Skocz do zawartości
IGNORED

FOSTEX Fe 206 EN (jaka obudowa?)


kosz_ostry

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zachęcony recenzjami na forach zdecydowałem się na eksperyment z tym przetwornikiem.

 

Nie wiem tylko jaką obudowę wybrać?

 

FIRMOWĄ BLH?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

FIDELIO?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

JERICHO HORN?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

na początek spróbuj deski 40 cm na 110 cm. Powinno to zagrać bardzo przyjemnie. Jak dobrze pamiętam Pass słucha na podobnej konstrukcji.

 

Osobiście jestem fanem OB, stąd takie stanowisko :).

 

Czy jest opcja posłuchać u Ciebie tych głośników?

 

Generalnie przymierzam się do konstrukcji właśnie na podobnym Fostexie. Choć marzy mi się do tego wstęga i bas z dużej deski.

Wiem że to może nie do końca jest zgodne z twoją wizją ale duża część osób narzeka na brak góry w tych głośnikach. Stąd też oferta wysoko tonowych głośników fostexa.

 

Więc reasumując ja zaczął bym od zwykłej sklejki (dipola). Później bym słuchał dalej...

 

pozdrawiam arczi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość vasa

(Konto usunięte)

kosz_ostry, 22 Cze 2010, 13:21

 

>Nie wiem tylko jaką obudowę wybrać?

>

>FIRMOWĄ BLH?

 

Nie słuchałem.

 

>FIDELIO?

 

Dłuższy czas miałem taką kombinację. Zrezygnowałem ze względu na to, że dźwięk zaczynał się od 70Hz :(

Średnica wyśmienita, góra obecna. Wybitne do klasyki w małych składach.

 

>JERICHO HORN?

 

Słuchałem, lepsze od Fidelio. Mają bas. (tak od 45:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam trochę inne odczucia w stosunku do obudowy Fidelio jak Vasa.

U mnie Fidelio z Foxtexami (FE206E i FE207E) grały z przewagą średniego basu. W Fidelio najlepiej zagrał Lowther. Jerycho słuchałem niestety nie u siebie, ale słyszałem wiele razy i uważam że jest to jedna z lepszych tub jakie z szerokopasmowcami słuchałem. Właściwie jest chyba, z tych które słyszałem, jedyną w zasadzie nie wymagającą dostawiania do niej tweetera i głośnika basowego.

 

Odgrody z Fostexami zagrają zwiewne, z bardzo wyeksponowaną średnicą, nie należy tu oczekiwać basu. Oczywiście jest to najprostsza obudowa, którą w kilka chwil można zrobić, posłuchać i mieć odniesienie do pozostałych głoszonych tu przez nas opinii.

 

U mnie najlepiej sprawdziła się obudowa wg projektu 5 Martina J. Kinga, z tym że dodałem do obudowy wstęgę, zmodyfikowałem Fostexa (wstawiłem korektor fazowy, wyciąłem tubkę wysokotonową) oraz dałem większy otwór basowy. Oczywiście była zwrotnica :)

 

Projekt znaleziony na stronie:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tu coś pisałem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Tu zdjęcie mojej konstrukcji - wpis z 20 Gru 2007, 22:38

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Gdybym miałbym polecić obudowę do szerokopasmowego Fostexa - napisałbym:

 

Tuba Jerycho.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem FE 208 sigma; mimo, że w niemieckich symulacjach bije Lowthera DX, moje porównanie wypadło na korzyść Lowthera; Fostex był bardziej zrównoważony ale wypłaszczony i mniej ekspresyjny

ale tuba Yerycho jest bardzo ok

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze niewielkie doświadczenie, także zdecyduję się chyba na Jerycho. Ze względu na mała ilość czasu projekt zajmie mi dużo czasu. Jak coś już złożę to się pochwalę. Dziękuje za pomoc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam wszystkich,

 

Szukam jakiegoś pomysłu na pierwszy w życiu projekt DIY, pozwalający zrobić mi kolumny o efektywności powyżej 90dB do 12,5W lampy (nie jest to DH SET - to jeszcze mam przed sobą ;) Szukając ciekawego i niesztampowego projektu trafiłem na kolumny tubowe na szerokopasmowcach. Nie znam ich brzmienia i nie bardzo mam gdzie poznać, jeśli sam sobie takich kolumn nie wystrugam. Słucham głównie jazzu akustycznego w małych składach - max 4-5 instrumentów, a tuby na szerokopasmowcach mają opinię (słuszną lub nie) kolumn nieomal do tego stworzonych. Na stronie www.frugel-horn.com znalazłem dwa dość ciekawe, jak mi się wydaje projekty (w sumie to jeden tylko w dwóch wersjach) i jeden z nich chciałbym zrealizować. O tyle jest to ciekawe, że:

- głośniki Fostex'a nie mają jakichś super wygórowanych cen (rzędu 300zł/szt.),

- całość miałaby grać tylko na szerokopasmowcu - jak już zagra i będzie brakowało wysokich to może pomyślę o tweeterze albo się zestarzeję na tyle, że nie będę tweetera potrzebował ;)

- nie ma potrzeby budowy zwrotnicy,

- głośniki można wykorzystać do masy innych projektów, tylko zmieniając praktycznie obudowy,

- znalezione plany obudów do realizacji na teraz są dość proste - przynajmniej w porównaniu z innymi projektami, które oglądałem (choć może nie są to tuby w sensie stricte):

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

- załączone wykresy SPL kolumn wydają się być całkiem zadowalające, więc może obejdzie się bez baso-dopalacza.

 

Ale oczywiście mam kilka pytań, a w sumie to jedno najważniejsze:

 

Jak kolumny tego typu zachowują się w pomieszczeniu, to znaczy na ile są wrażliwe na ustawienie i ile potrzebują oddechu przed wylotem? Jak się to w ogóle po polsku nazywa (po angielsku "mouth") ?

 

Niestety z powodu ograniczeń lokalowych, a może raczej wystroju mieszkania, nie mogę im za dużo oddechu z przodu przy podłodze zapewnić, góra 50-60cm do najbliższego mebla dla lewej kolumny (teraz mam B-R z wylotem z przodu na wysokości ok. 50-60cm nad ziemią, żeby mi nie walił w kanapę). Nie wiem zatem czy ma to w ogóle szanse u mnie zagrać :(

Myślałem o czymś takim jak kolumna z drugiego linku ale bez dolnego wylotu - czyli postawiona na głowie kolumna z pierwszego z odpowiednią podstawą, żeby zapewnić rozsądną wysokość głośnika nad podłogą. Musiałbym adaptować istniejący projekt, a powiedzmy nie czuję się na siłach i nie chciałbym się zrazić w pierwszym podejściu.

 

Pozdrawiam

mhgawel

 

Mam trochę inne odczucia w stosunku do obudowy Fidelio jak Vasa.

U mnie Fidelio z Foxtexami (FE206E i FE207E) grały z przewagą średniego basu. W Fidelio najlepiej zagrał Lowther. Jerycho słuchałem niestety nie u siebie, ale słyszałem wiele razy i uważam że jest to jedna z lepszych tub jakie z szerokopasmowcami słuchałem. Właściwie jest chyba, z tych które słyszałem, jedyną w zasadzie nie wymagającą dostawiania do niej tweetera i głośnika basowego.

 

Odgrody z Fostexami zagrają zwiewne, z bardzo wyeksponowaną średnicą, nie należy tu oczekiwać basu. Oczywiście jest to najprostsza obudowa, którą w kilka chwil można zrobić, posłuchać i mieć odniesienie do pozostałych głoszonych tu przez nas opinii.

 

U mnie najlepiej sprawdziła się obudowa wg projektu 5 Martina J. Kinga, z tym że dodałem do obudowy wstęgę, zmodyfikowałem Fostexa (wstawiłem korektor fazowy, wyciąłem tubkę wysokotonową) oraz dałem większy otwór basowy. Oczywiście była zwrotnica :)

 

Projekt znaleziony na stronie:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tu coś pisałem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Tu zdjęcie mojej konstrukcji - wpis z 20 Gru 2007, 22:38

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Gdybym miałbym polecić obudowę do szerokopasmowego Fostexa - napisałbym:

 

Tuba Jerycho.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na większość zadanych pytań nie potrafię odpowiedzieć ale napewno trzeba uważać z ustawieniem, szerokopasmowce grają bardzo bardzo kierunkowo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację. Kombinuję dalej. Na razie ściągnąłem i wydrukowałem sobie ze strony MJ Kinga teorię głośników tubowych i będę to zgłębiał :)

 

Czy ktoś się orientuje jak Jericho pod Fostex'a FE208Sigma zagra z Fostexem FE206eN ?

 

Na razie udało mi się ustalić, że tuba Jericha ze strony:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

jest opisana funkcją: S(L)=0,028exp(1,038L) lub S(L)=28exp(0,001038L) [pierwsze w metrach, drugie w mm]. Dzięki temu spokojnie można przeliczyć przekrój w funkcji długości tuby i przy odrobinie wysiłku rozrysować obudowę w CAD - zaokrąglając ładnie cały przebieg - no i przygotować do CNC.

 

Jaką przyjąć dla Fostex'a FE206 wartość Sthroat? Czy równą wartości Sd=0,0206m2 głośnika czy tak jak w projekcie ze strony tj. Sthroat=0,0100m2? (wartości Sd dla obydwu głośników są identyczne)

 

Na większość zadanych pytań nie potrafię odpowiedzieć ale napewno trzeba uważać z ustawieniem, szerokopasmowce grają bardzo bardzo kierunkowo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Odkopuje! :)

 

mhgawel - popełniłeś Jericho?

 

Ja zrobiłem jedną sztukę z MDF 22mm wg. plasmatweeter.de, siedzi w niej Fe 204 plus FOSTEX FT 15 H.

 

Już jedna tuba gra przewspaniale, lecz niestety muszę odpuścić projekt przez zmianę pokoju odsłuchowego.

Teraz planuje słuchać w około 16 m2, Jericho w takim metrażu to chyba jednak przesada.

 

Macie jakiś pomysł na mniejszą obudowę?

Słuchał ktoś np.: 206tki w BR?

Mam szansę coś zrobić na tym przetworniku w obudowie mniejszej od pralki?

 

btw.

odradzam samodzielne cięcie elementów MDF w tak złożonej konstrukcji - horror!

 

A może zrobić taką podstawkę pod sierściucha?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę powodu dla którego tuby były by za duże. Z tego co pamiętam to one lubią ściany ze względu że wzmacnia to niskie częstotliwości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę powodu dla którego tuby były by za duże. Z tego co pamiętam to one lubią ściany ze względu że wzmacnia to niskie częstotliwości.

 

Dźwiękowo może tak, więcej powiem jak(/jeżeli) skończę 2 sztukę i umebluje pokój.

 

Wizualnie - pół metra głębokości, 1,2 wysokości. Może to śmieszne ale jakoś mnie przytłaczają :D.

 

Fostexy bedą służyły jedynie do wieczornych odsłuchów, ograniczony bas nie jest mi straszny.

 

Zrobie chyba rekomendowaną przez fostexa obudowę. Jest trochę mniejsza, trochę lżejsza wizualnie i co najważniejsze prosta do sklepania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkopuje! :)

 

mhgawel - popełniłeś Jericho?

 

Ja zrobiłem jedną sztukę z MDF 22mm wg. plasmatweeter.de, siedzi w niej Fe 204 plus FOSTEX FT 15 H.

 

Już jedna tuba gra przewspaniale, lecz niestety muszę odpuścić projekt przez zmianę pokoju odsłuchowego.

Teraz planuje słuchać w około 16 m2, Jericho w takim metrażu to chyba jednak przesada.

 

Macie jakiś pomysł na mniejszą obudowę?

Słuchał ktoś np.: 206tki w BR?

Mam szansę coś zrobić na tym przetworniku w obudowie mniejszej od pralki?

 

btw.

odradzam samodzielne cięcie elementów MDF w tak złożonej konstrukcji - horror!

 

A może zrobić taką podstawkę pod sierściucha?

 

Widzę wygrzewanie idzie pełną parą. ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę wygrzewanie idzie pełną parą. ;)

 

rude koty syberyjskie grają cieplej, do rocka polecam egipskie o neutralnym, lekko chłodnym dźwięku

 

w hi-endzie prawdziwi audiofile używają wyłącznie rysi euroazjatyckich, dwie sztuki były na audioshow

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tryt...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.audio.lutuje.se

Trójmiasto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 20

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.