Skocz do zawartości
IGNORED

Końcówka mocy na Sakenach.


KrzysiekA

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio w poszukiwaniu kości do pewnego eksperymentu natknąłem się na dwie pary Sankenów z czasów mojej twórczości wzmacniaczowej.

Pomyślałem że szkoda żeby się takie dobra marnowały i postanowiłem z nich złożyć jakąś końcówkę nie za skomplikowaną ale mającą szansę dobrze brzmieć. Tranzystorów wszelkiej maści, laminatu i transformatorów mam pod dostatkiem a więc nie muszą nic kupować.

Z moich starych projektów wybrałem jeden inspirowany notą aplikacyjną lm 3875. Poniżej wklejam schemat i PCB.

Pamiętam że nawet kiedyś uruchomiłem jeden kanał na jakiś tanich tranzystora.

Jeżeli komuś się chce przejrzeć schemat i ma ewentualnie uwagi albo lepsze pomysły układowe to bardzo bym się cieszył za wpisy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-13669-100000016 1278426882_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Ja myślę że ogólnie może być.

Jest tylko kilka szczegółów do dodania/zmiany które układ może potrzebować do stabilnej pracy (np.układ RC na lustrze prądowym) lub by nieco zmodyfikować/poprawić brzmienie (np.nieco inne źródła pradowe, brak R w emiterach parki wejściowej itp.).

Mi np. nie udało się nigdy uruchomić bez wzbudzenia wzmaka z takim stopniem sterującym jak tu czyli wtórnik emiterowy sterujący tranem wzmocnienia napięcioweo.

Ale chyba najwazniejsze aby druk był jak najlepiej zrobiony.

Ale życze powodzenia i pozdrawiam .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artuch, 6 Lip 2010, 18:28

 

>Mi np. nie udało się nigdy uruchomić bez wzbudzenia wzmaka z takim stopniem sterującym jak tu czyli

>wtórnik emiterowy sterujący tranem wzmocnienia napięcioweo.

 

Tu akurat trzeba dobrać odpowiedni C8. U mnie nie wzbudzał się przy 10p. Na Sankenach może uda mi się zejść niżej. Zobaczymy.

Rezystory na emiterach pary różnicowej są akurat celowe. Kto czytał Feszczuka będzie wiedział o co chodzi.

Stosowałem takie rozwiązanie i wtórnik na stopień napięciowy w jednym ze wzmacniaczy Diorowskich. Po dobraniu odpowiedniej kompensacji SR wzrosło do 40V/us a wzmacniacz dostał porządnego kopa. Poza tym wyostrzyło to lokalizację stereo.

 

Ale mam inny problem.

Połowę projektów w Eaglu mam na czerwono i nie przenosi mi zmian w schemacie na płytkę.

Podejrzewam że to z tego że przekopiowałem pliki z innej instalacji Eagle.

Nie wiecie może jak to naprawić?

Nie mogę nic zmienić w tym projekcie. Wywala mi błąd: Board and schematic are not consistent! No forwad baskannotation will be performed!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Feszczuka czytałem :)

Przy zastosowaniu lustra prądowego rezystory emiterowe parki we. jeszcze jako tako się sprawdzają :)

Gorzej jak nie ma lustra i wtedy minusy tego rozwiązania raczej przeważają nad plusami.

A mi przy C8 10-100pF i tak się wzbudzał. A tak chciałem sprawdzić to rozwiązanie i skrzydła by mi nie opadły gdybym nie próbował przy różnych okazjach i na różnych wersjach wzmacniaczy i też Diorowskich :( (nie miałem szczęścia czy co ?) :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Feszczuka czytałem :)

>Przy zastosowaniu lustra prądowego rezystory emiterowe parki we. jeszcze jako tako się sprawdzają

>:)

>Gorzej jak nie ma lustra i wtedy minusy tego rozwiązania raczej przeważają nad plusami.

>A mi przy C8 10-100pF i tak się wzbudzał. A tak chciałem sprawdzić to rozwiązanie i skrzydła by mi

>nie opadły gdybym nie próbował przy różnych okazjach i na różnych wersjach wzmacniaczy i też

>Diorowskich :( (nie miałem szczęścia czy co ?) :)

 

Ja pamiętam że musiałem po założeniu rezystorów na emitery zwiększyć prąd spoczynkowy tranzystorów wyjściowych bo zniekształcenia skrośne było widać gołym okiem.

W porównaniu z oryginalną Diorą to był krok do przodu. Można było się jedynie przyczepić do barwy. Był niemiłosiernie suchy ale diora to też nie był rekord świata jeżeli chodzi o barwę.

Powyższą wersję wzmacniacza uruchomiłem bez problemów. Jedyna różnica jaka była to zamiast R17 miałem diodę i R15 był dołączony do dodatniego zasilania a nie do masy. Mam chyba nawet jeszcze gdzieś płytkę tylko z wyprutymi elementami bo mi do jakiegoś projektu tranzystorów brakowało.

 

Ponawiam pytanie z Eaglem.

Wiecie dlaczego niektóre projekty są wyświetlane na czerwono i jak to naprawić.

Nie przenosi zmian ze schematu na płytkę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suchość (taka trochę dziura w mikrodynamice - bez pazura i soczystości) brzmienia przy zastosowaniu rezystorów w parce we. to potwierdzam. Ogólnie podobny efekt jest przy zastosowaniu powyżej kilkadziesiąt Ohm w emiterze trana wzmocnienia napięciowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jak przerabiałem Diorę to pierwsze co zrobiłem to założyłem rezystory 100 ohm na emitery pary różnicowej. Wysokie tony zrobiły się od tego bardzo chropowate. Następne co spóbowałem to zmniejszenie rezystancji obciążającej kolektor tak żeby szybciej przeładowywało mi kondensator kompensacji na stopniu napięciowym. Wtedy pojawiło mi się stałe napięcie na wyjściu i musiałem zwiększyć prąd źródła pary różnicowej żeby ściągnąć napięcie w dół na rezystorze kolektora do wartości poprzedniej. Wysokie tony nabrały połysku. Jednak dopiero znaczna poprawa nastąpiła gdy wsadziłem wtórnik pomiędzy wyjście pary różnicowej a stopień napięciowy. Kondensator kompensacji oczywiście przed wtórnik. Wtedy tym brzmieniem byłem zachwycony no ale wtedy miałem Altusy i nimi też byłem zachwycony więc to chyba nic nie znaczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczyniłem pewne zmiany. Na lustro prądowe na wejściu dałem wtrórnik Wilsona. Nie wiem czy ma to uzasadnienie jeżeli następny stopień to wtórnik. Poza tym zmieniłem źródła prądowe na parze różnicowej i na obciążeniu stopnia wzmocnienia napięciowego. I wywaliłem diody między zasilaniem a stopniem napięciowym. Zastanawiam się też nad wywaleniem rezystora R18. Ale to mogę zrobić później przy pomocy zworki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie wtórniki tylko całe lutra się Wilsona nazywają :) Mniejsza o to.

Zwiększą one nieznacznie dostępne wzmocnie w otwartej pętli.

To i tak prawie najprostszy klasyczny układ więc co by tu nie wsadzić cudów nie będzie. Ja bym zrobił tak:

Najważniejsze zmiany:

- kompensacja TMC (Transitional Miller Compensation). Zastępujesz kondensator C8 połączaniem szeregowym 2 kondensatorów ich środek łączysz przez rezystor do wyjścia wzmacniacza.

Suma pojemności tych kondensatorów powinna być m.w taka jak C8 przy czym drugi powinien być ok. 10x większy niż pierwszy. Rezystor możesz przyjąć ok. 680-1000om aby dobrać w miarę optymalnie trzeba prze-symulować wzmocnie pętli. Cały trik polega na tym że dla niskich częstotliwości stopień wy.jest włączony w kompensacje pomijając szczegóły dość znacząco redukuje to zniekształcenia, natomiast dla wysokich f. układ zachowuję się dokładnie tak jak standardowe rozwiązanie nie wpływając negatywnie na stabilność wzmacniacza.

- dodał bym rezystor miedzy kolektor Q4 a RS1 poprawi to kompensację temperaturową.

Optymalna wartość tego rezystora to R = (0.025/I)*(1 + RS1 / (RS2 + R6)) gdzie prąd I (w A) to w przybliżeniu prąd źródła prądowego na Q14 (prąd kolektora Q4). Otrzymaną wartość zaokrąglasz w górę do najbliższej standardowej wartości, przeważnie wychodzi kilkanaście kilkadziesiąt om.

Kosmetyka:

- R11 i C6 dał bym bliżej bazy.

- zostawił bym te diody w zasilaniu, działają one jak zawory przy dużym poborze prądu przez wtórnik wy.

- trochę inaczej rozwiązał bym zasilanie tych źródeł prądowych na dole (ale musiał bym zobaczyć jak wygląda PSRR)

- Dał bym zabezpieczenie (ogranicznik) na tranzystor wzmacniacza napięciowego ( wokół R18)

- dodał bym zabezpieczania przeciwzwarciowe

- ... może coś mi jeszcze przyjdzie do głowy :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raven1985, 9 Lip 2010, 20:48

 

Mam pytanie.

>- kompensacja TMC (Transitional Miller Compensation). Zastępujesz kondensator C8 połączaniem

>szeregowym 2 kondensatorów ich środek łączysz przez rezystor do wyjścia wzmacniacza.

>Suma pojemności tych kondensatorów powinna być m.w. taka jak C8 przy czym drugi powinien być ok. 10x

>większy niż pierwszy. Rezystor możesz przyjąć ok. 680-1000om aby dobrać w miarę optymalnie trzeba

>prze-symulować wzmocnie pętli.

 

Który jest pierwszy a który drugi. Czy ten większy ma iść do kolektora Q8 czy do bazy wtórnika? W sieci nic na ten temat nie znalazłem. Może masz jakieś materiały na ten temat nie lubię stosować czegoś czego nie rozumiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raven1985, 9 Lip 2010, 20:48

 

>To nie wtórniki tylko całe lutra się Wilsona nazywają :) Mniejsza o to.

>Zwiększą one nieznacznie dostępne wzmocnie w otwartej pętli.

 

Tu też mam jedno pytanie.

Czy zasadne jest stosowanie lustra Wilsona jeżeli następny stopień to wtórnik. Q15 ma za zadanie wymuszenie stałego napięcia na kolektorze Q11 w celu zlikwidowania efektu Earlyego i uniezależnienia prądów lustra od obciążenia. Ale skoro następny stopień to wtórnik to lustro nie jest prawie w ogóle obciążone następnym stopniem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem wkleić zrzut.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ma to dokładnie wyglądać. Większy kondensator to C5.

Ta kompensacja to pomysł Edmond-a Stuart-a z diyaudio.com. Materiałów w sieci na ten temat nie ma (poza jego stroną

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ). Ja to stosuję i działa :)

Zasada działania jest prosta ale ciężko to prosto wytłumaczyć (szczególnie dlaczego spadają zniekształcenia).

Dla małych częstotliwości (do ok. kilkuset KHz - zależy od doboru R i C) kompensacja jest brana z wy. wzmacniacza (tak jak by pojemności C5 nie było) przez C8 I R17 przez te elementy tworzy się dodatkowa pętla i to ona jest odpowiedzialna za redukcję zniekształceń stopnia wy. ale gdyby to tak zostawić to dla wysokich f. pojawiły by się problemy ze stabilnością tej pętli i tutaj do akcji wkracza C5 powodując że dla wysokich częstotliwości kompensacja zamienia się w rozwiązanie tradycyjne tak jak by tego R nie było. Mam nadzieje że to cokolwiek pomoże :)

 

W tych lustra-ch Wilsona właśnie o ten efekt Earlyego chodzi. Jak dużo ten dodatkowy tran da to trzeba zobaczyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez ten upał nie mogę spać narysowało mi się coś takiego :)

Wartości elementów zab. są skopiowane z Irka Uniampa (mam nadzieję że mnie po sądach za to nie będzie ciągał :) ) czyli dla Toshib 2sc5200/2sa19...

Sterujące to Toshiby 2SC5171/2SA1930

Q10 Q11 MJE350/340 (ale lepiej 2sd669/2sa64.. ileś tam :) reszta 2sa970/2sc2240 założyłem zasilanie +- 50V. Układ klasyczny więc ma szanse ruszyć od kopa. R20 to oczywiście potek (100 om ale trzeba dobrać w praktyce żeby był odp. zakres regulacji)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi na to wygląda że płytkę muszę robić od nowa nie zmieści mi się to wszystko. Ale i tak planowałem wsadzenie zabezpieczenia bo bez zabezpieczenia to trochę lamerka. Zastanawiam się z tą kompensacją czy nie za dużo. Ja miałem w układzie powyżej 12p. Ale tym będę się martwił przy uruchomieniu. Warto zacząć od wartości podanych przez ciebie i iść pomału w dół. Zresztą trudno powiedzieć jak będzie się zachowywała kompensacja tego typu. Dzięki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.