Skocz do zawartości
IGNORED

Technics SU-VZ220 jako wzm. do subwoofera


bass-man

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Na wstępie napiszę że temat dotyczy mojej prośby o Waszą pomoc w celu przerobienia wzmacniacza.Wszelkie posty typu ''wywal to i kup coś innego'' będą tu nie na miejscu i powinny być kasowane przez moderatorów.

 

Mam wzmacniacz Technics SU-VZ220 i postanowiłem go przerobić na jednokanałowy wzmacniacz do subwoofera.W związku z tym mam kilka pytań:

1) Czy uda się go zmostkować z czterech kanałów na jeden? Jak tak to w jakie sposób,jakim układem,połączeniem?

2) Chciałbym wyeliminować wejście słuchawkowe,przyciski wyboru głośników A i B,balance i treble.W jaki sposób?

3) Wymiana wszystkich kondensatorów ceramicznych i stałych na np. tantalowe ?

4) Co jeszcze proponujecie powymieniać w celu polepszenia dźwięku?

 

Pozdrawiam i proszę o porady,bardzo na Was liczę :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien ale chyba na tym forum jako zalozyciel tematu masz prawo usuwac ''glupie'' wpisy.

 

Twoj problem jest powszechny, wiele osob chce zbudowac subwofer aktywny a ze nie ma na rynku panelowych wzmacnaiczy subwoferowych albo sa za drogie to sporo osob wykozystuje stare wzmacniqcze dostosowujac je do potrzeb. Takie wzmacniacze na allegro kosztuja przyslowiowe grosze.

 

Ale do rzeczy. Po pierwsze wzmacniacz jest dwu kanalowy a ma czetry wyjscia na kolumny zeby mozna bylo je przelaczac. Minimalne impedancja dolaczonych kolumn to 4omy wiec mzoesz sluchac jednej pary 4omowek albo dwoch par naraz 8omowek. Mostkowanie jest mozliwe ale wtedy tylko glosnik 8omowy, wzmacniacz ma 2x50W/4omach czyli 1x100W/8omach w mostku. Zeby go zmostkowac najlepiej podlaczyc na wejsciu uklad odwracajacy faze na jednym z kanalow.

 

Zeby byl to wzmacniacz o funkcjonalnosci suba to potrzebujesz jeszcze przedwzmacniqcza z regulacjami subwoferowymi czyli reg czestotliwosci odciecia i zmiana fazy, przydaloby sie autowlaczenie/wylaczenie. Obecnie te funkcje ma sporo amplitunerow wiec jesli masz takowy to nie musisz stosowac tego typu przedwzmacniaczy.

 

Wewnatrz wzmacniacza nie ma zadnej potrzeby cokolwiek zmieniac! Po prostu nie bedziesz uzywac niepotrzebnych funkcji jak balans barwa itd.

 

Specjalizowany wzmacniacz panelowy do suba mozna trafic na allegro za ok 150zl a ''nowke'' za ok 300zl.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

irek2 dzięki za odpowiedź. Zaciekawiło mnie to co napisałeś o doborze kolumn o odpowiedniej impedancji i dlatego mam jedno pytanie (do wszystkich ;) ): Posiadam model SU-V500 i czy on ma tą samą regułe co do doboru impedancji kolumn ? Bo ja mam pod wyjście A podłączone jedną parę 8-omowych Altonów a pod wyjście B jedną kolumnę (subwoofer) o impedancji 4 omy. Czy takie połączenie jest bezpieczne ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie podlaczenie nie jest bezpieczne ale to nie znaczy ze od razu cos sie stanie.

Wzmacniacze domowe pracuja z obciazeniem minimalnym 4omy a coraz czesciej 8omowym. Dlatego producenci kolum czesto oszukuja piszac 8om na kolumnach 4omowych nie przejmujac sie tym ze moze spalic sie wzmacniacz a najczesciej zalacza sie zabezpieczenie termiczne.

 

Rownolegle polaczenie 4 i 8om daje teoretycznie imepedancje tylko 2,7oma ale w praktyce moze byc mniej lub wiecej. Wzmacniacz moze to zniesc ale nie musi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Ten technics nie ma czterech kanalow tylko 2, wiec tutaj trzebaby bylo zrobic mostek, ale przyznam ze nie wiem jak by zareagowal te Technics na takie praktyki.No i mocy wielkiej to on nie ma ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Yamaha NS1000 Monitor | Krell KSA-80 | Krell KRC-3mk2 | SBT + Tomanek ULPS | Metrum Octave DAC (14VA PSU) |

Siltech SQ38-G3 | Nordost Flatline | Tara Labs RSC Air 75 coax | Ecosse Nu Diva

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.