Skocz do zawartości
IGNORED

Który głośnik STX zamiast arn150?


lowfi81

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych forumowiczów.

Posiadam parkę monitorów znanej konstrukcji opartej na głośnikach visaton sc10n oraz arn150. Konstrukcja całkiem przyjemna ale nie dokońca odpowiada mi brzmienie średnich tonów. Arn150 gra niskim dominującym basem i niestety schowaną średnicą. Od autora kolumn dowiedziałem się, że mogę to porpawić zmieniając arn150 na głośnik z stx lub Tonsil. Ponieważ ostatnimi czasy słyszałem dużo dobrego o STXach dlatego też byłbym im bardziej przychylny. Ne do końca natomiast wiem który wybrać głośnik. Odwiedziłem stronkę STXa i wytypowałem 3 głośniki którę myślę powinny mieć lepszą średnicę niż arn150. Oto one:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy ktoś z foruowiczów posiadał, posiada lub słyszał i miał okazję porównywać te głośniki? Może ktoś przypadkiem posiada taką parkę i byłaby szansa je odkupić? Zależy mi na poprawie brzmienia tych kolumn ponieważ charakterystyka jaką mają na dzień dzisiejszy nie pozwala cieszyć mi się swoja ulubioną muzyką (rock, metal, jazz). Jeśli macie jakieś inne propozycje zmian lub cenne podpowiedzi to będe bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro autor kolumn powiedział, że można wymienić na STX lub Tonsil to niech poda na jakie modele. Jeżeli będzie jeden, to sprawa jest prosta, jeżeli będzie kilka, to przynajmniej będzie z czego wybierać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie autor proponował te stx lub tonisle 15/40/9 ewentualnie vifa tc19 ale ogólnie powiedział, że bezpieczniej będzie z stx z serii scx, ponieważ nie bardzo chcę kombinować w przebudowie zwrotnic zostane przy stx. Chyba spróbuje w ciemno zamienić tego arn150 na stx 14-100-8 scx i zobacze czy jest poprawa na średnicy... Chciałbym również znać opinie odnoścnie tego głośnika

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, że (wg producenta, nie wiadomo, jak w praktyce) jest 5-decybelowa różnica skuteczności tego stx 14-100-8, więc trzeba założyć, że potrzebna będzie całkiem nowa zwrotnica, może także wymiana wysokotonowego na skuteczniejszy model?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wklej schemat zwrotnicy. Po co cudować ze zmianą, jak może się okaże, że zwrotnica jest do kitu, albo głośniki w nieodpowiedniej polaryzacji podłączone.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ARN 150 i GDN 14-SCX grają bardzo podobnie, praktycznie tak samo. Skoro ARN w Twoich kolumnach buczy to może mieć złą obudowę - objętość/strojenie. Średnie tony faktycznie ma mało muzykalne i zastosowanie GDN 14-SCX może poprawić trochę sytuację. Ale tutaj pojawia się inny, podstawowy w takiej sytuacji problem - nie można podmieniać głośnika na inny bez zmiany zwrotnicy. Głośnik oprócz przebiegu charakterystyki ma jeszcze inne parametry zależne od częstotliwości typu przebieg impedancji czy przebieg fazowy i mają one istotny wpływ na budowę zwrotnicy. Podmiana głośnika na inny co prawda może poprawić sytuację ale na 95% przypadków albo nic się nie zmieni albo będzie gorzej.

 

GDM 14-SCX odpada bo to głośnik średniotonowy.

 

Jeśli chodzi o SPL to ARN i GDN-SCX maja SPL na podobnym poziomie i nie powinno być problemu z głośnością. Ewentualnie można podziałać z tłumikiem na wysokotonówce - tylko tutaj może pojawić się kolejny problem bo (jeśli masz zwrotkę tą ogólnie dostępną w sieci do tego zestawu głośników) to tłumienie odbywa się za pomocą jednego, szeregowego rezystora i jego zmiana może wpływać na przebieg charakterystyki (L-Pad jest tutaj jednak bezpieczniejszy).

 

Podsumowując - zmiana głośnika na jeden z tych, które wymieniłeś, jest raczej nieopłacalna i może nie dać pożądanych efektów zwłaszcza, gdy nie wykonasz odpowiedniej pod ten zestaw zwrotnicy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, no i tak jak pisze jozefkania, może masz coś skopane w zwrotnicy - ale generalnie opinie o tym zestawie zawsze (zestaw popularny kilka lat temu) były typu: "OK tylko średnie tony słabe w ARN'ie".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

Odnośnie informacji o samych monitorach to:

- obiętość obudowy 8,5 L,

- schemat zwrotnicy postaram się wydobyć od autora, dziś napisze do niego maila, ale w załączeniu dodam schemat, na którym się wzorował.

- mam zdjęcie zwrotnicy jeśli cokolwiek jest ono w stanie pomóc to załączam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-26950-100000014 1279607848_thumb.jpg

post-26950-100000015 1279607848_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dzień dobry. Ta zwrotnica jest do kitu.

Masz dziurę jak stodoła na średnicy! Polaryzacja powinna być zgodna przy takim układzie głośników!

 

Poza tym, do kondensatora 4,7uF warto dołożyć szeregowo cewkę 0,15mH (powietrzna drut 0,8mm). Wytnie to rezonans woofera przy około 6kHz.

 

Cewkę 1mH można by dać większą. Ona się teraz nadaje, ale do wersji 4ohm. No ale jak narzekasz na braki średnicy to narazie niech zostanie. Obudowę można śmiało dać trochę większą, ale na brak basu nie narzekasz więc zostaje.

 

Kondensator 3,3uF możesz spróbować zwiększyć nawet do 6,8uF. Wypełni to górną średnicę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>- schemat zwrotnicy postaram się wydobyć od autora, dziś napisze do niego maila, ale w załączeniu

>dodam schemat, na którym się wzorował.

 

Błędy pewnie podobne. Zobaczymy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jozefkania

Bardzo dziękuję za cenne wskazówki!

W najbliższym czasie wybiorę się do sklepu z częściami elektronicznymi i zakupię wymienione przez Ciebie elementy do zwrotnic. Przyznaję, że budowa zwrotnic to dla mnie czarna magia więc mam jeszcze pytanie odnośnie elementów które mam kupić. Czy oprócz wartości kondensatora 6,8uF mam na coś jeszcze zwrócić uwagę? Pytanie podobne dotyczy się dodatkowej cewki 0,15mH? Odnośnie kondensatora to znalazłem taki w sieci:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

rozmię że coś podobnego mam kupić?

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam bym dokupił kondki 1uF oraz 2.2uF i dołączał na próbę równolegle do tego co jest - w ten sposób próbowałbym wyczaić najlepszą wartość - 4.3uF, 5.5uF oraz 6.5uF - pewnie zacząłbym próby od 5.5.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

misiomor, 21 Lip 2010, 09:23

>Ja tam bym dokupił kondki 1uF oraz 2.2uF i dołączał na próbę równolegle do tego co jest - w ten

>sposób próbowałbym wyczaić najlepszą wartość - 4.3uF, 5.5uF oraz 6.5uF - pewnie zacząłbym próby od

>5.5.

 

To oczywiście dobry pomysł. Przy okazji to dość tania metoda i tak samo dobra.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Czy oprócz wartości kondensatora 6,8uF mam na coś

>jeszcze zwrócić uwagę? Pytanie podobne dotyczy się dodatkowej cewki 0,15mH?

 

Kondensatory powinny być MKP albo MKT. Mogą być znane wszystkim Jantzen.

Cewka warto żeby była z drutu o grubości 0,8mm, z 0,7mm też wystarczy.

Możesz jeszcze dokupić po dwa rezystory (metalizowane 5-cio watowe) 6,8ohm, 8,2ohm i 10ohm. W razie czego będziesz mógł ściszyć kopułkę.

 

Wszystko dostaniesz np. w Greltonie. W Polinku zapłacisz więcej za przesyłkę. Więc nie ma sensu przy tak małym zamówieniu.

 

Nie wiem ile chcesz przeznaczyć na to pieniędzy. Jeśli chcesz pokombinować więcej, to możesz kupić dwie cewki rdzeniowe 1,8mH (rdzeniowe, drut 0,8mm, koszt około 9zł/szt). Będzie można spróbować trochę innego strojenia woofera.

 

A jakiej średnicy Ci brakuje ? Tej niższej czy wyższej ?

 

(Zamiast 4,7uF + 0,15mH, można też przetestować 6,8uF + 0,10mH, kondensatory mogą być elektrolityczne)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Jeżeli już decydujemy się na elektrolity - bipolarne się nie zepsują, jednak ich dokładność pojemności może pozostawiać co nieco do życzenia - a w układach rezonansowych jednak nie życzymy sobie dużych różnic lewy - prawy. 20% róznicy między kondami daje nam ok. 10% odstrojenia jednego rezonansu od drugiego - było nie było prawie dwa półtony. Dlatego chyba jednak zostałbym przy polipropylenach bądź poliestrach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.