Skocz do zawartości
IGNORED

Bujający się talerz w Denon DP-300 F


mhc1983

Rekomendowane odpowiedzi

neomammut, 10 Lip 2010, 19:39

 

>I właśnie to jest ta rewolucja, pomyśleli, opracowali, wykonali korzystając z dostępnych rozwiązań!

>To są rozwiązania, które w moim odczuciu budzą zaufanie...

 

Nie wiedziałem że to patent Technicsa, myślałem że jedynie dopracowali to do perfekcji.

 

4321,

 

słowo "zabawka" nie odnosiło się do Technicsa, powinienem bardziej popracować nad ostatnim zdaniem w poście z 18:53.

Sam używam 1210, nie dam złego słowa o nim powiedzieć ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Who's Afraid of Music?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jac660, 10 Lip 2010, 20:05

 

>neomammut

>

>

>

>czy mógłbym cię prosić o objaśnienie powyższego? bo przeczytałem to chyba z 20 razy i dalej nie wiem

>co się obraca a co nie :-/

 

Talerz jest wirnikiem.

Tak wygląda od spodu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-5705-100000020 1278785959_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>jac660

Dokładniej: chodzi o zasadę działania silnika indukcyjnego i Technics z tego co ja wiem nie był wynalazcą, on tylko połączył wszystko w całość :)

 

Silnik indukcyjny składa się ze stojana i wirnika. Na poprzednim obrazku: stojan to ta część, która jest pod wirnikiem. U mnie w D303 wirnik połączony jest na stałe z talerzem. Dzięki temu jest on odpowiednio obciążony. Zresztą w większości chyba ich gramofonów DD właśnie tak jest zbudowany. W wyższych modelach próbowali to udoskonalać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

TA-E80ES | TA-N55ES MKIII | SS-G3 | CDP-X77ES | TC-K730ES | TC-K990ES | TC-765 | DTC-60ES | PCM-501ES | ST-S770ES | DENON DP-47F + AT AT33EV MC | JVC BR-7000ERA | PIONEER CT-9R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wygląda to zupełnie inaczej.....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

TA-E80ES | TA-N55ES MKIII | SS-G3 | CDP-X77ES | TC-K730ES | TC-K990ES | TC-765 | DTC-60ES | PCM-501ES | ST-S770ES | DENON DP-47F + AT AT33EV MC | JVC BR-7000ERA | PIONEER CT-9R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no fajnie. ale ja nadal nie rozumiem poniższego zdania

 

czy mógłbym prosić, żeby ktoś mi jak krowie na miedzy wytłumaczył co robi silnik? bo jak nie stoi w miejscu i się nie obraca to co, podskakuje? :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jac660, 10 Lip 2010, 20:53

 

>no fajnie. ale ja nadal nie rozumiem poniższego zdania

>

>

>czy mógłbym prosić, żeby ktoś mi jak krowie na miedzy wytłumaczył co robi silnik? bo jak nie stoi w

>miejscu i się nie obraca to co, podskakuje? :)

 

 

Popatrz na foto cewki stoją w miejscu a talerz jest wirującą częścią na której zamontowano magnes.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>4321

Spoko jest to samo, rozebrałem i już widzę jak to jest dokładniej :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

TA-E80ES | TA-N55ES MKIII | SS-G3 | CDP-X77ES | TC-K730ES | TC-K990ES | TC-765 | DTC-60ES | PCM-501ES | ST-S770ES | DENON DP-47F + AT AT33EV MC | JVC BR-7000ERA | PIONEER CT-9R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W DD talerz jest częścią silnika. I winyl, ułożony na tym talerzu, wobec tego częścią silnika się staje. Zero odsprzęgnięcia płyty od napędu. Nie istnieją silniki, które podczas pracy nie generują żadnych drgań, przynajmniej osobiście nie słyszałem nigdy o czymś takim.

Ciężki talerz w DD to mit, bo w DD talerz jest zawsze lekki. Ale w prospekcie powinna być informacja o poważnej audiofilskiej masie, bo ludzie czytają prospekty i słyszeli, że jak gramofon nie ma 10 kilo to może coś być z nim nie tak. No to co zrobić? Guma! proszę pań i panów, GUMA! Guma jest znacznie, znacznie tańsza od tego przeklętego po stokroć MDF-u, z którego wszyscy nota bene mają zrobione obudowy kluczowego elementu zestawu audio - kolumn. Guma to najtańszy wypełniacz, jak papier toaletowy w pasztetowej z czasów W. Gomułki. Obudowę wypełnia się gumą domieszkowaną drobnymi opiłkami metalu i tak powstaje technologia z innej planety, od 50 lat, jak się dowiedziałem nie zmieniana. No i mamy gumowy gramofon, legendarny "gumiak", rzec można.

W linku poniżej jest ta sama, legendarna technologia, tylko bez gumy. Proszę sobie odczytać w danych, ile waży niegumowany, haha, D-J Technisc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Co zrobić aby technologię z przed 50 lat wciąż sprzedawać? Prawie nic, dbać jeno aby dobrze legendą obrastała. A o to nietrudno, tutejsze forum najlepszą tego egzemplifikacją i doskonałą platformą na szerzenie pustosłowia jest. W tym celu powstają takie fan-cluby, trochę bezsensowne, bo ich działalność polega na wzajemnym wspieraniu się w umacnianiu dogmatu. Krytyka nie jest dopuszczalna, bo najłatwiej przecież krytykujących żywym ogniem przypiekać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yul, wszystko fajnie, ale drgania naprawdę są minimalne, co do wagi, to nie mówię, że waży 20kg, chodziło mi o to, że musi mieć określoną wagę, żeby kręcił się stabilnie, a to, że przy okazji niweluje drgania (niewiele, ale zawsze) to raczej na plus. mimo technicznego żargonu, mojego bym nie zamienił, gra naprawdę bardzo dobrze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

TA-E80ES | TA-N55ES MKIII | SS-G3 | CDP-X77ES | TC-K730ES | TC-K990ES | TC-765 | DTC-60ES | PCM-501ES | ST-S770ES | DENON DP-47F + AT AT33EV MC | JVC BR-7000ERA | PIONEER CT-9R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój waży 6kg - to już audiofilska? :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

TA-E80ES | TA-N55ES MKIII | SS-G3 | CDP-X77ES | TC-K730ES | TC-K990ES | TC-765 | DTC-60ES | PCM-501ES | ST-S770ES | DENON DP-47F + AT AT33EV MC | JVC BR-7000ERA | PIONEER CT-9R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się co przepychać, są dostępne dane:

1. SP10, flagowy Technics DD:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) (wersja III miała 10kg talerz)

2. SP15, młodszy brat:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Miałem takiego kiedys w rękach ... kawał pięknej roboty, bardzo solidny. Obroty łapał w ułamku sekundy ...

3. Dzisiejsze SL1210:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) (wersja mkII ma talerz 2kg)

 

Porównajcie sobie z innymi dostępnymi gramofonami ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yul, prawie trafiłeś, dodaj 7:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

TA-E80ES | TA-N55ES MKIII | SS-G3 | CDP-X77ES | TC-K730ES | TC-K990ES | TC-765 | DTC-60ES | PCM-501ES | ST-S770ES | DENON DP-47F + AT AT33EV MC | JVC BR-7000ERA | PIONEER CT-9R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>ahaja,

W kwestii tzw. łapania obrotów, to mam zdanie takie, że wystarczy aby wszedł na właściwe RPM przez ten czas, gdy winda opuszcza ramię na płytę. W momencie zetknięcia się igły z płytą mój gramniak obroty już ma właściwe. Audiofilowi "załapywanie obrotów" w ułmaku sekundy jest mniej więcej tak samo potrzebne, jak wyścigówka z F-1 do jeżdżenia po Warszawie w godzinach szczytu:)

Pozdro,

Yul

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie neomammut,

Ha, zatem pomyliłem się sromotnie! A mogłem przewidzieć taką odpowiedź, bo Pańska pasja do zbierania wszystkiego co zbierać się da jest na forum szeroko znana. Ale na zakończenie nachodzi mnie taka refleksja: nie lepiej zamiast tych ośmiu - jeden, a porządny?

Pozdrawiam i dobranoc,

Yul

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miło jest usłyszeć ciepłe słowa i wiedzieć, że oceniać należy po wyglądzie urządzenia.... - powszechny zabieg....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

TA-E80ES | TA-N55ES MKIII | SS-G3 | CDP-X77ES | TC-K730ES | TC-K990ES | TC-765 | DTC-60ES | PCM-501ES | ST-S770ES | DENON DP-47F + AT AT33EV MC | JVC BR-7000ERA | PIONEER CT-9R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ahaja, 10 Lip 2010, 22:34

 

>Nie ma się co przepychać, są dostępne dane:

>1. SP10, flagowy Technics DD:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) (wersja III

>miała 10kg talerz)

>2. SP15, młodszy brat:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

>Miałem takiego kiedys w rękach ... kawał pięknej roboty, bardzo solidny. Obroty łapał w ułamku

>sekundy ...

>3. Dzisiejsze SL1210:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) (wersja mkII ma

>talerz 2kg)

>

>Porównajcie sobie z innymi dostępnymi gramofonami ...

 

 

Co ciekawe okazuje się, że nie trzeba 10kg talerza by uzyskać bardzo niski współczynnik wow&flutter. To dowodzi tylko świetnej inżynierskiej roboty sl-1200/1210

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uuu.... ale sie dyskusja zrobila. no i dobrze, sporo w niej merytorycznych uwag a przeciez o to chodzi na forum.

 

mnie jednak nikt nie przekonal do pancernego technicsa. to powazna maszyna ale jej konstukcja wydaje sie byc dedykowana dla dj-ow. poza tym nie kupie dzis nowego sl-1210mk2 za 1000-1500 zeta. oczywiscie gdyby sie nadazyla okazja zlapac taki w bardzo dobrym stanie to bym bral. podejrzewam jednak ze ze wzgledu na przeznaczenie tego gramofonu, dostepne sztuki sa dosc zuzyte. dalej wiec optuje w tym przedziale cenowym za jakims nowym paskowcem.

jeszcze jedno nie daje mi tez spokoju: dlaczego tacy potentaci jak transrotor (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ), uparcie uzywaja wyrafinowanych wersji napedow paskowych skoro naped bezposredni rozwiazuje tyle problemow?

 

ponizej cos dla fanow "bezposrednich" technicsow: sl-1200gld, wykonczony 24k zlotem. wyprodukowano takich tylko 3000 szt.

post-28209-100000009 1278805345_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chaos, 11 Lip 2010, 01:42

dlaczego tacy potentaci jak transrotor

>(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ), uparcie uzywaja wyrafinowanych wersji napedow

>paskowych skoro naped bezposredni rozwiazuje tyle problemow?

 

 

Jacy potentaci? i jakie wyrafinowane napędy paskowe? Przecież to są małe firemki, które muszą nakładać ogromne marże by się utrzymać na rynku. Czas analogu już dawno minął, a koszta wyprodukowania kilkuset gramofonów(najbardziej optymistyczna wersja i to w przypadku najtańszej linii) i kilkunastu (w przypadku referencji)przy obecnym zapotrzebowaniu na takie rzeczy jest poważną inwestycją, która musi się przecież zwrócić. A dlaczego nie produkują napędów Direct Drive? Bo ich nie stać na opracowanie własnego projektu takiego napędu i następnie jego produkcji na małą skalę.

 

Trzeba powiedzieć również, że model sl 1200 był przeznaczony na rynek domowy i był komercyjną wersją(w sensie powszechnego dostępu) profesjonalnego gramofonu technicsa model sp-10(rozgłośnie radiowe). A w tamtych czasach nie produkowano gramofonów w kilkuset sztukach, tylko w dziesiątkach tysięcy. Dj'e szybko zorientowali się , że to solidna konstrukcja i zaadaptowali ją do własnych potrzeb. Technics niedługo potem wypuścił wersję mk2, która posiadała regulację prędkości.... i reszta to historia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>Chaos,

"...poza tym nie kupie dzis nowego sl-1210mk2 za 1000-1500 zeta. oczywiscie gdyby sie nadazyla okazja zlapac taki w bardzo dobrym stanie to bym bral..."

 

Jak to jest z tymi "okazjami" w postaci Technicsów 12-coś tam po 1000-15000 zł, to się dowiedziałem w sklepie Musiccenter, który był kiedyś w Łodzi na ul. 6 sierpnia. To sklep z instrumentami i sprzętem dla didżei. W dziale D-J pracowali autentyczni didżeje - do 18 sprzedawcy, a wieczorem i w nocy - didżeje. D-J Technicsy stały tam w ciągłej sprzedaży po 2 tysiące, nie powiem żeby ludziska się na nie jakoś wyjątkowo rzucali. Oprócz nich były jeszcze inne gramofony didżejskie, innych firm, bliźniaczo podobne do Technicsów, ale dwa, czasem trzy razy tańsze. Pytam tego sprzedawcę-didżeja: Panie, czemu ten Technics taki drogi? No bo można na nim pograć trochę dłużej niż na innych - mówi. Tak ze dwa lata, później się sypie, ale to nie problem, bo ludzie odkupią z pocałowaniem ręki za tysiąc-tysiąc dwieście. Nie wiem wprawdzie po co, ale wie pan, to nie jest do "grania" drogo, bo roczne koszty eksploatacji wynoszą mnie 500 złotych. To mi się czasem w tydzień zwróci - wyjaśnił D-J/sprzedawca. Dowiedziałem się jeszcze, że ten Technics do "grania" to współcześnie taki za bardzo nie jest, bo: "...silnik słaby i szpara ma mały zakres" ??? Tu trzeba wyjaśnić parę terminów z D-J slangu: tzw. granie to skreczing, to nie jest to co audiofile robią, bo to jest "słuchanie", a "szpara" to potencjometr do regulacji obrotów, wywnioskowałem że +/- 8-10% regulacji obrotów to mało z jakiś przyczyn. Pogadałbym jeszcze z tym miłym i szczerym didżejem trochę, ale w tym sklepie grał ów Technics legendarny, a zniesienie łomotu jaki wytwarzał było zbyt wielką próbą dla moich uszu.

Morał z tego taki: kupić Technicsa 12-coś tam za 1000-1500 zł to prawie pewne, że po didżejce. To tak jakby kupić używany samochód firmowy od przedstawiciela handlowego. Lepiej się za czymś innym rozejrzeć.

Pozdro,

Yul

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jazzga, 11 Lip 2010, 08:36

Czy czas gramofonu minął?Może i tak, ale co to mnie obchodzi?Nie chce kaleczyć uszu przesterowanymi kompaktami.Stara technologia niesie z sobą większą przyjemność obcowania z muzyką.Obecnie jakość dźwięku jest odwrotnie proporcjonalna do postępu technologicznego.Wznowienia na analogach też w większości są kiepskiej jakości.Dożyliśmy czasów...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas nie daje mi spokoju jedna rzecz, co takiego ma być tym źródłem drgań w napędzie DD.

Jedynymi ruchomymi elementami są oś i talerz. Ten ostatni ( w skrócie ) porusza się w polu magnetycznym, generowanym przez uzwojenie które jest nieruchome.

Jeśli założyć że to pole ma zawsze równomierne natężenie, a magnes zamocowany na talerzu wykazuje się podobnymi cechami, talerz dodatkowo jest idealnie wyważony, łożyska osi idealnie spasowane, to co ma generować drgania?

Całość pracuje w niezmiennych warunkach, dodatkowo obroty stabilizowane są zegarem kwarcowym.

 

Weżmy teraz napęd paskowy, tam jest element "cierny" jakim jest pasek. Czy tarcie może być źródłem drgań?

No i jak dla mnie ten pasek nie pracuje zawsze w identycznych warunkach.

Jeśli wziąć pod uwagę zmiennną temperaturę w pomieszczeniu, wilgotność powietrza, ilość kurzu w powietrzu, starzenie się gumy, jej podatność na rozciąganie i pewnie jeszcze kilka innych rzeczy... Jakoś nie potrafię sobie wobrazić zdecydowanej wyższości takiego rozwiązania nad DD.

 

Zanim totalnie "odleciałem" w kierunku analogu sporo bawiłem się "cedekami".

Wiem że to całkiem inna technologia, ale mimo to jest tam kilka analogii związanych z napędem właśnie.

Weźmy napęd płyty, w pierwszych rozwiązaniach był to właśnie DD, podobnie jak w Technicsie silnik indukcyjny.

Natomiast czytnik też poruszał się podobnie - właśnie w polu magnetycznym.

W miarę rozwoju a właściwie upowszechniania się cd zaczęto stosować tańsze rozwiązania, czyli silnik szczotkowy z wirującym uzwojeniem, a czytnik poruszany był systemem przekładni zębatkowych.

Mam kilka różnych cedeków z pierwszych lat produkcji, niektóre mają niemalże identyczną budowę pozwalającą stosować zamiennie napędy i czytniki.

No i te zmiany wyraźnie słychać...

 

W pewnym momencie pojawił się napęd paskowy dla płyty, głównie w droższych konstrukcjach.

"Znawcy dźwięku" twierdzą zdecydowanie że taki napęd ma przewagę nad napędem z silnikiem DD, ale UWAGA, nad tym z silnikiem szczotkowym. Natomiast zdecydowanie najwyżej oceniany jest napęd DD z silnikiem indukcyjnym.

Mam wrażenie że dzieje się tak dlatego że w dwoch przypadkach mamy doczynienia z dodatkowymi elementami ciernymi, w jednym z nich to pasek, w drugim szczotki silnika ( dodatkowe drgania w silniku "szczotkowym" może wprowadzać też wirnik ze swoim uzwojeniem ).

Przepraszam za "cyfrowy" wtręt w analogowym świecie, ale moim zdaniem powyższe daje do myślenia...

 

Powiem tak, dwa gramofony uważane za podobnej klasy, jeden z paskiem, drugi z DD, wypadałoby uzbroić w takie samo ramię i identyczne wkładki, następnie... ślepy test :-)))

Zdaje się że zdecydowany przeciwnik DD w innym wątku proponował coś takiego?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Who's Afraid of Music?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo przy tym trzeba jeszcze myśleć, a nie obrażać ludzi, dodatkowo w ogóle ich nie znając...., ale przecież ja się nie znam...

 

Co do rozwiązań DD, to właśnie silniki DD w magnetofonach kasetowych były montowane w najwyższych modelach i na pewno jak na lata 80`te nie była to reklama.... - i jest to rozwiązanie analogiczne, zapis analogowy także jest dość skomplikowany i niepożądane są tam wszelkie drgania samego nośnika. Dlatego silniki DD stosowane były do napędu wałka, który nadawał taśmie odpowiednią prędkość i precyzje prowadzenia. Owszem były tam także gumowe rolki, a jeśli magnetofon był z dwoma wałkami, to przeniesienie napędu na drugi wałek odbywało się za pomocą paska. W magnetofonie Nakamichi Dragon konstruktorzy poszli o krok na przód i zastosowali dwa silniki bezpośredniego napędu, wałki napędzane były niezależnie, nie dziwne, że Dragon został chyba najlepszym magnetofonem jaki powstał.

 

W gramofonie właśnie mamy podobne rozwiązanie, bez elementów gumowych i przenoszenia drgań z silnika na talerz. Dlatego on sam musi być dość ciężki, żeby te drgania zniwelować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

TA-E80ES | TA-N55ES MKIII | SS-G3 | CDP-X77ES | TC-K730ES | TC-K990ES | TC-765 | DTC-60ES | PCM-501ES | ST-S770ES | DENON DP-47F + AT AT33EV MC | JVC BR-7000ERA | PIONEER CT-9R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Music, 11 Lip 2010, 11:04

 

>Powiem tak, dwa gramofony uważane za podobnej klasy, jeden z paskiem, drugi z DD, wypadałoby uzbroić

>w takie samo ramię i identyczne wkładki, następnie... ślepy test :-)))

 

 

Ale jak tu wyszukać gramofon o napędzie paskowym zbliżony do klasy technicsa? skoro większość tego typu konstrukcji do 10000 tyś zł ma gorsze parametry techniczne od sl-1210?

 

trafniej byłoby powiedzieć z podobnej klasy cenowej....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie jazzga,

"...Ale jak tu wyszukać gramofon o napędzie paskowym zbliżony do klasy technicsa? skoro większość tego typu konstrukcji do 10000 tyś zł ma gorsze parametry techniczne od sl-1210?..."

 

To Pan jeszcze w "parametry" wierzysz? Jak słowo daję, wyrosłem z tego ze 20 lat temu...Jednyne "parametry" jakie akceptuję, to 90/60/90 :)

Tak zwane parametry, to najprostszy sposób podtrzymywania legendy i umacniania pustego mitu, aż dziw, że jeszcze ktoś się na "parametry" łapie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>jazzga

Nie zapomnij, że później także są w tym kryterium oceniane....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

TA-E80ES | TA-N55ES MKIII | SS-G3 | CDP-X77ES | TC-K730ES | TC-K990ES | TC-765 | DTC-60ES | PCM-501ES | ST-S770ES | DENON DP-47F + AT AT33EV MC | JVC BR-7000ERA | PIONEER CT-9R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jazzga, 11 Lip 2010, 08:36

 

>Chaos, 11 Lip 2010, 01:42

>dlaczego tacy potentaci jak transrotor

>>(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ), uparcie uzywaja wyrafinowanych wersji napedow

>>paskowych skoro naped bezposredni rozwiazuje tyle problemow?

 

Po prostu nie stać ich na opracowani takiego napędu DD dlatego.

Sam silnik jest prosty, ale patent Technicsa polegał na jego sterowaniu oparty na AN6675 i AN6680

do dziś brak jest zamienników tylko te dwa elementy to koszt jakieś 300PLN.

Więc łatwiej w pakować im silnik przekładnie i kawałek gumy + zasilacz z Chin.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 14

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.