Skocz do zawartości
IGNORED

Elementy w preampach gramofonowych


ahaja

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Ogólnie. Nie miałem zamiaru wywoływać żadnej bitwy, nie daj boże wojny..... swoimi pytaniami. Ja znam się na czymś innym, a jeśli jest ktoś kto wie więcej niż ja w kwestii, która mnie interesuje to pytam. Jeśli dostaję odpowiedż to świetnie jeśli nie to próbuję dalej. Na tym forum dowiedziałem się już i tak bardzo dużo, ale apetyt wiadomo..... rośnie. Tak więc jeśli nie macie nic przeciwko to będę Was pytał dalej.

 

Czyli nie pozostaje mi nic innego jak kupić 2 transformatory około 24V, połączyć je w szereg, zastosować jakiś układ (?) czyszczący i stabilizujący napięcie i jazda. Wtedy jednak dostanę właśnie to napięcie symetryczne prawda? A jak mam wtedy zasilić ten układ np na tranzystorach 'jabela' ? Czy muszę sobie zrobić jakieś odczepy w jednym transformatorze i mieć z tego po prostu + - 20-24V ?

 

>darkul

jakiego opa w Twoim schemacie zastosować (czy to moze być coś z np 2604, 2132, 2134, 2277) ?

czy jest jakiś sposób na czyste wysokie tony - w układzie z avt (wiem, ze nie jest za specjalny) wysokie rejestry nie są niestety zbyt czyste.

 

'Dżwięczny' jestem za każdą podpowiedż.

Pozdrawiam Krzysztof

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AVT jako wzorca audiofilskich phono nie polecam....

Daj taka kostke ktora ci sonicznie podpasi...ja mam swoje typy ale to nie moje uszy beda to cwiczyly....

Swoja droga lepiej bedzie jak dasz po prostu 1 trafol z symetrycznym napieciem...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>stozek

Troche sobie[ byc moze sie myle]ale komplikujesz sobie zycie....

Pamietac trzeba ze po lutowaniu , parametry elementow bezpowrotnie ulegaja zmianie...na + lub - wartosci nominalnej....dlatego ja staram sie uwzgledniac wiele czynnikow wplywajacych na powtarzalnosc pracy danego urzadzenia w danym okresie czasu.....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK.Jutro udaję się po trafo i popróbuję z układem (najfajniej by było gdyby napięcie można regulować).

 

Co do kostek to na większości jest taki efekt - najmniejszy na 2132 i 2277. Myślałem, że można tam gdzieś wsadzić jakiś kondensator i po kłopocie.

 

Krzysztof

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ahaja -> jeden transformator z dwoma uzwojeniami wtórnymi (np. toroid Indela na początek wystarczy, powiedzmy TST 50/012 300050-012 Z 50/TOR 01-1 toroidalny 220V 2x21V na uzw. wtórnych 2x1,19A prąd uzw. wtórnych, źródło

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) )

 

generalnie, to sprawdź ten link

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

sugeruję przeczytać ten artykuł, a jeśli będą kłopoty z językiem, to rysunki same wiele wyjaśnią

 

darkul tłumaczy dobrze, aczkolwiek dosyć ... hmm, skrótowo ;-) żeby zrozumieć, trzba dysponować pewną wiedzą

 

Pozdrowienia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stożek ja nie twierdzę, że mój układ jest lepszy. Ja twierdzę, że on działa.

 

Tak naprawdę oba rozwiązania są do kitu, po prostu wywal zasilacz który jest teraz i zrób podwajacz napięcia na diodach, potem stabilizatory i zasilacz jak znalazł. Będziesz miał symetryczne 2 x 22V.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy to podwajacz napiecia jest lepszy od transformatora z symetrycznym napieciem?!

Uklad ktory zaproponowalem jest stosowany miedzy innymi w profesjonalnych przenosnych konsoletach zasilanych akumulatorowo.

Tzw.sztuczna masa musi byc pedzona ze zrodla o niskiej impedancji..wtedy ma ona stala wartosc!

Zastosowanie samych dzielnikow rezystorowych jest niewlasciwe co i niestabilne...masa plywa,juz niemowiac o zmiennej impedancji takiej masy....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie napisałem, że podwajacz jest lepszy od trafa z symetrycznym napięciem?

 

 

 

Napisałem, że podwajacz jest lepszy od układów ze sztuczną masą. Chyba, że z tym też się nie zgodzisz...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

>darkul, czyli przewidujesz, o ile zmieni się np. wartość rezystora po lutowaniu i specjalnie nie szukasz dokładnych

wartości ? To Ty lepszy magik jesteś, niż myslałem ! A tak na poważnie, to komplikujesz sam. oCzywiście, że parametry elementów się zmianiają podczas lutowanie, dlatego kiedy je montuję robię to tylko raz, jeżeli muszę taki

dokładny rezystor lub kondensator wylutować to go wyrzucam !

>ahaja, oczywiście lepszy jest pojedyńczy transformator, najlepsze są na rdzeniach zwijanych lub toroidy.

Pozdrawiam !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Troche pozno ale to nic...

Czyli toroid z podwojnym wtornym, do tego uklad, ktory udostepnil 'darkul' i mam symetryczne napiecie. Ale musze je chyba jeszcze wyprostowac co by bylo stale (?). Jesli kupie taki na 24V to po dodaniu tego ukladu troche spadnie to napiecie (o ile?)? Czy moge uzywac np tylko jednego wtornego zeby z kolei uzyskac zwykle 20-24V?

Jeszcze nie kupilem.... walka z podatkami trwa...... koniec w niedziele.

Pozdrawiam Krzysztof

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak juz masz napięcia symetryczne, to po co ci układ darkula? Układów zasilaczy symetrycznych znajdziesz multum w internecie, dlatego nie mam zamiaru ich tutaj dokładnie opisywać. Fajna stronka elektroda.pl

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do trafa z symetrycznym napieciem dodajesz mostek Graetza i baterie kondziorow...kup sobie jakis kit..jest ich sporo na rynku...

==========

>stozek

Ja tez nigdy niedawalem uzywanych elementow ludziom... dlatego zabawa w prototypy jest kosztowna..bo od nich sie zaczyna..

Rezystory czy kondziory roznych firm maja typowe tendencje do zmiany parametrow po lutowaniu..dziwi mnie ze mi sie dziwisz???Juz pomijam fakt pozniejszych zmian warunkow pracy elementow w zaleznosci od temperatury otoczenia...Od lat daje rezystory 0.1%..0.6W f-my Bayschlag i Siemans..Raytcheon... i nienazekam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Witam.

Do preampa zrobiłem w końcu zasilanie symetryczne... ze stabilizatorami 7815/7915. I tu problem: od strony plusa jest 14,8V a od strony minusa prawie 19V. Czy to kwestia użytych stabilizatorów? Co tam muszę wsadzić żeby było równe napięcie?

Krzysztof

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Transformator z podwójnym wtórnym , z niego góra to plus, dół minus i dwa ze środka jako masa.Potem mostek, bateria kondensatorów (2 x 4700mikro, 2 x 100n, 2 x 100p), potem 7815 na plusie i 7915 na minusie i dalej znowu kondziory (4 x 4700 z cewkami 4 x 100mH bo słychać sieć...). Jak mierzyłem napięcie wychodzące z trafa to po obu stronach było równe... około 18V. Przepraszam ale nie mam skanera żeby to wrzucić a nie umiem tego narysować w kompie. Myślę że w miarę wytłumaczyłem jak to jest podłączone...

 

Z góry dziękuję za pomoc Krzysztof

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połączenie na tej zasadzie:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) - na wejściu dałem mostek i większe kondensatory. Bazowałem na tym schemacie.

Krzysztof

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

>ahaja,

No nie wiem, zasilacz na linku jest OK. A czy Twój też - zobaczymy. Najpierw wywal dwa elektrolity 4700uF z tych czterech za stabilizatorami - tak sie nie robi. Dodaj je do tych dwóch na wejściach stabilizatorów ( za mostkiem )- powinny być możliwie duże pojemnośći przed wejściem stabilizatorów a nie za. Zmierz napięcia wyjściowe bez preampu, potem go podłącz i sprawdź napięcia i prądy w gałęziach - pamietaj, że 7915 ma INNY rozkład wyprowadzeń niż 7815 - być może to jego wina - uszkodzony 79xx. Wymień na inny i powinnienieś mieć ok. -15v. Ja użyłbym stabilizatorów z serii 317/337 - są dużo lepsze od 78xx/79xx ale to inna rzecz...

Powodzenia w szukaniu usterki:-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

>Stożek,darkul: popróbuję z przełożeniem kondensatorów. Napięcia właśnie mierzyłem bez obciążenia. Stabilizatory podłączone mam dokładnie tak jak napisał 'darkul. Wezmę inną sztukę 7915 i sprawdzę. Jeśli mówicie, że 317/337 są lepsze to wymienię na takie (no chyba, że trzeba je ściągać z księżyca...ha).

Krzysztof

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

317/337 to najpopularniejsze na swiecie liniowe stabilizatory szeregowe napiecia stalego. dostepne w kazdym sklepie elektronicznycm. parametry przyzwoite - nieobeznany audiofil gdyby rozumial jak je dokladnie interpretowac to by chyba je wywalil... heeh i powiedzial ze to sie do hi-end nie nadaje ponoc. A nadaje sie i jesy stosowane i to hurtem wrecz! Ja stosuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wywalam te 78/79/xxx i w to miejsce wkładam po jednym tl431?

Czy te duże kondensatory za stabilizatorami są zdecydowanie niekorzystne i lepiej je wsadzić między mostek a stabilizatory?

Krzysztof

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

>ahaja

Z kondensatorami zrób właśnie tak, co do TLxx to z nich wyciągniesz bez żadnych sztuczek 100mA, a z 317/337 1A więc nie ma co ich porównywać. 317/337 maja również wersję "niskoprądowe" z literką L, możesz dać takie.

317/337 stosuję od wielu lat i są dobre i do hi-fi i do high-end-u. No i są tanie:-) Bardzo łatwo uzyskać tłumienie tętnień na poziomie >80dB, co w zupełności wystarcza nawet w preampach gramofonowych. Acha, one nie lubią

zbyt dużych pojemnośći na wyjściach ( >3300 uF ), lepiej dawać więcej mniejszych kondensatorów no i te na wyjściu

nie mogą mieć większej sumarycznej pojemności niż te na wejściu. Mostek prostowniczy z obowiązkowymi czterema kondensatorami odprzegającymi po 100-150 nF/min 100V ( czerwone Wimy ).

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TL431 maja bardzo mala wartosc impedancji wyjsciowej!choc faktycznie mniejsze prady od LM.

z tego co widze kolega ma problemy z podstawami w aplikacjach... i zaczynam sie bac o jego zdrowie!

Ja proponuje by sobie kolega kupil jakas ksiazeczke bo moze cos niedlugo zabolec.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedzi. Dziś smaruję po części. Napiszę co i jak wyszło.

Krzysztof

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do lm i tl:

1. lm317 na plusa - 1 masa, 2 wyjscie, 3 wejscie ?

2.lm337 na minusa - 1 masa, 2 wejscie, 3 wyjscie ?

3. tutaj mam klopot: anoda, katoda, reference?

Możecie podpowiedziec? Znalazłem w elnocie rysunki ale....

Krzysztof

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.