Skocz do zawartości
IGNORED

Lutownica dla początkującego maniaka DIY


alladyn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, do dzisiejszego dnia do lutowania używałem zwykłej lutownicy 40w za około 10 zł z racji tego, iż mam smaka pobawić się troszkę w DIY postanowiłem wymienić moją wysłużoną lutownice na coś co bardziej nada się do tej zabawy :-) Jestem tylko studentem więc lutownice za grube pieniądze odpadają :( no ale nie od razu Kraków zbudowano więc póki co wystarczy mi coś tańszego, tylko co?

Czytałem troszkę tu i tam opinie są różne jedni polecają transformatorów-ki inni z kolei mówią, iż lepiej najprostszą stacje lutownicza gdyż mamy tam regulacje temperatury.

Czy wystarczy mi taka stacja lutownicza

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czy może lepiej kupić taką transformatorów-kę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jest jeszcze opcja nr 3

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ale troszkę droższa :/

 

Pomóżcie coś za 2 dni chciałbym zamawiać :D

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam używam takiej, jak ta ostatnia. Jest duży wybór grotów dostosowanych do potrzeb, stabilizacja temperatury jest bardzo dobra, ale do grubszych rzeczy wspieram się transformatorową (trochę lepsza lutola, jak ta co pokazałeś).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam tą,trzeba mieć do niej 24v transformator,ma bardzo dobre groty,grzałka nieśmiertelna,mam podobną od zawsze(12 lat) i nic jej nie rusza

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakup tą ostatnia jest kozacka i napewno lepsza od popszednich,szybciej będzie się nagrzewać i trzymć temperaturę bardziej dokładnie,od transformersów trzymaj sie z daleka:) tym możesz lutować rynny co najwyżej bo w dobie układów z drobnym rastrem czarno widzę lutownice transformatorowe,szczegulnie na poczatek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Transformatorowa przydaje się. Choćby do pobielenia grubych przewodów, czy innych "grubszych" prac. Mam Lutolę już chyba od 25 lat- jest nie do zajechania. Lutownice Elwik są dobre- potwierdzam i polecam. Chiński chłam jest do d... szczególnie ten tani.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście używam PT 936 i mogę ją szczerze polecić, jest to praktycznie ta sama lutownica co w ostatnim linku, sygnowana jest jedynie przez inną firmę.

 

Z tańszych lutownic oporowych podobno bardzo fajne i tanie (ok. 30zł) są lutownice PENSOLa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatecznie polecam tą z ostatniego linka,chyba ze chcesz tanią stację PT803 ma niezłą kolbę oraz masz od razu Hot-air co w dzisiejszych czasach aby odlutować jakiś układ bez jego uszkodzenia wydaje się niezbędne,ale to koszt ponad 200zł ale działa dbże i warto w to zainwestowac,sam mam taką stacje od3lat i chodzi jak malina,chciał bym zakupić coś na podczerwień ale to jak narazie za duże koszta,może za rok pomyślę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również mam PT936 od 2-3 lat i jest o.k, no chyba iż Weller ale tu cena samego urządzenia i ceny grotów są zaporowe aczkolwiek używałem w pracy i również mogę polecić ale to może troszkę później ;) .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alladyn, 9 Sie 2010, 21:05

 

Powinieneś zaopatrzyć się w dwie: transformatorową (nieodzowna !) i tzw. stację lutowniczą ( do precyzyjnych prac na płytkach).

 

Kup tez odsysacz cyny - przyda się NA PEWNO.

* * *

Transformatorówka (dobrze jak ma przełącznik na 2 moce ale jak nie ma - nie szkodzi) szybko dojdziesz do wprawy.

Wygodna i nieodzowna przy zarabianiu grubszych kablu (np. sieciowych) ale nie tylko. (Także czasem prace domowe jak np. ciche cięcie tworzywa ;) /Zmieniaj wtedy na grot: zamiast np. srebrzanki, ja używam miedzianego, bo i tak po cięciu tworzywa tak taki grot jest "do utylizacji". )

* * *

Nie kupuj tandety.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chml za drogo (zbieram na nowy wzmacniacz więc nie poszaleje :-))

 

andrea29 najchętniej kupiłbym 2 i 3 link ale nie wydam tyle kasy bo nowy wzmacniacz by się opóźnił ;)

 

Głupia lutownica a tyle z tym problemów :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, najlepiej mieć dwie, pistolet do lutowania kabeli i innych mniej dokładnych rzeczy.Kiedyś odradzano mi jakiekolwiek lutowanie na pcb pistoletem, samo to że nieporęczne to niby pistolet wytwarza jakieś pole które może uszkodzić elektronikę.

 

Wczoraj był u mnie elektronik, miał jakąś 50W stację Wellera, super sprawa, właśnie miałem polecić, ale zobaczyłem ceny na allegro....od 700zł.

 

Aha, no i żadne 25W, mnie trafiało zanim mój 25W Weller się nagrzewał(potem i tak z własnej głupoty zniszczyłem grot, przetarłem go papierem ściernym)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Yamaha NS1000 Monitor | Krell KSA-80 | Krell KRC-3mk2 | SBT + Tomanek ULPS | Metrum Octave DAC (14VA PSU) |

Siltech SQ38-G3 | Nordost Flatline | Tara Labs RSC Air 75 coax | Ecosse Nu Diva

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalety chińskich lutownic ACIOTO za 30 - 100 PLN są tanie :)

 

Transformatorówki odradzam (w ogóle)

 

Zainwestuj w jakiegoś używanego wellera Erse lub elwika

Lepiej dać 200 - 300 PLN a mieć coś na lata

 

Kupisz chinskie dziadostwo to tylko będziesz klął i dokładał kolejne 30 ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega napisał, że jest początkujący - a więc na początek polecam najprostszą i najtańszą lutownicę taką jak na obrazku. Sam posiadam taką. Pierwszy egzemplarz służył mi przez 2 lata - po tym czasie urwały się śrubki trzymające grot. Nie chciało mi się ich wymieniać więc kupiłem drugą. Koszt to 15zł. Da się tym zlutować praktycznie wszystko - grubsze kabelki do 4mm^2 oraz elementy smd (sam lutowałem kostki takie jak PCM1796). Jak kolega bardziej wciągnie się w elektronike i stwierdzi, że ta lutownica już mu nie wystarcza - wtedy może zainwestować w jakąś stację lutowniczą z dokładną regulacją temp, ale nie taką za 40zł bez wyświetlacza, tylko coś lepszego. Aha, zapomniałbym - koszt grotów do tej żółtej lutownicy to 3zł. Trzy groty powinny wystarczyć na rok.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyskoczyłem jak filip z konopi ;D Następnym razem muszę czytać pierwszy post :)

W takim razie polecam zrobienie stacji lutowniczej własnoręcznie:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam samoróbkę na bazie artykułu z PE 3/99 i kolbę PENSOL SL30CE-I od prawie trzech lat i jeszcze mnie nie zawiodła. Lutuje się nią bardzo dobrze, od smd po grube kable. Do tego wykorzystuję jej transformator również do zasilacza 0-30V/1,5A.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam dokładnie, około 150-180 zł. Transformator i kolba to najdroższe części. Ja składałem z myślą o rozbudowie o prosty zasilacz, jednak jeśli chcesz gotową stację z podobnymi funkcjami polecam solomon sl-20 lub sl-30 (ta druga z wyświetlaczem). Kolba PENSOL SL30CE-I posiada grzałkę ceramiczną i nagrzewa się znacznie szybciej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast kupować te chińskie wynalazki to kup trafo 24V i lutownicę PJ (firma z Warszawy) za 30zł + oczywiście trafo. Mam takie połączenie i lutuję się bardzo przyjemnie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez stabilizacji temperatury (za pomocą czujnika w grocie/grzałce) to się nie lutuje za przyjemnie. Proponowana 936 posiada ceramiczną grzałkę z czujnikiem wewnątrz. Grot nagrzewa się dość szybko, i stacja szybko reaguje na zmianę temperatury. Żeby nie było tak pięknie to niestety z autopsji wiem, że zdarzają się niedoróbki. Osobiście pracuje już na 3 kolbie, a najczęściej wysiada ta tulejka plastikowo-metalowa łącząca rączkę z osłoną grzałki.

Sama kolba jest lekka, kabel cienki i giętki, lutuje się naprawdę przyjemnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

mam i polecam:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam stacyjke 936 i szczerze polecam. Lutowanie wszelakie jest wygodne - oprócz grubych kabli ale to zrozumiale. Części ogólnodostępne, rzeczywiście ta nakretka o której piszecie pęka pod wpływem prób odginania kolbą np. rozlutowywanych elementów przewlekłych. Nie trzeba jednak kupować całej kolby, od jakiegoś czasu są same nakrętki dostęne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Szczerze polecam!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

to urządzenie za 16zł do pierwszego lutowania jest ok a reszta kaski na wzmacniacz

i żadnych grotów przykręcanych na śrubkę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam taka jak mamel polecił tylko 35w, zmieniłem grot na cieńszy i jako całkowity żółtodziób przylutowałem pcm'ke i działa więc wystarczy cos takiego praktycznie do wszystkiego a resztę tak jak poprzednik polecił wydac na cos innego :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam trochę doświadczenia w lutowaniu... i powiem tak 25W odpada 35W na grocie minimum, wystarczy do ołowiówki i zapewni jako taki komfort pracy.

I nie ma, co się oszukiwać regulacja temp. to też podstawa....

Z doświadczenia mogę polecić 936 mam już ja jakieś 3-4 lata i wiem, że zaspokoi wymagania początkującego elektronika jednocześnie jest dość tania i mało awaryjna.

Natomiast jeśli ktoś chciałby wydać trochę więcej to gorąco polecam XY LF-1000, IMHO jest warta każdej złotówki :)

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 14

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.