Skocz do zawartości
IGNORED

Modyfikacja zwrotnicy JBL E80


marcin4

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

w 2003 r. kupiłem JBL E80. Jak grają, każdy wie i nie ma co tym faktem dyskutować. Przeszukałem wiele stron i tak naprawdę nigdzie nie znalazłem informacji o jakichkolwiek przeróbkach E80. Czyżby nikomu nie przyszła żadna światła myśl, jak zmodyfikować te kolumny, by "wycisnąć" z nich maksimum? Nie mam pojęcia o zwrotnicach, zatem zwracam się do kolegów o pomoc i wspólne rozwiązanie (może) problemu. Załączam schemat zwrotnicy i zdjęcie.

Będę wdzięczny za wszystkie sugestie poza oczywistymi - zmień to badziewie na inne badziewie.

Marcin

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-28226-100000085 1278483174_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wymienić elektrolity na mkp z takimi samymi wartościami pojemności.Do innych modyfikacji potrzebny będzie system pomiarowy i większa wiedza.Możesz także eksperymentować w wytłumieniem skrzyń... .Recepty się nie spodziewaj bo tutaj jej nie dostaniesz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj,

wytłumienie jest w postaci strzępów tkaniny wytłumiającej; pełna fuszerka. jadę w góry i mam zamiar kupić trochę wełny owczej.

j.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie nazwałbym tego w ten sposób, gdyby nie było różnicy w sposobie wypełniania, jakości tkaniny i ilości strzępów. w jednej są drobne kawałki, w drugiej duże prostokąty. po prostu seryjna produkcja ;-)

j.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega filoy w zasadzie wyjaśnił już co można zmodyfikować, możesz wymienić C2, C3, C4 na schemacie na jakieś MKP, cewek raczej nie ruszaj, ich ustawienie względem siebie jest OK, kable mają tam 16AWG czyli ok 1.3mm średnicy, możesz wymienić na grubsze z miedzi beztlenowej. Chociaż myśle że zmiana brzmienia będzie ledwo zauważalna. Mam te kolumny i ani myślę o ich modyfikacji.

Masz je 7 lat, pewnie brzmienie się znudziło, może poszukaj innych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

dzięki za pomysły. moje pierwsze spostrzeżenie dotyczyło, jak i kolegi filoya, wymiany kondensatorów. cewek ruszać nie mam zamiaru. co do okablowania mam podobne mieszane odczucia. może to mało przekonywujący argument, ale chęć zmiany nie wynika z tego, ze mi się znudziły - też je lubię - ale silniejsze jest uczucie, żeby coś zrobić. oczywiście lepsze jest wrogiem dobrego. istotne jest to, że można wrócić do stanu pierwotnego, gdy coś pójdzie nie tak.

 

czy ktoś ma może parametry głośników użytych w tej konstrukcji?

m.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

C1 i C5 można zostawić, nie są w torze sygnału, nawet C3 może od biedy zostać. C4, jeśli brak miejsca, można zastąpić elektrolitem + suchym do zadanej pojemności. C2 tylko suchy. C suche i elektrolity nieco inaczej się zwykle zachowują- możliwe, że będzie potrzebna delikatna korekta rezystorów. Z wytłumieniem nie przesadzaj, to bass-reflex, więc nie lubi zbytnio takich zabiegów. Wymiany przewodów wewnętrznych nie usłyszysz (ale będziesz miał satysfakcję:).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile to jest przesada? :-) żartuje, bo właśnie przesadziłem chyba z wypełnieniem. nie wiem, jak opisać ilość wełny, bo to wam nic nie powie, ale faktem jest, że jest dość luzu. wnętrze nie przypomina słoika z ogórkami kiszonymi. efekt jest dość żenujący. tony wysokie stały się piskliwe (na tle pozostałych), basu przybyło (stał się jakby mocniejszy, głębszy, zdecydowanie inny ale mniej finezyjny - o ile o tym paśmie można tak powiedzieć). średnica bez zmian. byłem pewny, że mam coś nie halo ze słuchem przez ten upał, bo spodziewałem się także zmian w średnicy właśnie. pomyślałem, że może wypełnienie przeszkadza pracy głośnika średniotonowego. i co się okazało? siedzi on w izolującej puszcze. jutro zmniejszę ilość wełny. sam jestem ciekawy efektu.

 

pytanie lamera. czy ktoś może mi przybliżyć działanie elementów w sekcji średniotonowej. rozumiem, co robią wszystkie razem, ale jak podzielić je funkcjonalnie?

m.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elementy R3 L2 C3 wyglądają mi na pułapkę na rezonans głośnika, C4 L4 C5 to filtr 6DP/ 12GP, R5 obniża poziom średnich.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się chce coś na siłę to tylko odwrotnie wychodzi.Wytłumienie jak już zdążyłeś się przekonać to nie taka prosta sprawa.Ten producent nawet jeśli robi masowo to nie fuszerkę.Przed Tobą długa droga do osiągnięcia zamyślonego przez siebie efektu akustycznego.Proponuje dalej zabawę z tłumieniem skrzynek.Niekoniecznie jednym materiałem w dowolnej objętości.Koledzy dobrze radzą...

 

Ja zepsułem już wiele różnych klocków,kolumn,pojedynczych głośników.Podchodzę do tego co zrobił producent z wielką pokorą.

 

Jeżeli wydaje Ci się ze dasz radę bo jak inaczej to lepiej zmienić ostroja na innego niż psuć na siłę.Może ktoś inny będzie w swoim systemie cieszył się owymi kolumnami.Radzę posłuchać na spokojnie innych konstrukcji...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

trochę czasu zajęło właściwe dobranie wypełnienia kolumn. ostatecznie w skrzynkach znalazło się po mniej więcej 3 litry wełny (wagowo podobnie). pasmo stało się wyrównane a system audyssey denona przestał zgłaszać, że jedna kolumna jest w przeciwfazie (prawdopodobnie przyczyną było nierównomierne rozłożenie wytłumienia). bas niewątpliwie się wzmocnił. nabrał mięsistości. to co było niesłyszalne stało się wyczuwalne. dziękuję za wszystkie porady :-) jak tylko zamówię kondensatory i będę je mieć w domu, wtedy dam znać co się zmieniło i czy na lepsze. fotki głośników wykonane, wkleję je popołudniu.

m.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

symbole głośników (nadruki):

WFR - 350540-001

TWTR - 350130-001

MIDRNG - 335588-002

 

poza datą produkcji i numerem seryjnym nic ciekawego nie ma, stąd nie wklejam dodatkowych zdjęć.

mnie te symbole niewiele powiedziały, a wujek google milczy.

m.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-28226-100000047 1278996339_thumb.jpg

post-28226-100000048 1278996339_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.