dobrze kontrolowany i nie ma rezonansów w pokoju.

 

Grają prawie jak monitory z odrobiną mięska.

Nie ma szans, żeby podczas przywaleniu stopy w perkusji wypełnić uderzeniem pokój 12m2.

Bass wydaje się także twardy.

 

W tej chwili nie mam dywanu w pokoju. Jak położę dywan, to może bass zmięknie i wzmocni się troszkę.

 

Moje cyrusy znane też są z szybkiego, dobrze kontrolowanego bassu.

Może to one są głównym powodem mojego marudzenia :).

 

Zobaczymy co będzie jak położę dywan :).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 27

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.