Skocz do zawartości
IGNORED

Lepszy sygnał radiowy - jak?


PEPSI

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio troche poeksperymentowałem z anteną radiową, ponieważ osiedlowa antena zbiorcza odmówiła posłuszeństwa. Stwierdziłem z niemałym zdziwieniem że sygnał ze zwykłego kawałka druta wetkniętego w gniazdo antenowe tunera (NAD 422) daje zauważalnie lepszy sygnał, lepszą jakość odbioru niż sygnał z gniazdka antenowego. Dzwiek jakby mniej stłumiony, zdecydowanie lepsza kontrola basu, chyba gorsza stereofonia. Ponieważ radia często słucham zdecydowałem zakupić jakiś lepszy model i zrezygnowac ze zbiorczej. W związku z tym pytanie czy ktoś z was ma jakieś doswiadczenie z antenami radiowymi? Wyczytałem gdzies że ważna jest polaryzacja nadawanego sygnału radiowego (?) i antena powinna być dobrana do ww (pozioma/pionowa) itd ...

 

Wszelkie informacje mile widziane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo znajdziesz na

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pzdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a moze poprosimy Fadeovera, zeby ktoregos dnia, o scisle ustalonej porze znanej tylko nielicznym, wylaczyl te wszystkie urzadzenia i filtry na 5 pietrze budynku Radia Zet i wypuscil w eter niczym nieskrepowany, nieskompresowany, czysciutki, audiofilski sygnal radiowy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasobie zamontowałe profesjonalna antenę radiową A8530 - UKF-FM

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

i mam teraz full wypas :)

ale do Warszawki i innych dużych miast, gdzie sygnał sieje z różnych kierunków - proponowałbym raczej antenę dookólną A0221 - 1RUZ PM A anodowana

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ta antenka ściąga wszystko w promieniu 360 stopni i jest gotowa na odbiór jednocześnie z nadajników z polaryzacją pionową i poziomą....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jest fachowiec. Może pomoże? Mieszkam blisko Pałacu Kultury. Sygnał radiowy z kablówki kiepski (Aster). Z anteny zbiorczej - nie wiem, jak im się to udało ale praktycznie go nie ma. Z anten wewnętrznych - zależy pod którą ścianą. Dosłownie. Gips dobrze. Żelbet źle.

 

Więc zewnętrzna. Ale na dach nie wlezę. Nie chodzi o lęk wysokości (mam) ale o to, że zakaz i już. I kilka pięter w górę. Niepostrzeżenie się nie da. Mogę więc wystawić antenę za okno. Mieszkanie jest narożne i nic nie zasłania Pałacu. Byłoby prawie 270 stopni ale nie 360 i jednak blisko ściany. Sprawdzi sie ta druga antena w tych warunkach czy zastosować jakąś inną?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myslę, że ten pomysł powinien wypali, powinno pomóc.

 

Serio macie tam zakaz umieszczania anten na dachu? - może by jednak, jakoś niepostrzeżenie dało się ją zainstalować ? ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anteny zbiorcze to złom - jakoś nikt nie zauwazył że juz kilka ładnych lat temu zmieniło sie pasmo UKF. Nie słyszałem o wymianach wzmacniaczy antenowych, za to słyszałem o odcinaniu kabli od anten zbiorczych tam gdzie założono kablówkę. Podpada to pod praktyki monopolistyczne i nie wiem czy czasem nie pod prawo telekomunikacyjne. Tu wiem tylko o urządzeniach nadawczo-odbiorczych, ale przypuszczam ze także można założyć własną antene radiową na dachu i raczej nikt nie ma prawa przeszkodzić. Administracje domów zasłaniają się możliwością zniszczenia dachu, który i tak jesli jest zniszczony to zwykle dlatego że go nie remontują :)))

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arturo, z tym full wypasem to ostroznie

 

9 el anteny stosuje sie w trudnych warunkach odbiorczych, kąt odbierania okolo 15st. Poza tym duze tlumienie tyl/przod. Wiec jezeli mieszkasz w polowie drogi z warszawy do poznania - taka antene mozna dobrze wykorzystac jezeli chce sie odbierac tylko sygnaly z warszawy lub tylko z poznania, zas sporo czestotliwosci z obu miast "nachodzi" na siebie. No chyba ze mamy na dachu obrotnice. Trzeba wiedziec, ze wiele ciekawych lokalnych stacji w duzych miastach w calej polsce nadaje z mocą nie wieksza niz 1 kW. W tych warunkach odleglosc od nadajnika pow 100km niweluje mozliwosc komfortowego odbioru stacji nawet na antenie 9 el na przecietnym tunerze analogowym.

 

Jezeli na osiedlu ma sie mozliwosc zamotnowania anteny na balkonie montaz anteny dookolnej lepiej zastapic montazem zwyklego dipola. Warto zawsze eksperymentowac, same anteny nie sa drogie.

Pól kilosa od mojego domu stoi ładna 50 m gorka z porosnietym laskiem. Ta przeszkoda hamuje skutecznie odbior wszystkich stacji, nawet o mocy 30-60 kW z łodzi, nie mowiąc o stacjach z Warszawie (mieszkam w okolicach kalisza). Na poludniu mam troche przestrzeni - odbieram czysto wszystkie stacje z zasiegu katowice-wroclaw (kąt ok30 st). W moich warunkach odbiorczych sprawdza sie najlepiej antena 5 el.

 

Wzmacniacze antenowe o niewielkiej mocy najlepiej stosowac (do tunerow z conajmniej srednia czuloscia), gdy musimy zamontowac wiecej niz 15 metrow kabla antenowego. W pozostalych przypadkach odradzam tego typu ustrojstwa.

 

Powodzenia w efemefowaniu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>PEPSI

Wlasnie mam zamiar zakupic nowy tuner i powaznie zastanawiam sie nad NAD 422. Piszesz, ze chcesz go zmienic. Dlaczego jestes niezadowolony? Mozesz napisac jak sie sprawowal podczas eksploatacji?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam, ta antene dipola

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

porzadnie wykonana, symetryzator uszczelniony, faktycznie jest to dobry wybor dla osoby mieszkajacej w miescie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał

Wprawdzie nie jestem specjalistą od technik odbiorczych, ale 3 grosze moge dorzucić :-)

Jeśli widzisz pałac kultury to wystarczy mały dipol ( 1/2lambda) w polaryzacji pionowej.

Można go wystawić na zewnątrz. Prawde mówiąc w okolicach Pałacu jest takie natężenie pola,że nie powinno być problemu z odbiorem. W niektórych przypadkach ludzie w centrum stosuja nawet tłumiki.

Tuner właściwie mógłby chodzić na drucie wetkniętym do gniazdka ale takiego rozwiązania nie polecam, ponieważ przy ''amatorce'' możesz mieć zakłócenia od lodówki sąsiada itd. Najważniejsze, że antena ''widzi '' Pałac.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>OuNiS

Nie zamieniam NADa tylko sygnał radiowy ze zbiorczej na antenę indywidualną.

Tuner kupiony "pod zestaw NADa" - by było ładnie i firmowo. Zakup porzedzony był tylko recenzjami w prasie gdzie dostał noty conajmniej dobre (ostatna recencja bodaj w Audio/Video 01/2004). Porównywany w domu z ampkiem Yamahy 630 - zdecydowanie wygrał. Dzwiek z NADa bardziej "równy" z Yamahy mocno osadzony na basie przez co większość stacji "buczy basem". O ile pamiętam testy w podobnej cenie równie dobre były tuner Yamahy i Rotela z serii 02 - ale to tylko testy. Suma, sumarów tuner OK bez wyrażnych braków czy wad, choć pokrętło zmiany stacji/ częstotliwosci mogło by sie kręcić naokoło a nie prawo/lewo. No a po zmianie anteny będzie jeszcze lepije ... mam nadzieje :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwólcie, że zacytuję Dipola:

"Wiele kłopotu sprawia dobranie odpowiedniej anteny radiowej. Czytelnicy skarżš się na słaby odbiór niektórych programów. Anteny dookólne kod A0210 dobrze z reguły sprawdzajš się w miastach, gdzie jest kilka nadajników nadajšcych z różnych kierunków. Zasadš jest stosowanie anten typu Yagi np kod A0512, tylko w sytuacjach, kiedy odbieramy wszystkie programy z jednego kierunku, przy czym można odbierać słabsze lub dalej oddalone stacje. W obu przypadkach warto zwrócić uwagę, czy słabo odbierany program nie jest przypadkiem nadawany w innej polaryzacji. Można wtedy zastosować anteny pracujšce w obu polaryzacjach np.: kod A0221 (nie da się zastosować w niej wzmacniacza dopuszkowego), A0222 (stosunkowo dobrze sprawdza się w warunkach Warszawy można stosować wzm.), lub A0228 (wersja A0229 wyposażona jest we wzmacniacz) Zalecana wysokoć anteny UKF na dachem wynosi 2m. Zakłócenia wywołane nadajnikami CB można wyeliminować stosujšc filtr CB który "wycina" częstotliwoci poniżej 50 MHz, podobnie pozbędziemy się innych zakłóceń poniżej 50 MHz. Jeżeli ródło zakłóceń leży w zakresie UKF (87,5-108 MHz) to, poza eliminacjš ródła zakłóceń, nic nie można zrobić. Jako wzmacniacz dopuszkowy w większoci anten można stosować B9012. Parametry odbioru stacji radiowych można sprawdzić na poniższych linkach.

W bardzo trudnych sytuacjach stosujemy antenę profesjonalnš AR9/CCIR/UKF-FM A8530"

 

Osobicie twierdzę, że jeżeli kto ma kasę (50 zł) to powinien zainwerstować w profesjonalnš AR3. Polaryzację poziomę ma zdaje się tylko Radio Maryja (przynajmniej w mojej okolicy) :))) więc nie zaprzštałbym sobie głowy taka antenkš.....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady!

 

Jakbym pożyczył młot pneumatyczny to mógłbym wybić sobie okienko i miałbym piękny widok na Pałac. Niestety nie da się i nie chodzi tylko o dostęonośc młotów pneumatycznych w wypożyczalniech sprzętu domowego. Moge też otworzyć drzwi balkonowe i wychylić się nieco to zobaczę go w całej okazałości. Wychylić się, bo architekt zapomniał (pod wpływem dobrego pana Gomółki) również o balkonie. Praktycznie - mogę wystawić antenę albo za okno, albo postawić na oknie w sąsiednim pokoju, z którego jest widok na Pałac. Jak lepiej???????????

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>PEPSI

Jezeli chodzi o sygnaly ze "zbiorczej" to nie jestes pierwsza osoba, ktora jest z tego niezadowolona. Generalnie ludzie skarżą się że są strasznie zasyfione.

Dzięki za wrażenia z NADem. Właśnie się dowiedziałem, że będę miał możliwość odsłuchu w domu. I jak mi nie będzie pasował to będę mógł go oddać. To jest najlepsza wiadomość jaką dostałem, bo będę mógł posłuchać jak się zachowuje w warunkach "bojowych" i jak jest u niego z czułością.

 

Pozdrawiam.

OuNiS

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie proszę o szybką pomoc bo niedługo jadę do sklepu. Muszę kupić 20 metrów koncentryka antenowego do nowej instalacji, gdzieś słyszałem że najlepiej brać ten do satelity (lepszy ekran, solidniejsza budowa itd) oczywiście mowa o zwykłych sklepach elektronicznych a nie o kablu anten. np audioquesta (nie wiem czy robią). Więc jak to jest : dla tunera FM mogę brać ten dedykowany do tv-sat?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Pepsi.

Troszeczkę podtrzymam temat.

Od miesiąca jestem posiadaczem C422.Z dzwięku jestem zadowolony.Nie jestem wybredny.

Masz chyba większe doświadczenia z tym tunerem.

Mam do ciebie dwa pytania.

Czy po przełączeniu pilotem na CD i ponownym przejściu na "Tuner" na tunerze wskakują ci fale AM a po ponownym naciśnięciu"Tuner" dopiero FM?

 

Mój tuner stoi na CD i pod wzmacniaczem.Po zostawieniu w stanie stanby całego zestawu C422 traci zaprogramowane stacje radiowe.Jaka może być tego przyczyna.Może zakłucenia z CD lub uszkodzenia Tunera?

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Wyciągam ten wątek, bo za sprawą kolegi VELOCETTE z forum, który pożyczył mi antenę nabyłem trochę nowych doświadczeń i chce je opisać. Pożyczona antena to prosta antena prętowa i taka powinna wystarczyć, gdyż polaryzacja stacji radiowych w Warszawie jest pionowa, o czym już w tym wątku była mowa. Trochę się głowiłem, jak ja zamocować, po czym zrobiłem to najprościej, jak to było możliwe przywiązując ją po prostu do balustrady zasłaniającej drzwi balkonowe i powstrzymującej mnie przed wyjściem na balkon, którego nie ma. Nie jest to na pewno rozwiązanie idealne jednak antena "widzi" pobliską iglicę Pałacu Kultury, na której umieszczone są nieomal wszystkie nadajniki radiowe w Warszawie (bodaj z jednym wyjątkiem). Kabelek od anteny wprowadziłem do wewnątrz przez uchylone drzwi balkonowe, co zapewniło mi zarazem odpowiednie przewietrzanie pokoju. Koniec przewodu antenowego wpiąłem do analogowego Hitachi FT-920, który do tego celu wybrałem z dwóch powodów. Po pierwsze, dlatego, że było mi go podpiąć łatwiej ze względu na sposób mocowania kabla. Po drugie, co było akurat istotniejsze, taki sam tuner i to pod wpływem mojej entuzjastycznej recenzji nabył inny kolega z forum, WP i obiecałem mu opisać, jak zachowuje się on z anteną zewnętrzną, bo dotąd próbowałem go tylko z kablówką. Jakie wrażenia? Przeszukiwanie zacząłem od góry skali. Łapał stację za stacja, czysto, bez żadnych zakłóceń, a wskazówka pomiędzy stacjami przesuwała się w absolutnej ciszy (funkcja muting działa). Aż do trójki, poniżej której nie udało mi się już złapać żadnej stacji. Zajrzałem na stronę Radio Polska, by przejrzeć wykaz stacji:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) i rzecz wyjaśnić. I upewniłem się, że jak już wyżej napisałem nieomal wszystkie stacje korzystają z nadajnika na iglicy Pałacu Kultury i jeszcze parę powinienem jednak znaleźć. Nie umiem sobie tego wytłumaczyć. Siła sygnału odbieranych stacji jest między 2 a 3 w skali do 5, podczas gdy podłączeniu do kablówki wynosiła około 4. Co obrazuje jak silny jest sygnał kablówki, bo mieszkam, jak już zaznaczyłem blisko Pałacu Kultury i sygnał odbierany przez antenę zewnętrzną też powinien być silny. Jeśli idzie o dźwięk to gra ładniej choć jest to wrażenia, którego nie umiem obiektywnie opisać. Więc chyba antena zewnętrzna się pojawi...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 20

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.