Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  258 członków

Tannoy Klub
IGNORED

Tannoy -klub miłośników


R123
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Jako, ze cieszyn11 w innym watku prosil abym podzielil sie w tym watku wrazeniami z porownania Tannoy-e Eaton  z glosnikami Gold LSU/HF/IIILZ/8 siedzacymi w obudowach Turnberry, wiec pare slow na ten temat. 

Porownywalem te kolumny (w zamiarze te dwa modele glosnikow) w zwiazku z zaprojektowaniem sobie obudow do ktorys z nich.  Sam charakter grania jest podobny, ale zalezalo mi na wychwyceniu ewentualnych roznic przede wszystkim, co do barwy instrumentow, co nie jest takie proste do uchwycenia przy bardzo podobnie grajacych elementach, jesli sie porownuje w sposob tradycyjny, czyli sluchamy jednych kolumn, a nastepnie podpinamy druga pare, przez co mija troche czasu potrzebnego na te operacje. Uwazam, , ze aby porownanie bylo wiarygodne i aby uslyszec kazda, nawet niewielka zmiane w brzmieniu nalezy zastosowac przelacznik do przelaczania natychmiastowego - bez zwloki czasowej. Wszelkie zmiany w dzwieku odbieramy wowczas jako wyrazne, natychmiastowe - slyszymy jak gdyby uderzenie zmiany. Chyba, ze do czynienia mamy z kolumnami, ktore graja bardzo roznie i sa one natychmiast wychwytywane przy tradycyjnych porownaniach.

Po wyniku tych porownan postawilbym na Eatony. W stosunku do nich Goldom zdarzalo sie rezonowanie, przydudnianie, spowolnienie basu, a co najwazniejsze (bo z tymi problemami mozna sobie poradzic) barwa instrumentow miala troche nalecialosc, zaparwienie pudelkowatosci. Jednak po tych porownaniach i tak jeszcze nie moglbym sie zdecydowac, ktore glosniki wybrac, a to z prostej przyczyny: HPD295 siedza w malych obudowach Eaton, natomiast Goldy w duzych odbudowach Turnberry - bodaj 105 l, a wiec bez watpienia na taki wynik porownan mialy zapewne mocno rozne obudowy. Aby porownanie bylo w miare uczciwe, nalezaloby porownywac w identycznych obudowach i dlatego tez, jesli moj projekcik obudow doczeka sie rezalizacji, to kolega szatan pozyczy mi same glosniki Gold i oba modele bede mogl sobie porownac w takich samych obudowach, choc juz bez natychmiastowego przelaczania, gdyz zrealizowac takie (moim zdaniem najefektywniesze) moglbym tylko posiadajac dwie pary identycznych obudow :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie. Mnie ciekawi właśnie wpływ wielkości obudowy. Sam od jakiegoś czasu gram na Devonach, wcześniej miałem DC10T. Devony grają jeszcze bardziej przejrzyście i namacalnie, mam wrażenie że mniej koloryzują i lepiej oddają barwy instrumentów. W muzyce akustycznej, wokalistyce jest bajecznie. Natomiast w muzyce elektronicznej DC10t jednak lepiej się sprawdzały ze względu na lepsze dociążenie i lepszy bas. Zastanawiam się czy np Chevioty w większych obudowach nie byłyby lepsze w takich gatunkach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forum dyskusyjne, to się wtrącę ze swoim zdaniem, a co...

Moim zdaniem skrzynia Turnberry nie pasuje do Gold LSU/HF/IIILZ/8 , ani do HPD295 .Jest zbyt duża do tych głośników i zbyt nisko zestrojona ( choć te szczeliny to w ogóle trudno by było przeliczyć na klasyczny bass reflex ) . To jest obudowa do głośników sztywno zawieszonych , seria K zagrałaby zapewne OK i bez problemów na basie , tam im większa obudowa tym lepiej, a bas reflex ma dużo mniejszy wpływ na całość .  Ten Gold , podobnie jak HPD295 , ma Fs=26 Hz , a oryginalny głośnik z Turnberry ze 60 Hz i sztywne zawieszenie.

Eaton to bardzo fajna kolumna, ale Devon i Cheviot są jednak IMO lepsze , nawet pomijając bas ( ten akurat z EATONa jest dosyć obfity ). HPD295 nie daje moim zdaniem takiej namacalności , realizmu jak więksi bracia . Być może, oprócz rozmiaru, to kwestia piankowych zawieszeń o lepszym tłumieniu  , w końcu z jakiegoś powodu Tannoy dawał właśnie takie do większości miękko zawieszonych głośnków choć trwalsza guma nie była żadnym problemem.

Cheviot - Devon , to znany dylemat . Devon z reguły stwarza mniej problemów , bo w niekorzystnych warunkach Cheviot potrafi zadudnić zbyt obfitym basem. W tych kolumnach bass reflex dmucha dosyć mocno ,  miękko zawieszony głośnik w dosyć małych jak na jego rozmiar obudowach robi swoje . W Cheviotach otwór jest na samym dole, jak postawimy je na podłodze , w pokoju słabym akustycznie o kilku niekorzystnych modach  - wygra Devon , bo ma mniej basu i stoi na podstawkach daleko od podłogi, w dodatku na wysokości uszu  .  Jeżeli jednak nie mamy niekorzystnych modów, lub uda się znaleźć miejsce w którym się one nie wzbudzają  -  to Cheviot gra pełniejszym dźwiękiem, bardziej jak podłogówka, a Devon jednak jak monitor . Bardzo dobrym patentem na Cheviota jest podstawka ok 30cm . Tweeter znajduje się wtedy na wysokości naszych uszu , a w dodatku  maleje odbicie basu od podłogi co zazwyczaj wystarcza do rozwiązania wszelkich problemów  z basem. Podstawa powinna byćcjednak  ażurowa , polecane na kilku forach rozwiązanie w postaci bloczków betonowych albo innych tego typu wynalazków może spowodować że bas się nie zmieni , będzie się odbijał od frontowej ściany podstawek . No chyba, że chcemy podnieść Chevioty aby uzyskać lepsze wysokie, a bas " z podłogi"  jest dla nas OK, wtedy bloczki jak najbardziej ( nie sprawdzałem pełnych podstawek  ale tak czytałem na jednym z forów ) . U mnie bas z podłogi jest OK, potrafi przyłożyć ale nie dudni . Mam jednak podstawki ( Rogoz , oryginalnie robione pod monitory Yamahy ) bo chcę mieć głośnik na wysokości ucha . Czasami jednak brakuje mi wtedy walnięcia jakie mają  Chevioty na podłodze .

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinie.U mnie nie ma problemu z modami i dudniącym basem. Pokój ma nieregularny kształt, do tego skosy wytłumione wełną 25cm. Mam wrażenie, że nawet wycinają mi ten bas, choć nie robiłem pomiarów. Stąd nie obraziłbym się na więcej wypełnienia. Devony póki co stoją na taboretach, ale zamówiłem metalowe niskie standy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, ciszyn11 napisał:

do tego skosy wytłumione wełną 25cm. Mam wrażenie, że nawet wycinają mi ten bas,

kwestia jaka wata , po drugie jeśli nie przykryłeś jej panelami binarnymi degraduje Ci najprawdopodobniej resztę pasma bez pomiarów nie ma co takich akcji robić , wata jeśli jest w dobrych proporcjach pomaga wręcz dodaje basu podobnie jak pułapki basowe , fale nie nakładają się na siebie trzyma bas w ryzach , jest szybki spójny klarowny

PS u siebie miałem problem bo kolumny grały zawsze czysto fajnie mimo wyselekcjonowanej elektroniki ale jednak tej sceny brakowało z czasem zabudowy akustycznej jest spora poprawa  , dwa ustawienia kolumn i samego słuchacza też kluczowy efekt daje , najlepiej włączyć sobie np generator REV na około 30hz chodzić po pokoju i zobaczyć swoją siatkę basową pomieszczenia - są miejsca zupełnie bez basu w innych jest wręcz uporczywy  

1 godzinę temu, ciszyn11 napisał:

Devony póki co stoją na taboretach, ale zamówiłem metalowe niskie standy.

szału z basem nigdy w ten sposób nie uzyskasz obudowy oryginały są beznadziejnej jakości , kolumny mają stać na podłodze mają mieć solidne ścianki oraz przegrody wzmacniające , obudowy nie mogą wpadać w rezonans  

z resztą z samych głośników 12-15 cali tanoja nie uzyskasz hajendu  nie ma takiej opcji zawsze gdzieś będzie go brakować bądź jeśli zrobisz za dużą obudowę bas będzie dłuuugi nisko schodził będzie go więcej ale do jakości daleka droga także to walka z wiatrakami , z reszta BR dla mnie nawet w dobrych obudowach nazwać nie można , kompromis OZ ale do tego stare tanoje się nie nadają zupełnie na OB ale tylko na twardym zawieszeniu jest go coś tam ale za mało.... także bez dodatkowego przetwornika niskotonowego szału nie będzie napewno 

Także wniosek- jeśli nie masz optymalnej zabudowy akustycznej nawet jeśli masz pomieszczenie zawalone meblami nigdy nie usłyszysz co Twoje zabawki potrafią ... Po kolumnach lub nawet w niektórych pomieszczeniach akustyka stoi na równo z przetwornikiem - kolumnami , następnie źródło , przedwzmacniacz , końcówki ostatnia rzecz to okablowanie , jeśli masz resztę toru dopracowana to jesteś w stanie wychwycić różnice nawet między kablami sieciowymi ( lecz kolejny ból dupy Twoja instalacja , ja przed remontem mieszkania 2 piętra miałem puszczone za pomocą 1,5mm2 kabla miedzianego nic ale to zupełnie nic nie chciało grać dobrze wtedy , teraz do samego licznika mam do tylko gniazdek audio 4mm2 puszczone )

Pozdrawiam i miłej zabawy życze ja już drugi tydzień klepie ustroje na okrągło jedyna okazja była bo cisza spokój i pierwszy raz w życiu nikt nic nie chce ode mnie  ( :  gdyby nie to że wkrótce będzie żal wydać kaski na cokolwiek bo będzie wesoło z jej zarobieniem to by mi się obecna sytuacja podobała (  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Może ktoś z kolegów widział gdzieś do sprzedania DC10ti w dobrej cenie? Ostatnio były na alle za 10tys/para, niestety byłem za granicą i przeszły mi koło nosa.

To była super cena. Znam sprzedającego. Normalna cena to koło 16k PLN i niestety rzadko się pojawiają.
A sklepowa to kosmos.
Swoich nie oddam ... Na razie.

M.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Sine Metu

(Konto usunięte)
To była super cena. Znam sprzedającego. Normalna cena to koło 16k PLN i niestety rzadko się pojawiają. A sklepowa to kosmos.

 

 https://www.q21.pl/tannoy-definition-dc10-a.html

 

W sklepie widzę jeszcze DC10A w dobrej cenie, a to jest półka Kensington GR - na tym samym głośniku są.

 

http://www.highfidelity.pl/@main-1679&lang=

http://highfidelity.pl/@main-1805&lang=

 

5b850ae3279e72499991a6a0f1fd3bbb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Marcin Wielgus napisał:


To była super cena. Znam sprzedającego. Normalna cena to koło 16k PLN i niestety rzadko się pojawiają.
A sklepowa to kosmos.
Swoich nie oddam ... emoji3.png Na razie.

M.
 

Obserwowałem tą aukcję. Sprzedający nie mógł sprzedać bo mimo że wystawił bodajże za ok 15 tys. to schodził co tydzień stopniowo z ceną aż do 10k. Było na pewno wielu zainteresowanych ale widząc to każdy czekał na kolejną obniżkę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Obserwowałem tą aukcję. Sprzedający nie mógł sprzedać bo mimo że wystawił bodajże za ok 15 tys. to schodził co tydzień stopniowo z ceną aż do 10k. Było na pewno wielu zainteresowanych ale widząc to każdy czekał na kolejną obniżkę

Myślę że niewłaściwe wnioski wyciągasz. Kolumn za 15k-20k nie sprzedaje się w tydzień a akurat wiem co kupił właściciel i jak sądzę zależało mu na szybkim odzyskaniu gotówki.
Tych kolumn jest bardzo mało na rynku wtórnym i za używane trzeba zapłacić wlanie 15-20k PLN. Za nowe każdy wie że sporo więcej.
Jeśli ktoś szuka to jest na sprzedaż w EU jedna para :

https://www.audio-markt.de/market/tannoy-dc-10-ti-5270216525

Te które sprzedawał Patryk to była super okazja .
Jak ktoś chce posłuchać to zapraszam do siebie. Jest fun


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Obserwowałem tą aukcję. Sprzedający nie mógł sprzedać bo mimo że wystawił bodajże za ok 15 tys. to schodził co tydzień stopniowo z ceną aż do 10k. Było na pewno wielu zainteresowanych ale widząc to każdy czekał na kolejną obniżkę

Myślę że niewłaściwe wnioski wyciągasz. Kolumn za 15k-20k nie sprzedaje się w tydzień a akurat wiem co kupił właściciel i jak sądzę zależało mu na szybkim odzyskaniu gotówki.
Tych kolumn jest bardzo mało na rynku wtórnym i za używane trzeba zapłacić wlanie 15-20k PLN. Za nowe każdy wie że sporo więcej.
Jeśli ktoś szuka to jest na sprzedaż w EU jedna para :

https://www.audio-markt.de/market/tannoy-dc-10-ti-5270216525

Te które sprzedawał Patryk to była super okazja .
Jak ktoś chce posłuchać to zapraszam do siebie. Jest fun


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
O ile pamiętam, DC8 mają zawieszenie gumowe, a DC10 tkaninę.

Tak dobrze pamiętasz. Nasączany materiał. Nieśmiertelne zawieszenie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Marcin, jakbyś kiedyś zmienił zdanie, to daj znać. Nie spieszy mi się, mam dobre kolumny, ale chciałem złożyć 2 komplet.


Ok będę pamiętał. Ostatnio Tannoy mnie mocno wciągnął i jakiś czas temu kupiłem Tannoy Berkeley I je remontuję . Niestety z powodów wirusowych przeciąga się wszystko. Będzie ciekawe porównanie nowoczesnych DC10Ti z 45 letnimi Berkeley na 15" przetworniku z Alnico.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Marcin Wielgus napisał:

Myślę że niewłaściwe wnioski wyciągasz. Kolumn za 15k-20k nie sprzedaje się w tydzień a akurat wiem co kupił właściciel i jak sądzę zależało mu na szybkim odzyskaniu gotówki.

Myślę że zrozumiałem o co chodzi, tylko sprzedający osiągnął raczej efekt odwrotny z tym szybkim zjeżdżaniem z ceny. I tak by się sprzedały dla kogoś  kto szukał tego modelu, obojętne czy za 10 czy 12 czy 14k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Myślę że zrozumiałem o co chodzi, tylko sprzedający osiągnął raczej efekt odwrotny z tym szybkim zjeżdżaniem z ceny. I tak by się sprzedały dla kogoś  kto szukał tego modelu, obojętne czy za 10 czy 12 czy 14k.

A z tym to się w 100% zgadzam. Nawet 150%. Dokładnie to samo pomysłem. Ale wiesz nie nam oceniać kto jak bardzo musi bo ... samo życie. Wiem ze sprzedający stracił sporo ale widać musiał.
Abyśmy my nie „musieli”


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tannoy Revolution R3 - szukam jakichkolwiek materiałów, testy, recenzje, pasmo przenoszenia. Nie mogę nic znaleźć. Jeśli ktoś ma, to mogę prosić o podlinkowanie?

Wogóle to dziwna sprawa. R3 to towar ogólnie polecany, a w necie nie ma na ich temat nic... poza oczywiście polecaniem R3. A nie jest to jakiś rarytas o limitowanej produkcji, tylko zwykła budżetówka.

Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2,5 drozna

moc max 220 W

niskotonowy 2x130 mm

wysokotonowy 25 mm

Pasmo przen. 39 Hz - 20 kHz

Impedancja 8 Omow

podzial 2,3 kHz

skutecznosc 89 dB

W (szerokość): 184 mm H (wysokość): 1020 mm D (głębokość): 271,5 mm

waga 18 kg

Edytowane przez Lutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Sine Metu

(Konto usunięte)
2,5 drozna
moc max 220 W
niskotonowy 2x130 mm
wysokotonowy 25 mm
Pasmo przen. 39 Hz - 20 kHz
Impedancja 8 Omow
podzial 2,3 kHz
skutecznosc 89 dB
W (szerokość): 184 mm H (wysokość): 1020 mm D (głębokość): 271,5 mm
waga 18 kg
W takim układzie byłaby dwurożna. No i głośniki są małe.

Mam, https://www.yumpu.com/en/document/read/27190052/revolution-by
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Lutek napisał:

2,5 drozna

niskotonowy 2x130 mm

Tannoy R2 ma 130 mm, R3 ma 165 mm. 

 

5 godzin temu, szymon1977 napisał:

Tannoy Revolution R3 - szukam jakichkolwiek materiałów, testy, recenzje, pasmo przenoszenia. Nie mogę nic znaleźć. Jeśli ktoś ma, to mogę prosić o podlinkowanie?

Wogóle to dziwna sprawa. R3 to towar ogólnie polecany, a w necie nie ma na ich temat nic... poza oczywiście polecaniem R3. A nie jest to jakiś rarytas o limitowanej produkcji, tylko zwykła budżetówka.

Nic nie znajdziesz w necie poza podsumowaniem i gwiazdkami w rankingu AV - do pobrania z ich stronki. Chyba że ktoś ma skan z tej gazetki. To kolumny sprzed 20 lat, tak samo jak M3 czy M4 z tańszej ówczesne jlinii . Też chwalone i mega popularne choć testów brak. Są za to recenzje M2. Mają te same głośniki co w R3 ale grają inaczej. Mi się bardzo podoba granie jednych i drugich, o wiele bardziej niż nowych Tannoy z dzisiejszych linii Merkury/Revolution. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.