Skocz do zawartości
IGNORED

Nie lada problem z wyborem płyty głównej


krakers09

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jestem na etapie składania komputera mającego być źródłem muzyki jak i odtwarzaczem filmów. Jako, że chodzi o filmy w HD przy jednoczesnej ciszy wybór padł oczywiście na platformę ION. I tutaj się pojawia pewien problem. Miałem już upatrzoną płytę(Asus AT3N7A-I), która posiadała wszystkie wyjścia, których mi potrzeba. Niestety została jakoś niedawno wycofana ze sprzedaży i dostanie jej jest bardzo trudne. Jej następnik(Asus AT3IONT-I) w zasadzie różni się niewiele, ale niestety został pozbawiony wyjścia coaxial S/PDIF na rzecz optycznego, który z tego co czytałem znacznie ustępuje temu pierwszemu.

I teraz pytanie:

-dokładać ponad 200zł na wersję Deluxe z coaxialem? - Czy w ogóle ten coaxial jest coś warty na takich płytach?

-szukać karty dźwiękowej z coaxialem? - Tutaj jest problem bo kart na PCI-E jest bardzo mały wybór.

-Inne pomysły?

 

P.S Sygnał będzie puszczany do DAC-a. USB odpada bo będę chciał przetestować różne, a nie każdy ma USB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kup uzywanego mac mini na c2d ma wyjscie optyczne i pilota i po problemie do tysiaka bedziesz mial fajnego kompa do audio,

za ile zlozysz na ionie sensownie? 500pln?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Focal + Naim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też o tym myślałem, ale:

-z C2D nie tak łatwo dostać, a szczególnie pierwsze modele na intelu.

-do filmów HD się to nie nada.

-Cena miniaki na C2D chodzą od 1000zł w górę. ION będę miał za połowę ceny.

-Brak HDMI

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja swojego kupilem na jesieni za 1100 c2d 2,0 ram 2giga dolozylem do 4 dysk wlozylem zamiast 120 500 i smiga jak wsciekly, dvi przelotka na hdmi nie jest problemem a filmy hd na nim chodza bez problemu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Focal + Naim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozglądam się ciągle na allegro więc biorę też taką możliwość pod uwagę. Póki co skłaniam się na dołożenie na wersję Deluxe tej płyty bo poza Coaxialem posiada pilota plus WiFi. Tym bardziej, że dysk mam bo właśnie wyjąłem z laptopa. Obudowę w sumie też mam. Natomiast w dalszym ciągu jestem otwarty na

propozycje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piotr1989, 10 Lip 2010, 11:46

 

>A o jakim typie obudowy myślisz i do jakiej ceny? Przed wyborem płyty głównej zastanowiłbym się nad

>obudową.

 

Obudowę w zasadzie mam. Będzie to obudowa na mITX

 

piotr_37, 10 Lip 2010, 12:22

 

>Jeżeli na płycie jest tylko TOSLINK to jest też i S/PDIF z tym iż trzeba go pobrać z wejścia

>toslinka.

 

Ok, ale z tego co wiem toslink jest gorszy od coaxiala. To, że jest to S/PDIF to ja wiem(tzn wydaje mi się, że nie jestem w błędzie:P)

 

 

Co jest dla mnie najważniejsze to odpowiedź czy taki coaxial na takiej płycie głównej jest cokolwiek wart i czy warto się na niego tak upierać. Jeżeli nie to kupowanie Asusa Xonar(bo innej na PCI-E nie udało mi się znaleźć) stawia opłacalność takiego zakupu względem wspomnianengo wcześniej mini pod dużym znakiem zapytania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swoim HTPC mam tanią płytę z wyjściem S/PDIF na pinach motherboard ,kiedyś z ciekawości podłączyłem pod oscyloskop aby sprawdzić jakość sygnału, no cóż nie jest to wzór przebiegu prostokątnego :( .W układzie gdy PC jest transportem optyk może być nawet lepszy, w DAC zastosować tylko dobry generator i powinno być b.dobrze lub przynajmniej dobrze ;).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z konwertera USB->S/PDIF (coaxial, toslink do wyboru) i dopiero podłączenie do DAC. Przy wykorzystaniu konwertera uzyskałem znacznie lepszy dźwięk niż bezpośrednio podłączając Xonara do DAC, nie mówiąc już o wyjściu S/PDIF z płyty głównej. Konwerter to niewielki wydatek, rzędu 100-200 zł, a efekty daje pozytywne. Sam używam Teralink X2 i jestem bardzo zadowolony. Zwykły Teralink X też pewnie się sprawdzi, albo PopPulse lub Musiland 02 czy 01, a bardzo dobre opinie ma też Hiface. A priorytetem powinno być to, żeby komp do słuchania muzy nie hałasował za bardzo :) Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buduj zestaw z głową. Ona na zawsze zostanie w Twoim systemie! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam złożony komp na tej płycie Asusa. Wolałem jak grał z DACem po optyku, nie po coaxialu. Ale lepiej było jeszcze po optyku z Audiotraka. Niektórzy powiadają, że integry Realteka są lepsze od VIA, która jest na tej płycie. Ostatnio nabyłem Teralinka X-2 i jest jeszcze lepiej. Nie ma się więc co ekscytować wyjściami na Mobo, bo i tak pewnie skończy się na jakimś PC Linku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, i jeśli ma być do słuchania muzyki, trzeba nastawić się na wymianą wiatraka. Ja wymieniłem na NoiseBlockera. I tak jest słyszalny, bo się kręci z prędkością 4500 obr./min. Chcę jeszcze wykorzystać regulator obrotów, żeby trochę go przykręcić. Ale nie wiem co wówczas z temperaturą. Nowe itx Asusa mają jakieś innowacyjne chłodzenie pasywne. Nie wiem na ile skuteczne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I kupić ją jeszcze można:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krakers09, 9 Lip 2010, 22:51

 

>jest bardzo trudne. Jej następnik(Asus AT3IONT-I) w zasadzie różni się niewiele, ale niestety został

>pozbawiony wyjścia coaxial S/PDIF na rzecz optycznego,

 

I bardzo dobrze że tak się stało bo optyk separuje masę PC od sprzętu audio (nie przenoszą się szumy/śmieci od PC). Osobiście dużo bardziej wolę optyka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xentrix, 11 Lip 2010, 21:47

 

>Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z konwertera USB->S/PDIF (coaxial, toslink do

>wyboru) i dopiero podłączenie do DAC.

 

Lepiej podłączyć bezpośrednio optykiem ... a jak masz słaby SNR spowodowany ew. jitterem to kup DAC z retaktowanymi wejściami (własnym zegarem, dający niezależność od taktowania źródła).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4fury4, 11 Lip 2010, 23:51

 

>I kupić ją jeszcze można:

>

>

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Widziałem, ale ktoś chyba szuka frajera. Wole już dołożyć te kilkadziesiąt zł na

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Gdzie mam od razu WiFi i pilota. Chyba na tą płytę się właśnie zdecyduję. Będę mógł porównać optyka z coaxialem i wybrać co jest lepsze według mnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalecałbym naprawdę skorzystanie z konwertera. Optyk rzeczywiście separuje elektrycznie komputer od DAC, ale - po pierwsze dochodzi do konwersji sygnału elektrycznego na optyczny i potem z optycznego na elektryczny, a po drugie nawet przeciętny DAC też ma zabezpieczenia i separuje sygnał otrzymywany coaxialem. A DAC-ów z asynchronicznym zegarem (ale na jakich wejściach? Bo na USB to sporo kosztuje) nie ma tak wiele. Nie bez powodu sugeruję użycie konwertera - robiłem odsłuchy porównawcze i przynajmniej w mojej konfiguracji sprawdziło się to najlepiej. Oczywiście dużo zależy od samego konwertera, DAC, kabli, zasilania, ustawień w Foobarze i Asio (albo sterowników konwertera) no i jakości plików. Z tego co widzę, to krakers09 słucha muzy w podobnych do moich klimatach i ma Paradigmy, zapewne grające dość dynamicznie - użycie Teralink X lub X2 dałoby, jak sądzę pozytywne efekty, brzmienie stałoby się bardziej wypełnione, mięsiste. A obawiam się, że przy bezpośrednim podłączeniu optykiem mocno byłoby słychać, że muzyka jest odtwarzana z komputera - tak było u mnie (brzmienie, owszem - szczegółowe, ale też sterylne i bez przekazania emocji).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buduj zestaw z głową. Ona na zawsze zostanie w Twoim systemie! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xentrix, 12 Lip 2010, 09:32

 

>na elektryczny, a po drugie nawet przeciętny DAC też ma zabezpieczenia i separuje sygnał otrzymywany

>coaxialem.

 

KRK ERGO (~2,2 tys.) , TC-BMC2 (~1,2 tys.) , E-MU 0404 USB (~800) nie separują ... i szczerze wątpię by był jakiś DAC z separacją coax.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam niedawno się zastanawiałem nad HTPC i doszedłem do takiego zestawu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Płyta główna co prawda nie ma Coaxiala ale ma optyka. I co ważne 802.11n - gdy się postawi dysk sieciowy filmy w HD można oglądać bezprzewodowo bez przycinek. Do tego mamy jeszcze PCI-E 16x.

 

Kompik miałby być również do neta i normalnego korzystania (bezprzewodowa klawiaturka, mysz)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzę Kyle podał jedynie DAC służące do profesjonalnej obróbki dźwięku, sprzęt studyjny - z dobrymi parametrami, być może tam nie ma separacji. Ja nie jestem specjalistą od elektroniki, ale czytałem, że praktycznie każdy DAC separuje (czyli nie zbiera "śmieci" z kompa) sygnał na wejściu coaxialnym (wystarczy kondensator o ile mnie pamięć nie myli).

A cały mój wywód z konwerterem służy tylko i wyłącznie temu, że można sygnał pobrać z USB, a wtedy nie ma potrzeby kupowania płyty głównej z wyjściami S/PDIF, można wybrać inny (tańszy nieco) model. :)

Pozdrawiam serdecznie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buduj zestaw z głową. Ona na zawsze zostanie w Twoim systemie! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze pamiętam pętlę mas miałem nie tylko na coax ale też USB i firewire - tylko optyk separuje. Mówisz że są jakieś zabezpieczenia - ja się nie spotkałem. Nawet w ampli kina było uziemienie poprzez coax (czyli brak jakiejś separacji). Po prostu masa urządzenia jest połączona z ekranem coax, w USB analogicznie, tak samo jak w Firewire.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MystiQ, 12 Lip 2010, 10:33

Też zastanawiam się nad płytą ZOTAC'a, ale martwią mnie ceny procesorów pod LGA1155 (co do samej H55ITX-A-E to wg manuala dostępne jest wyjście SPDIF bezpośrednio na samej płycie).

Znalazłem ciekawą alternatywę opartą na tańszym procku AMD: ASUS M4A88T-I Deluxe

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Cena nieznana bo produkt nie jest jeszcze dostępny na rynku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a gdzie dysk ram i najdroższa obudowa wyjdzie 1500 pewnie

ja przerabiałem taki temat i wyszedłem z założenia że wolę kupić malutkiego mac mini na c2d który filmy HD pociągnie niż kombinować i składać niby małe niby tanie pc

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Focal + Naim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak dla mnie Mac Mini ma niedostatek złącz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Nowy Mac Mini kosztuje w okolicach 3000zł... Jest taki jeden na alledrogo za 999zł, ale to i tak poprzedni model i używany. Ceny Maców są horrendalnie wysokie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mac mini ma wyjście optyczne i pilota , do tego klawiatura może być bt i mysz też,

ja mówię o używanym sam kupiłem na jesieni za 1100 na c2d 2.0 z 2GB ram wymieniłem hdd z 120 na 500 i osx śmiga aż miło , filmy HD nie są problemem , muzyka fotki z pilota fajnie działa,

sygnał DVi po przelotce na HDMI też śmiga, generalnie nie widzę minusów :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Focal + Naim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mikson, 12 Lip 2010, 15:37

 

>a gdzie dysk ram i najdroższa obudowa wyjdzie 1500 pewnie

>ja przerabiałem taki temat i wyszedłem z założenia że wolę kupić malutkiego mac mini na c2d który

>filmy HD pociągnie niż kombinować i składać niby małe niby tanie pc

 

Jak już mówiłem obudowę mam. Dysk też bo w laptopie na SSD wymieniłem. Pozostaje płyta i pamięć, których cenie daleko do miniaka. Poza tym mam co prawda małe doświadczenie z OS X i w moim przypadku ten system zupełnie się nie sprawdzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

osx sie lepiej sprawdzi w multimedialnych zastosowaniach filmy/audio niż winda :)

a jak zsumujesz caly koszt swojego kompa to wyjdzie prawdopodobnie tysiak

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Focal + Naim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 27

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.