Skocz do zawartości
IGNORED

Zniekształcenia z eposa m8i


malikali

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam nietypowy problem z kolumną centralną Eposa m8i. Ostatnio zapodałem film w którym wyraźnie przy uniesieniu głosu jednego z aktorów jest słyszane zniekształcenie dźwięku z tweetera. Od razu zacząłem to sprawdzać i okazało się że jeśli puszcze ten moment filmu siedząc na lewo od głośnika zniekształcenia nie ma, ale siedząc na wprost lub po prawej stronie jest wyraźnie słyszalne, przy czym po prawej stronie zniekształcenie jest wyraźniejsze. Miałem też możliwość odłączenia poszczególnych głośników i stwierdziłem, że każdy grając osobno nie zniekształca materiału. Podłączyłem również słuchawki, aby zobaczyć czy sam materiał w tym momencie nie jest przesterowany i okazało się ze jest ok. Następnym rozsądnym posunięciem było wpięcie kolumny głównej w moim wypadku epos m22i zamiast centralki. Po sprawdzeniu stwierdziłem że zniekształcenie nie występuję i coś mnie podkusiło żeby obrócić jeszcze kolumnę na płasko tak jak stał centralny, zniekształcenie znowu było słyszalne tym razem z kolumny m22i !. Nie ma znaczenia gdzie stoi kolumna zawsze jest to samo i jak do tej pory tylko w tym materiale filmowym. Udało mi się również podejrzeć zwrotnice M8i którą tu wkleiłem wartości cewek niestety nie są podane.

Co może powodować taki efekt?

 

Bardzo proszę o zabranie głosu w tej sprawie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze możliwe są zimne luty w zwrotnicy, brak dobrego styku na złączkach (kablach). Jak nie to oczywiście wina leży po stronie samego głośnika wysokotonowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za zainteresowanie. Wszystkie tego typu rzeczy już sprawdziłem

łącznie z oględzinami kabli i lutów. Ale problem leży chyba gdzieś indziej, ponieważ

to zniekształcenie słychać w wszystkich kolumnach, które posiadam czyli m22i m5i

co ciekawe tylko na średniej głośności, takiej na której nie słychać tego szumu w tle.

Poniżej daje linka do tego kawałka, który doprowadza mnie do rozpaczy.

Czy faktycznie jest on przesterowany od 6 – 8s ? a może tweetery eposów już tak mają.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz przy przesterowanym sygnale (duze ostre zbocza) moze dodawac od siebie jakies podwzbudzenia ktore beda objawialy sie trzeszczeniem. Na sluchawkach moze tego nie byc.

 

Warto czasami podlaczyc sluchawki do sygnalu z kolumn i sluchac razem z podlaczona kolumna. Wzmacniacz inaczej reaguje na obciazenie kolumna i bez. Sluchawki podlacza sie przez rezystor ok 1k o mocy kilku wat.

 

Same glosniki tez potrafia na specyficznych sygnalach zatzerszczec co sie wiaze z niecentycznoscia cewki ktora pogarsza sie z wiekiem glosnika. Tu dobrym testem jest przestrajana sinusoida tylko trzeba uwazac z moca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że teraz dopiero się zaczęło, ale do rzeczy

 

Kolega irek2 poddał mi dobry pomysł z tą sinusoida poszukałem na necie i znalazłem

taki program który generuje ten sygnał sin, puściłem to kilka razy na m22i potem na m8i

i wyraźnie słychać jak tweeter w m8i cicho dzwoni, to jest takie cichutkie uderzenie talerzyka. W innych kolumnach nie ma mowy o takim zjawisku sygnał od 20 – 20000hz jest czysty. Tak wiec tu z centralnym sprawa jest jasna mam tweeter do wymiany.

 

Ale jak puszczałem sobie ten sygnał to stwierdziłem również, że midbas w prawej kolumnie m22i coś nieczysto gra na niektórych częstotliwościach. Jak wiadomo w eposach nie ma kopułki przeciwpyłowej tylko korektor fazy i można przyjrzeć się szczelinie, tak tez zrobiłem.

Na początek wsunąłem w szczelinę kartkę z ksero i delikatnie przejechałem dookoła,

jak wyciągałem tą kartkę to przeżyłem opad szczeny, kartka była cała w smarze!!!. Stało się dla mnie jasne że ktoś to zrobił celowo żeby ukryć to charczenie.

 

Wytarłem ten smar kartkami papieru póki nie były suche i puściłem sygnał ponownie, głośnik jeszcze bardziej charczał, przyświeciłem więc w szczelinę i okazało się że kawałek plastiku z korektora fazy odstaje i dotyka cewki, to był taki wąs z plastiku który udało mi się ściąć i wyciągnąć, a nie było to łatwe bo ten kawałek sprężynował i chował się jak go próbowałem wyciągać. No ale udało się go wyciąć kawałkiem cienkiego miedzianego drucika . Po zabiegu głośnik zagrał czysto. Ta kolumna gra teraz całkiem inaczej żywiej, ale czy to normalne że z jednej strony cewka prawie dotyka magnesu? wystarczy że dotknę membrany z jednaj strony i głośnik charczy.

Lewa kolumna w której na szczęście nie było smaru:) ma szczelinę równą z każdej strony i nawet lekkie naciśnięcie nie wprowadza zniekształceń.

 

I to są kolumny od audio systemu!! nóż się w kieszeni otwiera.

Na pewno zdam relację z przebiegu wymiany tego tweetera, ale proszę jeszcze o radę z tym głośnikiem od m22i który udało mi się chyba uratować, czy należy go też wymienić skoro cewka z jednej strony jest tak blisko? (mniej więcej grubość kartki od drukarki)

 

 

Na koniec trochę śmiać mi się chce bo te kolumny są trudne do napędzenia no z tym smarem w głośniku w szczególności hahaha

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

malikali,

 

Dla wyjaśnienia. Ta próbka dźwięku była wycięta z oryginalnej ścieżki dźwiękowej filmu ? Czy nagrałeś mikrofonem, to co odtwarza głośnik ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbka była nagrywana z dvd programem do przechwytywania dźwięku w pc bez udziału mic i jest faktycznie przesterowana, ale wysokotonowy w centralnym jeszcze to podkreślał bo coś tam jednak w nim dzwoni. To wyszło na sygnale sin wygenerowanym w programie i tu juz mam sprawę jasną, ale ten midbas od m22i to mnie dobił totalnie

i nie wiem czy też go wymienić?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malikali ten smar to był ferrofluid, który przekazywał ciepło z cewki na magnes. Teraz bez niego głośnik może się łatwiej spalić przy głośniejszym słuchaniu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja napisałem że chodzi mi o głośnik midwoofer w m22i nie tweeter, sprawa wysokotnonowego w centralnym jest już dla mnie jasna. Nie będę go rozbierał bo od czego jest gwarancja, tam chyba odkleiła się cewka od kopułki. A sprawa tego 2 głośnika w m22i wyszła w sumie przy okazji jak testowałem wszystkie kolumny, a nie chce zakładać nowego tematu wiec pisze tu.

Przypomnę że w szczelinie midwoofera było napaćkane smarem wiadomo w jakim celu głośnik mniej pierdział !! więc po wydobyciu go midwoofer jeszcze bardziej charczał, ale zlokalizowałem problem okazało się że chodzi o kawałek plastiku który wychodził z plastikowego korektora fazy i dotykał cewki głośnika

Udało mi się go wyjąć i głośnik już nie pierdzi na basie, ale martwi mnie ta szczelina po jednej stronie jest bardzo mała, w prawej kolumnie ta szczelina jest większa i idealnie wycentrowana. Dlatego pytam czy jeśli głośnik

nie charczy przy małej głośności to czy nie będzie przy większej? szczelina z jednej strony jest na grubość kartki A4

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Udało mi się go wyjąć i głośnik już nie pierdzi na basie, ale martwi mnie ta szczelina po jednej

>stronie jest bardzo mała, w prawej kolumnie ta szczelina jest większa i idealnie wycentrowana.

>Dlatego pytam czy jeśli głośnik

>nie charczy przy małej głośności to czy nie będzie przy większej? szczelina z jednej strony jest na

>grubość kartki A4

 

Dobry glosnik ma szczeline tylko 0,3mm i w tym musi sie zmiescic tolerancja montazowa. Akurat Tobie trafil sie jeden idealnie wycentrowany a drugi nieidealnie ale cewka jak piszesz chyba nie obciera wiec jest ok. To sa normalne niedokladnosci produkcyjne i mysli sie ten kto mysli ze drogie glosniki sa ich pozbawione.

 

Zeby sprawdzic czy glosnik nie obceira przy weikszych amplitudach to wygeneruj niska czestotliwosc 10-30hz i daj mu troche powera ale na krotko zeby nie spalic. Amplitudy beda duze a glosnik nie powinien obcierac. Moze sie zdazyc pukniecie na bardzo duzej amplitudzie.

 

Ciekawy jest ten smar w midbasie, kiedys glsoniki niskotonowe tez robili z ferrofluidem ale skoro byl on tylko w jednym to chyba jest to faktycznie jakis poprodukcyjny smar.

 

Co do wysokotonowki to moze byc ona uszkodzona ale i wzmacniacz moze tylko na centralu sie podwzbudzac. Dlaetgo tu dobry bylby test z dolaczeniem sluchawek do wyjscia wzmacniacza ew podlaczenie centrala i innej sprawnej kolumny szeregowo lub rownolegle do wzmaka zaleznie jaki opor maja kolumny i ile wzmak wytrzyma. Bezpiecznie szeregowo i wtedy jak trzask bedzie tylko w centralu to glosnik a jak w obu to wzmacniacz. A jak w zadnej to wzmacniacz na obciazeniu tylko centralem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Midbas jest chyba ok. Nie słyszę otarć przy niskich tylko powietrze. Zrobiłem też taki ala pomiar lewej i prawej kolumny audionet carma przy pomocy mic od kalibracji amp, charakterystyki na bank tym nie zmierzyłem, ale porównałem te pomiary lewej i prawej kolumny i są praktycznie identyczne.

 

Co do centralki i jego tweetera to przepinałem na inne kanały w amp, jak również podpinałem słuchawki do wyjścia mocy, tweeter niestety cyka, tak jak by przycierał. Przeszło mi jeszcze przez myśl że może nie jest to wygrzane, ale kolumny mam już 4 miesiące więc chyba to nie wchodzi w gre.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za pomoc.

 

Na koniec chce wspomnieć o moim problemie który miałem na samym początku kiedy kupiłem eposy, ale poradziłem sobie z tym i myślę że warto zwracać na to uwagę przy kupnie eposów. Problem tyczył się krzywego osadzenia korektora fazy który dotykał cewki głośnika.

Już miałem wysyłać głośnik do reklamacji, ale okazało się że od drugiej strony jest wkręt

który przechodzi przez cała głębokość głośnika i z przodu trzyma korektor fazy.

Po odkręceniu śruby korektor trzymał się jeszcze na niewielkiej ilości kleju który miał konsystencję gumy i pełnił rolę uszczelniacza. Kilka delikatnych ruchów w lewo w prawo i korektor wyszedł.

 

Wyczyściłem miejsce styku korektora z jarzmem magnetycznym, ponownie założyłem korektor i dokręciłem śrubę. Korektor siedział teraz idealnie śruba dociągnęła go do płaskiej powierzchni i wyrównała. Uszczelnienie zrobiłem z tyłu głośnika na około łba śruby bo uznałem to za bezpieczniejszy sposób uszczelnienia otworu przez który przechodzi wkręt niż babranie klejem koło szczeliny magnetycznej.

Myślę że w seryjnej produkcji po nałożeniu kleju i wsadzeniu korektora ktoś nie wyrównał go

jak należy i po zaschnięciu kleju śruba nie miała szans na jego prawidłowe ułożenie.

 

W ten sposób zaoszczędziłam czas i niepotrzebne wysyłanie kolumny do serwisu.

Cała operacja trwała około godziny. Niestety to można zrobić tylko w przypadku

M22i i m12i w pozostałych modelach z tej serii nie ma śruby a korektor jest mocno przyklejony i próba jego wyrwania może skończyć się jego zniszczeniem.

 

W sumie po zakupie 5 kolumn miałem jakąś tam wadę w 3, które stopniowo wykrywałem.

Tak wiec faktycznie przyznaje racje przedmówcy że droższe kolumny nie oznaczają że będą

one pozbawione wad. Wcześniej miałem o wiele tańsze celestiony i podobnych rzeczy jak z eposami nie doświadczyłem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celestion to powazna firma z ktora mialem kontakt w postaci produktow profesjonalnych. W tym segmencie nie mozna sobie pozwolic na niedorobki w stylu krzywo zamontowane/sklejone glosniki.

 

A dal pocieszenie dodam ze scan speaki tez sie rozklejaja a szkoda tylko ze glosniki za tak duze pieniadze rozsypuja sie jak kazde inne :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawiły się nowe okoliczności w związku z wysokotonowym od m8i, umówiłem się z serwisem ze wyślę sam tweeter bo opakowania od kolumny już nie mam. Tak wiec zabrałem się do demontażu tego głośnika, po wyjęciu stwierdziłem że kład magnetyczny jest poluzowany i cały lata! Odkręciłem wiec go całkiem by zobaczyć czy cewka nie ucierpiała ,ale na oko była ok. Założyłem więc obudowę z cewką na układ magnetyczny który miał kołki ustalające cewkę w szczelnie, wiec nie było mowy o złym wycentrowaniu cewki i dokręciłem delikatnie śruby, ale tweeter dalej charczał, wiec jeszcze raz dokręciłem śruby tym razem do wyraźnego oporu i kopułka wydaje się grać czysto, sprawdziłem to kilkakrotnie z sygnałem sin i na różnych płytach, ale 100% pewności jeszcze nie mam.

Czy ktoś zna może jakiś sposób na ocenienie czy tweeter gra czysto?

Wysyłkę do serwisu wstrzymałem, kolumny mają pół roku a GW jest na 2 lata więc

mam trochę czasu na testy:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 12

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.