Skocz do zawartości
IGNORED

Studenckie nauszniki


neomammut

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Temat, ktory chce poruszyc jest dosc ciekawy pod wzgledem dzialania ludzkiego mozgu. Porusza tez temat przywyczajen, ktore u mnie przezyly ewolucje...

Jakies 10 lat temu rozpoczalem swoja przygode z audio, tak mozna rzec, na powaznie. Przez ten okres dosc duzo sie zmienilo, moj mozg sporo poznal, przeanalizowal i wybral to co mu sie spodobalo. Nauczyl sie tez rozpoznawac dzwieki, wie takze ile powinno byc basu, ile srednicy i ile sopranow itd. Ale czy jest to wyznacznik w swiecie audio? Oczywiscie nie, poniewaz wytyczne sa dla mnie naturalne i oczywiste, ale dla innych juz nie. Ale mnie nurtuje cos innego.

W samochodzie mam radyjko, dosc stare kupione jeszcze przez ojca. 10 lat teamu radyjko mialo wlaczony loudness, +5 bas, -2 mid, +5 trable. Ostatnio wlasnie tak sobie ustawilem i popukalem sie w glowie mowiac: "Kur...., jak ja moglem tak sluchac muzyki?" To bylo jak boombox z wielgachnym subem! I te wysokie, a srednikcy w zasadzie byl brak. Teraz mam loudness wylaczony, +2 bass, 0 mid, 0 trable. Bas mam +2, poniewaz nie mam wzmaka i przy 0 basu poprostu nie ma... I tak ze wszystkimi urzadzeniami audio, stara wierza, walkman itd...

Moje pytanie jest takie, co sie stalo? Dlaczego moje preferencje ulegly zmianie? Czy jest to kwestia nauki, o ktorej wspomnialem wczesniej, czy moze moje uszy sie zmienily? Ktos ma podobne doswiadczenia?

Pozdrawiam!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

TA-E80ES | TA-N55ES MKIII | SS-G3 | CDP-X77ES | TC-K730ES | TC-K990ES | TC-765 | DTC-60ES | PCM-501ES | ST-S770ES | DENON DP-47F + AT AT33EV MC | JVC BR-7000ERA | PIONEER CT-9R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja wypowiem się z perspektywy studenta. Ja też słuchałem na loudness, z podkręconymi wysokimi.

 

Gdy muzyki słucha się na kiepskiej jakości sprzęcie i nawet nie wie się jak powinna brzmieć ta muzyka, to jest ok, reguluje się basy i wysokie, żeby chociaż coś buczało, ćwierkało itd bo o żadnej barwie w tak tanim sprzęcie nie ma mowy. Potem gdy już się wie, że dźwięk to też przestrzń, barwa to szuka się tego w dźwieku i nawet w tanim sprzęcie cząstki się znajdzie, ale nie przy loudnessie i wysokich podbitych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nic nie podkręcałem, bo jak miałem sprzęt typu wieża to praktycznie nie słuchałem muzyki- mała przyjemność... ale na pewno jest tak jak pingwin pisze, zresztą jak ktoś(kogo nie podejrzewam nawet o takie rzeczy) do mnie przychodzi to mi mówi: "puść coś z basem!" A ja myślę sobie: "o ja pier**lę!"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie mysle podobnie, w tanim sprzecie barwy nie ma, nie ma tez wielu rzeczy, ale wtedy o tym nie wiedzialem i sluchalem muzyki. Tym bardziej byl to dla mnie szok, jak dzisiaj posluchalem z takim ustawieniem. Najwazniejszy aspekt, to nasz mozg, ktory uczy sie dwiekow, barwy, przestrzeni i tym podobnych aspektow, ale musimy uczyc sie naturalnosci, czyli barwy naturalnej danych instrumentow. Bez tego bylo by bardzo ciezko...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

TA-E80ES | TA-N55ES MKIII | SS-G3 | CDP-X77ES | TC-K730ES | TC-K990ES | TC-765 | DTC-60ES | PCM-501ES | ST-S770ES | DENON DP-47F + AT AT33EV MC | JVC BR-7000ERA | PIONEER CT-9R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat. U mnie też to będzie jakieś 10 lat. Cały czas sprzęt oparty na diy i modyfikacjach. Pamiętam, gdy miałem byle jak zestrojone kolumny diy, na byle jakich głośnikach. Słucham sobie radia, Muńka Staszczyka puścili... i nagle pojawił się zarys sceny. Wokalista był na środku...

 

Miałem kolegę, który też interesował się audio. Zrobił kolumny na samochodowych głośnikach koaksjalnych. Miał do tego jakieś korektory, pełno gałek. Stary sprzęt, bez rewelacji oczywiście. Jednak tak to poustawiał, że grało zaskakująco dobrze. Wcale nie żadne dudnienie i cykanie, jak pewnie każdy pomyśli. To był równy dźwięk, obecna średnica. Nic nie wyłaziło przed głośniki. Trzeba przyznać, że miał kolega słuch. Kolumny stały blisko siebie więc o scenie nie było mowy. Grało to jednak niepodbarwionym, czystym dźwiękiem. Spore zaskoczenie to było dla mnie. Że z prawie niczego wyszło dobre brzmienie. Przede wszystkim miłe dla ucha, a jednocześnie bez maskowania średnicy i innych trików.

 

Myślę, że przełomowe jest to, jak odkrywamy, że dźwięk może być pełen powietrza, lekkości i jednocześnie nie być agresywny. Że dobre wysokie tony to nie znaczy głośne. Że 5 wooferów w małej obudowie to nie tędy droga. Że wokalista może śpiewać głośno i przy tym nie "drzeć ryja". Że gitara elektryczna może dać się słuchać. Podobnie skrzypce, trąbki. Wszystko co wcześniej powodowało chęć ucieczki.

 

Słuch się rozwija, wyczula. Trudno go potem oszukać. Jak dam za głośno wysokie tony w kolumnach to czuję, że coś jest nie tak, że nienaturalnie wyłazi do wierzchu. Przecież to tylko detale mają być, a 50% przekazu. Gdy wokalista śpiewa jak zza kotary to też pojawia się odczucie, że to nie gra prawidłowo. Po prostu siedzenie w tym temacie powoduje, że przestajemy się zachwycać "sensacyjnym dźwiękiem" na 5 minut, tylko szukamy dźwięku do słuchania godzinami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście kiedyś używałem loudnessa, bo pozwalał z badziewnych kolumn wyciągnąć trochę basu, przy jednoczesnym wycofaniu wrzeszczącej, agresywnej średnicy. Czyli ogólnie było lepiej, równiej.

Teraz nie mam zamiaru i nie widzę potrzeby wracania do tego. Równowagę tonalną kształtuje zwrotnica (i obudowa) i taka regulacja mi w pełni wystarcza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malo tego, czym bardziej bylem w temacie, tym coraz czesciej oceniac zaczalem dzwiek, a nie to, czy jest jakas regulacja tonow, przestalo mnie to interesowac, najwiecej zmian poczynilem z dolem, bas ma muskac ucho a nie lomotac jak traktor. Ktos ze znajomych wpadl do mnie ostatnio, przytargal jakas wplyte z muzyka techno, chcial sie dowiedziec jak to u mnie zagra. Oniemial, zrozumial, co wczensiej mowilem, ze nie ma basu, tylko dudnienie. Nawet czasami pojawila sie barwa tegoz basu. Eq czasami sie przydaje, szczegolnie jesli czegos brakuje, ale teraz potrafie stwierdzic ile brakuje, kiedys dal bym na maksa...

 

Niekiedy tez, gdy ktos ze mna jedzie, to dziwi sie, ze nie mam suba, a co basu nie slychac? No nie... - dziwne...:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

TA-E80ES | TA-N55ES MKIII | SS-G3 | CDP-X77ES | TC-K730ES | TC-K990ES | TC-765 | DTC-60ES | PCM-501ES | ST-S770ES | DENON DP-47F + AT AT33EV MC | JVC BR-7000ERA | PIONEER CT-9R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia osłuchania i chęci poznania czegoś więcej niż poziom decybeli. Ja zaczynałem jakieś 4 lata temu ze sprzętem (Miałem wtedy 16lat). Mój tata znał kilka osób które siedziały w muzyce jakieś 20 lat i jak przychodziłem posłuchać to było fajnie lepiej niż u mnie w domu ale nie wyczówałem jakichś ahów ohów. Teraz jest zupełnie inaczej i na tym się nie skończy. Słuchać trzeba się nauczyć. Wielu moich znajomych kompletnie nie wie o co mi tak naprawdę chodzi ;) Teraz uczę słuchać mojej dziewczyny i już jej się podoba.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I znowu potwierdza sie opinia, trzeba sluchac poprostu muzyki, sluch i mozg musza sie z nia obeznac, trzeba jednak sluchac sporo instrumentow, by poznac ich naturalne brzmienie....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

TA-E80ES | TA-N55ES MKIII | SS-G3 | CDP-X77ES | TC-K730ES | TC-K990ES | TC-765 | DTC-60ES | PCM-501ES | ST-S770ES | DENON DP-47F + AT AT33EV MC | JVC BR-7000ERA | PIONEER CT-9R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem wątku.

 

To znaczy jak byliście młodsi to słabiej słyszeliście bas i sopran?

Teraz w stosunku do tamtego czasu zmniejszacie te zakresy. Słuch się wam poprawił?

 

„Wzorce” powinniście mieć już będąc studentami.

 

Dlaczego tak pogardza się gałkami? Przecież są różne głośniki. Czasami trzeba coś tam stłumić, podbić aby było równo.

Chyba, że kablami? ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

neomammut, dokładnie rozumiem o czym piszesz.

Sam pamiętam swój pierwszy radiomagnetofon kupiony po komunii ;) EQ od razu poszedł w kształt literki V. Ogólnie za młodu widać brzydziłem się średnicą :) a podbite wysokie dawały mi uczucie wyższej jakości dźwięku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>Grisza

Wlasnie o to biega. Kiedys, jesli cos nie mialo eq nie bralem tego w cale pod uwage. Teraz jesli tego nie ma tym lepiej. Literka V wydawala mi sie lepsza, Wydawalo mi sie, ze takie ustawienie daje wiecej muzyki! Z czasem jak zaczalem sluchac roznych systemow, na poczatku wydawalo mi sie, ze cos jest nie tak, najbardziej brakowalo mi basu i srednica kula w uszy. Teraz inaczej nie poslucham muzyki, w kolumnach mam regulacje srednich i wysokich tonow. Ostatnio musialem triche wysokich doregulowac i o tym zapomnialem. Na drugi dzien wieczorkiem sobie zapuscilem cos relaksujacego i slywsze, ze gra to nienaturalnie, sprawdzilem pre, czy tam jest plasko, jest ok. Zdziwilem sie i mowie, cos sie chyba ze sprzetem dzieje. Srednie wycofane, a gora szaleje. Ustawilem poziom wysokich jak trzeba i od razu lepiej :)

 

>>Grzegorz

Chodzi o to w jaki sposob zmienily sie twoje upodobania dzwiekowe na .przestrzeni lat, chodzi o to jak odbierales muzyke kiedy zaczynales przygode z audio a jak jest teraz....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

TA-E80ES | TA-N55ES MKIII | SS-G3 | CDP-X77ES | TC-K730ES | TC-K990ES | TC-765 | DTC-60ES | PCM-501ES | ST-S770ES | DENON DP-47F + AT AT33EV MC | JVC BR-7000ERA | PIONEER CT-9R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neomammut:

Myślałem, że do mnie napisałeś Grisza ;) Tak mnie wołają. . .

 

No nie wiem.

Może po prostu sprzęta na jakich się słucha na początku, jest zwyczajnie słaby? I to zmusza nas do podbicia skrajów?

 

Grałem za młodu na basie w kapeli rock`owej. Zawsze wydawało mi się, że w zespole słychać Mnie najgłośniej. Może to zaważyło, że nie przesadzałem z basem. Z kolei Tadziu tak napieprzał po talerzach, że w uszach mi świszczało ;).

 

Nie jestem dobrą próbką do badań. Rozważcie argument ze słabszym, niż teraz macie sprzętem. Potem lata przyzwyczajania się do właściwych proporcji i teraz nawet na słabym potrafimy sobie dowyobrazić. . .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to prawda, podlaczylem ostatnio jakies stare radjo spacerowe, troche sie musialem nakrecic, ale wyrownalem braki pasma w wyzszych i srednich rejestrach, basu mujsialem odjac troche. I nie powiem niezle nawet gralo jak na 20 lat lezakowania....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

TA-E80ES | TA-N55ES MKIII | SS-G3 | CDP-X77ES | TC-K730ES | TC-K990ES | TC-765 | DTC-60ES | PCM-501ES | ST-S770ES | DENON DP-47F + AT AT33EV MC | JVC BR-7000ERA | PIONEER CT-9R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mieliście za młodu tak, że włączaliście kontury, podbicia itp i było Wam wciąż mało basu, a wpadali do pokoju rodzice i pytali co tak dudni? Czyżby byli wtedy lepiej obeznani z muzyką wysokiej jakości, ludzie, którzy słuchali muzyki z kaset przegrywanych od 20stej osoby z rzędu, nagrywanej z radia na falach długich?;)

Z basem to jest bardziej tak, że z wiekiem ucho wyczula się na niższe częstotliwości. Za młodu słyszymy go słabiej, a z wiekiem zaczyna się przebijać na bliższy plan. I wydaje mi się, że nie koniecznie trzeba przekroczyć 60kę, żeby to zauważyć - wtedy to już trzeba gałkę "volume" kręcić o kilka kresek wyżej;)

Oczywiście z całym szacunkiem dla forumowiczów >60 :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 24

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.