Skocz do zawartości
IGNORED

Technologia budowy pomieszczenia kinowo-odsluchowego


darekdz

Rekomendowane odpowiedzi

Prosze Was o pewna informacje na jakiej wysokosci powinny byc zawieszone bipolarne glosniki efektowe w systemie 5.1.

Minimum 160 cm?

 

Witam zniknełem na kilka miesiecy , ale moje poddasze juz funkcjonuje i daje mi dużo radości ,spróbuje dodac kilka fotek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam zniknełem na kilka miesiecy , ale moje poddasze juz funkcjonuje i daje mi dużo radości ,spróbuje dodac kilka fotek

 

super, wrzuc je koniecznie...

ja mam juz wszystko za wyjatkiem wykonczenia i akustyki.

Jak do tej pory to byl to naprawde ciezki do zrealizowania projekt. Najgorsze juz za nami.

Sa schody i klatka powstale na ta chwile tylko na potrzeby pomieszczenia, sciany i sufit, wszystko ocieplone i odizolowane akustycznie tak dobrze jak tylko sie dalo, jest podloga z gotowego jastrycha Fermacell co bardzo poprawilo przechodzenie dzwieku przez strop, wentylacja mechaniczna, instalacje elektryczne z rozdzielnia oraz robione na zamowienie sliczne drzwi. Drzwi sa grube - ok 6cm i sa z pelnego MDF krytego fornirem. Masa drzwi byla nielada wyzwaniem dla dwoch roslych instalatorow, ktorzy to wnosili je na gore. Dodatkowo drzwi maja podwojny felc z podwojna specjalna uszczelka co zapewnia im szczelnosc.

 

Dzis pomiary a po nich pulapki basowe. po tym akustyka i wykonczenie. na koniec spory wydatek w postaci dyfuzorow no ale jak sie powiedzialo juz A...

 

tak wiec u mnie troche to jeszcze potrwa...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w zalaczeniu kilka zaleglych zdjec z etapu po wykonaniu sufitu akustycznego i podlogi Fermacell

 

 

 

 

rzut okiem na sufit

 

 

 

 

a tu bedzie dyfuzor zlokalizowany nad miejscem odsluchu

 

 

 

rzut okiem na jastrycho Fermacell - tak poprawilo izolacje akustyczna stropu, ze dzwieki z pomiarow docieraly na dol domu jedynie przez najslabsze izolacyjnie miejsce czyli przegrode z drzwiami

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

no wiec sa kolejne zmiany. na podstawie projektu po pomiarach powstaly pulapki basowe

 

zaraz po zlozeniu:

 

 

 

 

 

i gotowe do wykonczenia:

 

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Przeczytałem co nie co w tym temacie i chciałbym zapytać o wygłuszenie pokoju/kina domowego naściennymi panelami z pianki poliestrowej. Mianowicie chcę zastosować takie właśnie panele u siebie. Załączam moją wizję rozmieszczenia ustrojów u mnie w pokoju. Proszę o ocenę, opinie i sugestie. Zależy mi na wypowiedziach, czy +/- dobrze to wymyśliłem, czy też się mylę. Zamierzam wkrótce kupić właśnie takie panele z pianki i żeby nie wydać pieniędzy na darmo proszę Was o wypowiedzenie się.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-33146-087512700 1297789418_thumb.jpg

post-33146-028436700 1297789432_thumb.jpg

post-33146-060829200 1297789436_thumb.jpg

post-33146-095130500 1297789441_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieksze trzeba bylo te obrazki wrzucic. :/

Ja nie rozumiem czemu ludzie sie tak lubuja w tych piramidkach z gabki. Ani to estetyczne ani specjalnie skuteczne.

Zeby to mialo przynajmniej troche "rece i nogi" wygluszenia powinny byc w miejscu pierwszych odbic. Wez sobie kogos do pomocy i zastosuj metode "na lusterko", tzn ustaw glosniki tak jak beda staly, usiadz tam gdzie bedziesz siedzial a druga osoba niech przesuwa po scianie lustro. Jak bedziesz w nim widzial ktorykolwiek z glosnikow to umieszczenie tam panela ma sens. Z sufitem jest trudniej ale male lustro, kawal kija...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zamiast gabki ladniejsze i lepsze beda panele z welny mineralnej. Mozna zrobic samemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

server unreachable;--

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź :) Ogólnie to mnie się podobają te gąbki na ścianach. Kogo bym nie spytał to zawsze albo zarzuci linkiem do jakiegoś super długiego artykułu z którego i tak nic nie wywnioskuję, albo zaproponuje link do strony firmy, która zajmuje się wygłuszeniami. Przeglądałem artykuły na tym forum i w większości przypadków osoby, które posiadają zestaw kina domowego 5.1, mają go w pokoju dziennym, gdzie są meble itp., więc dźwięk sam z siebie rozprasza się. U mnie słychać dudnienie, więc chciałbym zastosować jakieś gąbki/pianki/panele/ustroje żeby trochę poprawić akustykę pomieszczenia. Nie mam też super dużo kasy, więc pytam które gąbki warto zostawić, a które są zbędne i kupno ich to strata kasy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dudnienie to znaczy problem z niskimi czestotliwosciami? Jesli tak to gabki nie pomoga ani troche, bo one dzialaja na wyzsze czestotliwosci. Do opanowywania basu sluza na przyklad takie pulapki jak na zdjeciach wyzej. Co do konkretow to ja tez moge cie co najwyzej odeslac do literatury bo sam dopiero przedzieram sie przez podrecznik do akustyki. Calkiem przystepnie jest temat opisany tu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

a tu jest krotki artykol po polsku:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

PS Pomanewruj ustawieniem glosnikow - odsun je od sciany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

server unreachable;--

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

No no ładnie to poszło do przodu :-) A co do zdjęć to ... JA CHCĘ JESZCZE !!!

 

nic wiecej na dzis sie nie zmienilo... teraz bedzie juz tylko lepiej wiec bede wrzucal pewnie z dnia na dzien...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek,

ta perforowana płyta to jakaś specjalna?

można to gdzieś kupić?

Jaką wełnę kładziesz?

 

myślę czy nie obniżyć sufit i czegoś podobnego nie skonstruować?

 

pozdrawaiam i zazdroszcze możliwości :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Belfi,

Plyta perforowana to Nida Sonic C10 n8. Mozna to kupic w dobrej sieciowej hurtowni budowlanej na zamowienie. Bardzo delikatna i cholernie droga wiec trzeba uwazac. Profile pod nia robi sie tez co 30cm a nie standardowo co 60cm.

 

Sciana izolacyjna to patrzac od zewnatrz pomieszczenia - plyta GKF 12,5cm/ROKTON 10cm/ROKTON 10cm/GKF 12,5cm/Fermacell 1,5cm

Sciana akustyczna boczna to - pustka 10cm/POLTERM UNI 10cm/ GK 12,5cm

Sciana akustyczna przednia to - pustka 10cm/POLTERM UNI 10cm/POLTERM UNI 10cm/GK 12,5cm lub Nida Sonic C10 n8

Sufit izolacyjny to ROKTON 20cm/GKF 12,5cm/Fermacell 1,5cm

Sufit akustyczny to ROKTON 10cm/Nida Sonic C10 n8

 

Zastanawiasz sie czy nie zrobic sufitu? U mnie wygladalo to tak, ze po wybudowaniu pomieszczenia w srodku bylo dosc spore echo. Po wykonaniu sufitu charakter pomieszczenia zmienil sie kolosalnie i to juz na ucho bez pomiarow. Echo praktycznie zniknelo, efekt znakomity.

 

Pomiary wykonane po tym etapie wykazaly co nastepuje:

 

1. Wartosci modelowe zakladane przed rozpoczeciem prac

 

 

2. Wartosci po pomiarach nalozone na modelowe oraz wnioski

 

 

Co do "mozliwosci" to zwyczajnie uznalem, ze szkoda pieniedzy na coraz to lepszy sprzet i glosniki gdy mozna zaczac od najwazniejszego czyli akustyki pomieszczenia a strych sie marnowal:)

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisząc o możliwościach miałem na myśli właśnie pomieszczenie do tego przeznaczone :)))

 

ja póbuję połączyć salon z akceptowalną adaptacją akustyczną, a te perforacje podobają mi się i na pewno są skuteczne.

 

Czyli sama perforowana płyta ma właściwości pochłaniające które wzmacniasz dodatkowo zastosowaną wełną mineralną.

Rzeczywiście nietanie te płyty. Czy to nie wełna odpowiada w zaczącym stopniu za skuteczność tej konstrukcji?

jeśli tak to może wystrczyłaby zwykła perforowana (odsłaniająca wełnę) płyta, nie wiem, z cieńkiej płyty drwnianej/drewnoochodnej?

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Rzeczywiście nietanie te płyty. Czy to nie wełna odpowiada w zaczącym stopniu za skuteczność tej konstrukcji?

jeśli tak to może wystrczyłaby zwykła perforowana (odsłaniająca wełnę) płyta, nie wiem, z cieńkiej płyty drwnianej/drewnoochodnej?

pozdrawiam

 

Wydaje mi sie, ze plyta nie jest bez znaczenia gdyz wystepuje w okreslonych miejscach na wysokosci sluchacza. To takie tansze rozwiazanie od fornirowanych paneli perforowanych za setki zl z m2. Wykonuje wszystko zgodnie z projektem wykonanym przez pracownie akustykow.

 

kolejny dzien ciezkiej pracy...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widac juz powoli koniec...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Darek, miałeś robiony zapewne pomiar odpowiedzi częstotliwościowej pomieszczenia, duże miałeś górki i doliny na basie?

 

masz na mysli to?

 

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darku - pogratulować pomysłu i determinacji. Mam do Ciebie pytanie dotyczące Twoich rezonatorów Helmholtza.

Na początkowych zdjęciach jest widoczne, że rezonator składa się z pięciu komór. Znasz może na jaką częstotliwość są strojone poszczególne komory?

Jakiej średnicy są porty (otwory).

 

Pozdrawiam serdecznie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja mam pytanie zwiazane z powyzszym. Czy ci fachowcy ktorzy wykonuja u ciebie ten remont sa jakos skojarzeni z firma ktora wykonala projekt? Chodzi mi generalnie o to czy, znajac zdolnosci niektorych ekip remontowych, parametry komor rezonatorow beda sie trzymac projektu na tyle, ze jest pewnosc ze deda dostrojone zgodnie z zalozeniami. Czy tez moze planowane jest jeszcze ich dostrajanie na sam koniec remontu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

server unreachable;--

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balagan i wszechobecny kurz w domu to najgorsze co sie z tym wszystkim wiaze...

Pulapki maja tunele HD19 o srednicy otworu 7,5cm

Parametry pulapek:

 

 

 

Ekipa nie jest zwiazana z projektantem.

Pulapki basowe zostaly wykonane zgodnie z projektem przez osobe zajmujaca sie akustyka, a nie przez moja ekipe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darku - wielkie dzięki. Jeszcze jedno pytanie w tabelce są 4 pułapki a na zdjęciu 5?

 

Drugie pytanie - pomiary były robione w teoretycznie pustym prostopadłościanie przed rozpoczęciem prac wykończeniowych. Czy po zakończeniu nie będzie to trochę odbiegać od pierwotnych pomiarów?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darku - wielkie dzięki. Jeszcze jedno pytanie w tabelce są 4 pułapki a na zdjęciu 5?

 

Drugie pytanie - pomiary były robione w teoretycznie pustym prostopadłościanie przed rozpoczęciem prac wykończeniowych. Czy po zakończeniu nie będzie to trochę odbiegać od pierwotnych pomiarów?

 

Komory 3 i 4 sa identyczne.

Pierwszy krok - modelowanie teoretyczne.

Drugi krok - budowa pomieszczenia wg zalozen modelu.

Trzeci krok - pomiary weryfikujace zalozenia - tu powstaly kosmetyczne zmiany np. rezygnacja z tapety akustycznej na scianie z drzwiami, dolozenie grubej wykladziny na pianomacie

Czwarty krok - adaptacja akustyczna (trwa)

Piaty krok - instalacja dyfuzorow

Na koncu - pomiary weryfikujace poprawnosc projetu i realizacji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super - będę kibicować i trzymać kciuki. Mam nadzieję, że nadal będziesz zamieszczać informacje okraszone zdjęciami z kolejnych etapów adaptacji.

 

Pozdrawiam

 

Marek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sie tak mowi - tylko wykladzina, listwy, kontakty, cos w te wneki na scianach i na suficie chyba tez bedzie zamontowane, meble, poustawiac sprzet... i wychodzi jeszcze kilka dni zabawy. :)

Gdyby udalo ci sie na sam koniec zrobic zdjecie aparatem z rybim okiem od drzwi, albo skleic zdjecia w panorame byloby super.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

server unreachable;--

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sie tak mowi - tylko wykladzina, listwy, kontakty, cos w te wneki na scianach i na suficie chyba tez bedzie zamontowane, meble, poustawiac sprzet... i wychodzi jeszcze kilka dni zabawy. :)

Gdyby udalo ci sie na sam koniec zrobic zdjecie aparatem z rybim okiem od drzwi, albo skleic zdjecia w panorame byloby super.

 

:) "tylko" gdyz nic juz nie przebije tego pylu i balaganu jaki jest przy budowlance. najgorsza robota skonczona.

We wnekach beda dyfuzory a o meblach jeszcze nie myslimy, musimy poszukac jakiejs fajnej kanapy

 

Pomieszczenie nie jest duze - 23m2 - i trudno jest zrobic fotki bez dobrego aparatu ale na koniec cos pomysle...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.