Skocz do zawartości
IGNORED

Czy współcześnie produkuje się wielkie monitory?


muria

Rekomendowane odpowiedzi

>Wszystko się zgadza - są DUŻE

 

No to jak duże, to co się dziwić, że jest niski bas ? W 1/3 objętości będzie tragedia.

Racja, uogólnienie. Co nie zmienia faktu, że mała obudowa, wysoka efektywność, duża membrana i niski bas to trudne zestawienie. Oczywiście zaraz zostanę wyzwany od idiotów i ktoś wklei jakąś wyjątkową kolumnę na obalenie mojej tezy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość rochu

(Konto usunięte)

jozefkania, 18 Lip 2010, 19:55

 

>No to jak duże, to co się dziwić, że jest niski bas ? W 1/3 objętości będzie tragedia.

>Racja, uogólnienie. Co nie zmienia faktu, że mała obudowa, wysoka efektywność, duża membrana i niski

>bas to trudne zestawienie.

 

Ale po co robić takie zestawienie?

Obudowa ma być taka aby głośnik czuł się komfortowo a nie po to by silić się na budowanie pierdziawek na 12 litra z niby-basem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Obudowa ma być taka aby głośnik czuł się komfortowo a nie po to by silić się na budowanie

>pierdziawek na 12 litra z niby-basem.

 

Przecież wątek dotyczy monitorów z dużym wooferem w cenie do 5 tys. zł. Są takie ? "Nima".

Rozumiem, że autorowi chodziło o proporcję obudowy monitora, a nie podłogówek. Więc mówię, że mały litraż i duży głośnik to czasem sprzeczność w osiągnięciu niskiego basu. Szczególnie, że ma to kosztować 5 tys.zł za nowe... Cudów nie ma. A że Twoje kolumny są wielkie i mają niski bas, to tylko się cieszyć. Mnie nic do nich i do Ciebie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha ... pisałeś o minimum 25 cm (ponad 10") - są ... ale dosyć drogie np. ADAM S4X-V (12" - 31cm), Genelec 1037C (12"), lub z największych ADAM S7A MK2 (2x15"), Genelec 1036A (2x18") - o ceny nie pytaj.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha ... i jeszcze chciałeś do 5 tys. ... to trochę jak by chcieć statek w cenie samochodu ;)

 

Swoją drogą po co tak koniecznie potrzebny Ci taki wielki woofer, z zastrzeżeniem że ma to być monitor?

 

Napisz że chcesz zejścia poniżej 40 Hz z monitora przy spadku nie więcej niż 3 dB i koniec ... nie tylko wielkość woofera ma znaczenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

michal stabro, 18 Lip 2010, 16:56

 

>za 5 tys trudno kupic wogle porzadne zestawy czy to z mala , czy z duza membrana

 

Za to za 10 tys. można kupić badziewie z dziurami w paśmie - cena to nie wszystko. Choć przyznaję że kupno monitora z wooferem 10"+ za 5 tys. to trudne zadanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdaje się, że tak by chcieli producenci...

Ale prawda jest taka, ze wielkość monitora i głośnika niskotonowego ma znaczenie. Różne sztuczki może pozwolą uzyskać coś na papierze. Ale jak ktoś słyszał porządne, duże monitory na dużych głośnikach niechętnie wróci do pierdziawek bo to po prostu inaczej gra. Rozdzielczość, rozmach, naturalność... długo można by pisać. Mi tam specjalnie nie zalezy aby nawracać innych. Będzie więcej dla świadomych;)

A co do sceny - najlepszą jaką miałem to właśnie z dużych monitorów:) harbethy znikają az miło:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast zauwazylem taka rzecz, ze aby byla dobra, klarowna przestrzen i poukladanie na scenie bas musi schodzic nizej niz z typowych kolumn na 16,5cm glosniczkach. Jak jest w okolicach 32Hz to juz jest OK i gra muzyka a nie tylko srednica i wysokie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No. To muszę zacząć takie duże monitory produkować :) Jest popyt widać. Oczywiście najchętniej "papier i blacha". Czyli tradycyjne celulozowe membrany i stalowe kosze. Tyle, że za niską cenę to stolarka nie będzie fenomenalna, o ile w ogóle uda się w miarę tani sposób montażu obudów wymyślić. Kolumny to przede wszystkim obudowa i jej wygląd. Każdy chce mieć ładnie, solidnie... i tanio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

andrzej paszkowski, 19 Lip 2010, 09:31

 

>Ja natomiast zauwazylem taka rzecz, ze aby byla dobra, klarowna przestrzen i poukladanie na scenie

>bas musi schodzic nizej niz z typowych kolumn na 16,5cm glosniczkach. Jak jest w okolicach 32Hz to

>juz jest OK i gra muzyka a nie tylko srednica i wysokie.

 

32 Hz z jakim spadkiem natężenia wzgl. średniego? Swoją drogą przy 32 Hz to już nie wiele się dzieje (polecam analizator widma z jakiegoś programu do edycji audio - choć tego też trzeba umieć używać więc w sumie nie ważne ;) ).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie osobiście nie ma nic neutralnego w kolumnie albo mniejszym monitorze, który rzeczywiście jest niepodbarwiony, w miarę liniowy ale nie ma zejścia w basie. No bo nie pokazuje wszystkiego!

Konstruktor skupia się na detalach a nie rozwiązuje podstawowego problemu jakim jest ucinanie dolnych zakresów.

Od razu zaznaczam, że nie jestem osłuchany ale to co słyszałem tu i tam w salonach audio nie zachwycało.

Widzę, że parę osób przysłało linki do dużych monitorów- dzięki, niestety wciąż drogo.

 

Przypominam, że dyskusja jest teoretyczna, nie zamierzam nic kupować narazie.

 

Czy tylko mi się wydaje, czy jednak to prawda, że w latach 70-80 robiono masowo takie duże monitory? Na dodatek w normalnych cenach jak na tamte czasy?

Przykład z allegro:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie reklamuję tej aukcji, nic nie sprzedaję, ta pani przyszła w tym futrze i w nim wychodzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muria, 19 Lip 2010, 09:53

 

>Dla mnie osobiście nie ma nic neutralnego w kolumnie albo mniejszym monitorze, który rzeczywiście

>jest niepodbarwiony, w miarę liniowy ale nie ma zejścia w basie. No bo nie pokazuje wszystkiego!

>Konstruktor skupia się na detalach a nie rozwiązuje podstawowego problemu jakim jest ucinanie

>dolnych zakresów.

 

Jak chcesz praktycznie brak podbarwień, równe i szerokie pasmo to cena wzrasta - logiczne.

 

Każdy by chciał mieć 16hz - 20 khz +- 0,2 dB z super char. impulsową , tak samo jak wygodne 1,5 tonowe auto auto spalające 0,5 l benzyny/100 km ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, nie do końca o to mi chodzi. Mam na myśli, że odtwarzanie większego zakresu pasma w dół jest dla mnie znacznie ważniejsze niż liniowość i neutralność dźwięku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JA też lubię nisko schodzący bas ... ale częste uwypuklenia np. przy 120 Hz wszystko psują ... wręcz zakrywają niski bas. Tak więc ja nie mogę powiedzieć wolę jedno albo drugie ... raczej jedno i drugie ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muria, 19 Lip 2010, 10:29

 

>Hmm, a to uwypuklenie nie jest robione specjalnie w głośnikach, które nie potrafią nisko zejść?

 

A jakie głośniki nie potrafią nisko zejść? Chodzi o 20 Hz -3dB? ;) Ogólnie nie ma reguły - wiadomo że są zawsze ograniczenia fizyczne, takie uwypuklenia można spokojnie spotkać w podłogówkach, po prostu producent robi takie "basisko", nierzadko dla audiofilów (co jest w sumie śmieszne bo przecież tutaj dąży się do "ideału", nawet niektórzy kupują "sieciówki" za kilka tys. PLN a mają podbicia o 5 dB na basie - LOL).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

- kolumny za 90 tys. zł.

post-7234-100000078 1279528678_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W odpowiedzi na zarzuty mowie: dla mnie 32Hz +/-3dB jest git. Tak jak podaja katalogi. Elektronikiem nie jestem i nie musze byc. Ufam swoim uszom. Przez cale zycie slucham na monitorach, nie posiadalem ani jednej pary kolumn podlogowych. Przerzucilem sporo monitorow i oprocz jednego wszystkie byly do dupy. Znaczy byly fajne, niektore bardzo fajne ale jednak do dupy. A rozchodzi sie wlasnie o bas. Mialem kolumienki o "zejsciu" basu do 40(45)Hz +/-3dB no i co? No i nic. Aby byla muzyka musisz slyszec kontrabas. Czytalem mnostwo testow gdzie to recenzenci sie rozplywali w zachwytach nad srednica i wysokimi a opisy basu wygladaly: "bas jest zadziwiajaco obfity i schodzi naprawde nisko jesli wziac pod uwage wielkosc woofera..." itp glupoty majace na celu zatrzec prawdziwy obraz: kolumny graja piekna srednica i wysokimi ale basu nie odtwarzaja - jak ktos chce uslyszec kontrabas prosze poszukac gdzie indziej. I tak monitorki w stylu SF na glosniczku 15cm a kosztuje chyba z 13000 zlociszy. Ma podobno super bas. Buhahaha. Nie zebym sie przyczepial do SF, to dotyczy wiekszosci monitorow. I tak naprawde kto chce sluchac muzyki musi dokupowac subwoofer a to dodatkowe koszty wiec w efekcie sie nie oplaca. A juz najbardziej w tym wszystkim zaskakuja stwierdzenia osob, ktore sluchaja przede wszystkim Jazzu (do klasyki nie potrzebuje niskiego basu ale do Jazzu jak najbardziej). I to im sie podobaja te pierdziawki na 16cm glosniczkach. Dziwne, zaiste. Sluchalem juz roznych wynalazkow na przestrzeni ostatnich 15 lat i monitorow, ktore odtwarzaja kontrabas jest doslownie kilka. Reszta to tylko pretendenci, cos tam gra ale jednak nie za wiele. Jesli ktos zyje tylko w swiatku monitorowym i nie sluchal nigdy podlogowek to nie ma odniesienia. Ale jak sie juz raz porzadnie uslyszy sekcje rytmiczna, ktora to w Jazzie jest naprawde istotna to nie ma powrotu do monitorkow, chyba ze takich jak Mani lub Escalante. Bo wlasnie one potrafia to, czego wiekszosc nie potrafi. I tak jak powiedzialem wczesniej: razem z porzadnym basem niejako juz w prezencie przychodzi wspaniala stereofonia i "znikanie" kolumn. Takze sa dobre monitory, ktore odtwarzaja muzyke ale do 5000 zlociszy jako nowe to raczej na pewno nie. Uzywki da sie upolowac za jakies 6000-7000. Naprawde warto bo elektronika "bledow" kolumn sie nie naprawi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muria, 19 Lip 2010, 10:22

 

do twoich założeń zbliża się tylko jeden (wspomniany wcześniej) znany mi monitor

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

co prawda głośnik mniejszy niż 10" ale jak na współczesny monitor i tak spory no i nie trzeba kupować końcówki mocy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Kyle

W przypadku gdybym płacił 90 tys za kolumny- to chciałbym aby ich wykres wyglądał jak granice między państwami Afryki- i to do 30 Hz :)

 

>andrzej paszkowski

Czyli widzę, że podzielamy podobne poglądy- idiotyczne są zachwyty nad średnicą i górą gdy bas jest na odwal się.

 

Tylko wciąż wydaje mi się, że w starych, dużych monitorach nie było problemu z niskim basem, nawet jeśli nie były one high-endowe- tak jakby konstruktorzy rozumieli, że można odpuścić sobie detal, idealną liniowość, ale jednak bas już nie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>lorecci

Właśnie coraz bardziej jestem przekonany, że system aktywny jest dobrym rozwiązaniem dla mnie. Parę lat temu na swojej uczelni miałem okazję posłuchać sporych rozmiarów monitora aktywnego, niestety nazwy nie pamiętam. Bas czuło się na klacie pomimo wygłuszonego pomieszczenia rozmiarów koło 15 m2.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

andrzej paszkowski, 19 Lip 2010, 10:55

 

>W odpowiedzi na zarzuty mowie: dla mnie 32Hz +/-3dB jest git.

 

Czyli pewnie -6dB przy tych 32Hz. To i tak bardzo dobrze. Nawet rewelacyjnie. Pytanie jaki jest kształt charakterystyki. Czy nie ma podbicia przy 100Hz...

 

Jedna uwaga. Z basem jest taka sprawa, że jeśli kolumny stoją blisko ścian, prawie w rogach pokoju, to bas zostanie wzmocniony o około 9dB. Oczywiście nie liniowo. Coś zostanie podbite, coś osłabione.

W każdym razie kolumna nie musi liniowo przetwarzać do 30Hz, bo w warunkach domowych (betonowe ściany, brak pułapek basowych) bas i tak zostanie wzmocniony przez pomieszczenie. To tak jak w samochodzie. Otwieramy drzwi i bas nam "ucieka". Mowa o głośnikach w przednich drzwiach. Zamykamy i jest go więcej, i schodzi niżej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.