Skocz do zawartości
IGNORED

Sprawdź akustykę swojego pomieszczenia


Aku Pro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Udostępniamy bezpłatnie pliki audio z wygenerowanym sygnałem służącym do oceny warunków akustycznych w pomieszczeniu.

Nie jest to metoda tak dokładna, jak pomiary akustyczne przy użyciu mikrofonu pomiarowego, jednak może ona ona nam dać w przybliżeniu pojęcie o tym, jak dobra/zła jest akustyka naszego pomieszczenia.

 

Teoretycznie, w idealnym pokoju, każda wysokość dźwięku w wygenerowanym sygnale audio, powinna być tej samej głośności.

 

Objawy takie jak chwilowy zanik dźwięku, spory wzrost głośności/dudnienie, to wszystko objawy problemów akustycznych.

 

Zachęcam do eksperymentowania!

 

Bezpośredni link do pliku:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ).zip

 

Pozdrawiam,

Błażej,

Aku Pro.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może lepiej sprawdzić cały zakres częstotliwości ucha ludzkiego ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwieksze wahania sa w dole pasma i najtrudniej poprawic brzmienie basu. Dodatkowo rzadko ktory system przetwarza 20Hz, jest tak zazwyczaj malo uzytecznych informacji. Tak samo rzadko ktore nagranie zawiera tak niskie basy - bardzo czesta praktyka jest wykorzystanie filtra gornoprzepustowego na indywidualnych sciezkach przy miksie nagrania (można to sprawdzic za pomoca analizatora widma).

 

Pozdrawiam,

Błażej,

Aku Pro.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>u mnie fale Dunaju jeśli chodzi o głośność

U mnie też równo nie jest ale od czego jest dobry equalizer. Najważniejsze, że nie mam fali stojącej rezonansu basów zależnych od rozmiarów pokoju bo to najtrudniej wyrównać.

 

 

>Najwieksze wahania sa w dole pasma i najtrudniej poprawic brzmienie basu. Dodatkowo rzadko ktory

>system przetwarza 20Hz. Tak samo rzadko ktore

>nagranie zawiera tak niskie basy - .

No bo ten bas, który wg ciebie najtrudniej wyrównać to rezonans zależny od długości i szerokości twojego pokoju, ja to wyeliminowałem kładąc sub w środku między rezonansujące ściany. A jeśli chodzi ci o to że basy od pewnych częstotliwości zaczynają cichnąć to normalna sprawa zależna od sprzętu jaki masz.

Co do 20 hz to taki bas ma 1 utwór na tysiąc. Ja u siebie słyszę równo od 33 hz i wystarcza mi to usłyszeć wszystkie basy w 99 % utworów. Co do "przetwarzania" 20 hz to gdybym miał suba który odbiera od 20 hz to na pewno ustawiłbym to na mojej karcie dźwiękowej, która odbiera od 10 hz. Nie wiem jak jest w systemach nie używających komputera.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha i uważam, że lepiej mieć całe pasmo częstotliwości bo wtedy można sobie ustawić wszystkie częstotliwości na eq. twoje testy częstotliwości miały tylko do 500 hz to słabiutko. Przecież większość głosu ludzkiego jest powyżej 500 hz, że o talerzach perkusji i różnych innych wyższych tonach nie wspomnę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam equalizer nie rozwiazuje problemow akustycznych. Problem w tym, ze equalizerem nie zmienisz czasu poglosu, a ten w kazdym niezaadaptowanym pokoju jest bardzo nierownomierny, w zaleznosci od czestotliwosci. Podbite czestotliwosci potrafia wybrzmiewac przykladowo 1,5 sekundy (odbierane jako charakterystyczne dudnienie), podczas gdy inne - 0,5 sekundy. Z kolei jeszcze inne - sa praktycznie nieslyszalne.

 

Masz racje, ze sa lepsze/gorsze ustawienia glosnikow/subwoofera, ale nie mozna liczyc na to, ze uzyska sie w ten sposob idealna akustyke pomieszczenia - jest to fizycznie niemozliwe a i w takim "idealnym" ustawieniu wahania siegaja 30 dB dla normalnej wielkosci pokoju. Jest to bardzo proste do zweryfikowania za pomoca mikrofonu pomiarowego - wyniki potrafia niejednokrotnie zaskoczyc:)

 

Zapraszam do dalszej dyskusji!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawiciele firm z branży audio mają niebieski nicki.

 

Niestety u mnie jest problem głównie z basem (najniższy poziom głośności). W środku jest w miarę równo. Na samej górze jest też niestety głośniej. Czasami (może 2 razy) były dołki, ale bardzo małe. Co może być nie tak? Kolumny stoją dość blisko ściany z oknem i firankami (ok. 40 cm). Jedna kolumna stoi bliżej ściany bocznej. Mam Audio Academy Dione z bassrefleksem z przodu. Zamieszczam poglądową ilustrację poziomu głośności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za post pod postem, ale dałem głośniej i znalazłem więcej dołków. Do tego za bardzo zasugerowałem się częstotliwością. Nagrałem po prostu to co otrzymałem za pomocą mikrofonu i wrzuciłem do Audacity. Wygląda nieciekawie i nie wiem na razie co z tym zrobić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Niestety u mnie jest problem głównie z basem (najniższy poziom głośności). W środku jest w miarę

>równo. Na samej górze jest też niestety głośniej. Czasami (może 2 razy) były dołki, ale bardzo małe.

 

Jeśli chodzi o głośność basów to normalka w bas-refleksach, że jak mają np. od 40 hz to bas od 60-70 hz leci gwałtownie w dół z głośnością i przy 45 hz jest prawie cisza. Normalny spadek. Ale jeśli masz tak z całym pasmem od 500 hz że im niżej tym ciszej to.... twoja specyficzna akustyka. U mnie np. od 500 hz do 150 hz jest w miarę równo z kilkoma lekkimi falami i lekkim dudniącym pogłosem. Od ok. 150 hz wchodzą basy suba i są głośne lub ciche w zalezności ile podkręcę subwooferowi.

I pamiętaj, że częstotliwość 500 hz wydaje się subiektywnie głosniejsza od np. 50 hz bo taki mamy słuch. Tu masz na wykresie częstotliwości słuchu ludzkiego i głośność ich słyszenia im bardziej linia "ku górze" tym tą częstotliwość słabiej słychać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarski, wlasnie dlatego przeprowadza sie adaptacje akustyczna pomieszczen. Gdybys mial jakies pytania, jak tego dokonac, bez problemu moge Ci doradzic.

 

Pozdrawiam!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mógłbyś to proszę doradź mi jakiego rodzaju ustroje akustyczne umieścić w moim pokoju. Z tego co się orientuje to projektuje się je w zależności od częstotliwości jakie mają tłumić lub rozpraszać. Dobrze rozumiem? Mój pokój ma wymiary: szer. 4, dł. 3 (0,5 metra zajmuje meblościanka), wys. 2,45. Kolumny umieszczone są na dłuższej ścianie, za nimi jest okno i firanki z zasłonami, dalej drzwi. Na przeciw jest meblościanka. Z jednej bocznej strony jest goła ściana i wersalka, a z drugiej grzejnik, drzwi i rozkładany fotel.

Umieszczam jeszcze jeden przebieg czasowy na którym widać, kiedy następuje zanik, a kiedy wzmocnienie (dudnienie?) poziomu głośności dla danej częstotliwości dźwięku (odczytałem w Audacity). Umieszczam także nagrany plik audio .wav pod adresem:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Na słuchawkach powinno być słychać jakie warunki panują w moim pokoju.

post-20829-100000036 1279556597_thumb.gif

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj ponownie,

Trochę ciężko mi wyobrazić sobie, gdzie znajdują się dokładnie wszystkie meble, jednak jeśli masz możliwość, polecam Ci ustawić kolumny na krótszej ścianie - daje to praktycznie zawsze lepszą odpowiedź pomieszczenia.

Jeśli chodzi o panele, polecałbym Ci szerokopasmowe pułapki basowe. Wielką zaletą tych ustrojów jest duża skuteczność i ze względu na fakt, że nie są to ustroje strojone, działają one jednocześnie na wszystkie mody pomieszczenia. Takie panele umieszcza się w narożach pomieszczenia.

 

Jeśli chciałbyś zobaczyć, jak wygląda sytuacja przed i po adaptacji przeciętnie umeblowanego pomieszczenia bardzo podobnym do Twojego (4.1m x 3.4 x 2.55m) za pomocą 4 pułapek basowych to

sprawdź ten link:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Tak jak mówiłem, ciężko mi sobie wyobrazić układ Twojego pokoju, dlatego możesz podesłać do mnie przez PW rysunek swojego pomieszczenia, wtedy odeślę Ci prosty projekt adaptacji akustycznej.

 

Pozdrawiam,

Błażej,

Aku Pro.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.