Skocz do zawartości
IGNORED

Kolumny Art Deco - Klon


nookie736

Rekomendowane odpowiedzi

Sluchalem ostatnio kolumny firma ART, model zdaje sie Deco 15. Byly to trojdrozne, dosyc spore kolumny, cena 80K. Na ogol nie przywiazywalem zbyt sporej uwagi do tego typu kolumn, jednak te bardzo mi (i koledze z odsluchu) sie podobaly. W bydgoskim salonie gdzie mialem okazje je sluchac, napedzaly je potezne monobloki nie pamietam jakiej marki ani z jaka lampa, pamietam tylko ze kosztowaly drugie 80.000pln (kurcze wiecej z tego odsluchu nie pamietam niz pamietam :/).

Jako ze zestaw ponad moja kieszen, mam pytanie: da sie sklonowac wyzej wymienione?? Przetworniki wygladaly calkiem "normalnie", seas (crescendo?) o ile pamietam na gorze, reszta mi niewiadoma. Tak pomyslalem, ze skoro ludzie klonuja nautilusy i inne dziwy, to i zwykly bassreflex sie da. Niestety nie znalazlem na sieci niczego na ten temat, ani z jakich komponentow sa skladane. Bardzo bym byl wdzieczny za komentarze expertow.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

to coprawda "tylko" klon Art Emotion, ale jednak...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

probowal ktos???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem te "pseudoArty", ale w obudowie bliższej rozmiarami do oryginałów niż do projektu K+T (75 litrów, zamiast ponad 100). Gra to bardzo przyzwoicie. W tej chwili stoją w klubie KAiM i wszystkim ich dźwięk się podoba (a to w KAiM rzadkość). ;-)

Tak wyglądają:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-827-0-60510400-1342027150_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, nie spodziewalem sie ze juz ktos go juz popelnil :))) mieliscie okazje porownywac ich dzwiek do orginalu?? Ich tworca wyznal na forum ze przy tym projekcie "zapatrzyl sie" w ARTy...coz to za lampa je napedza??

 

mozna sie do klubu na jakis odsluch wprosic?? :))) bede wkrotce jechal do Wawy do odbior Daca od Lukasza Fikusa, chetnie bym zucil uchem na te l´kolumny....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dzisiaj Stary Audiofil wypożyczył je z klubu, żeby porównać z oryginałami kolegi, więc wkrótce poznamy jego opinię. Wrócą do klubu w najbliższych dniach. Do KAiM zapraszamy w każdy piątek od 19.00. Mapkę masz na stronie www.kaim.com.pl - jak klikniesz na ten czarno-zielony baner na samej górze.

A lampa - to tzw. "Monobloki pana Maćka/Waldka" na lampach GM70 - 2 x 30 wat z triody SE.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, bede mial na wzgledzie :) moje lampy maja tylko 17 wat push pull z el84, ale mysle ze dalyby rade....czekam w takim razie na opinie starego audiofila..

 

Czy moglbys mi conieco napisac o tym jakich komponentow uzyles w zwrotnicy?? Kupiles gotowy kit czy raczej wszystko osobno??? lautsprechershop.de oferuje wersje tzw. highend z cewkami foliowymi mundorfa i kondami m-cap supreme silver. Warto doplacac az 300 euro od sztuki za taki "upgrade"???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupowałem wszystko osobno (większość w Polinku). W szeregu z wooferem uzyłem cewki powietrznej 1,6 mm. Kondensatory, to Clarity Cap SA i ESA. Okablowanie - srebrzona linka miedziana w teflonie. Niewykluczone, że z cewkami taśmowymi i Mundorfami Supreme byłoby jeszcze trochę lepiej - ale nie dajmy się zwariować... ;-) Nie jestem pewien, czy warto płacić za części do zwrotnic więcej niż za przetworniki... Może gdybym robił pierwsze i ostatnie kolumny w życiu - wtedy pewnie tak. ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam ze w kwestii zwrotnic nie ma granic, gdzies czytalem ze ART w najdrozszej wersji Emotion wklada 5kg srebra w sama zwrotnice.

 

Mam kolege ktoremu bardzo sie podobal dzwiek orginalu, pytam troche pod swoim i pod jego katem, ja szukam czegos uniwersalnego i do muzyki i do kina, zdecydowanie czegos grajacego duzym pelnopasmowym dzwiekiem do wspomnianego 17 watowego push pulls na el84..

 

jam mi sie uda pogodzic terminy to chetnie zajrze do klubu...poki co dzieki za informacje :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Redaktorzy

Kolumny których używam (Avcon ARM) powstały w wyniku próby poprawienia ART Emotion. Zadano sobie pytanie, jak zagrałyby Emotion z nieco bardziej ogarniętym basem i zaopatrzone dodatkowo w głośnik średniotonowy. Jaki jest efekt? Twórcy (Jurek i Przemek, z moim drobnym udziałem jako współstrojącego) może trochę przefajnowali, bowiem efekt jest bardzo dobry, ale dźwięk sporo odbiegł od oryginału. Kolumny nadal mają brzmienie romantyczne i swobodne, ale bardziej w stylu monitorowym. Z równiejszym pasmem, ale i bez superrozmachu, jaki cechował (nomen - omen) Emotion. Dla mnie dźwięk ARM-ów jest bardziej naturalny, ale kolumny ART też miały swoje zalety.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>jozwa

Nigdzie nie znalazłem pomiarów oryginalnych Artów, ale swoje klony (wykonane na bazie projektu K+T) pomierzyłem Clio. Bardzo równe pasmo - odchyłki charakterystyki rzędu +/- 2 dB. Do tego strojenie bas refleksu "max flat" (możliwe dzięki mniejszej objętości skrzynek niż w projekcie K+T) - i dźwięk jest naprawdę zacny, nawet w trudnym pomieszczeniu klubowym. Bas nie dudni ani się nie wzbudza. Mam czasem wrażenie, że jak na tak wielkie skrzynie, to jest go wręcz ciut za mało. Aha, zdaję sobie sprawę, że ryzykowne jest powierzanie pasma aż do 1,7-1,8 kHz wooferowi, który ma mod własny membrany na poziomie 500 Hz... ale przecież typowe 18-tki mają ten mod na poziomie 1 kHz - a pozwala im się grać nawet aż do 3 kHz...

 

P.S. Właśnie dzięki Twojej recenzji w Magazynie Hi-Fi zdecydowałem się robić te klony. :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg projektu K+T pasmo przenoszenia sięga do 50hz /-3db Czyli jak zrobiłeś mniejsza obudowę to spadek mógłbyć łagodniejszy przy niższym strojeniu ale też -3db mogło wypadać jeszcze wyżej.

W tak dużych głośnikach prawie zawsze czytelność średnicy poprawia się wraz z ujmowaniem efektywności dołu pasma. maleją intermodulacje i bardziej wychodzi górny kraniec pasma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Redaktorzy

>jozwa

Nigdzie nie znalazłem pomiarów oryginalnych Artów, ale swoje klony (wykonane na bazie projektu K+T) pomierzyłem Clio. Bardzo równe pasmo - odchyłki charakterystyki rzędu +/- 2 dB. Do tego strojenie bas refleksu "max flat" (możliwe dzięki mniejszej objętości skrzynek niż w projekcie K+T) - i dźwięk jest naprawdę zacny, nawet w trudnym pomieszczeniu klubowym. Bas nie dudni ani się nie wzbudza. Mam czasem wrażenie, że jak na tak wielkie skrzynie, to jest go wręcz ciut za mało. Aha, zdaję sobie sprawę, że ryzykowne jest powierzanie pasma aż do 1,7-1,8 kHz wooferowi, który ma mod własny membrany na poziomie 500 Hz... ale przecież typowe 18-tki mają ten mod na poziomie 1 kHz - a pozwala im się grać nawet aż do 3 kHz...

P.S. Właśnie dzięki Twojej recenzji w Magazynie Hi-Fi zdecydowałem się robić te klony. :-)

 

Czyli wynikałoby z tego, że poprawiłeś bas w stosunku do oryginałów. Bas w Emotion był dobrej jakości i o pięknej barwie, ale było go na tyle dużo, że sprawiał trudności w niektórych pomieszczeniach i budził pytanie, czy w tej sytuacji nie powinno się aby wzmocnić średnicy. Stąd pomysł z dodaniem 15 cm. Niedługo później z pewną satysfakcją dowiedziałem się, że w nowej serii Deco pojawił się model trójdrożny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Kubri

Wg projektu K+T (w teoretycznie za dużej skrzyni) spadek -3 dB następuje rzeczywiście przy 50 Hz, ale jest utrzymywany na tym samym poziomie aż do ok. 30 Hz, gdzie dopiero krzywa opada. Obawiałem się takiego strojenia ze względu na gorszą odpowiedź impulsową. Przy strojeniu max flat w optymalnej objętości (ok. 73-77 litrów i bas refleks strojony do ok. 30-33 Hz) mamy typowe opadanie krzywej od 50 Hz i punkt -6 dB na poziomie ok. 30 Hz. W pomieszczeniu KAiM, które trochę podbija bas, te 30 Hz jest doskonale słyszalne - a średni bas nie jest w żaden sposób podbity. Czasami, np. przy muzyce rockowej, trochę tego podbicia może brakować... ;-)

 

>józwa

Jako że miałeś przez dłuższy czas oryginały i pewnie co nieco pamiętasz, może wpadłbyś w któryś piątek wieczorem do KAiM i "rzucił uchem"?

Z porównań Starego Audiofila nic nie wyszło, bo: 1) oryginały nie dojechały; 2) okazało się, że nie były to "Arty", tylko Art Monitor. ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny których używam (Avcon ARM) powstały w wyniku próby poprawienia ART Emotion. Zadano sobie pytanie, jak zagrałyby Emotion z nieco bardziej ogarniętym basem i zaopatrzone dodatkowo w głośnik średniotonowy. Jaki jest efekt? Twórcy (Jurek i Przemek, z moim drobnym udziałem jako współstrojącego) może trochę przefajnowali, bowiem efekt jest bardzo dobry, ale dźwięk sporo odbiegł od oryginału. Kolumny nadal mają brzmienie romantyczne i swobodne, ale bardziej w stylu monitorowym. Z równiejszym pasmem, ale i bez superrozmachu, jaki cechował (nomen - omen) Emotion. Dla mnie dźwięk ARM-ów jest bardziej naturalny, ale kolumny ART też miały swoje zalety.

 

Sluchalem ARMow z kolega u Przemka jakis rok temu albo i dalej, w systemie z TRI na 300B plus TRI Cd. "Not my cup of tea" jak to mowia wyspiarze, powiem jednak szczerze ze dotychczas absolutnie zaden klocek TRI nie zrobil na mnie pozytywnego wrazenia, sluchalem KT88 w singlu i push pullu i pobierznie wspomnianego na 300B, dla mnie te klocki to audiofilska anemia wyzuta w wrazen i tego wszystkiego czego ja osobiscie w audio szukam. Byc moze ze sluchalem tych japonskich cudenek w nie odpowiednich dla nich systemach. Musze przyznac ze po tym co widzialem w wypadku ARM na fotkach, obiecalem sobie po tych glosnikach wiele wiecej niz wowczas uslyszalem. Akurat bylem po odsluchu Art Deco ktore zrobily na mnie w porownaniu z ARMami, piorunujace wrecz wrazenie, dlatego odsluch ARMow u ich konstruktora byl dla mnie troche rozczarowaniem, jestem jednak w stanie uwierzyc ze to nie kolumny tylko anemiczna japonska elektronika byly winne temu jak to gralo...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Redaktorzy

Ba, u mnie grają z SoundArt Jazz, o którym na pewno nie da się powiedzieć, ze jest anemiczny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Nouveau,

Komplet głośników jak w Deco 15 które znam bardzo dobrze (super głośniki), zwrotnica z Modern 10 (przerobiona do potrzeb nieco mniejszej obudowy), Decolam czyli gęstszy materiał obudowy jak w serii Deco i bas reflex dmuchający w dół, jak w Emotion i Deco 10. Bardzo fajnie zagrały na ostatnim AS z elektroniką Art Audio i Systemdekiem.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Wiem że znalazł się szczęśliwy kupiec:) Mam nadzieje że podzieli się wrażeniami!

 

Żebym dysponował nieco większym wzmocnieniem niż 8 W to :) bym się poważnie zastanawiał na wersją sig. U kolegi Deco 15 zagrały świetnie z 300B, jednak jak dostały 40 W z pp to odleciały!

Deco 8 Signature + zaś mimo że nieco mniej skuteczne (89 versus 91 Deco 15/ Nouveau) świetnie sobie radziły napędzane 300B jak dla mnie dużo lepiej niż Horning Eufrodita/ Arystoteles choć te mają większą skuteczność.

 

pozdr.

Robert

post-16148-0-13128900-1342508192_thumb.jpg

post-16148-0-76810900-1342508309_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Redaktorzy

Jako że miałeś przez dłuższy czas oryginały i pewnie co nieco pamiętasz, może wpadłbyś w któryś piątek wieczorem do KAiM i "rzucił uchem"?

 

Bardzo chętnie, ale nie mam pojęcia kiedy. Jestem zajęty w stopniu, którego wcześniej nawet sobie nie wyobrażałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Mam patanie, czy dysponuje ktos z was schematem oryginalnej zwrotnicy Art Audio Emotion Monitor??

 

Czy ART mają średnicę lepszą od starych Telefunkenów?

 

Jestem na etapie poszukiwań czegoś co zagra niegorzej na średnicy niż TL800 ale z większym wolumenem i niżej schodzącym basem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam w tej chwili TL800 ale jezeli posiadasz pare to wpadaj na porownianie zanim sprzedam Arty, poki co jeszcze je mam ale stoja w ogloszeniach na sprzedaz.

 

Oczywiscie moja pare to klony a nie oryginal...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Kolumny których używam (Avcon ARM) powstały w wyniku próby poprawienia ART Emotion. Zadano sobie pytanie, jak zagrałyby Emotion z nieco bardziej ogarniętym basem i zaopatrzone dodatkowo w głośnik średniotonowy. Jaki jest efekt? Twórcy (Jurek i Przemek, z moim drobnym udziałem jako współstrojącego) może trochę przefajnowali, bowiem efekt jest bardzo dobry, ale dźwięk sporo odbiegł od oryginału. Kolumny nadal mają brzmienie romantyczne i swobodne, ale bardziej w stylu monitorowym. Z równiejszym pasmem, ale i bez superrozmachu, jaki cechował (nomen - omen) Emotion. Dla mnie dźwięk ARM-ów jest bardziej naturalny, ale kolumny ART też miały swoje zalety.

Poszukuję Avcon Arm do zakupienia, gdybyś chciał sprzedać? Chętnie wezmę.

 

Czy ktokolwiek ma Avcon ARM i chciałby je sprzedać? Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.