Skocz do zawartości
IGNORED

Dobry muzyk jest jak dobre wino?


wojciech iwaszczukiewicz

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio odeszło dwóch wybitnych muzyków jazzowych,mam na myśli Freda Andersona i Billa Dixona.Tak się składa,że do końca, w wieku podeszłym byli artystami twórczymi i kreatywnymi.A nawet można by powiedzieć,że w przypadku Freda ( miałem zaszczyt poznać Go osobiście) najlepszy okres jego twórczości to ostatnia dekada życia.W związku z tym nasunął mi się temat wątku.Sędziwi muzycy utrzymujący wysoki poziom twórczości.Przykłady wybitnych artystów,którzy z wiekiem rozwijają się,dojrzewają i w wieku sędziwym osiągają apogeum.Spotkałem się z poglądami,że w pewnych gatunkach muzycznych(np. blues,free,muzyka poważna) im artysta starszy tym lepszy.Jako przykład mogę podać anegdotę jak to młody adept pianistyki po wysłuchaniu recitalu Rubinsteina zapytał:Mistrzu dlaczego zagrał Pan tak wolno?A Wielki Artur na to:bo umiem!

P.S.Ta analogia z winem nie do końca słuszna!Liczy się nie tyle wiek co rocznik!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W/g mnie młodość jest "napędem muzyki". Młodzi muzycy mają więcej pasji i energii, nie są obciążeni balastem swojej hmm "gwiazdowośći"; starość to przeważnie wygodnictwo i lepsze lub gorsze "kopiowanie swojego prime".

Można by powiedzieć tak: kompozycje, pomysły i "żar" to młodość no i oczywiście talent; wykonanie i "biegłość techniczna" - tu już doświadczenie bierze górę (choć są też i doskonali "młodzieżowcy") no i też oczywiście poparte talentem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość glubisz

(Konto usunięte)

>rozczochrany

Jaką muzyke miałeś na myśli, rock, jazz, classic?

 

Ja uważam że ogólnie w tych czasach powstają ciekawsze płyty niż 60/70 w jazzie, lubie muzyke współczesną jeśli chodzi o jazz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość glubisz

(Konto usunięte)

No bo to o czym piszesz odnosi się cześciej do rocka niż jazzu czy klasyki...

 

Pisałem że podoba mi się muzyka współczesna jazzowa, odniosłem się do ostatniego zdania w pierwszym poście tematu jakoby liczył się rocznik i z tym się właśnie zgadzam. Wyjątkiem są płyty John Coltrane z 60 lat a tak to przeważnie wole współczesne rzeczy również weteranów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tematem wątku nie jest pytanie czy wolisz muzykę z lat 60 czy współczesną.Chodzi o artystów, którzy pełnię swej sztuki osiągneli w póżnym wieku.

Np. mam pytanie do znawców sztuki V.Horowitza.Jak oceniają jego pianistykę przed zawieszeniem działalności koncertowej i po wielkim powrocie( jeżeli to można porównać).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

glubisz, 31 Lip 2010, 16:06

 

> Ja uważam że ogólnie w tych czasach powstają ciekawsze płyty niż 60/70 w jazzie, lubie muzyke współczesną jeśli chodzi o jazz.

 

Co do lat 80. to bym się zgodził w 100 %, przy 70. już by można polemizować, bo przecie nie samym jazzrockiem te lata stały, ale 60. to jak dla mnie bezdyskusyjnie najlepsze lata jazzu. Obawiam się, że w każdym jednym roku tej dekady wychodziło więcej ciekawych, znaczących dla gatunku płyt niż w całym ostatnim dwudziestoleciu.

 

No a co do pytania zasadniczego tego wątku, to jednak wychodzi na to, że akurat w jazzie najwięcej namieszali artyści w wieku ok. 20-40 lat, a nawet może i 20-30.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwykle do 40tki czlowiek ma najlepsze pomysly, muzyka nie jest tutaj dziedzina rzadzaca sie innymi prawami, oczywiscie jakies wyjatki zawsze sa ....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Home is where the needle marks try to heal my broken heart...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postawiłbym trochę inną tezę - geniusze umierają młodo, a ich muzyka żyje wiecznie. Np. Chopin, Mozart, Jim Morrison.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Człowiek może być dobry, uczciwy ale i tak ilość ludzi na jego pogrzebie zależy od pogody...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znacie dorobek Roberta Andrzeja Krauthammera, pianisty znanego jako Andrzej Czajkowski?

Bardzo ciekawa historia wiąże się z jego pośmiertnym życzeniem. Czajkowski, po swojej śmierci ciągle występował na scenie... a dokładniej jego czaszka. Zgodnie z jego wolą została przekazana Royal Shakespeare Ccompany by służyć jako rekwizyt w inscenizacjach Hamleta.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podales muzyków którzy faktycznie najlepsze rzeczy tworzyli przed 40 , tylko że wiekszosc z nich odeszla po 30 ,takze nie ma mozliwosci potwierdzic Twojej tezy , osobiscie twierdze że gdyby Coltrane , Charlie Parker zył o 30 lat dluzej mielibysmy duzo wspanialej muzyki , a najbardziej to zaluje ze Krzysztof Komeda odszedł przed 40 bo stworzyl by napewno super muzykę ..... szkoda bardzo , ale jest jakas prawidlowosc bo Chopin tez krótko przed 40 zakonczył przygodę z zyciem .... strach pomyslec bo mam juz 34 lata .... :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.