Skocz do zawartości
IGNORED

Zmiana brzmienia wzmacniacza


jurek

Rekomendowane odpowiedzi

W załaczeniu schemat posiadanego wzmacniacza.

W którym miejcu grzebać, żeby uzyskać inne brzmienie (niekoniecznie lepsze. po prosu inne).

Chodzi mi o zmianę parametrów pracy poszczególnych elementów a o wymianę na inne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno jednym sposobów jest uruchomienie go w klasie A przy mocno obniżonym napięciu.

 

Nie próbowałem, bo nie mam odpowiednio dużych radiatorów.

Obecnie hula w klasie AB przy napięciu +/- 50 V.

 

Innne propozycje?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie tak jak napisales, mozesz tylko krecic pradem spoczynkowym, bo to jest w miare bezpieczne. Wiec mozesz probowac wejsc w glebsza klase AB a ograniczeniem bedzie dopuszczalna wytrzymalosc tranzystorow mocy przy danym radiatorze.

 

Inne zmiany np pradow w galezi wejsciowej i stopnia wzmocnienia napieciowego pociaga za soba koniecznosc sprawdzenia stabilnosci wzmacniacza a to dosc zmudne pomiary. Tak samo zmiana wzmocnienia poszczegolnych sekcji, dala by ona inna glebokosc petli sprzezenia zwrotnego.

Mozna tez probowac zmienic wejsciowe fety na bipolarne ale nadal trzeba zbadac stabilnosc.

 

Mozesz jeszcze wymieniac kondensatory i rezystory na lepszej firmy, niektorzy slysza kolosalne roznice wg mnie nic to nie zmienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

irek2

 

Dziękuję za rzeczową odpowiedź.

 

A czy istnieje możliwość zmiany tranzystorów wyjściowych na MOSFET-y?

Co należałoby przerobić?

 

Obecnie wzmacniacz gra całkiem OK, ale świerzbi mnie lutownica, żeby coś spieprzyć :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, bez oscyloskopu to trochę akcja kamikadze. W najlepszym przypadku prędzej czy później popalone końcówki a w najgorszym do tego uszkodzone kolumny. Dlaczego chcesz w ogóle coś zmieniać?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Obecnie wzmacniacz gra całkiem OK, ale świerzbi mnie lutownica, żeby coś spieprzyć :)

 

Odpowiedź na pytanie po co już znalazłem. Znajomy mówił zawsze że jak jego psu się nudzi to se ....liże. Co se liże to się sam domyśl.

Jak cię lutownica świerzbi to proponował bym zbudować Gain Colone.

Spieprzyć tam trudno cokolwiek i będziesz miał zajęcie na parę miesięcy. Będziesz mógł sobie popróbować różnych rezystorów, kondensatorów i zdzierania koszulek. Zabawa przednia.

 

>A czy istnieje możliwość zmiany tranzystorów wyjściowych na MOSFET-y?

>Co należałoby przerobić?

Możliwość istnieje ale jakość dźwięku niekoniecznie lepsza. Poza tym bez oscyloskopu i generatora to trudno sprawdzić czy wzmacniacz jest stabilny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KrzysiekA

 

Nie wiem co liże pies jak się nudzi. To nie moja sprawa.

 

Etap Gainklonów już dawno za mną.

Mam pewne przemyśliwania co do zmian ale liczę na konstruktywną konfrontację z fachowcami.

 

 

Wzmacniacz ze schematu w wykonaniu fabrycznym posiadał MOSFET-y:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Mój- to wariacja na jego temat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda mocniejsza wersja fabrycznego wzmacniacza:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jurek, 30 Cze 2010, 11:16

 

>Mam pewne przemyśliwania co do zmian ale liczę na konstruktywną konfrontację z fachowcami.

 

Nie wiem dlaczego ale po twoich pierwszych wpisach odniosłem inne wrażenie jeżeli chodzi przemyślenia a szczególnie po:

 

>Obecnie wzmacniacz gra całkiem OK, ale świerzbi mnie lutownica, żeby coś spieprzyć :)

 

i po:

 

> W którym miejcu grzebać, żeby uzyskać inne brzmienie (niekoniecznie lepsze. po prosu inne).

 

Po tym ostatnim nabrałem też wrażenia że nie za bardzo znasz się na elektronice.

Ale to tylko wrażenie.

 

W każdym bądź razie wracając do tematu. Jeżeli chcesz się bawić w przeróbki wzmacniaczy na swój własny sposób a nie stosujesz gotowców które zostały sprawdzone przez kogoś to nie pozostaje ci nic innego jak kupić oscyloskop. To podstawowe narzędzie do uruchomiania własnych projektów.

 

A jak już będziesz miał oscyloskop to pierwsze co możesz zrobić to sprawdzić czy nie da się zmniejszyć kompensacji. W wielu wzmacniaczach jest zbyt duży zapas. Ja kompensuje zawsze lekko poniżej wzbudzenia. Nie wiem kto ci ten wzmacniacz przerabiał z oryginału ale być może zostawił wartości pojemności takie jak były w oryginale i może da się zejść jeszcze niżej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jurek, 29 Cze 2010, 18:08

 

>A czy istnieje możliwość zmiany tranzystorów wyjściowych na MOSFET-y?

>Co należałoby przerobić?

 

 

Zadajesz tak głupie pytanie a później wklejasz schemat z Mosfetami?

I co ja mam o tym myśleć?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatni schemat jest bez podanych wartości elementów.

Nie znam ich, a samodzielnie nie potrafię ich odpowiednio dobrać , żeby wlutować Mosfety.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszyskie podpowiedzi.

Rzeczywiście- muszę kupić oscyloskop.

 

Dopiero teraz znalazłem wątek dotyczący przeróbek w/w wzmacniacza:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jurek, 30 Cze 2010, 12:07

 

>Dziękuję za wszyskie podpowiedzi.

>Rzeczywiście- muszę kupić oscyloskop.

 

Szczerze mówiąc to nie wiem jak by ci to powiedzieć żeby cię nie zniechęcić.

Nie uważam że pomysł kupienia oscyloskopu w twoim wypadku to najlepszy pomysł.

Żeby przebudować wzmacniacz trzeba przede wszystkim rozumieć jak konkretny układ działa jakie są punkty pracy w układzie, jak je policzyć i jak się zmienią w wyniku przróbek.

Jeżeli nie wiesz jakie wartości elementów dobrać na schemacie podanym przez ciebie to znaczy nie masz wystarczającej wiedzy żeby go przebudować.

Zadam ci proste pytanie:

Czy jesteś w stanie samodzielnie naprawić spaloną końcówkę mocy i czy w ogóle coś takiego robiłeś?

Zaświadczam ci że przy przeróbce wzmacniacza będzie ci to na 100 % potrzebne.

Wystarczy jeden błąd myślowy albo zwykłe przeoczenie i masz połowę elementów popalone.

Ja osobiście radziłbym ci jeżeli cię już lutownica swędzi jakiegoś sprawdzonego gotowca.

Symasyma raczej nie bo jest bardzo podobny do twojego wzmacniacza i pewnie brzmi podobnie. Może Aboxa. Dźwięk zupełnie inny niż symasym ale równie dobry.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas uczę się pilnie.

Morduję teraz Feszczuka :)

 

Z wykształcenia jestem biologiem, w związku z tym zasób wiedzy z zakresu tranzystorowej mam rzeczywiście wyrywkowy (z lampami jest dużo lepiej).

 

Gotowce mi się już znudziły a stać mnie finansowo na to, by raz na jakiś czas puścić coś z dymem i uczyć się na błędach.

 

PS. Ten wzmacniaczyk gra ciekawiej niż zlutowany ostanio Accuphase E-210.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wyglądałaby wersja na Mosfetach:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak wygląda teraz grający:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jurek, 30 Cze 2010, 15:20

 

>Cały czas uczę się pilnie.

>Morduję teraz Feszczuka :)

 

No to może jednak się myliłem. Faktycznie w warsztacie elektronika bez oscyloskopu się nie obejdzie. Z książek polecam Sztukę Elektroniki panów Paula Horowitza i Wnfielda Hilla. Gdzieś nawet widziałem jakiś link do ściągnięcia ale żebyś mnie zabił to sobie nie przypomnę gdzie. W każdym bądź razie po przeczytaniu pierwszego tomu będziesz miał solidne podstawy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze to schemat z symulatora a miedzy symulacja a modelem rzeczywistym jest kolosalna roznica. Glownie chodzi o stabilizacje termiczna ktorej symulator nie policzy a takze pojemnosci/indukcyjnosci montazowe. O czestych szkolnych bledach w prowadzeniu masy juz nie wspomne.

 

Glowna roznica po wprowadzeniu mosfetow to zmiana kompensacji termicznej zaleznej od zastosowanych mosfetow. Akurat te co wstawiles maja teoretycznie samostabilizacje ale poprzedzajace je tranzystory juz nie. No i te mosfety maja beznadziejne parametry mocowe choc sa uwazane przez audiofili ze dobrze brzmiace.

 

I kolejna sprawa to to ze po dodaniu mosfetow zwieksza sie glebokosc petli sprzezenia zwrotnego wiec wzmacniacz moze sie wzbudzic co trzeba sprawdzic i skompensowac.

 

Mozesz jeszcze wstwic mosfety bez poprzedzajacych wtornikow emiterowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.