Skocz do zawartości
IGNORED

Uniamp by Irek czemu go tu niema.?


smerfetek13

Rekomendowane odpowiedzi

Krzyśku:

Fajnie, że wykonałeś konkretną pracę. Mimo, że zgadzam się z Irkiem i Raven`em co do modeli wykazałeś pewną prawidłowość. I do tego modelowanie jest dobre.

Ja dodam, że modelowanie oprócz jakości (dokładności opisu) modelu to również algorytmy, a za tymi stoją ludzie wraz z ich ułomnościami albo zwyczajnie ograniczeniami zewnętrznymi.

Irek zwrócił uwagę na Krell`a. Tak, uderzająca jest prostota układowa ich rozwiązań. Ale kto widział wykonanie bebechów ten wie, że to musi grać ;).

Rozwiązań prostych (oczywiście o określonej jakości) nie ma co się wstydzić.

 

W koncepcji przedstawionej przez Raven`a miałbym pytania o zbalansowany stopień wejściowy (czemu zdecydował się na wzmacniacz pomiarowy (instrumentalny) „dyskretny” a nie gotową kostkę)? Jakie są przesłanki (również jakościowe) co do stopnia wstępnego (U3) z lustrami prądowymi w zasilaniu.

Jest to ciekawa koncepcja, niepodejmowana ze względu na strach przed stabilnością całości. Proszę zwrócić uwagę na pętle sprzężeń.

Chętnie poczytał bym Twoich komentarzy Raven. Oczywiście prostym językiem z powoływaniem się na poszczególne moduły.

 

Z jednej strony ogólne zasady inżynierskie w końcówkach mocy (Irek), z drugiej daleko idące modyfikacje mające na celu poprawą parametrów (jakich, dlaczego,. . .) (Raven).

Pozostali Koledzy chętnie coś dołożą od siebie.

Sądzę, że wątki powinny być odrębne, pozbawione jakichkolwiek wtrętów ambicjonalnych. Sam chętnie pouczestniczę i pouczę się czegoś.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Irek

Układy korekcji mają tylko jedną wadę wymagają strojenia. Stopień w HECY już nie wymaga precyzyjnych rezystorów a pozycją potka też już nie trzeba się tak przejmować.

 

Układy pseudo class A faktycznie rozwiązują problem tylko statycznych zniekształceń skrośnych natomiast w warunkach dynamicznych bias nie nadąża za sygnałem (no może jest wyjątek Yamaha HCA). Krell fajnie to rozwiązał jak jest większy sygnał na we. to bias jest skokowo zwiększany na pewien czas (chyba 60s tam było). Problem pojawia się jednak jak wzmacniacz pracuje z mocami bliskimi znamionowej wtedy bias jest ustawiany jak by wzmacniacz pracował w klasie A i tak zostaje :)

 

>Taka sama topologie znajdziemy takze w haj-endowych konstrukcja Krell-a.

Ten prosty układ Krell stosował tylko w kilku pierwszych modelach w latach 80 obecnie wystarczy spojrzeć na rozbierane zdjęcia. Dziesiątki tranzystorów a wszytko tylko po to żeby pozbyć się globalnego nfb.

 

Wywiad z D’Agostino w audio:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Przy okazji pytanie dla osób które twierdzą że 40W wystarczy:

Dlaczego Krell robi wzmacniacze o mocach setek W czy nawet pojedynczych KW ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KrzysiekA, 19 Lip 2010, 11:34

 

>A propos składania. Kiedy można będzie ściągnąć gotowy projekt?

Do końca wakacji postaram się wyrobić. Projektuję teraz 1KW-1.5KW przetwornice do zastosowań audio chciałbym oddać płytki wzmacniacza i przetwornicy razem do warsztatu a z płytką do przetworki jeszcze walczę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co najwyżej jedno popołudnie :) Na schemacie nie ma układów pomocniczych: stabilizatora dla stopnia napięciowego, układu auto on/off :)

 

Stopień napięciowy to można nawet bez sprzężenia zrobić :)

HECE można odpalić be sprzężenia wystarczy wywalić całą kompensację i dać rezystor zbijający wzmocnienie stopnia napięciowego. (ze środka LED-ów do masy) Zniekształcenia są i tak na akceptowalnym poziomie rzędu 0.05-0.01%.

 

W tym układzie może Ci się nawet udać rozciągnąć wzmocnienie pętli na cale pasmo audio FET-y są bardzo szybkie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To było na

>KrzysiekA

19 Lip 2010, 11:28

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Grzegorz7

19 Lip 2010, 12:42

 

Taka topologia to CFA (prądowe sprzężenie zwrotne) Przemawia za nią brak zjawiska ograniczania SR.

 

Zastosowałem dyskretny bo WO miałem już z próbek a scalaka musiał bym kupić :)

Zastanawiałem się nad INA217, ale w rozwiązaniu dyskretnym mogłem dać na wtórniki wzmacniacze z we. FET i zwiększyć impedancję we. a tym samym CMMR.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie znalazłem ciekawą stronę na temat pspice.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Facet napisał książkę o tym programie.

Symulował Hexfeta Giesbert'a na pspice.

 

O to co napisał na temat wyników.

Ein Abschnitt meines Buches beschreibt die Simulationen zur Ermittlung von Leistungsbandbreite, Anstiegsgeschwindigkeit, Signal-Rauschverhältnis und harmonische Verzerrungen. Die Übereinstimmung der gemessenen mit den simulierten Werten ist beeindruckend:

 

gemessen (pomierzone) simuliert (symulowane)

Leistungsbandbreite

bei 35W/8Ohm 1,5Hz bis 125 kHz 1,5Hz bis 127kHz

Anstiegsgeschwindigkeit 20V/us 20V/us

Signal/Rauschverhältnis

(bei 1W/8Ohm) >99dB 106dB

harmonische Verzerrungen

(60W/1kHz/8Ohm) 0,003% 0,0027%

 

 

Tłumaczę:

Jeden rozdział mojej książki opisuje symulacje do określenia pasma mocy, szybkości narastania, poziomu szumu, i zniekształceń harmonicznych. Zgodność wartości pomierzonych i symulowanych jest godna podziwu.

 

Mam nadzieję że mi kolumn w tej tabelce nie poprzesuwa.

 

Nie żebym chciał kogoś przegadać. Po prostu chodzi o to że jeżeli mamy do dyspozycji jakieś narzędzie to dlaczego z niego nie korzystać. Trzeba tylko wiedzieć jak.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Irku, czy mozesz napisac czym roznily sie kolejne wersje PCB pod Uniampa 150?

 

W V2 poprawilem symetrie kanalow. V1 ma dosc dluga sciezke zasilania laczaca zasilacz z preampem i przy preampie jest brane napiecie odniesienia dla zrodla pradowego. Do tego napiecia odniesienia dodaje sie spadek napiecia na tej sciezce pod obciazeniemna powoduje to powstanie pewnego sprzezenia zwrotnego i pogorszenie parametrow jednego kanalu. Na razie na ucho nikt tego nie uslyszal a Ci co probowali zgadnac ktory kanal jest gorszy to nie zgadli choc mieli az 50% szans :) W praktyce zrodla pradowe przesunalem na lewa strone i sa zasilane z tego samego punktu co poprawilo symetrie kanalow choc pogorszylo symetrie rozlozenia elementow na plytce ktora sie sugerowalem w pierwszej wersji plytki. Niestety zbyt wiele osob tylko oczami konsumuje plytki i nie obchodzi ich uklad elektroniczny byle plytka byla ladna a na niej ladne elementy. Chcialem im dogodzic i to bylo bledem.

 

Dodane zostaly kondensatory zwalniajace zabezpieczenie bo reagowalo szybciej na wysokie czestotliwosci czy silne przesterowania. Nie bylo tu zadnych zgloszen o nieprawidlowym dzialaniu weic chucham na zimne.

 

Dodalem tez dwa kondensatory 100nF w zasilaniu w kluczowych miejscach ukladu, kompensuja one indukcyjnosc sciezek. Zalecam dolutowanie do V1 chociaz jednego, sa opisy gdzie.

 

Reszta poprawek to drobiazgi, jak punkty pomiarowe do pomiaru pradu spoczynkowego itp.

 

Obecnie bede dokladniej badal rozklad pradow plynacych po masie i bede poprawial rozklad mas zeby polepszyc wlasciwosci szumowe. A to dzieki nowo skonstruowanemu niskoszumnemu mikrowoltomierzowi ktorym moge mierzyc pojedyncze mikrowolty szymow. Nabylem tez sprzet pomiarowy do pomiaru THD ze znieksztalceniami wlasnymi <0,001% I tak jak kolega wyzej napisal ze woli modelowac sobie wzmacniacz w symulatorze to ja to robie w rzeczywistosci bo zaden wzmacniacz w symulatorze nie gra. Oczywiscie ze to trwa dlatego moje uklady powstaja latami a pokazuje tylko efekt koncowy. Jestem za stary zeby pokazywac wynalazki ktore tylko udalo mi sie uruchomic, mam ich cale pudlo i nigdy nie ujza swiatla dziennego. Zanim powstal uniamp w topologii symetrycznej, powstal on w topologii niesymetrycznej ale nie bylem z niego zadowolony. Uniampow prototypow powstalo chyba z 10, leza i sie kurza, sa to prototypy na przeroznych tranzystorach mocy jak i wejsciowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

irek2, 20 Lip 2010, 17:45

 

>I tak jak kolega wyzej napisal ze woli modelowac sobie wzmacniacz

>w symulatorze to ja to robie w rzeczywistosci bo zaden wzmacniacz w symulatorze nie gra. Oczywiscie

>ze to trwa dlatego moje uklady powstaja latami a pokazuje tylko efekt koncowy. Jestem za stary zeby

>pokazywac wynalazki ktore tylko udalo mi sie uruchomic, mam ich cale pudlo i nigdy nie ujza swiatla

>dziennego. Zanim powstal uniamp w topologii symetrycznej, powstal on w topologii niesymetrycznej ale

>nie bylem z niego zadowolony. Uniampow prototypow powstalo chyba z 10, leza i sie kurza, sa to

>prototypy na przeroznych tranzystorach mocy jak i wejsciowych.

 

Irku mam nadzieję że przeczytałeś mój post powyżej.

Jedyny komentarz jaki mi się nasuwa to że można rowy kopać szpadlem a można do tego użyć koparki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>poziomu szumu, i zniekształceń harmonicznych. Zgodność wartości pomierzonych i symulowanych jest

>godna podziwu.

 

Sprobuj zasymulowac stabilnosc termiczna jakiegokolwiek wzmacniacza. Nie wspominajac juz o rozrzutach parametrow tranzystorow. Oczywiscie ze sie da tylko musisz miec symulator NASA.

 

No i z kondensatorem 1nF na wejsciu wzmacniacza po podlaczeniu potka volume o wartosci 100k pasmo spadnie ponizej 20khz!!!!

 

Ja to nazywam teoretycznym konstruowaniem. Zaden inzynier po skonczeniu szkoly nie jest w stanie skonstruowac wzmacniacza. A co smieszne to wlasciciele/zalozyciele firm zajmujacych sie technika audio bardzo czesto nie sa ludzmi z wyksztalceniem technicznym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co przeczytałem powyżej wnioskuję nie znasz pspice. Wiesz co to jest analiza Monte Carlo?

Ładnie to tak wypowiadać się na tematy o których nie ma się zielonego pojęcia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie od symulatora warto zaczac ale z czasem nabiera sie na tyle doswiadczenia ze przestaje byc potrzebny. Ja symuluje tylko dzielniki napiec bo nie chce misie tego liczyc kalkulatorem i filtry na opampach bo te symulacje jest zgodne z prawda.

 

Wszelkie proby zaawansowanych sumulacji skomplikowanych obciazen wzmacniacza, termicznych, pradowych-przeciazeniowych czy na przebiegach prostokatnych konczyly sie zatkaniem symulatora. Gdy pojawia sie oscylacja symulator automatycznie zmniejsza krok czasowy i albo symulacja trwa bardzo dlugo zebym zdazyl uklad zlozyc albo wyskakuje error.

 

Na pewno lepszy symulator wiecej moze tylko jak sprawdzic ktory jest w danej symulacji wiarygodny.

 

W sumulatorze nie uwzglednia sie rezystancji, pojemnosci czy indukcyjnosci sciezek. Symulator tez zaklada idealne napiecie zasilania. W praktyce jakby chciec wprowadzic w symulatorze wszystkie pasozytnicze rezystancje, indukcyjnosc, pojemnosci to schemat bylby tak skomplikowany ze nawet ja sobie tego nie wyobrazam.

 

A co THD to zasada jest prosta wieksza glebokosc sprzerzenia zwrotnego rowna sie mniejsze THD. Bierzesz koncowke z diody 442 zmneijszasz jej wzmocneinie dwu krotnie czyli do poziomu obecnych standardow i nagle masz haj-enda bo THD spadly dwu krotnie, szumy zmalaly dwu krotnie a pasmo poszezylo sie dwukrotnie. Cuda!

 

Potem nastala era technicsa z mega glebokim sprzezeniem zwrotnym i niemierzalnymi THD. Czemu teraz stosuje sie plytkie sprzezenie z duzymi THD?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak robia. Dostaje wiele maili w ktorych ktos cos narysowal w symulatorze i pyta czy bedzie dzialac. Czasami szkoda mi trudu jaki wlozyli ale czesto odpisuje ze niestety w praktyce dany uklad nie bedzie dzialal. Nie jest to wina symulatora tylko sposobu jego obslugi. Zasymulowanie wielu zjawisk ktore dzieja sie w rzeczywistosci jest mozliwe ale cholernie trudne.

 

Pierwsze 10 prototypow poddaje pomiarom statystycznym, tego zaden symulator za mnie nie zrobi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

irek2, 20 Lip 2010, 18:30

 

>Pierwsze 10 prototypow poddaje pomiarom statystycznym, tego zaden symulator za mnie nie zrobi.

:-)

Skoro dziesięć pierwszych to ile ty tych prototypów w sumie robisz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minimalne sensowne zamowienie plytek prototypowych to wlasnie ok 10szt. W zasadzie jest to liczone na dm2 i min wychodzi 10dm2 wiec jak wyjdzie mala plytka to mam 20sztuk.

 

Nie zawsze potrzebne sa pomiary statystyczne. To zalezy od ukladu. Koncowki mocy w ukladzie niesymetrycznym wymagaja dobrania elementow aby uzyskac jak najmniejsze napiecie stale na wyjsciu. To wymaga pomiarow statystycznych zeby okreslic rozrzut tranzystorow i dobrac tak DC na wyjsciu zeby zawieralo sie w przedziale wokol zera np +-50mV a nie +100-200mV. W ukladzie niesymetrycznym wazny jest wspolczynnik termiczny tego napiecia po wlaczeniu napiecie stale moze byc duze wazne zeby po ustabilizowaniu sie bylo akceptowalne (+-100mV). Wystarczy zlapac w palce tranzystor wzmacnaicza napieciowego zeby zaobserwowac zmiane napeicia DC na wyjsciu, dodatkowo dla ukladu bootstrap jest ono zmienne w funkcji napiecia zasilania co pociaga za soba zmiane pradu spoczynkowego. Z tych powodow zajalem sie ukledem symetrycznym w ktorym wszelkie termiczne zniany sa kompensowane.

 

Jak chcesz pobawic sie symulatorami i THD to zasymuluj sobie jakies uklady z fetami. Kazdy fet w symulatorze jest taki sam wiec wyjdzie idealny wtornik fetowy. Wystarczy popatrzec na forum jak ludzie sie mecza z ich parowaniem. Ciekawe jest to ze paruja je tylko w pary czyli bez pomiaru rzeczywistego pradu a to nie jest bez znaczenia dla parametrow. Zasymuluj sobie wtornik fetowy na bf245 A, B i C i zobacz czym sie roznia.

 

Kupilem wlasnie karte muzyczna na USB do laptopa, ma wejscie mikrofonowe mono o minimalnej czulosci 70mV przy ktorej mamy 0,004% THD i to tylko 2 harmonicznej! Trawa szumowa ponziej 110dB tylko na niskich tonach -85dB. Karta miesci sie w obudowie wtyku usb ma scalak zalany kropla zywicy i kosztowala 3,99 plus wysylka 2zl. Normalnie rekord swiata.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potem nastala era technicsa z mega glebokim sprzezeniem zwrotnym i niemierzalnymi THD. Czemu teraz stosuje sie plytkie sprzezenie z duzymi THD?

Specjaliści twierdzą, że głębokie s.z. ma negatywny wpływ na pracę wzmacniacza (tzw.stany przejściowe,

zniekształcenia TIM)a podobno THD poniżej 0,3 % nie są już słyszalne, więc ....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sh, 20 Lip 2010, 22:54

 

>Potem nastala era technicsa z mega glebokim sprzezeniem zwrotnym i niemierzalnymi THD. Czemu teraz

>stosuje sie plytkie sprzezenie z duzymi THD?

>Specjaliści twierdzą, że głębokie s.z. ma negatywny wpływ na pracę wzmacniacza (tzw.stany

>przejściowe,

>zniekształcenia TIM)a podobno THD poniżej 0,3 % nie są już słyszalne, więc ....

Właśnie specjaliści twierdzą całkiem coś innego. Przeczytaj moje wcześniejsze posty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Irek

W dobrym układzie nie trzeba nic parować. Chyba musieli by mi płacić i to nieźle żebym parował tranzystory do wzmacniacza.

Do regulacji DC na wy. można dać potka albo zatrudnić WO niech się pomęczy :) Większy koszt ale i tak niższy niż parowanie.

 

Im bardziej skomplikowany układ tym więcej zmiennych i symulator wtedy pomaga. Oczywiście nigdy nie odwali za nas całej brudnej roboty niestety większość osób zaczynających elektronikę tak myśli a powinni zacząć od karki papieru i praktyki. Symulator to narzędzie którego trzeba używać z głową.

Symulacje stabilności termicznej można zrobić. Można też wziąć kartkę i po prostu policzyć samemu :)

 

Dobry symulator to MicroCap 9.

 

>Czemu teraz stosuje sie plytkie sprzezenie z duzymi THD?

Bo wtedy brzmi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sh, 20 Lip 2010, 22:54

 

> podobno THD poniżej 0,3 % nie są już słyszalne, więc ....

 

No nie zupełnie tak jest. Wcześniej wkleiłem wykres słyszalności trzeciej harmonicznej poniżej wklejam dla drugiej. Wykresy powstały z krzywych maskowania które używane są do kompresji mp3. Założono że poszczególne harmoniczne zostają zagłuszone przez sygnał podstawowy. Poziom przedstawiony jest dla poszczególnych natężeń dźwięku w dB i pokazuje słyszalność harmonicznych w funkcji częstotliwości. Jak widać największa czułość słuchu jest w środku pasma i tam dla drugiej Harmonicznej granica słyszalności wynosi 0,7%, dla trzeciej 0,08% i dla piątej 0,04%. Tylko że istnieją jeszcze zniekształcenia intermodulacyjne które są o wiele bardziej oddalone od sygnałów podstawowych przez co nie są one maskowane(zagłuszane) przez tony podstawowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i pytanie na czyich uszach byl kreslony ten wykres. Pewnie na zwyklych obywatelach a jak wiadomo audiofil slyszy takie niuanse co nam sie nie snilo :)

 

Na razie jeszcze nikt na swiecie nie zglebil tajemnicy miedzy dobrym brzmieniem ukladu elektroniczengo a jego topologia ukladowa. Wiec nadal temat jest otwary i nie ma znaczenia jak jest zbudowany wzmacniacz, czy ma mosfety czy bipolarne a moze lampy, male czy duze sprzezenie zwrotne.

Obserwujac od lat ten rynek raczej widze zmieniajaca sie mode do ktorej dopasowuja sie producenci. Nigdy nie powstanie uklad idealny, wybitny bo nie ma i nie bedzie obiektywnych kryteriow jego wyboru.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się są obiektywne metody - parametry techniczne. Nasze uszy (a raczej nasza głowa) nie są obiektywne na pewno.

Właśnie obecny rynek audio niestety tak wygląda.

>KrzysiekA

Takie pomiary są robione na czystej sinusoidzie. I nic nie dają bo jak pojawi się kompleksowy sygnał pojawią się inter modulację a na to testu już nie ma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież o intermodulacjach też wspomniałem. Tam poziomy są na pewno o wiele niższe. Wykres dałem jako ciekawostkę.

Sciągnąłem microcap'a. Ten program ma obsługę od tyłka strony. Edycja schematu to mordęga w porównaniu z pspice. Jeżeli ktoś nie wie co robi to czeka go setki pułapek.

Pierwsza jaką napotkałem to jeżeli nie ustawi się odpowiednio Maximum time step w Transient Analysis to nie pokazuje wzbudzenia układu.

Ten program trzeba naprawdę dobrze poznać zanim się go zacznie używać.

Zaleta to bogata baza części. W zasadzie każdy tranzystor który szukałem znalazłem.

Poza tym bogaty zestaw różnych funkcji. Łatwo się w tym wszystkim pogubić.

Za to możliwości nieograniczone.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy moglbym zapytac o taki wzmacniacz? na pierwszy rzut oka podobny do ugody. stopien mocy pracuje w mostku ale poczatek wspolny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-10216-100000043 1279808209_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>KrzysiekA, 22 Lip 2010, 12:28

microcap to już bardziej profesjonalny symulator.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>marosik, 22 Lip 2010, 16:16

To sansui i nie ma nic wspólnego z Ugodą. Te 2 układy wyglądające na zwykłe wzmacniacze różnicowe to układ diamond differential, zwróć uwagę jak są spięte emitery dzięki temu zdjęte jest ograniczenie na prąd ładujący pojemności kompensacji a w konsekwencji uzyskanie SR rzędu 350v/us. Sprzężenie zwrotne jest wzięte na krzyż.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widze ze jest na ebayu jakis kit na takim buforze.

ciekaw jestem czy jeszcze ktos uzywal takie cos>?

zawsze w sumie mozna kupic sansui za jakies 1kzl i posluchac jak to gra...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komercyjnie raczej nikt nie używa układ chroniony jest patentem (chociaż nie wiem czy prawa patentowe nie wygasły już US patent #4229705 można sobie pooglądać na

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) wystarczy wpisać numer i zainstalować jakąś przeglądarkę tiff).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.