Skocz do zawartości
IGNORED

arkany ustawienia kolumn 5.1


robirem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

 

kino domowe zkompletowalem jakieś 6 miesięcy temu . W zasadzie przez cały ten czas coś zmieniam w ustawieniach. Zczytałem ileś tam artykułów o kinie, akustyce itp. Zastanawiam się czy są jakieś specjalisyczne i profesjonalne firmy którę moga coś w sprawie pomóc. Na początku wydawało mi się że sam dam radę ale zaczyna mnie optymizm odpuszczać. Ciągle widzę a raczej słyszę jakieś braki. A najbardziej nurtujące mnie pytania to:

 

1. odleglość kolumn głównych od krawędzi telewizora (przekątna 52" )i ewentualnie kąt ustawnienia do sourrund

2. co z kolumną centralną - u mnie jest pod telewizorem dosć nisko ale po kolejnym czytaniu ustawiłem podstawki tak żeby przetworniki promieniowały mniej wiecej w stronę miejsca odsłuchowego. Czy tak jest ok ?

3. sourrundy - największa klapa.kable mam umieszczone pod tynkiem ale tak nieforunnie że brakuje mi ok 1 m żeby były dokładnie po bokach odsłuchu. Kolejny błąd jak myślę to wysykość ich zawieszenia ( ok 2 m ) . Czeka mnie kucie jak nic. Dodatkowo coś jest nie tak z kablami ( chyba ) bo prawy kanał muszę podbijać ok 5db żeby efekt był zrównoważony z lewym ( kolumny już przestawiałem i jest to samo )

4. sub - w zasadzie chyba najmniej problemów - jest ustawiony pod schodami w rogu pokoju ( konstrukcja ażurowa schodów :) ) dość mocno odsunięty od ścian. jedyna żecz denerwująca to trzeszczenie szyb w jednym regale. nie umiem tego wyeliminować

 

Samo pomieszczenie to ok 45m 9x5 z czego scena odsłuchowa to ok 20m tj tam gdzie cały sprzęt się znajduje. ogólnie to akustycznie bez szału: panele bez żadnych dywanów. skromne firanki bez zasłon. Z mebli to komplet 3,2,1 oraz stół i 6 krzeseł. Są też 2 regały w tym ten nieszczęsny z drgającymi szybami :) . reszata do dodatki

Sam sprzęt to :

kolumny główne - ESA vivace 3

centralny - Esa vivace

sourunndy - monitor audio brfx

sub - velodyne cht 15r

ampli - yamaha 3800

tv - sony kdl 52w5500

 

to chyba wszystko. autokalibracji wykonałem setki. A i tak na końcu sam coś korygowałem. Zaczynam dojrzewać do kosultacji z kimś kto naprawdę jest profi w temacie. jak zaczne kuć i uskutecznać kolejne poprawki to wolalbym to wykonać poprawnie. Sorry za tak długi post. osobiście wydaje mi się że odpowiednia kalibracja kina wcale nie jest łatwą sprawą i zapewne wielu z was mialo z nią kłopoty

 

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-23611-100000098 1277743709_thumb.jpg

post-23611-100000099 1277743709_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o firmę, która może Ci pomóc to napisz do mnie na PW. Nie chcę tu robić reklamy.

 

Rzeczywiście dobre ustawienie kolumn do kina to 50% sukcesu.

 

W miarę moich możliwości spróbuje odpowiedzieć na Twoje pytania:

 

1) Im są dalej od siebie tym lepsza stereofonia i przestrzenność, odległość słuchającego od TV powinna być taka sama jak odległość między kolumnami. Same kolumny skierowane w stronę słuchającego, ale lekko odchylone na zewnątrz.

2) Kolumna centralna - musisz popróbować czy lepiej powiesić ją nad TV czy tak jak teraz masz.

3) Kolumny surrund masz zdecydowanie za wysoko. Najlepiej jakby były na wysokości głowy, i po bokach lub trochę z tyłu. W jednakowej odległości od uszu.

 

Jak sam zauważyłeś nie można pomijać jakości zastosowanych przewodów głośnikowych, mają one wpływ na dźwięk i jego jakość. A wielu ludzi o tym zapomina.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za info. Sourrundy obniżę oraz przesune do punktu odsłuchu. centralny chyba jest ok. Fronty jeszcze rozstawie o ok. 20 cm. i zobacze jka będzie.

pzdr

RS

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.