Skocz do zawartości
IGNORED

Denon 1911 czy Yamaha 1065


Lajkonik

Rekomendowane odpowiedzi

Noszę się z zamiarem zakupu amplitunera z wejściem USB właściwie byłem już zdecydowany na Yamahę 1065 a tu pojawia się nowy Denon i jest około 500PLN tańszy. Mam pytanie czy macie jakieś doświadczenia z tym modelem i czy warto dopłacać te 5 stówek do Yamahy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie ma porównania ten Denon to amplituner zdecydowanie gorszy od Yamahy.Seria 1910,1911 to wyjątkowa lipa.Nie bede sie rozpisywał na ten temat zbyt długo ale jest to zdecydowanie gorszy amplituner od starszych 1909,1908.Jedyny plus to wszystkie nowe dekodery na pokładzie ale na tym sie konczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w amplitunerach Denona stopniowo i konsekwentnie dźwięk stereo staje się coraz gorszy. Dokładane są coraz to nowsze duperele, oczywiście kosztem jakości dźwięku. Niedługo a sprzęt ten niczym nie będzie różnił się od przenośnych empetruch.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego np ja trzymam się nie zmiennie mojej yamahy rxv1400 , jakoś nie potrzebuje hdmi i nowych dekoderów więc jak najbardziej opłacalny ampli w porównaniu do nowych, lub serii rxv-xxx

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby być sprawiedliwym Yamaha też trzyma się tego co napisałem. Im niby nowszy sprzęt tym dźwięk coraz bardziej drewniany. Nawet serie dużo droższe, wydawałoby się lepiej wyposażone w tor audio- również są w jakiś sposób okrojone co przekłada się na dużo słabszy dźwięk biorąc pod uwagę wydane pieniądze.

 

Niestety Skompresowanie Pokolenie Neosłuchaczy ma się dobrze i to ono teraz rządzi światem audio.

A firmy oczywiście chcą zarabiać więcej i coraz więcej naszych pieniążków. Stąd mamy takie produkty a nie inne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierdoły wypisujecie że az się płakać chce może i AVR 1910 był gorszy od poprzednika ale 1911 to juz zupełnie inna konstrukcja na pewno lepsza od 1910 a nawet 1909. Wystarczy luknąć tylny panel wywalili połowe złącz ( tych nie potrzebnych ) wiadmo każde złącze - dodatkowy układ pobierający prąd. Właśnie w modelu 1911 dali prądu jak najwięcej się dało na końcókę mocy stawiając w pierwszej kolejności na dzwięk. Osobiście używam od stycznia Yamahe RX-V1065 o której tu także mowa i jestem zadowolony bo fajnie gra z Paradigmem. Denona AVR 1911 słuchałem tydzień temu przez około 20 minut nowy pierwszy raz podłączony ustawienia fabryczne i nie był na pewno gorszy od 1065. Najlepiej jak byś sam posłuchał i ocenił gdyż każdy z nich ma troche inną barwe dzwięku denon jest ocieplony a yamaha jasna więc najlepiej dobrać pod kolumny. Obiło mi się też o uszy że nagonkę na denona robi inny dystrybutor konkurencyjnej marki wypisują negatywne opinie w necie od listopada 2009. Prosty przykład ceneo i ich opinie po kolei idą dobre a od podanej wyżej daty nagle cały denon z najlepszego stał się najgorszy. Więc idź do sklepu posłuchaj bo po opiniach ( czesto sponsorowanych albo konkurencyjnych ) można źle trafić. Ponadto ten "zły" AVR 1910 zdobył między innymi EISA, 5 gwiazdek what hifi, Amplituner roku w wielkiej brytani i niemczech.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pieniądze nie grają !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli masz zamiar słuchać muzyki to pamiętaj aby amplituner miał wyjście pre out dla frontów bo inaczej zostaniesz z ręką w nocniku, patrz na wyposażenie, pobór mocy, łatwość konfiguracji no i oczywiście cenę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy siak w jednym sittek miał na pewno rację. Sprzęt AV schodzi coraz bardziej na psy pod względem jakości dźwięku i na nic zdadzą się super dekodery HD kiedy po macoszemu traktuje się podstawowe sprawy takie jak tor audio czy zasilanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Boras1 ale moze niektorym te jak to ujales "pierdoly" sa potrzebne? da sie zrobic dobry swietny amplituner w tej klasie cenowej przeciez takie produkty robi Marantz i teraz wyszlo takze nowe Onkyo model 608. Zdecydowanie godny polecenie. Jesli potrafisz zrezygnowac z usb wybierz jego jesli to jest koniecznosc bierz 1065

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem onkyo to jeden wielki syf, ostatni dobry wręcz rewelacyjny ampli to 905 ale to już historia. Czepiacie się amplitunerów AV że coraz gorzej grają w stereo ale trzeba jasno powiedzieć że to nie jest stereo jak ma coś grać dobrze w stereo to można zakupić wzmak. Ampli AV ewolują w dekodery HD i pierdoły video ale przeciez od tego wkońcu są ! to amplituner audio video a nie stereo ! najlepszym rowiązaniem jest iść posłuchać a nie doradzać kiedy nie wiemy nawet jakie chłopak ma kolumny. A jak ma np Dali Concept 6 to taka Yamaha będzie tragedia a Denon git a jak ma Wafle to odwrotnie ! Napisz jakie masz kolumny to może coś więcej się doradzi !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pieniądze nie grają !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amplituner jest to urządzenie wielofunkcyjne,i jest stworzony do kina domowego,ma być nie zawodny prosty w obsłudze,ale jak wiadomo wszyscy oczekujemy od niego aby grał tez dobrze zwykłe stereo,dlatego podstawa jest pre-out,dobry i solidny pilot a te Denonki ani nie maja pre-out ani dobrych pilotów,dobre to były starsze maszyny a nie te nowe złomy prosze sie zastanowic czego tak naprawde potrzebujemy.Amplitunerów miałem kilkadziesiąt z tego z 15 Yamah i moge strierdzic ze te nowsze sa co prawda wyposarzone w rózne bajery mp3,usb wi-fi ale po co napewno nie po to aby dobrze grały

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boras1, 10 Lip 2010, 16:20

 

Nie interesuje mnie konkurencja i ich wzajemne podchody. To nie mój problem.

Interesuje mnie dźwięk. Skoro w amplitunerach jest opcja dźwięku stereo to powinien takim być.

A coraz mniej nim jest.

 

A jeśli swoje opinie opiera się na gwiazdkach i nagrodach to nie mamy o czym rozmawiać.

 

 

Amplitunerów osłuchałem się i twierdzę, że jeszcze 10 lat temu były to bardzo dobre urządzenia AV jak i stereo. Obecnie jest to bumbox z opcją odsłuchu czegokolwiek w sposób bylejak.

 

I aby mieć opinię o sprzęcie powinno zawsze posłuchać się oczko wyżej, bo bez tego wszystko będzie super i całkiem dobre. Az do czasu........

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem styczność z kilkoma yamahami do kina, teraz mam właśnie tą rxv1400 (hmm ma jeszcze bajer w postaci znaczka THX ;) ) czyli trochę wcześniejsza wersja tej nad która myślisz, gra przyzwoicie w stereo jak się wyłączy wszystkie zbędne wodotryski, chyba że sięgnę pamięcią do czasów jak zamiast niej stał rotel ra-02 to nie ma co porównywać mimo że to nie jest wzmacniacz wysokich lotów, liczę tylko na poprawę poprzez dodanie końcówki mocy i to jest jedyna chyba i słuszna droga jeśli się chce słuchać w przyzwoity sposób 2.0 nie rezygnując z funkcji kina jak i potrzeby budowy 2 osobnych systemów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie z przedmówcami,te dzisiejsze amplitunery naszpikowane bajerami to kupa złomu,chodz stali w nich jak na lekarstwo poprostu plastykowe buble w nowoczesnych obudowach,są oczywiscie wyjatki bo w modelach wyzszych i drozszych da sie jeszcze słuchac muzyki.Ale i tak lepiej kupic amplituner starszy niz te najnowsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjacielu model 608 to nie szit. zdecydowanie poprawil iwszystko i zgadzam sie z przedmowcami ze amplituner nigdy nie zagra jak stereo. Ale chwila czy gra zle? Gra na tyle na ile powinien to amplituner do kina. Nikt przy nim nie ebdzie siedzial na sofie i sluchal SACD z zamknietymi oczami, no nie oszukujmy sie!! Dobrze dobrane glosniki i gra calkiem fajnie w stereo. Zwlaszcza ze wzgledu na was patrzac Panowie kazdy z was ma w domu wzmacniacz...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie ze tak ,ale naprawde takie pytania sa juz bardzo meczace,czy lepszy Denon,czy Yamaha,moze Onkyo,czy Marantz.Prawda jest taka ze czym nowsze amplitunery tym gorszy dzwiek,brak basu,ostra góra itd ,kiedys bardziej przykładano sie do budowy tych urzadzen.Teraz idzie się na masówke.Kazdy doswiadczony forumowicz ma wzmacniacz bo wie ze amplituner nawet stosunkowo drogi nie zagra tak jak bysmy chcieli i jak moze zagrac wzmacniacz z dobrze dobranymi kolumnami.Sa amplitunery dosc dobre i raczej bardzo przecietne.Dlatego uważam że dosc dobre to napewno Yamahy,Marantz,Arcam,Denon i Onkyo bardzo duzo stracili na jakosciNie mam nic przeciwko tym zacnym firmom ,ale ostatnie dobre amplitunery Onkyo to 905,i 805 patrze tu głownie na cene za ile były sprzedawane.Modele najniozsze to naprawde lipa podobnie jak Denony.Gra to jak mini wieże Jak komus to odpowiada i ma na tyle srodków to jego sprawa,ale te pytania który zagta lepiej w stereo nie maja sensu .Odpowiedz jest tylko jedna żaden.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do załozyciela wątku.Jak chcesz miec w miare dobry ,niezawodny amplituner to kup ta Yamahe,lub Marantz SR-6003,Onkyo 805,Wszystkie w podobnej cenie kazdy ma pre-out i na poczatek moga grac nawet przyzwojcie stereo ,oczywiscie bez fajerwerków.Druga opcja to starszy ożywany amplituner bez dekoderów HD za to flagowy kiedys model który moze zadziwic nie jednego,do tego Blu-rey z dekoderami na pokładzie ,ale tu min Philips-9500

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie polecę coś co kiedys miało i bardzo żałowałem gdy sprzedałem

 

Yamaha RX-V 795a

 

Po nim każdy amplituner był już kompletnie nie do przyjęcia. W stereo sprawdzał się niespodziewanie dobrze, a z podłączoną końcówką mocy Rotela to była już poezja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę zboczę z tematu ale jak się spisywała yamaha z końcówką rotela (kiedyś miałem wzmacniacz rotela i cd yamahy i było bardzo fajne połączenie) i jaka to była bo tak się przymierzam do takiego zabiegu u siebie, jak w stereo i kinie, bo to chyba najlepsze rozwiązanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Była to końcówka mocy Rotel RB-03 i amplituner Yamahy (RX-V795a) jak na zdjęciu. Zanim podłączyłem Rotela wydawało mi się, że jest fajnie, ale dopiero z rotelem oczy mi się wybałuszyły. Pojawił się mocny i dobrze kontrolowany bas, pojawiła się dynamika i ogólnie dźwięk zdecydowanie się polepszył.

 

Grało to z Avance Omega 503 oraz z Paradigmami Monitor 3.4

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiem o czym mówisz no pamiętam jak mój zestaw grał jak miałem rotela ra-02 a jak gra teraz na tym ampli yamahy rxv1400 dlatego właśnie rozważam dodanie rotela na przednie , a może się pokuszę kiedyś o końcówkę 5 - 6 kanałową.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tamten starszy ampli ( 795a) miał dość dobry przedwzmacniacz, dlatego dźwięk z dodatkową końcówką mocy był fajny. Współczesne amplitunery yamahy jakby sobie mniej z tymi dodatkami radzą. Takie są moje odczucia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wie ktoś może jak z Harman Kardon np z podobnego przedziału cenowego AVR 255 lub nowszy AVR 260 radzą sobie w stereo ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pieniądze nie grają !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

tutaj jest test Yamahy 1065

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

onkyo 608 bo też padła jej propozycja

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

oraz marantza 6004

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba przyjąć że yamaha 1065 i denon 1911 są w podobnej klasie cenowej i mocno odstają w dół od marantza 6004.

 

jest też i test onkyo 608

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

i 806

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

nie powiedziałbym aby ten onkyo był taki "shit" bo jak by nie bylo jest lepszy od yamahy 1065 a nawet w konfrontacji z 806 radzi sobie.

 

Wg mnie certyfikat THX tez do czegoś zobowiązuje a w Denonie ani w Yamaha tego nie uswiadczysz.

 

Osobiście czekam na odbiór swojej Onkyo 608

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.