Jump to content
IGNORED

Przygoda z vinylem


Luzior

Recommended Posts

Witam,

myślę kupnie jakiegoś niedrogiego gramofonu... stąd kilka pytań:

- które z rodzimych konstrukcji (damian, adam itp) są godne polecenia ?

- jw. dla zachodnich, ale tańszych - marantz, thorens... nie ukrywam że na stronie wizualnej też mi zależy, co do środka to chętnie coś tam poprawię :)

- na co zwrócić uwagę przy zakupie ?

- czy po wymianie wkładki nacisk na płytę można wyregulować samemu ? Jak to zrobić ?

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • Redaktorzy

- z polskich: Adam, z bezpośrednim napędem, podobno niezły. Papamek z forum tego używa, i nie narzeka. Poza tym, wszystkie Bernardy i pochodne, z napędem paskowym.

- z zagranicznych - w Polsce najlepiej kupować Thorensy, bo pochodzą zza miedzy, w zw. z tym tanie. W Niemczech na wórnym rynku sprzedają tego wciąż mnóstwo. Mój budżetowy faworyt: TD280. Faworyt w ogóle: TD318/320/321. W wypadku tych ostatnich czasem pojawiają się na Ebay egzemplarze przystosowane do innych ramion niż własne Thorensa, np. z mocowaniem Rega. Super rozwiązanie, brać. Druga niemiecka marka, Dual, gorsza opcja. Zwykle są zbyt skomplikowane, elektronika i mechanika może siąść.

- na co zwracać uwagę: jeśli poobijany i w ogóle, znaczy źle był traktowany. Niedobrze. Poza tym - w gramofonach z napędem paskowym (większość) pasek powienien być nowy, albo przynajmniej w dobrym stanie. Następnie: talerz powinien się obracać, a opuszczanie ramienia działać. Jeśli są z tym kłopoty to znaczy, że smar pozasychał, trzeba przesmarować. W polskiech gramofonach ze stroboskopową kontrolą obrotów sprawdzić, czy da się ustawić stabilne obroty. Jeśli nie, znaczy że poszło coś w elektronice lub mechanice. Jest jeszcze dużo możliwych problemów, np. z łożyskami ramienia, ale to już delikatniejsze sprawy, i dotyczą raczej droższych maszyn niż Fonica z drugiej ręki.

Coś jeszcze było? Nie pamiętam.

Link to comment
Share on other sites

  • Redaktorzy

A, regulacja nacisku. Każde ramię to ma, poza wynalazkami typu Bambino czy mister Hit. Najprościej: ustawiasz przeciwwagę ramienia tak, że na roboczej wysokości igły (czyli na poziomie płyty) zachowuje równowagę. Traktujesz ten punkt jako zero. Następnie kręcąc wyskalowaną przeciwwagą ustawiasz pożądany nacisk. Każda wkładka ma rekomendowaną siłę nacisku, zwykle 1.5-2 g. Bardeziej zaawansowany sposób: używasz specjalnej wagi, np. Shure. Ogólna uwaga: nacisk ustawiasz z zamontowaną wkładką, zdjętą osłoną igły, i wyłączonym antiskatingiem.

Link to comment
Share on other sites

Antyskating, to takie mini urządzonko, które ma przeciwdziałać wpływowi zmiany siły odśrodkowej w zależności od promienia (w miarę jak ramię przesuwa sie od brzegu do srodka płyty). Jest to na ogół taki ciężareczek na niteczce dyndający sobie na końcu ramienia). Fizyka była dawno temu...:-), może coś pokręciłem.

pozdr

Link to comment
Share on other sites

Wyszukiwarka skierowała mnie tutaj gdy zapytałem o ramiona styczne (tangencjalne). Te ramiona bardzo mnie interesują. Dawno, dawno temu szykowałem sie do zrobienia takiego czegoś. W rosyjskim radio były nawet opisy ichnich konstrukcji amatorskich. Potem mi przeszło, ale ciekawość jaką postać ostatecznie przyjęły te rozwiązania, które sie ostały mi została. Może ktoś z was mógłby skierować mnie do jakiegoś źródła opisów i rysunków takich ramion? Bardzo byłbym wdzięczny.

Link to comment
Share on other sites

Polecam stronę Roscoe:

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Znacznie lepszy pomysł od wszelkiego typu "sanek na kołach" do wożenia wkładki gramofonowej!

I wykonanie stosunkowo proste.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.