Skocz do zawartości
IGNORED

Czy współcześnie produkuje się wielkie monitory?


muria

Rekomendowane odpowiedzi

Co do recenzji tych Totemów w Hi-Fi i Muzyce, to pamiętam, że opinie były dwie, w tym jedna średnio entuzjastyczna (entuzjazmu nie wzbudził m.in. bas), druga bardziej o duszy itp.

 

Nic nie ujmując tym zacnym monitorom, nie będą one w stanie zapewnić prawdziwie niskiego basu z odpowiednim natężeniem, podobnie jak nie mogły tego zapewnić moje RLS Tritony.

Wychylenie objętościowe jest małe (powierzchnia głośnika * skok zawieszenia) i tego się nie przeskoczy, więcej nie przepompuje. Odkąd bas produkują u mnie 2 membrany 15 calowe w obudowach zamkniętych przewartościowałem trochę swoje spojrzenie na kwestię niskich tonów. Zupełnie inny bas niż z w sumie 8 osiemnastek w Paradigmach S8. Naturalna swoboda, zejście, masa...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy konstrukcji typu isobarik a takie rozwiązanie stosowane jest w Totemach, bas jest mniej więcej taki, jak użycie głośnika o dwukrotnie większej powierzchni membrany. Spada o połowę impedancja, stąd też duże zapotrzebowanie na prąd. Bas z dobrze zestrojonej konstrukcji potrafi zadziwić, chociaż nie ma co ukrywać, dwie znacznie większe membrany mają większy potencjał. Nie zmienia to faktu, że isobarik jest ciekawym sposobem na poprawę jakości niższych częstotliwości, bez drastycznego zwiększania rozmiarów kolumny. Przed Totemem stosował go również Linn, który taką konfigurację głośników opatentował.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arek__45, 22 Lip 2010, 16:10

 

>...to wiem, moja uwaga dotyczyla systemu bez suba...

 

wiem, ale to było tak na zasadzie odgryzienia się:)

Ale to akurat też nie ma znaczenia dla moich obserwacji, gdyż te poczyniłem posiadając końcówkę Ushera R1.5 która w zakresie basu nie ma praktycznie żadnych ograniczeń.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rock&roll, 22 Lip 2010, 16:11

>Przy konstrukcji typu isobarik a takie rozwiązanie stosowane jest w Totemach, bas jest mniej więcej

>taki, jak użycie głośnika o dwukrotnie większej powierzchni membrany. Spada o połowę impedancja,

>stąd też duże zapotrzebowanie na prąd.

 

Bzdury. Compound działa tak, że zamiast zastosować jeden woofer w obudowie 30 litrów, dajemy dwa w 15 litrach (w układzie compound).

Zejście, Qts pozostaje takie samo.

Efektywność (napięciowa, podawana jako 2,83V/1m) pozostaje taka sama.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rock&roll, 22 Lip 2010, 16:11

 

>Przy konstrukcji typu isobarik a takie rozwiązanie stosowane jest w Totemach, bas jest mniej więcej

>taki, jak użycie głośnika o dwukrotnie większej powierzchni membrany.

 

Chyba nie do końca - konstrukcja ta pozwala uzyskać lepsze zejście przy tej samej objętości, ale natężenia się nie zwiększy, bo wielkość frontowego głośnika się nie zmienia a drugi schowany:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan Krajewski.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze taka zaleta. Nie wiem jak w Totemach są rozmieszczone głośniki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niska efektywność Totemów Mani wynika po prostu ze strojenia jakie zastosowano. Charakterystyka jest płaska jak stół. Bas niepodbity.

Gdyby wyeksponować średnie częstotliwości, podbić bas i wysokie, to można osiągnąć kilka decyBeli efektywności więcej. Kosztem zejścia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

99% zgody z powyższymi wpisami.

 

Od siebie mogę dodać tylko to, że masa słupa powietrza w komorze izobarycznej dodaje się do Mms - dlatego Fs będzie minimalnie niższe, a Qts - wyższe.

 

Do tego dojdą rzecz jasna zjawiska falowe przy wyższych częstotliwościach, jeżeli od jednej membrany do drugiej będzie powiedzmy 10cm, dla fali 20cm odpowiadającej 1.7kHz sygnał od tylnego głośnika doleci do przedniego w przeciwfazie - dokładnie odwrotnie niż na basie. Można spodziewać się zafalowań SPL w tym zakresie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mczaj, 22 Lip 2010, 15:57

 

Masz te paradigm S8 + 2 wielkie suby ? - bas pewnie +16 dB wzgl. reszty pasma.

 

A tak dokładniej - nie wierzę że nie masz podbicia basu. Twoje postrzeganie pasma najprawdopodobniej jest mocno wypaczone (jeśli ten bas jest podbity).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Nie wiem jak w Totemach są rozmieszczone głośniki".

 

Totem zamontowal je tak jak w Twoim rysunku z godziny 16.58 (rys. 6.12). Chodzi o gorna linijke, rysunek po lewej stronie. Wyglada to dokladnie tak samo, pod komora jest jeszcze troche miejsca na dole kolumny. Sama komora jest tak mala jak to tylko mozliwe, magnesy glosnikow prawie, ze stykaja sie ze soba. Jest to komora niczym nie wytlumiona, szczelna. Nawet otwory na kable, ktore prowadza do glosnika sa tylko takich wymiarow aby kabelek "przeszedl", nie ma tam zadnego luzu. Fajne monitory, warto posluchac i kupic.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>mczaj, 22 Lip 2010, 15:57

>

>Masz te paradigm S8 + 2 wielkie suby ? - bas pewnie +16 dB wzgl. reszty pasma.

>

>A tak dokładniej - nie wierzę że nie masz podbicia basu. Twoje postrzeganie pasma najprawdopodobniej

>jest mocno wypaczone (jeśli ten bas jest podbity).

 

Moje postrzeganie jest moim postrzeganiem, ważne, że rzeczywistym, a nie teoretycznym, gdyż coraz bardziej się utwierdzam w przekonaniu, że jesteś takim teoretykiem-mądralą właśnie. Słuchasz oczami patrząc na wykresy i zgłębiając lekturę. A tu trzeba słuchać uszami.

Posłuchaj sobie kilku kolumn, wybierz tę parę, która Ci się najbardziej podoba i potem sobie zmierz i zobacz, czy aby na pewno ma charakterystykę płaską jak stół.

Co do mojego systemu: S8 ustąpiły właśnie miejsca S4 i subom. Bas ustawiam tak, żeby nie dominował.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...

Witam,

 

Ponieważ temat mnie zainteresował, podbijam wątek :) Dziwię się, że nikt nie wymienił tu Dynaudio DM 2/10. 10 cali to już coś - zwłaszcza w tej cenie (niecałe 3700). Ciekawe jak to gra - u mnie w Szczecinie niestety nie mam możliwości sprawdzenia tego empirycznie :(

 

A tutaj recenzja:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te Dynaudio mają zamkniętą obudowę? Wydają się bardzo ciekawe!

 

Wylot bass reflex jest z tyłu - ale i tak wydaja się bardzo ciekawe :) Wśród budżetowych monitorów to prawdziwa rzadkość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eetam, 30 litrów - to duże monitory. Się podnieciliście takimi małymi plumkaczami, a mają -20dB @ 20Hz. Tannoy ma takie fajne duże monitory, ale cholernie drogie, chyba 14tyś za parę:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z takimi monitorami do czynienia nie miałem ... jednak są pewne opinie, że na monitorach dwudrożnych z wielkim wooferem (~10 a nawet 8") są problemy ze średnicą. Z kolei w założonym na tym forum przeze mnie temacie poruszającym ten problem, były raczej opinie twierdzące, że owych problemów ze średnicą nie ma. Tak więc znowu są dwa obozy ;) Oczywiście można zawsze kupić Focal SM11 lub Genelec 8260 - jak kogoś stać (ten pierwszy jakoś po ~60 tys. zł para chodzi) - są trójdrożne, więc ewentualnych problemów z precyzją średnicy raczej nie będzie, pomimo 10" woofera.

 

eetam, 30 litrów - to duże monitory. Się podnieciliście takimi małymi plumkaczami, a mają -20dB @ 20Hz. Tannoy ma takie fajne duże monitory, ale cholernie drogie, chyba 14tyś za parę:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Te Tannoy to standardowej wielkości monitory z 8" wooferem ... to już Tannoy Ellipse 10 są większe ( 10" na basie ... jest nawet wersja pasywna )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 6,5'' monitorach też są problemy ze średnicą. To kwestia zastosowanych wooferów (ich charakteru) i sensownego projektu. Gładkie pasmo do 100Hz..2kHz wcale nie oznacza dobrej średnicy...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 6,5'' monitorach też są problemy ze średnicą. To kwestia zastosowanych wooferów (ich charakteru) i sensownego projektu. Gładkie pasmo do 100Hz..2kHz wcale nie oznacza dobrej średnicy...

Gładkie pasmo wcale nie oznacza dobrej średnicy powiadasz? - zgoda ;)

 

A co do problemu ze średnicą na 6,5" wooferach ... może inaczej ... im większy woofer musi odtwarzać powiedzmy te 2 khzlub wyżej tym gorzej/trudniej. Większy woofer, wiadomo, woli przetwarzać niżej niż wyżej. Tak więc jak napiszesz że na 6,5" jest ciężko ze średnicą, to trzeba dopisać że na 8" ciężej a 10" jeszcze ciężej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gładkie pasmo do 100Hz..2kHz wcale nie oznacza dobrej średnicy...

 

w ogóle w audiofilskim światku gładkie pasmo to coś strasznego (patrz alergia na cyfrową korekcję akustyki pomieszczenia) ;-)

 

musi być specyficznie gładkie, ale tak po audiofilski i z namaszczeniem jakiegoś guru. wtedy jest ok. jak wychodzi jedynie laboratoryjnie gładko, to jest be-be.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

... żeby był jakiś porządek i sens tego wszystkiego nieznanego i tajemniczego, stworzył człowiek bogów, osadził ich w miejscach niedostępnych i ich mocom oddał swój los ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.