Skocz do zawartości
IGNORED

Ustawianie pływającego / sprężynowego zawieszenia w gramofonie (Thorens, Linn, ...)


donic

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zapytać w jaki sposób ustawiacie naprężenie zawieszenia w gramofonach, które bazują na zawieszeniu sprężynowym (Linn, Thorens i inne) ? Oczywiście priorytetem jest tutaj dokładne wypoziomowanie lecz przecież, poza tym, można te sprężyny pozostawić luźniejsze / bardziej miękkie (mniej dokręcić nakrętkę) lub bardziej naprężone / bardziej sztywne (mocniej wkręcić nakrętkę).

 

Mój dotychczasowy i jedyny sposób ustawiania sprężyn polega na tym, że dbam tylko i wyłącznie o to, aby wypoziomować talerz lecz de facto nie zwracam uwagi na poziom naprężenia tych sprężyn. Na początek wkręcam nakrętkę na gwint śruby, tak aby widać było około 1-2 mm śruby pod nakrętką i zaczynam kręcić / poziomować. Po całym zabiegu z reguły pod każdą nakrętką jest ok. 5-10 mm śruby (gwintu). W efekcie sprężyny nie są dokręcone b. mocno, a całe zawieszenie jest bardzo miękkie / "pływające".

 

A może należy jednak dużo mocniej dokręcać te śrubki, tak aby w efekcie uzyskać zawieszenie bardziej sztywne ?

 

pozdr, donic

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie podzielcie się doświadczeniami. Ja mam podobnie i zastanawiam się czy zawieszenie nie jest za miękkie, szczególnie że zbyt mocno reaguje na wszelkie drgania i np. potrącenia gramofonu czy stolika.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość vasa

(Konto usunięte)

Kiedyś toczyła się już podobna rozmowa i skończyło się tym, że jeden z kolegów napisał żeby dokręcić do śladów po farbie :)

A tak poważniej to Oracle (inna konstrukcja ale zasada ta sama) zaleca ustawienie rezonansu całej masy wiszącej na sprężynach na 6Hz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma jednej, idealnej metody na ustawienie zawieszenia gramofonu. Inaczej ustawia się Linn'a, inaczej Thorensa a zupełnie inaczej inne konstrukcje z pływającym sub-chassis. W Sondeku LP12 podstawą jest zapewnienie swobodnej pracy układowi zawieszenia, odpowiednio układając wewnątrz obudowy kabel sygnałowy z ramienia, poziomując oczywiście całą konstrukcję (zarówno sub-chassis jak i dodatkową podstawę, np. trampolinę). Zawieszenie powinno poruszać się bez oporów w wszystkich kierunkach, równo tłumiąc wibracje. Najlepiej to zauważyć po zmniejszaniu się równo amplitudy drgań.

Tak naprawdę jeśli chce się mieć dobrze ustawionego Linn'a, trzeba zdać się na dobrego dealera.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość vasa

(Konto usunięte)

rock&roll, 7 Lip 2010, 10:58

 

>Tak naprawdę jeśli chce się mieć dobrze ustawionego Linn'a, trzeba zdać się na dobrego dealera.

 

Miałem kiedyś Citroena w którym oprócz kontrolek świateł i kierunkowskazów była jeszcze jedna wielka czerwona lampa pt "zwróć się do autoryzowanego serwisu Citroena".

Niezależnie od tego czy przepaliła się żarówka czy poziom płynu w spryskiwaczu był za niski czy wybuchł silnik zawsze zapalała się ta sama lampa. Tak mnie to irytowało, że sprzedałem dziada.

 

Zarówno Linn jak i Thorens ustawiają swoje zawieszenia wg jakichś zasad, warto by było wiedzieć jakie przesłanki są brane pod uwagę, choćby po to żeby sprawdzić czy "dobry dealer" jest rzeczywiście dobry.

 

Może ten dealer też dokręca do śladów po farbie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vasa, 7 Lip 2010, 10:32

 

"...

A tak poważniej to Oracle (inna konstrukcja ale zasada ta sama) zaleca ustawienie rezonansu całej masy wiszącej na sprężynach na 6Hz.

..."

 

No cóż, być może wstyd się przyznać, jednakże jestem mało "techniczny". W związku z tym rada / wskazówka / zalecenie ustawienia "... rezonansu całej masy wiszącej na sprężynach na 6Hz ..." mówi mi tyle samo co ustawienie na 108 Hz lub 45 Amp/Watt itp., czyli niestety nic.

 

Jeżeli mógłbym prosić o jakieś wskazówki mniej bazujące na pojęciach "technicznych", a bardziej organo-leptyczne, to byłbym wdzięczny. Jeżeli jednak tak się nie uda, no to niestety poddaję się i będę ustawiał, tak jak do tej pory.

 

pozdr, donic

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Mój dotychczasowy i jedyny sposób ustawiania sprężyn polega na tym, że dbam tylko i wyłącznie o to, aby wypoziomować talerz lecz de facto nie zwracam uwagi na poziom naprężenia tych sprężyn."

 

- i bardzo dobrze robisz bo o to chodzi.

Jeśli jednak dołożysz cięższą matę, grubszą, czy z kawałka akrylu to zawieszenie siądzie. Trzeba zatem ponownie je ustawić/wypoziomować. Ale jako że dołożyłeś masy to poziomując usztywnisz to zawieszenie.

Gdzieś na forum lub komuś o tym pisałem. To może być dobry upgrade, zastosowanie dodatkowego talerza/maty z akrylu 5/8mm z wywinięciem na zewnątrz. Doda to masy a i walory dźwiękowe zapewne będą lepsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>donic, 7 Lip 2010, 06:25

....cześć, nie wiem jak to się ma do Thorensa, ale ja moje AN TT 1 ustawiam (poza oczywistym "trzymaniem" poziomu) w ten sposób, by pomiedzy talerzem a chassis było około 0,5 cm prześwitu....tak ponoć zaleca producent.....usztywnię bardziej mam dziwęk bardziej zbliżony do cd (ostry, analityczny ale brrrr), poluzuje bardziej mam "ciepłą kluchę"....pozdrawiam - Andrzej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przed chwilą przestudiowałem instrukcję do Thorens'a TD160 Super. Wg informacji tam zapisanych, zasada ustawiania sprężyn w Thorensie jest analogiczna do przedstawionej przez Bejnika, z tą różnicą, że zalecana odległość pomiędzy dolną częścią talerza a chassis powinna wynosić 7-9 mm.

 

pozdr, donic

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też się wkrótce pobawię lecz najpierw zrobię sobie z małych drewnianych kantówek specjalny stojak do ustawiania gramofonu z jakąś prymitywną regulacją wysokości poszczególnych "nóg" (możliwość wypoziomowania stojaczka), gdyż mam już dosyć ustawiania gramofonu na stosie książkach itp. rzeczach/elementach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pod spodem zwykłą kamienną 2 cm płyte granitową postawioną na kolcacch z możliwoącią regulacji i powiem wam ułatwia życie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tymek, 10 Lip 2010, 00:04

 

Ja pisałem o stojaku pod gramofon tylko i wyłącznie dla celów i na czas regulacji zawieszenia (3 śruby ustawiane od spodu obudowy, do których ciężko się dostać), a nie o ustawieniu docelowym gramofonu, stąd płyta granitowa, o której piszesz nie może mieć tutaj zastosowania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.