Skocz do zawartości
IGNORED

jakie kable (bi-wire) do 2000 PLN?


Teraz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Moje Paradigmy Studio 20 v3 już grają około 100h, nadeszła pora na zakup kabli głośnikowych. Będę szukał w kategorii około 200zł/ za metr bi-wire, by się zamknąć w kwocie 2000 z konfekcją. Interesuje mnie 2 raz 2,5 metra.

Obecnie "gram" na Cable Talk 3 Bi-wire. Oczekuje właściwie poprawy w każdym aspekcie, ale przede wszystkim: lepszej kontroli, dynamiki i barwy basu i znacznie lepszej rozdzielczości.

Nordost jakoś bardzo podrożał więc może AQ Bedrock? Tara 1000? A może QED Genesis? Proszę o sugestię czego szukać/słuchać.

 

Na wszelki wypadek: to do MF A300, interkonekt (na razie CT Studio) też do wymiany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jakaś podpowiedź?

poza przewertowaniem Forum i generalnie www to nie mam żadnego "osłuchania w kablach" tyle tylko jak przesłuchiwałem klocki w salonach - ale nigdy specjalnie nie starałęm się zapamiętać z jakimi głośnikowymi

 

Jedyne co może być podpowiedzą dla mnie (ale może być to złudne) to kable łączące MF a300 z Paradigmami w recenzjach na audioreview: np. Kimber 8tc, analysis plus oval 9, nordost blue heaven, transparent, vdhull - a więc rozrzut duży

 

szczerze mówiąc nie mam zapału ani czasu by słuchać wielu kabli, chciałbym ograniczyć listę do powiedzmy czterech

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Paradigmy studio 20 i uzywam kimberów 4tc. To tańsze kable od 8tc, ale myślę, że charakter brzmienia zbliżony. Bardzo dynamiczne, mocny, dobrze kontrolowany, choć nieco twardawy bas. Brzmienie precyzyjne, przejrzyste, ale nie rozjasnione. Można powiedzieć, że są neutralne. Z pewnością nie jest to muzykalna szkoła brzmienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMO nie ma sie ograniczać do kabli bi-wire. Korzyści są mocno dyskusyjne. Ja osobiście jestem przeciwnikiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Te kable które podałeś każdy gra inaczej.Wszystkich nie słuchałęm.

Ale takie jest moje zdanie Van-de hul odpada(nie lubię tych kabli grają niesamowicie brudno), Kimber 8tc-jest oki,ale po co wydawać aż tyle kasy wcale nie gorszy jest 4tc.Jest to kabel niesamowicie czysty, duzo szczegułów,świetna dynamika i naj, ale to najlepszy bas jaki słyszałem z tak taniego kabla, powiem więcej większosc kabli za 400zł m przegrywa w prezentacji basu.Tutaj bas pojawia się tylko wtedy kiedy jest potrzeba,niesamowicie spręzysty konturowy,czytelny naprawdę duża klasa.Reszty kabli nie słuchałem także nie bede sie wypowiadał na ich temat , jedynie kiedyś coś czytałem.A jeszcze jedno, kiedyś też wariowałem w różne konfekcje okablowania głosnikowego.W większosći przypadków dziadoctwo.Teraz gram na nie zakonfekcjonowanych kablach różnica ogromna w brzmieniu.Poprostu te wszytkie końcówki , banany i ect.wielki kicz.Najlepiej na gołych kablach, potrzeba tylko wtedy końcówki zalutować najlepiej srebrzanką, aby kable się nie utleniały.Posłuchaj kombera 4tc.najlepiej to go sobie gdzieś wyporzycz, aby posłuchac go przynajmniej przez dwie godz.Nie którzy mówią ,ze 4tc jest jasny.:Poprostu źle go łączą z klockami.W kablach potrzeba jest szukać kompromisu,a by całosć jakos zagrała.Ale potrzeba jest łaczyć naprawdę dobre okablowanie.Ja juz w swojej karierze miałem kable za grubo ponad 25tys.zł i wiele innych w kwocie 8-12 tys.zł.Nie które potrafiłły coś pokazać ,a inne to miałły takie przesuniecia tonalne że szok.No ale taki jest urok kabli:))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze jedno

Kiedyś porzyczyłem kolumny jbl ti1000 monitor.Kolega powiedział mi (ten od którego porzyczałem),ze muszę mieć bi-wrring, poniewaz może byc za mało basu.Jak je podłączyłęm bez bi0wiringu to się zdziwiłem.te kolumny tak kopały na basie ze bałem się że okna mi nie wytrzymają.W bi-wir grały okropnie.Takze kolega nawet nie miał pojęcia jak jego kolumny grają.Takze musisz popróbować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm, kiedyś zamiast pojedyńczego Cable Talka wpiąłem (między A400X a Systemdeki 165) podwójnego i tak zostało, bo stwierdziłem że jest duużo lepiej

 

ale dzięki za sugestie, będę też próbował single wire, tylko co z tą badziewną zworą? czym ją zastąpić? kawałkiem cable talk 3 bi wire będzie ok? czy jak będę kupował kable single to po prostu kupić trochę więcej i dodtakowy odcinek wpiąć zamiast zworki?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co nie masz orginalnych zworek!! dziwne.

Jesli tak , to najlepiej zworki zrobić z tego samego materiału co kable.No chyba ,ze dostaniesz jakies blaszki miedziowe to oki.I do tego podłącz gołe okablowanie i po sprawie.Mówię tutaj gdybyś wybrał np.kimbera 4tc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moge się zgodzić, że 2 odcinki Cable talka zagrały lepiej niz 1.

 

Tak jest dość często.

 

Problem w tym, że 1 odcinek kabla za powiedzmy 200zł, gra w 99% przypadków lepiej niż 2 odcinki kabla po 100zł.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja słuchałem wszystkich tych kabelków mam swoje typy .....? są ładniejsze precyzyjniejsze, cieplejsze ... kazdy coś z nich ma !!! moim typem w tej chwili jest kabel polski nie jaki Nykiel Audio polecam! pożyczyłem w sklepie Audiopunkt posłuchałem sobie spokojnie i mam wyrobione zdanie, obecnie używam Sound Project model S4 bi-wire uwazam że w tej cenie to nic mu nie moze zagrozic.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>audiofill

ma oryginalne zworki, tylko wydają mi się dosyć badziewne, ale może to tylko autosugestia

 

co do połączenia bez konfekcji to chyba tak zrobię (o ile nie kupię kabli prekonfekcjonowanych) bo chyba lepiej dopłacić do kabla

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zostaw z tymi orginalnymi.

A jak kabel kupisz już zarobiony to, ściągaj te końcówki. Kiedyś dałem za banany około 150zł(po zniżce) szok, ale człowiek uczy się na błedach hehhee.

Te końcówki poprostu ograniczją brzmienie naszego kabla i nieznacznie zmieniają jego brzmienie. :))

Jak najmniej ingerencji w nasz kabel na którym to zamierzamy słuchać muzy:)).

Ja kabel głośnikowy podłączyłęm bezpośrednio do zwrotnicy kolumny,kolosalna zmiana,kolumny bardzo szybko reagują na impuls.

pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a utlenianie? czy srebrzanka wystarczy? czy może przyciąć kabeli raz na pół roku (tak jak to robiłem z cable talkami)? jeżeli srebrzanka to jak to zrobić? pytam poważnie, jestem a-elektrotechniczny totalnie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś na giełdzie we wrocku facet miał taka srebrzankę i mówił ,że wystarczy taką srebrzanką zalutować odcinki kabla.No Chyba,że zwykłą cyną !!!Ja na razie mam gołe kable i jakoś nic narazie złego nie słyszę:))

pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest to srebrzanka, proponuję preparat KONTAKT-GOLD, który usuwa tlenki choć na krótko. Najodpowiedniejszy byłby specjalny płyn odtleniający.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to ten Albedo od kabli?

Słuchałem parę modeli głośnikowych i interkonektów.!!!!

Natomiast co do płynów odtleniających-podobno nie jest to dobre rozwiązanie gdyż w trakcie czyszczenia pozbywamy się również czesci cząsteczk naszego okablowania.::))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to to samo ALBEDO. Odtlenianie płynem niezakonfekcjonowanego kabla jest mniejszą ingerencją niż obcinanie jego końcówek. Aby wpłynąć na strukturę przewodnika w tym procesie chemicznym musielibyśmy powtórzyć tą czynność conajmniej kilkaset razy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się.

Ale wiadomo co sie dzisaj sprzedaje na rynku.

Trafić na dobre końcówki srebne o dobrej czystości to nie lada kłopot.

Kiedyś u znajomego mieliśmy banany,sprężynki, widełki srebne i każde grało inaczej.Chyba najlepiej było na sprężynkach i wcale nie tak drogich.

Swego czasu byłem u złotnika i znim rozmawiałem na temat topienia się srebra z innymi metalami.Młyn taki ,ze głowa boli.Rózne temperatury topienia>potrzeba jest uważać aby nie przegrzać stopu, bo wtedy wytrącimy przez nie uwage jak ważne dla nas cząsteczki i tak dalej:))

A jak sie ma w końcu to utlenianie kabla.

tzn.jak to wpływa na brzmienie, czym się c harakteryzuje, czy idzie to usłyszeć i w pewnym momencie mówimy sobie o kurde mam utleniony kabel- trzeba coś z tym robić:))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpływ na dźwięk takiego kabla w dużym stopniu ma sposób konfekcjonowania. Ten sam wtyk lutowany będzie miał inne właściwości soniczne niż zaciskany. Nasze widełki srebrne posiadają dwie śruby kontrujące kabel, dzięki temu unikamy lutowania. Co do utleniania markowych kabli (miedzianych) - samo utlenianie zachodzi w przekroju przewodnika bardzo powoli, najbardziej narażone są elementy odizolowane. Jedynie srebrne przewody zachowują niezmienne parametry.

PS. Stop, który stosujemy w naszych widełkach to srebro 94% i miedź beztlenowa wysokiej czystości 6% + odpowiedni proces technologiczny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Z naszego doświadczenia -raczej odradzamy bi-wiring. Myślę że lepiej raz a dobrze...Bi-amping i owszem , czemu nie..

 

---> Pozdrowienia dla Albedo

 

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zamiast jednego wepniesz dwa kable to zawsze będzie lepiej. Jak wepniesz jeden ale o połowę krótszy to też będzie lepiej, a w dodatku 4 razy taniej.

 

Paradigmy kosztują jakies 3600-3800 więc zamiast na kabel można te 2Kzł było przeznaczyć na o połowę droższe kolumny - na pewno poprawa byłaby znaczniejsza niz z powodu wymiany druta ;)

 

Srebrzanka jest chyba do lutowania palnikiem? (jesli nie to sam zaraz kupię :). Do lutownicy jest cyna bezołowiowa z zawartością srebra - nią można pobielic końcówki przewodu. Ale przegrzanie moze po jakims czasie spowodowac zasiarczenie miedzi.

 

Przewodów srebrnych i srebrzonych nie lutuje się ani nie trzeba zabezpieczać, bo srebro praktycznie nie reaguje z powietrzem ani wodą (o ile jest srebrem, a nie "wyrobem srebropodobnym"). Wkręcasz je w zaciski kolumny i z głowy. Zreszta mam tez miedziane kable i one przez kilka lat nie zaśniedziały (może sa to jakieś utwardzane powierzchniowo???)

 

Z tego samego powodu bezsensem jest stosowanie wtyków (zwłaszcza z przykręcanymi przewodami). To powoduje jedynie zwiększenie ilosci styków. A na pewno nie usłyszysz różnicy między wtykami - co najwyżej kiepską jakość mocowania przewodu w takim wtyku.

 

Nie wszyscy sobie zdają sprawę, że to żółte na wtyczkach to nie jest złoto. Równie dobra jest stal chromwo- niklowa - ta z kolei jest często mylona ze srebrem. Złoto się po prostu ściera a napis o powlekaniu 24 karatowym złotem (takie też widziałem) to jakaś bzdura - możnaby zeskrobać je paznokciem ;) Zreszta podobno niektóre wtyczki sie wycieraja (najtaniej mozna kupic złoto na rosyjskich zegarkach, ich koperty sie nie wycieraja - są ze złota ale raczej 12 -16 karatowego, a nie 24).

 

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> Qubric

2 tys to kwota którą jestem gotów wydać na kable, może być trochę więcej, lub np trzy razy mniej

Gdyby dodanie 2 tys do kolumn polepszało ich brzmienie, wrzucałbym co parę dni np. stówkę w bas refleks zamiast kupować płyty :)

Ja słuchałem wielu kolumn na swoim wzmacniaczu, w cenach od 2 do 15 tysięcy, i kupiłem Paradigmy (po stargowaniu 3200 zł). Może są kolumny droższe o 2 tysiące któer lepiej by pasowały do moich uszu, ale ja na nie nie trafiłem. Nawet jakbym teraz trafił to wolę kupić kabel.

A i na sieciówki wydam pewnie do kolejnych 2 tys (max), do tego powerbox, chcę kupić też DACa pod koniec roku (pod choinkę ;)

A kolumny nie muszą być drogie by dobrze grały, dwa razy bardzo byłem zadowolony ze swojego sprzętu i za każdym razem byłą to sytuacji gdy kolumny były ponad dwukrotnie tańsze nisz wzmak.

A co do kabli: jeżeli uznam że kael za 60zł/m daje mi wiięcej radości niż 400/m to kupię ten pierwszy niewątpliwie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

--> Albedo

Czy można gdzieś zapoznać się z Waszą ofertą?

Szanuje polskich producentów, słuchałem wielu dobrych polskich kolumn (esa, audiowave, soundproject) może polskie kable? O albedo nie mam pojęcia, widziałem tylko Nykiela (i biorę pod uwagę) oraz GLD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A - skoro tak podchodzisz do rzeczy to inna sprawa.

Aż się dziwię czemu od razu nie kupiłeś okablowania za 4000-5000zł.? Potem zawsze byś do tego jakiś system dobrał ;)))

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo się naczytałem różnych pism i forów

żeby od kabli nie zaczynać

ale możę faktycznie - najpierw b dobre kable, połączone byle jakimi klockami, i stopniowo dobierać klocki

:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że jak kupisz od razu sieciówki to będzie problem. No bo tak powiedzmy 2tys.zł. na sieciówki, 2tys.zł. na kolumnowe i 2tys.zł. na interkonekty - i juz jest 6tys. A potem wystarczy na najtańszego Tehnicsa, który ma kabel na stałe - więc od razu dolicz koszty przeróbki gniazda sieciowego. Więc już zostanje na jakąś używaną Diorę sprzed 1980roku ;)

No ale w takim razie zacznij temat przeróbek na DIY :)

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 20

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.