Skocz do zawartości
IGNORED

Technologia budowy pomieszczenia kinowo-odsluchowego


darekdz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

a wiec postanowione. Buduje pomieszczenie od zera. Mam do zagospodarowania 170m2 surowego poddasza bez scian itp.

Mam zamiar zagospodarowac ok 25-30m2 na pokoj kinowo-odsluchowy.

Poniewaz brak mi wiedzy i doswiadczenia bede wdzieczny za wszelkie rady odnosnie technologii wykonania scian i stropu tak aby zachowac max prawidlowa akustyke pomieszczenia. Sciany surowe beda z bloczkow Ytong a strop z plyty z gk.

Czym pokryc sciany od wewnatrz pomieszczenia oraz strop aby parametry pomieszczenia byly perfekcyjne.

Jesli chodzi o skosy to beda minimalne w samych laczeniach scian ze stropem pomiedzy wysokoscia 2,6 a 1,8 pod katem 35stopni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna mała uwaga - robiąc konstrukcje zadbaj o to, aby nic się nie wzbudzało. Najgorsze co może być to grające ściany i sufit. Mi grała konstrukcja z profili stalowych pod płytami gipsowymi. Wyeliminowałem to, ale zabawy było sporo :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prostokat o dwoch mozliwych wymiarach:

ok 3,5x5,5 (linie czerwone na szkicu to mniejszy wymiar)

ok 5,2x5,5

 

W drugim przypadku symetria bedzie lekko zaklocona przez komin (czarny kwadrat).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bede mial profili stalowych. Plyta sufitu bedzie krecona do drewna.

Sciany tez stawiam murowane w celu eliminacji plyt i konstrukcji.

Wiem ze sa cienkie maty akustyczne do wykladania scian i sufitow ale nie wiem gdzie szukac i jak zastosowac. wygluszaja akustycznie i dodatkowo zapobiegaja przed wydostawaniem sie halasu poza pomieszczenie. co z sufitem? jakies ekofony??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, jeżeli chcesz to dam Ci namiar na firmę która się tym zajmuje. Z tego co się orientuję mają tam właśnie specjalne maty i panele akustyczne na ścianę, dyfuzory na sufit i wszystko co się z tym wiąże. Na pewno coś Ci tam doradzą. Nie chce żeby to było uważane za jakąś reklamę, więc napisz na PW, jeśli będziesz zainteresowany a dam Ci namiar do nich.

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co myslicie o wyklejeniu scian z Ytonga oraz sufitu z gk bezposrednio tym:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

do tego narozniki pionowe. czy taka gabka sie sprawdza? kosztuje dosc przyzwoicie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie jest chyba błędem dobór ustrojów akustycznych bez dokonania pomiarów - szczególnie tych tłumiących.

Jak dla mnie na początku budujesz bazę w postaci pomieszczenia o właściwych proporcjach oraz wykonane w odpowiedniej technologii.

Na etapie projektowania warto wziąć pod uwagę, że w pewnych miejscach w przyszłości będą umieszczone ustroje akustyczne. Nie jest to jednak w 100% pewne, ze będą one koniecznością.

Zamiast myśleć o pochłanianiu, przede wszystkim skupiłbym się na rozpraszaniu. Jest to pewniejsza metoda osiągnięcia pomieszczenia "żywego" akustycznie. Tłumienie powoduje utratę ważnych składowych pasma środkowego oraz wysokotonowego, co może doprowadzić do tego, ze nie uzyskasz właściwych efektów przestrzennych.

Tłumienie zostawiłbym na sam koniec.

Pomyśl może nad jakimiś strukturami w miejscach pierwszych odbić - na ścianach bocznych oraz na suficie. Na bank można to ciekawie wkomponować w ogólną stylistykę pomieszczenia.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za link - poczytam jutro na spokojnie.

Jakie sa te wlasciwe proporcje pomieszczenia i czy materialy z jakich planuje sciany i sufit sa ok?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzaj z gąbkami. Tak jak napisał jaamar1 - lepiej zastosować więcej rozpraszaczy. Np, na sufit dyfuzory rozpraszające, możesz je także zastosować na tylną ścianę i w miejscach pierwszych odbić na bocznych ścianach. Materiały pochłaniające stosuje się raczej za kolumnami. W rogach możesz zastosować te ćwierć walce. Samemu lepiej nie kombinować, bo wbrew pozorom nie jest to taki prosty temat. Lepiej zasięgnąć porady kogoś kto się na tym trochę zna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisalem nie znam sie na tym i dla tego zapytalem na forum.

Dzieki za wstepne uwagi bo sam okleilbym pewnie wszystko piramidkami;)

Po wybudowaniu pomieszczenia zrobie wiec pomiary i projekt u fachowcow.

 

Na dzis potrzebuje rad podstawowych:

- idealne wymiary pomieszczenia wg moich mozliwosci - moze byc dowolne w podanym zakresie

- z czego sciany i sufit

 

reszta powoli i na biezaco

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyglada na to, ze ideal to 1:1,9:1,4 czyli zakladajac wysokosc 2,64m powinno byc pomieszczenie 5x3,7.

Male ale skoro tak ma byc dobrze:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i pooglądaj sobie jak to się robi za wielką wodą

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogodzenie KINA i sali odsłuchowej STEREO to nie lada wyzwanie.

Kto nie wierzy, niech wyobrazi sobie projekcję kinową w filharmonii, lub koncert symfoniczny

w dobrym kinie ... nieporozumienia w każdą stronę.

Musisz sam sobie zadać pytanie w którą stronę Ci po drodze i jaki system preferujesz, jakiego

rodzaju przetworniki zastosujesz i w jakiej konfiguracji.

 

Ja mogę Ci jedynie podpowiedzieć jak pogodził ten temat mój kolega,któremu to wyszło nieźle.

Uderzył w atmosferę kinową i całe pomieszczenie jest silnie wytłumione. Jako głośniki zastosował

kpl. JAMO CONCERT, w konfiguracji 5.1 bez żadnych rozwiązań dipolowych. Efekt jest wyjątkowo dobry,

także w Stereo. Jest miła i ciepła atmosfera, pełne rozleniwienie :)

 

Miłych przemyśleń.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego sie wlasnie obawiam ale i tak bedzie lepiej niz obecnie w 60m2 salonie.

Glosniki juz mam front B&W 703, center B&W HTM7, surroundy B&W CWM800

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tyły opierasz na IN-WALLach, to powinno ich być bezwględnie 4szt. (za osią uszu)- w mocno

wytłumionym pomieszczeniu ciężko uzyskać efekt rozproszenia, więc ilością głośników to nadrobisz.

Nie napisałeś co będzie to napędzać, ale myślę, że "COŚ" z dobrym systemem auto-kalibracji, który

powinien wszystko odpowiednio zestroić z pomieszczeniem. Duża kubatura to jest większy komfort, dlatego przy takiej koncepcji można pokusić się o "dorobienie" symetrycznego komina i nie stawiać

dodatkowych ścian zmniejszających pomieszczenie - te skosy niczego przy takiej koncepcji nie popsują.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CWMy moge zamienic na zwykle nascienne B&W lub inne.

Moj sprzet to www.emotiva.com:

- XPA-2

- XPA-3

- UMC-1

- USP-1

- ERC-1

- Oppo 83

- JVC DLA-RS10

- Velodyne DD-15

 

kalibracja dziala w UMC bardzo dobrze i w Velodyne perfekcyjnie

Przy wymiarach idealnych pomieszczenia czyli 5x3,7x2,6 skosow nie bedzie w ogole. Narozniki jakby co bede niwelowal cwiercwalcami

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pewne obawy co do obciazenia stropu o duzej rozpietosci, na ktorym stana scianki. Musze to zweryfikowac z projektantem ale zanim do tego dojdzie chcialbym sie dowiedziec jaki ewentualny wplyw na dzwiek i dalsze przygotowanie pokoju w kierunku dzwieku bedzie mialo wykonanie scian pomieszczenia w lekkiej zabudowie tzn. 2xplyta od srodka i welna na wypelnienie sciany bez plytowania na zewnatrz gdyz nie ma takiej potrzeby.

Bede wdzieczny za informacje i uwagi tych co znaja sie na materialach i lub uzytkuja pokoje w technologii lekkiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz jak ludzie podchodzą do tego tematu ... (choć nie chodzi o kino) :)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polecam również:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BoDeX znam ten watek.

Wzorcowa reklama firmy, ktora to zaprojektowala. Reklama do bolu az w oczy kole jak sie czyta:)

Szkoda, ze nie bylem pierwszy bo tez bym chetnie przyjal projekt za taki watek w rozliczeniu:)

 

Powaznie to ciekawa historia tyle, ze nic mi nie rozwiazuje w moim przypadku.

Ja i tak musze jednak stawiac lekkie sciany gdyz murowanie z materialow innych niz Ytong odpada z uwagi na mase scian. Ytong sie nie nadaje z uwagi na bardzo niska gestosc 325kg/m3. Zwykla plyta gk ma gestosc 400kg/m3 a Farmacell opisywany w cytowanym watku 1250kg/m3. Silka i pelna cegla bylaby najlepsza ale to juz gestosc ponad 1700kg/m3.

Rozmawialem z doradca technicznym z Farmacella i powiedzial mi, ze o ile ich plyty sa doskonale do przegrod nie przepuszczajacych dzwieku na zewnatrz to w pokojach audio wymagaja calosciowego pokrycia materialami rozpraszajacymi i tlumiacymi (co widac w cytowanym watku).

Na tej podstawie rodza mi sie przemyslenia - skoro ja nie musze sie martwic o sasiadow tak jak autor watku a cale sciany mam i tak pokryc materialami odpowiednimi akustycznie to czy nie moge wykonac scian ze zwyklych plyt gk i pokrywac je wg projektu? Czy ktos potrafi udzielic rzeczowej odpowiedzi?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jedyną możliwością jest zabudowa lekka, to nie ma się nad czym zastanawiać. Zrób solidny stelaż, żeby nic nie dźwięczało, i tak jak pisałeś dwie warstwy płyty gipsowej, możesz użyć płyty czerwonej, przeciwogniowej. Jest ona twardsza, sztywniejsza i cięższa niż zwykła, ponieważ jest z dodatkiem włókna szklanego. Do tego dobra wełna mineralna akustyczna (rockwool ma taką - gruba, sztywna i twarda - bez skojarzeń :) ), skoro piszesz że i tak chcesz użyć paneli akustycznych, itp. Moim zdaniem nie powinno to mieć większego wpływu i wszystko powinno być w porządku. Myślę że nie ma co się pakować w jakieś specjalne płyty, skoro być może różnica będzie niewielka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy rola takich odgród jest dyskusyjna. Taka płyta niskich i średnich częstotliwości nie będzie praktycznie żadną odgrodą, więc finalnie wyjdzie na to, że będziesz nagłaśniał całe 170m2 poddasza:). Dźwięk zubożeje, straci masę. Ja bym poszukał z konstruktorem miejsc na prawdziwe ścianki (jak ścianka będzie szła w poprzek belek stropowych i do tego w pobliżu linii podparcia przez ściany nośne, to nie będzie stanowić nadmiernego obciążenia, może da się wykorzystać jakiś istniejący podciąg, ścianę nośną - i ścianki na górze postawić tak, żeby były podpierane od dołu przez te elementy).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izolacyjność akustyczna ścian z płyt g-k:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Jeżeli zamiast zwykłych płyt zastosujesz ogniotrwałe oraz podwójną warstwę, izolacyjność akustyczna będzie jeszcze lepsza.

 

 

Ale kolega mczaj tez ma dobry pomysł żeby poszukać podpór pod stropem i na nich stawiać ściany. Chociaż nie mogę się zgodzić że ściana z płyt GK, odpowiednio zrobiona nie będzie przeszkodą dla fali akustycznej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod spodem jest 60m2 salonu i nie ma podpor. Sa belki ale na stropie byly przewidziane tylko lekkie scianki. Sciany pomieszczenia musza byc u mnie tez przegroda termiczna gdyz poddasze nie jest ocieplane. Planuje wykonanie sciany w ukladzie 2xgk/10cm ROCKTON/10cm ROCKTON/2xgk. Rozmawialem z fachowcem z jednej z firm od akustyki u ktorej pewnie zamowie projekt i powiedzial mi, ze farmacelle stosuje sie tylko wtedy gdy chcemy odcinac pomieszczenie od otoczenia i otoczenie od pomieszczenia. Mi na tym nie zalezy a sciana o przekroju jaki podalem nie jest przeciez calkiem przezroczysta dla dzwieku. Dla samej akustyki odsluchu beda ustroje i wykonaczenia z plyt fornirowanych lub gk w perforacji itp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 14

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.