Jump to content
IGNORED

Gramofon Ad Fontes


Redaktor
 Share

Recommended Posts

Hidden

tiaa faceci w czerni z garniakami w wiecznej pralni ;) co do innego (nawet nieco ciezszego) ramienia Andrzeja tym razem prototypu 11.5" jaki posiadam bedacego jakby pra-pra dziadkiem choc w przeciwienstwie do obecnego ramienia bedace nie w calosci DIY bo z zaciagnietym z innegj konstrukcji kardanem (juz nie tak wyrafinowanym), moge z czystym sumieniem powiedziec ze na audiotechnica 13ae2 i z preampem lampwym Andjrzeja osiagnalem pelna synergie. Znajac zamilowanie Andrzeja Analogowego do wkladek mm warto jeszcze z nimi pokombinowac, choc nie ukrywam ze czekam na ciezkie 12"-14" ramie dla denona dl103, ktore wrescie mogloby stac sie idealnym zestawem (jaki niewielu niestety slyszalo) dla tej wkladki i to za rozsadne pieniadze.

Link to comment
  • Redaktorzy
Hidden

Na kole zamachowym w module napędowym następuje duże wytracenie prędkości, gdyż rolki na silnikach są małe, a rolka koła zamachowego dość duża. Następne wytracenie prędkości jest pomiędzy kołem zamachowym a talerzem. Ciężki talerz sam w sobie też jest rodzajem koła zamachowego.

Link to comment
Hidden

OK wszystko to rozumiem , chodzi o problem likwidacji tetnien /nie wiem czy to dobre okreslenie/po obu stronach, moje pytanie jest tylko czy ktos ma konkret czy dodatkowa masa w napedzie /nie w talerzu/ to istotny krok do przodu czy tylko krok w bok jakich pełno w pomysłach audio

 

moze przez zastosowanie koła zamachowego na napedzie jest krotszy czas oczekiwania na stabilizacje obrotów ?

 

/w kwestii formalnej tez mam gramofon i preMM od AndrzejaAnalogowego/

Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie

Link to comment
  • Redaktorzy
Hidden

Nie jestem pewien, czy istotą nie jest tutj raczej chęć wyrównania ewentualnej nierówności pracy między dwoma silnikami. Niektóre firmy dają napęd z dwóch albo trzech silników bezpośrednio na talerz, natomiast np. VPI robi to właśnie przez koło zamachowe. Zaś zaleta stosowania większej liczby silników to teoretycznie przynajmniej właśnie wyrównanie czy też uśrednienie ewentualnych nierównomierności pracy silników (w porównaniu z jednym) oraz większa siła przenoszona na talerz.

Link to comment
Hidden

Czytałem onegdaj wywiad z gościem który kiedyś projektował gramofony dla Pink Triangle'a. Podawał, że w układzie wielosilnikowym jest bardzo trudno tak dobrać silniki aby wykazywały idealnie taką samą prędkość obrotową, tak samo szybko ruszały i tak samo szybko hamowały. Przynajmniej te 30-40 lat temu tak było. Zawsze jeden z silników w pewnym sensie "ciągnie" pozostałe, wywołując między innymi mikropoślizgi pasków na rolkach napędowych pozostałych silników lub na subplatterze. Niekorzystne dla dźwięku jest jeśli ta "walka" silników zachodzi przez paski napędowe obracające bezpośrednio talerz lub subplatter. Dlatego dobre jest to koło zamachowe, tym razem już pojedyńcze, które nie ma już z kim "wojować o prymat", tylko grzecznie napędza pasek obracający talerz.

Pozdro,

Yul

Link to comment
Hidden

W uzupełnieniu bardzo miłych dla mnie opinii na temat wersji testowej przekazuję informacje o wersji "gold" czyli o 30 kg mosiądzu....Brakuje co prawda jeszcze uchwytu windy ale sama winda-mojej konstrukcji jest już gotowa i po testach...Tym samym wszystkie elementy są wykonane w mojej piwnicy...Gramofon testuję z wkładką AT VM8.Talerz ma masę łączną 20 kg.Napęd to dwa silniki produkcji rosyjskiej napędzające 4,5 kg wałka stabilizatora.Choć to bardziej talerz stabilizuje wałek niż odwrotnie..Ramię z mosiężnym kardanem łożyskowanym na kiełkach stalowych ma tradycyjnie długość 14 cali i możliwość regulacji długości-przysięgu w zakresie +- 15 mm.Rurka węglowa z włókien położonych wzdłużnie.Całość wyszła jak na fotkach...Pozdrawiam Andrzej

post-12382-100000084 1282162182_thumb.jpg

post-12382-100000085 1282162182_thumb.jpg

post-12382-100000086 1282162181_thumb.jpg

Link to comment
  • 2 weeks later...
Hidden

Witam !

Tak, doskonale zgadłeś, właśnie chodzę w skarpetkach w sandałach, tłumaczę i wyjaśniam dlaczego:

w sandałach, ponieważ wygodnie, a w skarpetkach, ponieważ nie chce mi się codziennie myć nóg.

I tyle !

A Pana Andrzeja Analogowego bardzo cenię, wraz z Jego umiłowaniem mosiądzu / złota. Zresztą wcale się nie dziwię, ponieważ mosiądz jest łatwy do nabycia, łatwy w obróbce, pięknie się toczy, ciężki, daje się ładnie polerować na złoto, choć , moim zdaniem ma pewną wadę: dzwoni. Podobnym do mosiądzu stopem jest spiż, używany od wieków do odlewania dzwonów.

Gdyby udało się odpowiednio precyzyjnie wykonać talerz, to prawdopodobnie najlepszy akustycznie byłby z ołowiu, (brak dzwonienia).

 

A więc, czyżby hybryda: ołow + (?).

 

Dramat, to jest wtedy, gdy taki mały, źle do innych nastawiony człowieczek, zabiera głos niemerytorycznie, tylko złośliwie, po co ?

Link to comment
Hidden

Talerz z mosiądzu który zastosowałem składa się z trzech warstw blachy 8 mm przełożonych silikonem i skręconych do kupy 8 śrubami.Cała ta operacja miała na celu wygłuszenie i redukcję dzwonienia...Stosowałem poza tym aluminium w różnych wersjach materiałowych,pleksi,szkło i drewno.Złoty gramofon powstał z wielu detali,które historycznie uzbierałem i postanowiłem zebrać w jedną całość.Ponieważ lubię polerować metale,a robię to w domowych warunkach obiecuję,że do mosiądzu nie wrócę z prostego powodu-nie mam dość siły,żeby utrzymać w dłoniach 20 kg metalu i dopychać to do wirującej szczotki-cały czas pracując prawie bez podpierania elementu.Tyle tytułem uspokojenia kolego który sugeruje zamiłowanie do błyskotek.W temacie obuwia nie mam zbyt wiele do powiedzenia poza tym,że widziałem już w swoim życiu wiceministra Rządu RP który podejmował oficjalną delegację zagraniczną w sandałach i skarpetach we wzorki oraz swetrze pamiętającym kilka strajków-i nie był to Jacek Kuroń.O dziwo,wcale nie przeszkodziło to w pozytywnym zakończeniu negocjacji.Dywagacje na temat kto i w czym słucha są dla mnie zupełnie bez sensu..Ponieważ gramofonów mam już kilka,dalsze plany są związane z budową nowej wersji ramienia.Tym razem zastosuję elementy tytanowe,bo materiał wala mi się w piwnicy już ze 20 lat...

Link to comment
  • 1 month later...
Hidden

Dzięki uprzejmości kolegów Marka i Piotra, a także wyrozumiałości Alka podróżnik-egzemplarz testowy wrócił na stare śmiecie..Dostał w prezencie nowy talerz-10 kg aluminium ,silniki szt 2 skrojone na miarę,i modyfikację ramienia-czyli nową windę z możliwością regulacji czasu opadania ramienia oraz przeciwwagę zawieszaną na silikonowym, amortyzatorze.To wszystko dzięki uwagom Alka i kolegów biorących udział w odsłuchach.Niesamowite i pouczające doświadczenie,ogrom życzliwości oraz cierpliwości wszystkich, zaowocowało nowym modelem,który niniejszym pozwalam sobie nazwać AD FONTES MkII AD FINEM...Bardzo wszystkim dziękuję i składając wyrazy szacunku postaram się skupić na nowych płytach , które właśnie dotarły z Angli.Alku!Dziękuję i do zobaczenia!!Mam fotki ale nie radzę sobie z ich wstawieniem...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.