Jump to content
IGNORED

Pictures at an Exhibition

wetware

Recommended Posts

Jeśli chodzi o nagranie wersji orkiestrowej to moim,ale i nie tylko zdaniem bezkonkurencyjne są nagrania :

1.Chicago Symphony Orchestra - dyr.Fritz Reiner

2.Chicago Symphony Orchestra - dyr.Carlo Maria Giulini

3.Munchner Philharmoniker - dyr.Sergiu Celibidache

Jeśli chodzi o wersje fortepianową to posiadam słynne nagranie Richtera,podobno wspaniała jest też wersja Horovitza

Pzdr.

>kapelli

spoko, niektorzy nie znaja tytulu po polsku -:) niektorzy tak maja, ze dla nich nawet slowa po angielsku sa lepsze, a koty ( mlodzi adepci forum ) czesto zachwycaja sie sprzetem majacym w nazwie kilka egzotycznych slow, ktory dzieki internetowi na obrazkach poznali :-) i mecza watek do bolu

Frank, 5 Lip 2010, 16:51

>Zarówno Tomita jak też ELP to wyjątkowe gówno i nic więcej.

>Oczywiście w kontekście "Obrazków".

No cóż, sama wypowiedź mówi dużo o autorze.

Osobiście uważam, że Tomita jak nikt potrafił wyczuć rosyjskich kompozytorów (i nie tylko). Jego wyjątkowe transkrypcje są cudowne. Podejrzewam, że gdyby Musorgski i Ravel mieli możliwość wysłuchania tego, też byliby zachwyceni.

Jeśli chodzi o klasyczne wykonanie, żadne wysłuchane przeze mnie wykonanie z płyty nie zrobiło takiego wrażenia jak na żywo w mojej Szczecińskiej Filcharmonii. Tego klimatu nie odda chyba żadna płyta. Ostatnio słuchałem chyba Londyńskiej Orkiestry i ... po prostu obrazki.

Reiner jak zawsze nie do zastąpienia. Ale trzeba pamiętać, że będzie mało "rosyjski" - żadnej szczipatielnosti, rzeczowa, precyzyjna, energiczna, klarowna - cudownie zagrana cudowna muzyka. Stokowski daje swoją własną orkiestrację, bardziej spoistą od barwnej Ravela. Jest ich jeszcze parę, kolejną dyryguje np. Ashkenazy (ale nie polecam). Celibidache, o którym była mowa, wspaniały i szlachetny, ale jak zwykle bardzo swoisty, zdystansowany. Jeśli szukać wersji przejmującej rosyjskością w najlepszym jednak wydaniu, trzeba chyba sięgnąć głęboko w historię, bo aż do Kusewickiego.

Ja bym jednak polecił też wersję fortepianową: Richter z Sofii (Philips) wspaniały, Horowitz zupełnie odjazdowy, gra własne warianty, ale dla mnie zawsze tu najbardziej wstrząsający jest Kapell - nowoodkryte nagranie z Australii chyba jeszcze bardziej, niż wcześniejsze z galerii Frick Collection (oba to RCA-SONY). Fortepian tam krzyczy, wyje, szepta, śpiewa, powala, rzuca na ziemię i podrywa. Cały świat pod klawiaturą.

Z Ravelowskich wersji wspomniany wcześniej Celibidache to najlepsze z nagrań, które słyszałem.

Myślę, że warto by poszukać nagrań Jurija Temirkanowa. Takiej II symfonii Rachmaninova niesłyszałem nigdy wcześniej, natomiast później, każde innego nagranie to pustak(tych, których słuchałem).

Obrazki w jego wykonaniu byłoby spektakularne.

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

Inne nagranie Celibidache mam nadzieje niedługo posłuchać !

Wybitnym interpretatorem muzyki rosyjskiej obok wspomnianego Kusewickiego był tez E.Mravinsky niestety o jego nagraniu obrazków nie słyszałem.

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-18731-100000089 1278596411_thumb.jpg

Hidden Content

Hidden Content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.