Skocz do zawartości
IGNORED

KLUB zwolenników systemów AKTYWNYCH


Wuelem
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

"Na tylnej części obudowy modułu środkowego umieszczony jest centralny wzmacniacz mocy. Pracuje on - jak ja to nazywam - w klasie AAB. Na tym module znajdują się wszystkie przełączniki i regulacje, włącznie z subtelną, regulowaną w miarę potrzeb korekcją".

"Tak, w tym module są dwa niezależne wzmacniacze, a system pracuje w koncepcji bi-amp: osobny wzmacniacz dla tweetera i osobny do dwóch midwooferów. Dodatkowo dolny i górny system midwooferów mają swoje osobne wzmacniacze.  Czyli w sumie mamy tu 4 wzmacniacze do każdej kolumny. Jest to jedyny na rynku dwudrożny system który jest napędzany 4 wzmacniaczami."

***

I Ty to nazywasz zewnętrznymi wzmacniaczami?

To jak najbardziej wdrożenie idei kompletnego zestawienia, dopasowanego do jednej koncepcji. Ani wzmacniacza nie zafunkcjonują niezależnie, ani tych jego kolumn nie podłączysz z właściwym efektem pod pierwsze lepsze.

W dniu 6.01.2021 o 19:44, S0nic napisał:

Uwag nie przekazuje bo nie jestem niczyim pośrednikiem. Szczerze, to nie widzę sensu kontynuacji tej rozmowy.

A to trzeba mieć jakiś interes w tym, aby podzielić się informacją? Opinią?

Myślałem że to domena prasy audio, że od siebie nic nie dostarczą, jeśli za kimś nie stoją lub ktoś im nie płaci.

Halo, to jest (wolne) forum ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Wuelem napisał:

A to trzeba mieć jakiś interes w tym, aby podzielić się informacją? Opinią?

Myślałem że to domena prasy audio, że od siebie nic nie dostarczą, jeśli za kimś nie stoją lub ktoś im nie płaci.

Halo, to jest (wolne) forum ?

Zawsze możesz wziąć telefon i zadzwonić. Wydaje mi się to najlepszą opcją. Pogadasz z kimś technicznym wreszcie i wszystkiego się dowiesz. ?
 

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.02.2021 o 19:16, Wuelem napisał:

Mam już dość mieć ciągle rację. ? ?

No nie tak do końca ?

IMG_20210219_200523.thumb.jpg.70154cd877b677114faef114d2ba4a1b.jpgIMG_20210219_200434.thumb.jpg.381bc87a4d99ab8a21a5b72f5f0db005.jpgIMG_20210219_200447.thumb.jpg.3cfe7f5b8ade95911ee51007a868f196.jpgIMG_20210219_200516.thumb.jpg.c9ad692288d4e52e45a08e094366d286.jpg

 

Tak realnie to suby ustawia się wg pomiarów (czy WLM tak robi?), rogi pomieszczenia też są możliwe. Oczywiście 2 zawsze lepiej niż 1 ale to chyba tłumaczyć nie trzeba.

Edytowane przez S0nic

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.01.2021 o 23:05, Wuelem napisał:

Monitor 2-drożny będzie wykazywał wyższość nad 3-drożnym - mogąc pozwolić sobie na skonfigurowanie z subwooferem.

Tak więc idealnie to 2 drogi - z regulacją.

 

Tutaj też się nie zgadzam. 3.5 drożne zestawy to jest to co doktor zaleca. Wiem, że kilka takich miejsc istnieje w PL i mają się bardzo dobrze. Dynamika i rozmach 3 drożnej kolumny + dopasowanie najniższej i najbardziej problematycznej oktawy subem do pomieszczenia.

 

Przykład studyjnego zestawu - oczywiście konstrukcja PL

news112016-005-fit-300x449.thumb.jpg.794f95e0826d602b1bfbb3a68ffb07a4.jpg

 

Studio 3-way + suby - tutaj w ścianie. Co to oni wyprawiają w tych studiach nagraniowych? Profesjonaliści znowu się nie znają ?

Studio_4m.thumb.jpg.fc62c37476b1e41eabc9f349c3037fe9.jpg

Kolumny i sub oczywiście z PL

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, S0nic napisał:

tutaj w ścianie. Co to oni wyprawiają w tych studiach nagraniowych? Profesjonaliści znowu się nie znają

Wykres.thumb.JPG.d9f58240e72d671c8c07812c966965a3.JPG

Profesjonaliści się znają. Ale może dlatego, że oprócz kupienia książki, to ją jeszcze czytają ?

Podpowiadam spojrzeć na strony: 193, 239 oraz 356-357.

W tej samej książce jest wytłumaczenie, dlaczego kolumny w ścianie są BARDZO DOBRĄ praktyką. O tym samym zresztą nie raz było w tak pogardzanych miesięcznikach audio. Pewne rzeczy są oczywiste. I znane.

Tak samo, jak bezdyskusyjna PRZEWAGA monitora nad podłogówką w kwestii braku zniekształceń i wierności. Nie będę silił się na podawanie źródeł (tu inne niż ta książka), a jak chcesz połączenia teorii z praktyką, to nawet WLM jednoznacznie wykładał swoją koncepcję z tym związaną. Dlatego subwoofer plus monitor będzie oferować dźwięk szybszy, klarowniejszy, z lepszą barwą - PRAWDZIWSZY. Oczywiście w zakresie środka i wyższego basu, czyli pasma przetwarzanego. A wzorcowy subwoofer dostarczy zawsze lepsze najniższe tony, niż jest w stanie zrobić to głośnik zintegrowany w kolumnie.

Mój wybór nie jest podyktowany pomieszczeniem (to zresztą się zmienia), a jedynie postanowieniem posiadania modelu z TOPU katalogu. Najlepszego i najdroższego (tak kolumn jak i suba), jaki WLM produkuje. 

Nie ustawia się subwoofera/-ów w rogach, bo to daje skutek odwrotny do zamierzanego, tj. osiągnięcia równomiernego rozkładu fal stojących w pomieszczeniu. Energia najniższych tonów za wolno się wygasza, żeby bronić "narożnik" celowaniem w punkt odsłuchowy. Nadmiar basowych częstotliwości wpłynie na odbiór środka i góry. Negatywnie.

A już na marginesie, pokaż mi statystyczne pomieszczenie miłośnika muzyki, gdzie ma wolne wszystkie 4 kąty, a których może postawić subwoofery. Jak nie drzwi wejściowe, to na balkon... Znów podpowiem, że nie należy mylić instalacji dla kina domowego z systemami budowanymi pod stereo. Dla obu są zupełnie inne wymagania. Nawet w książkach zdarza się to mylić albo fatalnie upraszczać złożony temat. Odszukaj posty użytkownika "Magog" - znakomicie o tym pisał.

2 godziny temu, S0nic napisał:

Oczywiście 2 zawsze lepiej niż 1 ale to chyba tłumaczyć nie trzeba.

W tym momencie zaprzeczyłeś słowom A. Kisiela. Chyba dwa numery AUDIO wstecz stwierdził coś przeciwnego. Tylko on do swojego zdania dołączył argumentację.

Ogólnie jeśli subwoofer traktujemy jako punktowe źródło dźwięku i jedno to za mało, lepiej mieć dwa, to dlaczego nie 6 czy 10? Hi-end jest bezkompromisowy i nie przelicza się w nim efektu na zaangażowane pieniądze, to dlaczego nie dążyć do nieskończoności? 

Systemy aktywne się nie przyjęły na rynku, bo są za trudne w konfiguracji. Ale teraz smart-elektronika sama porobi korekcje, wmówi się klientowi, że to najlepsze rozwiązanie i kolumny aktywne będą zastępowały klasyczne pasywne. Pochodny wniosek: dalej akustyka będzie tematem zaniedbanym. Ale lepsze zrobienie czegokolwiek (korekcjami DSP) niż nie robienie niczego (jak zasadniczo dzisiaj). Niemniej akustyka jest tematem zbyt skomplikowanym i zbyt drogim w realizacji. Liczy się efekt tu i teraz. Łatwo go stwierdzić: jak jest OK. nie szuka się innych kolumn.

I oby tymi OK. były kolumny aktywne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Wuelem napisał:

Tak samo, jak bezdyskusyjna PRZEWAGA monitora nad podłogówką w kwestii braku zniekształceń i wierności.

Brak zniekształceń, czy to żart? Nie wiedziałem, że istnieją kolumny bez zniekształceń. Oczywiście, że solidne 3-way ma mniejsze zniekształcenia. Wierność - nie do końca rozumiem.

Użytkownik misiomor  opisał jak drastycznie wzrastają zniekształcenia w monitorach (takie klasyczne na 18cm głośniku) poniżej 200Hz

 

2 godziny temu, Wuelem napisał:

W tej samej książce jest wytłumaczenie, dlaczego kolumny w ścianie są BARDZO DOBRĄ praktyką. O tym samym zresztą nie raz było w tak pogardzanych miesięcznikach audio. Pewne rzeczy są oczywiste. I znane.

To był sarkazm, myślałem, że załapiesz. Oczywiście, że kolumny w ścianie są OK. Przecież dodałem uśmiech na końcu ? Jest to dosyć jasne jak zerkniesz na mój post wcześniej.
 

2 godziny temu, Wuelem napisał:

Dlatego subwoofer plus monitor będzie oferować dźwięk szybszy, klarowniejszy, z lepszą barwą - PRAWDZIWSZY

W ogóle nie widzę związku. Co ma "szybkość" do ilości dróg? Lepsza barwa zależna od ilości dróg? Dziwne stwierdzenia.

 

2 godziny temu, Wuelem napisał:

Nie ustawia się subwoofera/-ów w rogach, bo to daje skutek odwrotny do zamierzanego, tj. osiągnięcia równomiernego rozkładu fal stojących w pomieszczeniu. Energia najniższych tonów za wolno się wygasza, żeby bronić "narożnik" celowaniem w punkt odsłuchowy. Nadmiar basowych częstotliwości wpłynie na odbiór środka i góry. Negatywnie.

Nie ma żadnego nadmiaru. Wszystko da się wyregulować. Dopowiem jeszcze raz, żeby była jasność. Suby ustawia się wg pomiarów. W zasadzie nie interesuje mnie czy to róg czy nie, ma wyrównać możliwie pasmo w dół. Stawiam tam gdzie w danym pomieszczeniu będzie najodpowiedniej.

Energia się wygasza? Tutaj chodzi o rezonanse pomieszczenia i wyrównanie charakterystyki w dół między kolumnami głównymi, subem i pomieszczeniem.

2 godziny temu, Wuelem napisał:

W tym momencie zaprzeczyłeś słowom A. Kisiela. Chyba dwa numery AUDIO wstecz stwierdził coś przeciwnego. Tylko on do swojego zdania dołączył argumentację.

Myślałem, że mi to wytłumaczysz dlaczego 1 jest lepszy niż 2. Ja na każdym kroku czytał, słyszę, widzę, że 2 są lepsze. Większa dynamika, mniejsze zniekształcenia, 2 źródła dźwięku w stereo. Ciekawią mnie te zalety używania 1 suba zamiast 2.

Za kilka miesięcy potwierdzę to u siebie.

 

2 godziny temu, Wuelem napisał:

Ogólnie jeśli subwoofer traktujemy jako punktowe źródło dźwięku i jedno to za mało, lepiej mieć dwa, to dlaczego nie 6 czy 10? Hi-end jest bezkompromisowy i nie przelicza się w nim efektu na zaangażowane pieniądze, to dlaczego nie dążyć do nieskończoności? 

2 są OK, wystarczą w stereo, oczywiście jeżeli ktoś się chce bawić w więcej bardzo proszę. Przypominam, że niektóre płyty mają bas zapisany w stereo.

2 godziny temu, Wuelem napisał:

Niemniej akustyka jest tematem zbyt skomplikowanym i zbyt drogim w realizacji.

Wg moich skromnych na razie doświadczeń jest najważniejsza.

 

Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że nieco naciągane te Twoje odpowiedzi. Tak trochę jakby uciekały w stronę kompletu WLM który posiadasz  ?

Szkoda, że moja wiedza jest raczej przedszkolna, taka rozmowa byłby o wiele bardziej interesująca gdybym potrafił pewne rzeczy dokładnie i technicznie opisać.

Edytowane przez S0nic

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.